Nr 23/2025 (9.06.2025)
NLWeb - nowy HTML dla twórców stron WWW?
Microsoft zaprezentował nowy, otwarty projekt o nazwie NLWeb, który ma uprościć tworzenie interfejsów językowych na stronach internetowych. Dzięki temu każda witryna może z łatwością stać się aplikacją opartą na sztucznej inteligencji. NLWeb, czyli Natural Language Web, został zaprojektowany z myślą o tym, by użytkownicy mogli przeszukiwać zawartość stron internetowych przy użyciu zwykłego języka, tak samo jak rozmawiają z asystentami głosowymi czy narzędziami typu Copilot. System ten pozwala wykorzystać dowolny model językowy oraz dane właściciela strony, co daje ogromną elastyczność i kontrolę. Co więcej, każda instancja NLWeb działa jako serwer w ramach protokołu MCP (Model Context Protocol), dzięki czemu witryny mogą (jeśli właściciel wyrazi taką wolę) udostępniać swoją treść inteligentnym agentom oraz innym uczestnikom tego ekosystemu. W zamyśle twórców NLWeb ma w przyszłości odegrać podobną rolę, jaką HTML odegrał w klasycznym Internecie, ale tym razem w sieci opartej na sztucznej inteligencji i automatyzacji.
Rozwiązanie opiera się na danych, które strony internetowe już teraz udostępniają – takich jak struktury Schema.org, kanały RSS, czy inne półstrukturalne formaty. To odróżnia ten mechanizm od popularnych chatbotów. NLWeb wzbogaca je za pomocą dużych modeli językowych, które dodają kontekst i wiedzę zewnętrzną, na przykład geolokalizację przy pytaniach o restauracje. W efekcie użytkownik otrzymuje bardziej trafne i przydatne odpowiedzi, a strona staje się interaktywna i inteligentna. Całość została zaprojektowana w sposób otwarty i neutralny technologicznie, działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych, współpracuje z różnymi modelami i bazami wektorowymi a deweloperzy mogą dobrać komponenty według własnych potrzeb. Dla właścicieli stron internetowych to szansa na realne wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji bez konieczności tworzenia własnych modeli AI od zera. Podobnie jak kiedyś HTML umożliwił każdemu stworzenie własnej witryny, tak dziś NLWeb ma umożliwić każdemu dodanie do niej naturalnego językowego interfejsu. W miarę jak rośnie znaczenie tzw. Internetu agentowego i gospodarki opartej na AI, właściciele stron zyskują możliwość nie tylko obecności, ale także aktywnego uczestnictwa w tym nowym ekosystemie na własnych zasadach.
Za projektem stoi R.V. Guha, znany jako twórca takich standardów jak RSS, RDF i Schema.org. Niedawno dołączył on do Microsoftu jako wiceprezes i doradca techniczny, a obecnie rozwija NLWeb wspólnie z zespołem firmy oraz społecznością open-source. Projekt już teraz jest testowany przez pierwszych partnerów, którzy pomagają dopracować jego funkcje. Wśród nich znaleźli się m.in. Chicago Public Media, Common Sense Media, Allrecipes, Serious Eats, Eventbrite, Delish (Hearst), Inception Labs, Milvus, O’Reilly Media, Qdrant, Shopify, Snowflake oraz Tripadvisor. Teraz Microsoft zaprasza do udziału w projekcie kolejne firmy i wydawców, niezależnie od skali działania, aby wspólnie budować otwarty ekosystem przyszłości.
Aktualizacja oprogramowania za pomocą narzędzia HiTool Delivery.
HiTool Delivery to oprogramowanie, które ułatwia uruchomienie i konfigurację między innymi instalacji CCTV IP opartych o urządzenia marki Hikvision. Oprogramowanie integruje w sobie funkcjonalność programu SADP, dzięki czemu umożliwia wykrywanie urządzeń, aktywację jednym kliknięciem, konfigurację sieci i resetowanie haseł. Zapewnia również możliwość przeprowadzenia szeregu innych czynności, takich jak aktualizacja firmware, ustawienie parametrów, zmiana haseł i migracja IP. Za pomocą tego narzędzia można również pojedynczo lub grupowo zaktualizować oprogramowanie w kamerach, co znacznie przyśpiesza proces konfiguracji nowego systemu. Aby to zrobić, należy po uruchomieniu programu dodać urządzenia w zakładce Device Management. Po poprawnym dodaniu należy zaznaczyć urządzenie bądź urządzenia, które mają być aktualizowane i nacisnąć przycisk Upgrade. Po wskazaniu ścieżki dostępu do firmware rozpocznie się proces aktualizacji, którego przebieg można śledzić w zakładce Task Center.Instalacja systemu TV-SAT w domu jednorodzinnym.
Celem instalacji było wykonanie zbiorczej instalacji telewizyjnej umożliwiającej dystrybucję sygnału satelitarnego (z jednej pozycji satelitarnej – HotBird 13°E) do maksymalnie 8 gniazd abonenckich z możliwością dalszej rozbudowy o sygnał telewizji naziemnej DVB-T2.
Do odbioru sygnału satelitarnego zastosowano stalową antenę satelitarną FAMAVAL 85 TRX-EL-OPT A9655 o średnicy 90 cm, zamontowaną na maszcie o średnicy 50 mm E905121. Antena została wyposażona w konwerter typu QUATTRO A9864, który zapewnia cztery niezależne wyjścia sygnałów polaryzacji: H/L, H/H, V/L i V/H. Ustawienie czaszy zostało wykonane z użyciem miernika sygnału typu COMBO ST-5150 R10155, z dokładnym ustawieniem na satelitę HotBird 13°E.

Sercem instalacji jest multiswitch TERRA MR-508 R70608, który posiada pięć wejść (cztery SAT + jedno DVB-T2) oraz osiem wyjść do gniazd końcowych RTV-SAT. Multiswitch MR-508 R70608 został zainstalowany w skrzynce teletechnicznej. Połączenia między konwerterem a multiswitchem wykonano zewnętrznym przewodem koncentrycznym klasy A+ 75 Om RG-6/TRISET 302 Fca PE E1008_250 odpornym na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, zakończonym złączami kompresyjnymi F E80312 marki MASTER.

Po wykonaniu montażu przeprowadzono pomiary kontrolne. Sygnał z satelity uzyskano na poziomie powyżej 80% jakości (test na transponderze 11 508 V – HotBird), co przekłada się na poziom PWR = 86 dBμV oraz parametr MER = 13.8 dB. Takie parametry zapewniały stabilny i bezbłędny odbiór wszystkich kanałów z satelity HotBird. W chwili obecnej miernik ST-5150 zastąpił nowszy model miernika ST-5155 R10155 marki SIGNAL z czulszym i nowocześniejszym chipsetem.
Kabel antenowy do routerów 5G.
Anteny wykorzystywane do poprawy sygnału operatora telefonii komórkowej posiadają impedancję 50 Ohm, dlatego każdy element toru radiowego musi posiadać taką wartość impedancji (niedopuszczane jest wykorzystywanie telewizyjnego przewodu koncentrycznego, który posiada impedancję 75 Ohm). Przykładowym kablem wykorzystywanym do przedłużenia przewodu z anteny jest Tri-LAN 240 E1171. Jeśli chodzi o złącza, to najczęściej kabel anteny zakończony jest złączem SMA, do którego można podpiąć dodatkowy konektor antenowy dedykowany do konkretnego modemu.Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego. Od modemu typu MIMO należy poprowadzić dwa przewody koncentryczne do anten.
Jak zlokalizować uszkodzenie światłowodu?
Kable FTTH instalowane w budynkach wielorodzinnych często narażone są na uszkodzenia. Wynika to faktu, że zazwyczaj są one prowadzone wspólnie (w korycie, szachcie) z innymi kablami (skrętka komputerowa, kabel koncentryczny), wśród których to światłowód jest najbardziej wrażliwym na uszkodzenie. Problem ze światłowodem płaskim stosowanym w instalacjach FTTH polega na tym, że jest on odporny na zgniatanie oraz rozciąganie, natomiast przy przekroczeniu minimalnego promienia gięcia, znacznie wzrasta ryzyko złamania znajdujących się w jego wnętrzu prętów FRP, a to z kolei prowadzi do nadmiernego zgięcia, a nawet złamania włókien światłowodowych.Inny powód stanowi fakt, że często kable te prowadzone są w wiązkach liczących kilkadziesiąt, a nawet więcej kabli. W takiej sytuacji nie trudno o uszkodzenie części z nich. Przeciągając takie wiązki kabli, istnieje ryzyko, że jeden lub więcej z nich podwinie się, co przy dalszym zaciąganiu doprowadzi do jego złamania.
Im wcześniej wykryta zostanie usterka tym lepiej. Wymiana kabla na etapie układania będzie znacznie mniej problematyczna niż jego wymiana lub naprawa, gdy wszystkie prace instalacyjne zostaną zakończone, a uszkodzenie uwydatnione zostanie na pomiarze, którego przeprowadzenie jest niezbędne w celu do odebrania instalacji.
Instalatorzy wykonujący instalacje FTTH - również ci, którzy w znacznej mierze odpowiadają wyłącznie za ułożenie kabli w budynku - powinni zaopatrzyć się reflektometr Ultimode OR-20 L5830. Urządzenie to może posłużyć do wygenerowania raportu pomiarowego dla gotowej instalacji, jednak często może się przydać już na wcześniejszym etapie instalacji w celu zweryfikowania uszkodzenia kabla.
W przypadku, gdy podczas instalacji okablowania zajdzie podejrzenie jego uszkodzenia, należy jeden z jego końców zakończyć pigtailem, a następnie wykonać podstawowy test reflektometryczny za pomocą Ultimode OR-20 z wykorzystaniem włókna rozbiegowego. Reflektometr pokaże długość mierzonego kabla. Jeśli koniec linii wystąpi w odległości znacząco odbiegającej od wartości oczekiwanej (odczytanej ze znaczników kabla), oznaczać to będzie, że kabel uległ uszkodzeniu (złamaniu) w miejscu, gdzie nastąpił koniec pomiaru.
![]() | ![]() | |
Nie zawsze uszkodzony kabel oznaczał będzie zupełnie złamane włókna i koniec mierzonej linii. Podejrzany o uszkodzenie kabel mierzyć należy zawsze sygnałem na dwóch długościach fali: 1310 nm oraz 1550 nm. Wszelkie zgięcia włókna widoczne są bardziej na wyższej długości fali. Jeśli tak, jak w przedstawianym przykładzie reflektometr wykryje zdarzenie o znacznym tłumieniu na długości fali 1550 nm, a tłumienie dla długości fali 1310 nm będzie niewielkie lub nie wystąpi, wówczas ewidentnie mamy do czynienia z nadmiernym zgięciem włókna. To, czy będzie ono przeszkodą w eksploatacji kabla, pozostaje do decyzji osoby mierzącej.
W przedstawionym przykładzie mierzona linia obejmuje włókno rozbiegowe o długości 159 m zakończone złączem SC/APC oraz 31 metrów kabla instalacyjnego. Dla długości fali 1310 nm pomiar nie zawiera zdarzeń - reflektometr nie widzi złącza rozbiegówki (ze względu na jego bardzo niską reflektancję oraz tłumienie kompensowane przez pozorne wzmocnienie na łączeniu włókien w różnych standardach) oraz nie widzi żadnych anomalii na kablu instalacyjnym. Widoczna jest cała linia o sumarycznej długości 190 m. Ta sama linia mierzona falą 1550 nm pokazuje wyraźne zdarzenie o tłumieniu 0,585 dB w odległości 174 m od reflektometru. Jest to makrozgięcie włókna będące konsekwencją uszkodzenia kabla. Wiedząc, że włókno rozbiegowe ma 159 m, jesteśmy w stanie precyzyjnie określić miejsce uszkodzenia - będzie to 15 metr zainstalowanego kabla.
SmartPSS Lite - lekkie i funkcjonalne narzędzie do obsługi systemów Dahua.
Dla komfortowego korzystania z systemów monitoringu Dahua lub w przypadku integracji z wideodomofonami czy kontrolą dostępu, warto sięgnąć po Dahua SmartPSS Lite. To lekkie i uniwersalne narzędzie doskonale sprawdza się zarówno u instalatorów, jak i wśród użytkowników domowych, którzy obsługują małe i średnie instalacje. SmartPSS Lite umożliwia pełną konfigurację i zarządzanie urządzeniami Dahua, takimi jak kamery IP, rejestratory NVR/XVR, wideodomofony, kontrola dostępu oraz systemy rejestracji czasu pracy – wszystko z poziomu jednego, intuicyjnego interfejsu.Program ma następujące funkcje:
- zarządzanie urządzeniami, podgląd na żywo, odtwarzanie nagrań i zdalna konfiguracja
- obsługa do 64 urządzeń – maksymalnie 256 kanałów wideo
- wsparcie dla standardów kompresji H.265 i H.264
- tworzenie i obsługa schematów alarmów, wyświetlanie alarmów w rozbudowanym centrum alarmów
- obsługa funkcji inteligentnej analizy wideo (IVS): przekroczenie linii, wtargnięcie w strefę, detekcja pozostawionych/pojawiających się obiektów
- zdalny dostęp przez interfejs webowy (P2P)
- wbudowany dziennik zdarzeń i logi systemowe
- wielojęzyczne menu, w tym pełne wsparcie języka polskiego
- darmowa licencja
Przełącznica światłowodowa OPTISteel 1U 19' 12x SC simplex / LC duplex czarna L51352 przeznaczona jest do montażu w szafach RACK 19" oraz stojakach. Pozwala na realizację 12 lub 24 zakończeń włókien światłowodowych. Panel czołowy umożliwia montaż 12 adapterów SC simplex lub LC duplex. Przełącznica wykonana jest z blachy stalowej o grubości 1 mm pomalowanej proszkowo na kolor czarny. | ||
Tacka światłowodowa na 12 / 24 spawy do przełącznic OptiSteel L5510 służy do ochrony włókien i spawów dla 12 / 24 połączeń. Wyposażona w 2 koszyki po 6 miejsc. 24 spawy zabezpieczyć można przez ułożenie osłonek w 2 rzędach - 1 na drugim. Tacka wyposażona jest w pokrywkę. Istnieje możliwość kaskadowania tacek w przypadku chęci zakończenia większej liczby włókien w ramach 1 przełącznicy. | ||
Znaczniki, markery "0-9" CYFRY na kabel 4,0-6,0 mm 10x10 szt. Goobay E9501 ułatwiają identyfikację kabli. Szczególnie przydają się w instalacjach skupiających się wokół dużych wiązek kablowych - np. instalacjach multiswitchowych, LAN czy CCTV. Stosując marker, dużo szybciej zidentyfikować można obydwa końce tego samego przewodu. Każda cyferka w innym kolorze (10 kolorów), wykonane z tworzywa sztucznego wielokrotnego użytku, wsuwane na kabel. | ||
Warto przeczytać:
Sterowanie komputerem z różnych miejsc. W praktyce wykonuje się wiele instalacji, w których komputer umieszczany jest w pomieszczeniu bezpiecznym (zabezpieczonym przed fizyczną kradzieżą), ale podgląd obrazu i sterowanie komputerem wymagane jest z innego punktu w budynku (pomieszczenie ochrony). Niestety odległość tych pomieszczeń jest sprawą kluczową przy realizacji transmisji wideo i USB przez standardowe okablowanie. Rozwiązaniem jest zamiana tych sygnałów na transmisję IP...>>>więcej