Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2007 (20.08.2007)
Cyfrowe nadawanie w Europie. Zmienia się koncepcja rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Europie. Jeszcze do niedawna jako podstawowy europejski standard, wprowadzony niemal we wszystkich krajach, była uznawana telewizja standardowej rozdzielczości (SDTV) nadawana w strumieniu MPEG-2. W ten sposób lekceważono rozwój techniki, związany z masową produkcją wielkoekranowych odbiorników telewizyjnych do odbioru HDTV. Brak programów HDTV w Europie (naziemnych, satelitarnych i kablowych) powodował, że stosunkowo małe było zainteresowanie zakupem nowoczesnych odbiorników telewizyjnych (w USA proporcjonalnie około 4 razy więcej gospodarstw jest wyposażonych w odbiorniki HD ready).
Obecnie coraz więcej krajów, mając na uwadze konieczność rozwoju HDTV, decyduje sie na nadawanie w strumieniu MPEG-4. Takie decyzje zostały podjęte już w Norwegii, na Łotwie, w Estonii, Litwie, Słowenii. W trudniejszej sytuacji są kraje, w których już rozpoczęto emisję w MPEG-2, jednak decyzja Francji o nadawaniu od przyszłego roku bezpłatnych programów HD w MPEG-4 zapowiada przechodzenie na nowy standard. Francja ma już doświadczenie w tej emisji, ponieważ płatne kanały Canal+ nadawane są w MPEG-4 (SDTV). Podobna decyzja oczekiwana jest w Wielkiej Brytanii. Może się więc okazać, że kraje, które nie rozpoczęły cyfrowych emisji, będą mogły od razu wskoczyć w najnowocześniejszą technologię.
Cyfrowe nadawanie zwiększy ofertę przekazów telewizyjnych - problemem współczesności staje się obrona przed zalewem informacji
Anteny w Republice Shqipëria. Dzisiejsze państwo Shqipëria uważane jest za pozostałość i dziedzictwo antycznego królestwa Illirii (The Kingdom of Illyria), które funkcjonowało w latach 1225-167 przed naszą erą.
Illirowie najpierw stracili niezależność na rzecz Rzymu, jednak ich finalnymi pogromcami, około VI wieku, byli Słowianie.
Dzisiejsza Shqipëria liczy około 3,5 miliona mieszkańców, dodatkowo poza krajem żyje około 2 milionów emigrantów.
Do 1990 roku, w dziedzinie telekomunikacji, Shqipëria była jednym z najbardziej zacofanych państw świata, na 100 mieszkańców tylko 2 miało telefon. Obecnie następują szybkie zmiany w tej dziedzinie. W 2004 r. było już 1,25 miliona aparatów komórkowych, co stanowiło około 35% populacji.
Jeszcze bardziej imponujący jest rozwój w zakresie telewizji. Dla mieszkańców dostępne są 4 stacje o zasięgu ogólnokrajowym (2 publiczne i 2 prywatne) i 62 lokalne. Działalność prowadzi trzech operatorów nadających programy satelitarne, podjęto również emisję naziemnej telewizji cyfrowej.
Reportaż Anteny w Shqipërii.
Witajcie w Shqipërii – jedna z tablic na budynku ministerialnym w stolicy kraju
Zainteresowanie ofertą platform cyfrowych. Przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej na początku sierpnia 2007 wśród firm zajmujących się instalacjami antenowymi.
W stosunku do ubiegłego roku znacznie wzrosło zainteresowanie ofertą platform cyfrowych, zmniejszyło się zainteresowanie tunerami FTA, jest to chyba związane z nasyceniem rynku tym sprzętem, zwłaszcza, że oferta FTA nie uległa jakościowej zmianie.
Po raz pierwszy zapytaliśmy o zainteresowanie rynku ofertą platformy "n". Chociaż nie odbiega ono znacznie od wskaźników Polsatu i Cyfry, to jednak pozostaje trochę niżej od konkurentów. Zważywszy krótką obecność na rynku, debiut platformy instalatorzy ocenili jako udany. Szybkie wprowadzenie przez Cyfrę programów HDTV i zapowiedzi Polsatu osłabiły marketingowy atut "n-ki" i pozwoliły "starym" operatorom obronić osiągnięte pozycje.
Mimo ubiegłorocznej dobrej koniunktury w branży, ten rok przyniósł dalszy wzrost pozytywnych ocen co do zainteresowania budową instalacji antenowych w domach jednorodzinnych i budynkach wielomieszkaniowych. Jednak zmniejszyło się zainteresowanie na rynku instytucji. Warto się zastanowić, czy takie oceny są obiektywne, czy nie wynikają z porównania ze znakomicie rozwijającym się rynkiem w domach jednorodzinnych i blokach.
Wyniki ankiety dotyczącej zainteresowania platformami cyfrowymi w Polsce.
Wyniki ankiety dotyczącej zainteresowania platformami cyfrowymi w Polsce
Zainteresowanie ofertą platform cyfrowych
Kable wewnętrzne i zewnętrzne. Przy stosowaniu kabla na zewnątrz pomieszczeń wymagane jest, by powłoka była odporna na na promieniowanie ultrafioletowe i przenikanie wody. Te wymagania dobrze spełniają powłoki polietylenowe (PE), zwłaszcza domieszkowane antyutleniaczami, czyli na przykład sadzą. Z tego powodu kable zewnętrzne mają z reguły kolor czarny.
Niestety polietylen jest łatwopalny, łatwo rozprzestrzenia ogień, a w dodatku kabel jest mniej elastyczny, trudniejszy do układania. Dlatego w pomieszczeniach zaleca się stosowanie kabli w powłokach z polichlorku winylu (PVC) – kable te są z reguły białe.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [100m]
Kabel zewnętrzny TRISET - 113PE E1017_100
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [100m]
Kabel wewnętrzny TRISET - 113 E1015_100
DiSEqC – przełączanie sygnału w urządzeniach TV Sat. Potrzeba przełączania tunera na sygnał z wybranego konwertera spowodowała konieczność opracowania dedykowanych do tego celu urządzeń. Pierwotnie były to przełączniki ręczne, następnie do sterowania przekaźnikami wykorzystywano różnego rodzaju sygnały (np.: Tone Burst, sygnał z eurozłacza). Ich różnorodność spowodowała potrzebę ujednolicenia, proces ten odbył się pod patronatem nadawcy satelitarnego Eutelsata – wypracowano standard DiSEqC. Rozwój standardu przebiegał od wersji jednokierunkowych do dwukierunkowych - z możliwością rozpoznania stanu sterowanych urządzeń (konwertery, multiswitche, obrotnice).
Rodzaje sygnałów DiSEqC:
mini DiSEqC (Tone Burst) - to jedynie generator tonowy wyposażony w 2-stanowy przełącznik (uwaga: nie jest objęty standardem Eutelsata),
DiSEqC 1... umożliwia przesył jednokierunkowy, od odbiornika do urządzeń peryferyjnych, DiSEqC 1.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do czterech konwerterów,
DiSEqC 1.1 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów,
DiSEqC 1.2 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów + obsługa obrotnicy. Proces sterowania obrotnicą może być przeprowadzony z odbiornika, bez konieczności stosowania dodatkowego pozycjonera (pozycjoner jest wtedy zintegrowany z siłownikiem).
DiSEqC 1.3 - w stosunku do 1.2 bardziej zaawansowana obsługa obrotnicy, ale współpracuje jedynie z obrotnicami firmy Staab lub kompatybilnymi z nimi (uwaga: nie jest objęty standardem Eutelsata),
DiSEqC 2... umożliwia komunikacje dwukierunkową.
DiSEqC 2.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do 4 konwerterów, zwrotne potwierdzanie przełączenia, przekazywanie zwrotnej informacji o stanie urządzeń (włączone/wyłączone, polaryzacja itp)
DiSEqC 2.1 - jak 2.0 plus sterowanie 16 konwerterami
DiSEqC 2.2 - jak 2.1 plus sterowanie obrotnicą
DiSEqC 3... posiada wszystkie poprzednio wymienione cechy. Ponadto sygnał umożliwiający sterowanie w instalacjach jednoprzewodowych (typu „szyna”), na przykład „Unicable”.
Poszczególne standardy są kompatybilne „w dół”, tzn. odbiornik z generatorem DiSEqC 2.0 może obsługiwać przełączniki pracujące w starszych standardach. Odbiornik z generatorem 1.0 nie jest jednak w stanie obsługiwać obrotnicy.
Przełaczniki DiSEqC.
Antena satelitarna aluminiowa  90 cm offset A-EKonwerter satelitarny TWIN GOLDEN INTERSTAR 0,2dBMocowanie drugiego konwertera Przełącznik DiSEqC 1.2 Twin + naziemna EMP-CENTAURIGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcowe
Zastosowanie przełącznika DiSEqC. Dwa twiny i dwa tunery – najprostsza instalacja zbiorcza.
Czynniki wpływające na dobór anten. Dobór anten to podstawowy problem każdej instalacji RTV. Istnieje wiele czynników, które trzeba rozważyć aby dobrać antenę. Oto najważniejsze z nich:
  • Odległość od nadajnika / nadajników
  • Ilość nadajników, oraz pasma ich pracy
  • Odległość kątowa pomiędzy nadajnikami
  • Moc nadawania danego kanału
  • Kierunkowość anteny nadajnika
  • Polaryzacja
  • Przeszkody na drodze antena nadajnika-antena odbiorcza
  • Rodzaj instalacji, do której dobieramy antenę
  • Wpływ nadajników zakłócających
Artykuł Dobór anten telewizji naziemnej. (MO)
Kamera kompaktowa z regulowanym obiektywem. Kamery kompaktowe cieszą się dużą popularnością w małych instalacjach CCTV (domy jednorodzinne, sklepy, małe firmy). Kamery nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów (obudowy, obiektywy). Mogą być podłączone w prosty sposób, poprzez modulator, do instalacji antenowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest kamera VF-817 M11277.
Kamera przeznaczona jest do pracy na zewnątrz gdyż posiada szczelną obudowę. Elementem wyróżniającym ją od pozostałych modeli kompaktowych jest obiektyw z możliwością ręcznego ustawienia kąta widzenia kamery (od 67 do 29 stopni), bez konieczności otwierania obudowy. Regulację długości ogniskowej i korektę ostrości dokonujemy za pomocą dwóch pokręteł umieszczonych w tylnej części obudowy pod zaślepkami. Takie rozwiązanie pozwala na szybką korektę ogniskowej i ostrości obiektywu.
Kamera wiernie odzwierciedla kolory. W nocy po załączeniu reflektora i przełączeniu w tryb B/W kamera również pracuje bez zarzutów.
Kamera kolorowa kompaktowa  V-CAM 315 + IR
Regulacja ogniskowej obiektywu w kamerze M11277
MJPEG czy MPEG-4 w kamerach CCTV IP? Aby obraz, bez znaczącej utraty szczegółowości, można było transmitować i później zapisać należy go skompresować.
Istnieje wiele metod kompresji. Najpopularniejszymi są: MJPEG oraz MPEG-4. Ten pierwszy standard jest popularny w kamerach megapikselowych, w których priorytetem jest obraz najwyższej jakości, uzyskiwany nawet kosztem płynności obrazu, natomiast drugi występuje w systemach o rozdzielczości obrazu VGA, D1, gdzie uzyskujemy wysoki stopień kompresji, przy jednocześnie dobrej jakości i płynności obrazu. (MW)
Kamera IP z obiektywem 4,5-13mm 5,0 Mpix dzień/noc PoE
Kamera IP z obiektywem 4,5-13mm 5,0 Mpix dzień/noc POE - K1431
Obiektywy megapikselowe. W systemach CCTV coraz częściej kładzie się nacisk na wyższą rozdzielczość kamer, pozwalającą na cyfrowe powiększenia obrazu bez utraty jakości. Kamera megapikselowa (1 Mpix – 1.000 000 pikseli) ma rozdzielczość ponad dwa razy większą niż standardowa kamera pracująca w systemie PAL (704 x 576 = 405 504 pikseli).
Kamery 5 Mpix oferują rozdzielczość 2592 x 1944 (12,5 razy większą niż w systemie PAL i 2,5 razy większą niż w HDTV).
Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej.
Do kamer wysokiej rozdzielczości należy stosować specjalnie oznaczone obiektywy - megapikselowe. Są to obiektywy wyższej jakości o mniejszych zniekształceniach geometrycznych, a przede wszystkim o mniejszej deformacji fali świetlnej przechodzącej przez soczewki. Deformacja mierzona parametrem MTF – (modulation transfer function) wpływa na ostrość rejestrowanych obrazów. Powiększanie nieostrych, rozmazanych obrazów nie pozwoli na skuteczną identyfikację.
Kamera 5 Mpix - K1431
Obiektyw Megapikselowy 4-8mm F1,4 - M2233
Obiektyw megapikselowy Computar 4,0 - 8,0 mm F1,4
Obiektyw Mega-Pixel 1/2" 4,0 - 8,0mm F1,4 - M2233
Nowa rodzina urządzeń WLAN. Dostępne są nowe urządzenia firmy TP-Link pracujące w technologii "eXtended Range", która pozwala w standardzie 802.11b na 2 do 3-krotne zwiększenie zasięgu, zaś w standardzie 802.11g nawet 4 do 9-krotne. Dodatkowo w urządzeniach zastosowano technologię "Super G", która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 108 Mbit/s, przy czym zachowano całkowitą zgodność z IEEE802.11b/g. Urządzenia tej marki charakteryzują się prostą konfiguracją oraz nowoczesnym wyglądem.
Urządzenie TL-WR642G N2953 zawiera w sobie punkt dostępowy, router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4-portowy switch
Karta TL-WN620G N2923 o przepustowości do 108 Mbit/s podłączana przez interfejs USB w technologii eXtended Range
Karta TL-WN610G N2933 o przepustowości do 108 Mbit/s podłączana przez interfejs PCMCIA w technologii eXtended Range
Karta TL-WN651G N2973 o przepustowości do 108 Mbit/s podłączana przez interfejs PCI w technologii eXtended Range
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny Dipola 2007 - pierwsze zdjęcia konkursowe tutaj.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
"Idzie nowe...dyskretnie" Tomasz Młynarczyk
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [100m]