Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2007 (27.08.2007)
MPEG-4. Wyścig rozpoczęty. Przesyłanie multimediów, a w szczególności sygnałów wideo to przyszłość i wyzwanie dla telekomunikacji. Transmisja wizji wymaga dużych przepustowości łączy, zwłaszcza, że stale rosną wymagania co do jakości przekazu. Niezależnie od sposobu transmisji (radiodyfuzja satelitarna, naziemna, transmisje kablowe, transmisje strumieniowe) występują ograniczenia pasma, dlatego kluczowym zagadnieniem rozwoju jest wysokiej jakości kompresja.
Przykładowo, przy popularnym systemie transmisji satelitarnej DVB-S/MPEG-2 z jednego transpondera (38 Mb/s) może być transmitowane 7 programów SDTV, stosując system transmisji oparty na przekazie DVB-S2/MPEG-4/AVC możliwa jest transmisja 26 kanałów SDTV lub 6 HDTV.
Szczególne ograniczenia występują w przypadku transmisji strumieniowych. Masowy rozwój IPTV ogranicza przepustowość łączy, która dla najbardziej rozwiniętych rynków wynosi średnio: Hong Kong - 5 MB/s, USA - 2Mb/s. Transmisja w standardzie MPEG-4/AVC zapewnia 2 razy wyższą kompresję niż MPEG-2, więc przy tak ograniczonym paśmie wybór technologii kompresji jest oczywisty.
Również w naziemnej telewizji cyfrowej MPEG-4/AVC pozwoli rozwiązać problem braku pasma przy przejściu na transmisję w standardzie HDTV.
Ze względu na masowe stosowanie wysokowydajnych kodeków, opłaty licencyjne będą w przyszłości liczone w miliardach dolarów. Obecnie liderem rynku wśród kodeków drugiej generacji jest MPEG-4/AVC. Jednak w walce o podział zysków ma on dwóch poważnych konkurentów: kodek WMV firmy Microsoft, znany jako standard VC-1 (stosowany w konsoli Xbox) oraz chiński kodek AVS. (TS)

Dzięki IPTV otworzą się nowe możliwości dla telewizji globalnej, ale także dla przekazów adresowanych dla niewielkich grup odbiorców (telewizja edukacyjna) - warunkiem masowego rozwoju jest zwiększenie kompresji przekazów przy jednoczesnym wzroście przepustowości łączy
Gdzie ta wieża? Wieża telewizyjna, widoczna na zdjęciu poniżej, została zbudowana w 1983 r. u podnóża Gór Niebiańskich. Najwyższym szczytem tych gór jest Jengish Chokusu (7439 m n.p.m.). Śnieg i lodowce pokrywają przez cały rok obszary tego pasma leżącego powyżej 4000 m n.p.m.
Wieża o wysokości 372 m została postawiona na Błękitnym Wzgórzu, niedaleko miasta Ałmaty, którego nazwa tłumaczy się jako: Bogate w Jabłka. Kraj, w którym znajduje się wieża, zaliczany jest często do państw europejskich, choć tylko około 5% jego powierzchni leży w Europie.
W jakim kraju znajduje się ta wieża telewizyjna? Odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża telewizyjna u stóp Gór Niebiańskich (zdj. Maria Blackwood)
Instalacje zbiorcze - odbiór kanałów o różnych poziomach sygnału. Często zdarza się, że część kanałów ma znacznie niższy poziom niż reszta. Błędem jest zwiększanie wzmocnienia za pomocą wzmacniaczy szerokopasmowych, bo okazuje się, że pogarsza się jakość na pozostałych kanałach. Aby mieć dobry odbiór kanałów słabych, o poziomie ok. 40 dB, musimy je wzmocnić o 40 dB, wtedy kanały silniejsze zostaną wzmocnione o tyle samo i mogą mieć na wyjściu poziom 120 dBuV, co spowoduje przesterowanie typowego wzmacniacza i pojawienie się dużej ilości prążków intermodulacyjnych zakłócających głównie najsłabsze kanały. Dlatego zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych.
Stosując wzmacniacze kanałowe można wyrównać poziomy poszczególnych kanałów, wtedy wzmacniacze pracują w optymalnych warunkach, a odbiorniki otrzymują sygnał o najlepszych możliwych parametrach. Do średnich i dużych instalacji polecamy wzmacniacze serii ZG (wzmacniacz ZG-401 R90517 oraz ZG-601 R90538), które wyróżniają się bardzo dużym tłumieniem pozapasmowym, doskonałym dopasowaniem, bardzo wysokim poziomem wyjściowym oraz niskim współczynnikiem szumów.
Wzmacniacze kanałowe należy bezwzględnie stosować w instalacjach przy wejściowej różnicy poziomów przekraczającej 20 dB (nie da się prawidłowo wykonać takiej instalacji na wzmacniaczu szerokopasmowym. (TS/MO)
Sygnał na zaciskach anteny
Sygnał na wyjściu wzmacniacza (przykładowy dopuszczalny poziom dla 8 kanałów to 108 dBuV)
Zestaw wzmacniaczy kanałowych
Zestaw wzmacniaczy kanałowych serii ZG firmy Alcad
CCTV IP coraz popularniejsze w monitoringu budynków. Jeszcze do niedawna koszty profesjonalnego videoservera, stanowiącego podzespół każdej kamery IP, były znacząco duże, tak, że ekonomicznie uzasadnione było wykorzystanie tych układów w drogich kamerach, najczęściej stosowanych w monitoringu miejskim.
Wraz ze wzrostem popularności CCTV IP spadają ceny urządzeń i coraz częściej pojawiają się na rynku wyroby przeznaczone do popularnych zastosowań (monitoring firm, domów itp.).
Coraz częściej inwestorzy decydują się na kamery IP ze względu na tańsze okablowanie, łatwiejszą rozbudowę systemu, a także możliwości wspomagania pracy zaawansowanym oprogramowaniem.
Przykładem kamery IP spełniającej wymienione wyżej kryteria jest model ACM-33211 K1312. Dzięki kopułkowej obudowie z oświetlaczem podczerwieni kamera idealnie nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Wystarczy, że do każdego punku będzie doprowadzona skrętka komputerowa, która posłuży jako medium transmisyjne, a także jako przewód zasilający (PoE). Warto wspomnieć, że model ten jest kompatybilny z wszystkimi innymi urządzeniami ACTi, przez co można je łączyć w jednym systemie monitoringu rozległych obszarów wykorzystujących kamery obrotowe. (MW/TS)
Kamera kopułowa IP MPEG-4 ACM-3211 ACTi
Kamera IP ACTi ACM-33211 K1312
Zastosowanie kamer IP do celów marketingowych - urządzenia firmy Pixord. Coraz częściej kamery IP stosowane są do prezentacji miast, hoteli, stoków narciarskich, plaż.Przykładowe instalacje:
 • prezentacja miasta
 • - W celu prezentacji obrazu w Internecie można wykorzystać, często już zamontowane, kamery analogowe. Kamerę należy podłączyć za pomocą serwera wideo P1401 K2131. Jeśli ma być wykonana specjalna instalacja dedykowana jedynie do wysyłania obrazu do Internetu najlepiej użyć kamerę P400 K1131 lub jej wersję bezprzewodową P400W K1132. W konkretnym przypadku miasta Bochni, do istniejącego już analogowego monitoringu miasta dołączono serwer wideo P1401. Instalację wykonała firma F.H.P.U. Kosecki.
  Bocheński Rynek.
 • prezentacja hotelu
 • - Również w tym przypadku można wykorzystać zamontowane kamery analogowe. Obrazy z kamer możemy oglądać dzięki serwerowi wideo P1401 K2131, który wysyła strumieniowo obraz na stronę www w kompresji MPEG-4. Jednocześnie jest on rejestrowany na karcie ADACS.
  Instalację wykonała firma P.H.U VOLTA.Hotel Dziki Potok
Serwer wideo PiXORD P1401
Kamera IP PiXORD P400PoE
Bezprzewodowa kamera IP PiXORD P400W
Serwer wideo PiXORD P1401 K2131
Kamera IP P400 K1131
Kamera bezprzewodowa IP P400W K1132
Osiedlowa instalacja domofonowa w Opolu. Inwestor remontowanego kompleksu bloków zażyczył sobie, aby domofon został zainstalowany na bramie głównej - ogrodzeniowej oraz trzech bramach wewnętrznych.
Firma TV Integra - wykonawca zlecenia - zdecydowała się na cyfrowy system firmy Alcad oparty na module MAN-080.
Decydujące znaczenie przy wyborze sprzętu miała jakość transmisji głosu przewyższająca konkurencyjne rozwiązania oraz estetyka słuchawek i paneli.
Zastosowany system pozwala na identyfikację bramy, z której przychodzi wywołanie i rygiel zostaje otwarty tylko dla tej bramy. Cyfrowy system Alcada oparty jest o magistralę dwużyłową, w której nieistotna jest polaryzacja. Bardzo łatwe programowanie unifonów sprawia, że programowanie całości systemu 28 użytkowników zajmuje około 30 minut. (MO)
Moduł głosowy MAN-080 wideodomofonowy AlcadModuł wejściowy podwójny czterorzędowy MPD-004 do domofonu Alcad WYPRZEDAŻRygiel (elektrozamek) elektryczny ABR-001 do domofonu AlcadRygiel (elektrozamek) elektryczny ABR-001 do domofonu AlcadZasilacz ALA 040 25VA do systemu domofonowego WYPRZEDAŻModuł głosowy MAN-080 wideodomofonowy AlcadRygiel (elektrozamek) elektryczny ABR-001 do domofonu AlcadModuł wejściowy podwójny czterorzędowy MPD-004 do domofonu Alcad WYPRZEDAŻModuł wejściowy podwójny czterorzędowy MPD-004 do domofonu Alcad WYPRZEDAŻModuł wejściowy podwójny czterorzędowy MPD-004 do domofonu Alcad WYPRZEDAŻModuł wejściowy podwójny dwunastorzędowy MPD-012 do domofonu Alcad WYPRZEDAŻZasilacz ALA 040 25VA do systemu domofonowego WYPRZEDAŻZasilacz ALA 040 25VA do systemu domofonowego WYPRZEDAŻZasilacz ALA 040 25VA do systemu domofonowego WYPRZEDAŻZasilacz ALA 040 25VA do systemu domofonowego WYPRZEDAŻSłuchawka (unifon) TED-001 do cyfrowego systemu domofonowego WYPRZEDAŻ
Domofonowa instalacja osiedlowa - wchodząc na ogrodzony teren osiedla korzystamy z panelu po lewej stronie, trzy panele po prawej stronie umożliwiają wejście do budynków
Poligonowe pomiary sieci WLAN. Często, dla określenia możliwości przyłączenia nowego abonenta do sieci bezprzewodowej, wymagane jest dokonanie testu. Dobrze przeprowadzony test pozwala do minimum skrócić czas instalacji i precyzyjnie określić parametry potrzebnego sprzętu, a także, czy uzyskana przepustowość sieci spełni oczekiwania klienta. Do tego celu można zastosować bezprzewodową kartę sieciową PCMCIA Ubiquiti SRC N2696 ze złączem antenowym MMCX. Karta umożliwia pracę w 2 pasmach częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz. Zastosowano w niej chipset Atheros 5004, który bez problemu współpracuje z programem NetStumbler. Złącze antenowe umożliwia podłączenie anteny zewnętrznej za pomocą konektora E83260.Na dołączonej do karty płycie CD znajduje się oprogramowanie, które pokazuje bardziej szczegółowe informacje na temat statusu połączenia, takie jak:
 • dokładna częstotliwość, na której aktualnie pracujemy,
 • prędkość transmisji oraz odbierania danych,
 • dokładna statystyka pakietów wysłanych oraz odebranych.
Karta PCMCIA WLAN Ubiquiti SRC 2,4 oraz 5 GHz z wyjściem na antenę zewnętrzną
Konektor antenowy wtyk MMCX - gniazdo SMA R/P na przewodzie RG-174
Karta PCMCIA WLAN Ubiquiti SRC N2696 2,4 oraz 5 GHz z wyjściem na antenę zewnętrzną
Konektor antenowy E83260 wtyk MMCX - gniazdo SMA R/P na przewodzie RG-174
Bezpośrednie podłączenie do linii telefonicznej i podział łącza. Podział łącza internetowego doprowadzonego w technologii xDSL (np. Neostrada) jest coraz popularniejszy w instalacjach domowych. W tym celu:
 • używamy routera (na Annex A) TD-8840 N2905 lub TD-W8910G N2901 do bezpośredniego podłączenie do linii telefonicznej (złącze RJ-11),
 • jeżeli sygnał telefoniczny doprowadzony jest do nas linią cyfrową, powinniśmy użyć routera TD-8840B N2906 na Annex B,
 • w przypadku wyboru TD-W8910G N2901, mamy możliwość podłączenia klientów przewodowo oraz bezprzewodowo. Do połączenia się drogą bezprzewodową użyjemy karty PCMCIA TL-WN510G N2930 lub USB TL-WN321G N2920, natomiast w komputerze stacjonarnym zastosujemy kartę TL-WN551G N2970.
Polecamy również zapoznać się z urządzeniami o przepustowości 108 Mbit/s:
 • Router ADSL zintegrowany z Access Pointem TD-W8920G N2903
 • Karta USB TL-WN620G N2923
 • Karta PCMCIA TL-WN610G N2933
 • Karta PCI TL-WN651G N2973
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8910G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem w technologii eXtended RangeKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Podział łącza internetowego dostarczanego w technologii xDSL
Kazachstan. Niebiańskie Góry to w języku chińskim Tien-Szan, nazwa wzgórza, na którym stoi wieża, w języku kazachskim - Kok Tyube. Wieża została zbudowana w pobliżu miasta Almaty. Nazwa ta została przyjęta w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zastępując wcześniejszą nazwę Ałma-Ata (w języku polskim stara nazwa używana jest do tej pory).
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny Dipola 2007 - pierwsze zdjęcia konkursowe.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
Architektura Kairu - Barbara Sieja