Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2007 (10.09.2007)
IFA 2007 - wzrasta zainteresowanie elektroniką użytkową w Europie. W dniach 29.08. - 05.09. odbyła się w Berlinie Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Konsumpcyjnej. Organizatorzy ocenili wzrost liczby wystawców na około 15%, natomiast wzrost liczby zwiedzających na około 10%. Na wystawie szczególnie widoczne były produkty z zakresu telewizorów wielkoformatowych klasy HD i systemów GPS.
Wzrost zainteresowania odbiornikami telewizyjnymi jest związany z dużym przyrostem oferty kanałów nadawanych w rozdzielczości HD.
W konfrontacji pomiędzy LCD i plazmą, mimo kampanii promocyjnych prowadzonych przez producentów odbiorników plazmowych, proporcje sprzedaży przesuwają sie coraz mocniej w stronę LCD. Już obecnie sprzedaż ich jest kilkukrotnie większa niż plazmowych. Wzrost sprzedaży LCD uwidacznia się również w zakresie większych ekranów zdominowanych do tej pory przez plazmę. Przełomem w zdobywaniu rynku może być nowa seria odbiorników LCD Samsunga serii F9. Pokazywane na targach modele 52 i 72 cale (185 cm) będą dostępne w tym roku. Sugerowana cena detaliczna to około 4.700 Euro - 52 cale i 40.000 Euro - 72 cale.
W zakresie zapisu na dyskach optycznych dalej nierozstrzygnięta jest kwestia standardu. W zakresie odtwarzaczy dwukrotną przewagę w sprzedaży ma HD DVD, z kolei w zakresie płyt Blu-ray jest dwukrotnie popularniejszy (wiele płyt Blu-ray odtwarzanych jest na stacjach Playstation).
Nie rozszerza się oferta odtwarzaczy dualnych. Na targach IFA modele pracujące w standardzie HD DVD i Blu-ray przedstawiły jedynie LG (BH100) i Samsung (BD-UP500). Na zdjęciu reklama Super Multi Blue player firmy LG (targi IFA).
Gdzie te wieże? - Miasto na dwóch kontynentach. Jest to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Oba kontynenty połączone są dwoma mostami, każdy o długości ponad kilometr. Aglomerację zamieszkuje ponad 12 milionów mieszkańców.
Początki miasta sięgają 660 r. p.n.e., w swojej historii nosiło ono trzy nazwy. Ostatnia została nadana w 1453 r. i była związana ze zdobyciem miasta przez Osmanów.
W jakim mieście znajdują się te wieże? Odpowiedź na końcu Informatora.
Wysokiej jakości antena UHF. Antena Tri-Digital 44/21-69 A2680 to rozwojowa wersja antey Yagi.
Jej zysk, wynoszący aż 17 dBi i znakomita eliminacja odbić stawiają ją w czołówce anten dostępnych na rynku.
Kolejną cechą wyróżniającą jest konstrukcja mechaniczna. Zwykłe anteny o podobnym zysku mają około 2 m długości, Tri- Digital zaś około 1 metra. Ułatwia to montaż na maszcie. Zwartość konstrukcji to jednocześnie większa odporność na wiatr i inne obciążenia.
Niebagatelne znaczenie dla instalatorów ma szybkość zmontowania anteny. Podczas gdy anteny Yagi o podobnych parametrach składa się około 40 minut, w przypadku tej anteny wystarczy 5-10 minut.
W skład anteny wchodzi symetryzator zakończony złączem "F".
Antena ma polaryzację poziomą ale zastosowaniu uchwytu URI-32Z30 E8792 pozwala na zamocowanie anteny do odbioru sygnału o polaryzacji pionowej.
Nazwa

A2682 - Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Eco Digital
DIPOL 44/21-69eco Tri-Digital

A2680 - Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital
DIPOL 44/21-69 Tri-Digital

Kod

A2682

A2680

Zysk [dBi]

12,5-16,6

12,3-16,8

Kanały

21-69

21-69

Prom. Przód/tył

25

25

Polaryzacja

H

H

Impedancja [om]

75

75

Szerokość wiązki V/H [°]

45/56

45/56

Długość [m]:

1

1


Pomiar sygnału w instalacjach antenowych. Warunkiem prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji antenowej jest znajomość jakości sygnału. Stosunkowo najwięcej problemów jest z jakością sygnałów telewizji naziemnej, zwłaszcza przy budowie instalacji multiswitchowej.Problemy rozwiązuje miernik TM 3000 R10502, który pozwoli zmierzyć poziomy sygnałów uzyskanych z anten.Na podstawie wyników pomiarów oraz danych katalogowych, można zaprojektować taki tor transmisyjny, który zapewni w gniazdku antenowym zgodny z normą poziom sygnału 62-80 dB.Podstawowe dane techniczne.
  • praca w zakresie częstotliwości 46 - 864 MHz,
  • pomiar poziomu sygnału – LEVEL, TILT,
  • pomiar nośnej do szumu – funkcja C/N,
  • wbudowany woltomierz AC/DC - bezpośredni pomiar napięcia AC/DC do 100 V z funkcją autodetekcji,
  • możliwość odsłuchu fonii – wbudowany demodulator AM/FM,
  • wykonanie pomiaru nachylenia charakterystyki z wykorzystaniem dwóch dowolnie wybranych nośnych – funkcja TILT.
Zasady projektowania instalacji antenowych - kurs.

Zakres odbioru

UKF–FM

TV III

TV IV

TV V

Minimalny poziom sygnału [dBmV]

61

54

55

56

Minimalne normowe wartości poziomu sygnału antenowego na końcu kabla antenowego
Wyższa rozdzielczość czy więcej klatek na sekundę? Podstawowymi parametrami kamer IP jest rozdzielczość mówiąca o rozmiarze obrazu (w pikselach) oraz liczba klatek na sekundę, czyli liczba obrazów w zadanej rozdzielczości transmitowana w czasie sekundy. Najprostsze urządzenia pracują w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli) z odświeżaniem ok. 15 klatek na sekundę (np. K1130). Jednak standardowo parametry te wynoszą 25 klatek na sekundę w rozdzielczości D1 (720 x 576 pikseli) K1115, K1131.
Wyjątkiem są kamery megapikselowe. Zasada ich działania opiera się na fakcie, że istotniejsze są szczegóły obrazu a nie jego płynność. Dlatego np. kamera IQinvision K1431 pracująca w rozdzielczości 2560 x 1920 pix. umożliwia zapis do 10 klatek na sekundę. Porównując te parametry ze standardowymi można zauważyć, że rozdzielczość kamery megapikselowej jest ok. 12 razy większa, czyli zastępuje 12 kamer pracujących w rozdzielczości D1 (16 kamer VGA). (MW)
Porównanie rozdzielczości D1 (standardowa kamera) oraz 5 Mpix.
Monitoring rozproszonych obiektów - obniżyć koszty okablowania. W przypadku dużych odległości pomiędzy kamerą a centrum monitoringu decydujące znaczenie w kosztach instalacji odgrywa okablowanie. Dla porównania, transmisja z 4 kamer na odległość 300 m to koszt kabla koncentrycznego około 1200 zł. Można znacznie obniżyć koszty okablowania używając do transmisji sygnału za pomocą skrętki komputerowej. Koszt żelowanej skrętki to około 570 zł.
Dzięki transformatorom TR-4 jedną skrętką 4-parową możemy transmitować sygnał video do 300 m.

Transmisja sygnałów w CCTV z wykorzystaniem skrętki. (pdf) - opis urządzeń, schematy.
Transformator video - odbiornik zasilający TRO 4/400 do skrętki UTP
Transmitery sygnały wykorzystujące skrętkę komputerową pozwalają zredukować o 50% koszty okablowania. W instalacji zastosowano urządzenia TR-4 M1667.
Jak jest zbudowana i jak działa elektryczna przysłona w obiektywach CCTV? Przysłona to mechanizm regulacji otworu względnego, zmieniający ilość światła przechodzącego przez obiektyw i padającego na przetwornik obrazu kamery CCTV.
Automatyczna przysłona ("AI" - Auto Iris) utrzymuje stałą ilość światła padającego na przetwornik, bez względu na warunki oświetlenia. Obiektyw z AI jest przymykany i otwierany stosownie do natężenia oświetlenia. Kamera i obiektyw z AI są w stanie pracować poprawnie w warunkach bardzo dużych zmian oświetlenia. Z reguły kamery do obserwacji zewnętrznej w dzień i w nocy wymagają takiego obiektywu. Kamera z AI jest wyposażona w specjalne wyjście sterujące obiektywem z AI. W zależności od sygnału na tym wyjściu obiektyw zamyka lub otwiera przysłonę utrzymując ilość światła padającego na obiektyw na stałym poziomie.
W większości produkowanych obecnie obiektywów do kamer CCTV stosuje się sterowanie DC Iris lub Video Iris. Obiektywy mogą być tanie, ponieważ zastosowano w nich przemyślny system sterowania. Przysłona może być napędzana za pomocą mikrosilniczka (rozwiązanie znacznie droższe, stosowane w aparatach fotograficznych) lub za pomocą elektromagnesu. Omówimy to drugie rozwiązanie jako spotykane we wszystkich obiektywach z przysłoną automatyczną, będących w ofercie firmy Dipol. Przysłona zwykle składa się z 2 listków zachodzących wzajemnie na siebie, sterowanych za pomocą miniaturowego elektromagnesu.
Zdjęcie obiektywu po usunięciu osłony elektromagnesu
Widok elektromagnesu z zespołem przysłony w różnych fazach jej otwarcia
Za tydzień dalszy ciąg, czyli jak zbudowany jest elektromagnes napędzający listki przysłony.
Hybrydowe systemy CCTV - czterokanałowy serwer wideo PiXORD P4504. Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 jest idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy obraz z analogowej CCTV wprowadzić do sieci IP.
Obsługuje zarówno kompresję M-JPEG, jak i MPEG-4. Posiada funkcję "dual stream", czyli może wysyłać dwa strumienie jednocześnie dla każdego kanału w kombinacji: 2 x MPEG-4 lub MPEG-4 i MJPEG.
Wyświetlony obraz jest w jakości DVD dla wszystkich czterech kanałów jednocześnie. Transmisja w czasie rzeczywistym może się odbywać z szybkością 25 klatek na sekundę przy rozdzielczościach Full D1.
PiXORD P4504 prócz typowych możliwości serwera wideo wyróżnia się lokalną rejestracją na dysku twardym. Posiada 2 gniazda USB, do których można wpiąć pendrive.
Urządzenie posiada dwa wyjścia BNC na monitor, dzięki temu można oglądać bieżący obraz oraz przeglądać nagrane zdarzenia. Urządzenie umożliwia zdalny podgląd nagrań oraz zdalną pełną konfigurację . Na tylnym panelu znajdują się także 4 wejścia BNC (Video IN) dla kamer oraz 4 wyjścia BNC (Video OUT - przelot z Video IN), na których znajduje się sygnał każdej kamery. W ten sposób można przekazać obraz dalej na rejestrator lub na monitor. Posiada ono także 4 wejścia audio oraz wyjście S-Video i wyjście audio, co daje możliwość podłączenia zwykłego telewizora.
W urządzeniu znajdują się porty RS485 w postaci dwóch listw zaciskowych oraz RS232 w postaci złącza DB9. Dla każdego kanału (kamery) można ustawić pole detekcji. Po wykryciu ruchu serwer może wysyłać wykryte zdarzenia na serwer ftp lub jako załącznik mailowy. Urządzenie posiada także możliwość synchronizacji czasu z serwerem NTP. Urządzenie posiada trzy poziomy uprawnień: administrator, operator i użytkownik. Do serwera wideo można podłączyć pulpit sterowania głowicami szybkoobrotowymi PTZ. Urządzenie obsługuje protokoły: Pelco-P, Pelco-D, Lilin oraz Dynacolor. Sterowanie odbywa się lokalnie, za pomocą pilota zdalnego sterowania lub przez przeglądarkę internetową. Dużą zaletą serwera wideo Pixord P4505 jest obsługa protokołu RTSP oraz możliwość podglądu obrazu przez popularne odtwarzacze multimedialne jak Quick Time Player czy VLC. (TJ)
Video serwer 4 kanałowy MJPEG/MPEG-4 Pixord P4504 K2132 z opcją HDD
Podział łącza internetowego dostarczanego drogą bezprzewodową. Jeśli Internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, należy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers). Tryb ten umożliwia konfigurację portu radiowego jako port WAN. Za jego pomocą dokonamy routingu odebranego sygnału i stworzymy wewnętrzną sieć. Router może być podłączony bezpośrednio do anteny zewnętrznej za pomocą przewodu koncentrycznego 50 Om (np. Tri-Lan 240).Aby wykonać taką instalację:
  • używamy routera TL-WR543G N2955, który posiada funkcję WISP. Komputery podłączamy za pomocą przewodu UTP. W przypadku potrzeby podłączenia większej ilości użytkowników używamy switcha 5-portowego TL-SF1005D N29915 lub 8- portowego TL-SF1008D N29918,
  • w przypadku chęci rozsyłania odebranego i "zroutowanego" sygnału drogą bezprzewodową, powinniśmy się zaopatrzyć dodatkowo w Access Point, np. TL-WA501G N2940, ponieważ jednoczesne odbieranie i rozsyłanie tego sygnału przez urządzenie TL-WR543G N2955 w trybie WISP nie jest możliwe. Access Point podłączamy do jednego z wolnych portów LAN w routerze lub switchu.
Wi-Fi w domowym zastosowaniu przy użyciu urządzeń TP-Link - schematy
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 portowym switchem. Posiada funkcję WISP
Podział łącza internetowego dostarczanego drogą bezprzewodową.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny Dipola 2007 - pierwsze zdjęcia konkursowe.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
"Wśród rozlewisk Narwi" - Mariusz Mikołajewicz
Istambuł. W swojej historii miasto nosiło jeszcze nazwy Bizancjum i Konstantynopol. Większa część miasta leży obecnie po stronie azjatyckiej, w części europejskie znajdują się najciekawsze zabytki miasta, w tym Hagia Sofia i Błękitny Meczet.
Zespół wież komunikacyjnych widoczny na zdjęciu znajduje się na wzgórzu Camlica. Najwyższa z wież widocznych na zdjęciu to wieża telewizyjna. W Stambule są dwie wieże telewizyjne. Widoczna na zdjęciu Camlica, mająca wysokość 166 m, położona jest w części azjatyckiej, po stronie europejskiej jest wieża Endem o wysokości 233 m.

Reportaż "Anteny w Turcji"