Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2025 (2.06.2025)

Czy dane będą zapisywane w plastiku?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin stworzył przełomową metodę zapisywania i odczytywania danych cyfrowych za pomocą syntetycznych polimerów, która eliminuje konieczność stosowania kosztownych i skomplikowanych technologii analitycznych. Zakodowali jedenastoznakowe hasło komputerowe w specjalnie zaprojektowanych, krótkich łańcuchach polimerowych. Choć tego typu materiały były już wcześniej rozważane jako chemiczne kody kreskowe, ich odczyt wymagał zaawansowanego i drogiego sprzętu, jak spektrometry masowe.
Opracowano mobilny system elektrochemiczny, który w przyszłości może zmieścić się na jednej płytce obwodu drukowanego. Dzięki impulsom elektrycznym możliwe jest odczytanie sekwencji molekularnych — bez potrzeby użycia skomplikowanej aparatury. Kluczowym składnikiem technologii jest ferrocen — związek żelaza znany z tego, że zmienia swoje właściwości pod wpływem napięcia elektrycznego. Naukowcy przyłączyli różne jego wersje do krótkich łańcuchów chemicznych i w ten sposób utworzyli swego rodzaju molekularne stacje radiowe, z których każda nadawała sygnał o unikalnej częstotliwości. Podczas odczytu, za pomocą reakcji chemicznej, kolejno oddzielano fragmenty łańcucha polimerowego. Każdy usunięty fragment odpowiadał za inny sygnał elektryczny, rejestrowany przez potencjostat — stosunkowo tani i kompaktowy sprzęt laboratoryjny. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, zespół był w stanie przypisać unikalne sygnały do konkretnych „liter” molekularnego alfabetu. W ramach demonstracji zakodowano hasło: "Dh&@dR%P0W¢", używając alfabetu o potencjale aż 256 unikalnych znaków.
Dotychczasowe prace nad molekularną pamięcią skupiały się na DNA — naturalnym nośniku informacji o ogromnej gęstości. Jednak DNA ogranicza się do czteroliterowego alfabetu (A, C, T, G) i wymaga zaawansowanych technologii sekwencjonowania. Syntetyczne polimery oferują znacznie większą elastyczność — zarówno w budowie, jak i w metodach odczytu. Choć odczyt łańcucha polimerowego zajmuje obecnie około 2,5 godziny, zespół usprawnił już protokół działania. Jednak szybkość nie jest głównym celem tej technologii. Jej siła tkwi w długoterminowym, odpornym na manipulacje i środowiskowe zniszczenia przechowywaniu danych. Co więcej, dzięki temu, że odczyt odbywa się przy użyciu niskonapięciowych sygnałów elektrycznych, pojawia się realna możliwość integracji z systemami elektronicznymi — np. jako zabezpieczenie sprzętu, etykiety produktów czy nawet zapis historii medycznej.

Schemat instalacji wideodomofonowej dla domu jednorodzinnego z dodatkową kamerą IP.

Podczas budowy nowoczesnego systemu wideodomofonowego należy wziąć pod uwagę, że wideodomofon może sterować furtką oraz bramą wjazdową. Można do tego wykorzystać zainstalowaną na smartfonie aplikację. Widok z wbudowanej w stację bramową kamery koncentruje się na osobie dzwoniącej. Jeżeli kamera posiada bardzo szeroki kąt widzenia, możliwa jest obserwacja obszaru znajdującego się przed bramą wjazdową. Jednak nawet jeśli stacja bramowa obejmie taki obszar, zazwyczaj jest on niewystarczający.
Do systemu wideodomofonowego IP Hikvision można dołączyć dodatkową kamerę IP, która swoim zasięgiem będzie obejmowała obszar bramy wjazdowej lub bramy wjazdowej i furtki. W trakcie lub po odebraniu połączenia, można zmienić widok z głównej stacji bramowej na dodatkową kamerę IP i podgląd obszaru przed bramą. Dzięki obsłudze zdalnej za pomocą smartfona, istnieje możliwość zdalnego otwierania oraz weryfikacji w każdym momencie, czy brama wjazdowa jest otwarta, czy zamknięta.
Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP dla budynku jednorodzinnego. Instalacja została wykonana w oparciu o jednoabonamentową stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(C) G73632 z wbudowaną kamerą oraz 2 przekaźnikami do sterowania furtką i bramą wjazdową. Monitor DS-KH6320-WTE1 G74001 wyposażony w interfejs Wi-Fi, został zainstalowany wewnątrz budynku. Obserwacja obszaru przy bramie wjazdowej zrealizowana została za pomocą kamery IP Hikvision DS-2CD2043G2-LI K03203. Do zasilenia stacji bramowej, monitora i kamery IP wykorzystany został switch Ultipower N299781 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af/at. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera Mercusys AC12G N2933. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira S12U z serii Hartte G74220 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy z napięciem stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
Stacja bramowa DS-KV8113-WME1(C)/Surface IP Villa II generacji (1-abonentowa, RFID, Wi-Fi, natynkowa) HikvisionG73632 Zasilacz impulsowy 12 V / 2 A / 5,5 do kamerM1820 Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckN299781 Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2043G2-LI (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, hybr. ośw. do 40 m, AcuSense)K03203 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Daszek ochronny DS-KABV8113-RS/Surface do natynkowej stacji bramowej Villa 2 generacji HikvisionG74381 Elektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12 V AC/DC BiraG74220 Płaskownik długi OK-P6 do serii EL1, ELP, ES1, S, XS, SHD, XSHD BiraG74292 Router Gigabit Mercusys AC12G AC1300 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE), 1xWAN(GE)N2933
Schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision z dodatkową kamerą IP

Mierniki typu COMBO do pomiaru sygnałów TV/SAT.

Poziom sygnału RF Level wyrażony w dBμV to nie jedyny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania pomiarów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 i satelitarnej DVB-S/S2. Równie ważnymi, o ile nie ważniejszymi, są współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio) oraz Link Margin. MER traktować można nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodę. Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER, pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Typowe oraz minimalne wartości parametru MER w DVB-T2 dla uzyskania prawidłowego odbioru uzależnione są od technik modulacji. Dla modulacji 256-QAM za wartość minimalną przyjąć należy 28,5 dB, z kolei wartości typowe to 31,5 dB i wyżej.
Link Margin to miara wskazująca margines bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER. Gdy Link Margin jest równy lub bliski zeru, dekoder nie jest w stanie odzyskać utraconych danych, co skutkuje utratą sygnału. Wysoki Link Margin jest ważny, ponieważ zapewnia tolerancję sygnału na czynniki degradujące, takie jak zakłócenia czy starzenie się instalacji. Podczas pomiarów telewizji naziemnej i satelitarnej, należy zwracać uwagę nie tylko na MER, ale również na Link Margin. Granica pomiędzy sygnałem idealnym a jego zupełnym brakiem jest bardzo wąska. Dlatego, nawet w przypadku niewielkiej degradacji sygnału, na ekranie telewizora można zaobserwować artefakty i zamrożenia obrazu. Im wyższa jego wartość, tym większa tolerancja sygnału na degradujące go elementy. Odpowiednio ustawiony wzmacniacz, wysokiej jakości okablowanie, minimalna liczba połączeń pośrednich i inne dobre praktyki zapewnią Link Margin, co zabezpieczy instalację przed przyszłymi skutkami utraty sygnału.
Porównanie najważniejszych funkcji mierników typu COMBO do pomiarów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz satelitarnej DVB-S/S2:
  Miernik TV-SAT Alpsat Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S2X/S2/S ST-6986 z wbudowanym tunerem, analizatorem widma, testerem optycznym Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S2X/S2/S ST-5155 z wbudowanym tunerem
Kod R10206 R10210 R10155
Certyfikat kalibracji TAK NIE NIE
Analizator widma TAK TAK NIE
Analizator widma sygnału w czasie rzeczywistym do wykrywania zakłóceń z sygnałów mobilnych 5G, LTE 4G, GSM,
DCS, UMTS, 3G
NIE NIE
Pomiar parametrów Link Margin,
RF Level, MER, bBER, aBER
RF Level, MER, aBER RF Level, MER, aBER
Eksport pomiarów do pliku .csv TAK NIE NIE
Aktualizacja oprogramowania Automatycznie,
przez port RJ-45
Plik Plik
RF - poziom sygnału   25...100 dBμV 30...90 dBμV 44...85 dBμV
Akumulator - pojemność 7000 mAh 5000 mAh 2600 mAh

Przewody do łączenia urządzeń aktywnych w sieci.

Patchcordy sieciowe to prefabrykowane kable połączeniowe wykonane najczęściej z nieekranowanej skrętki, zakończone standardowymi złączami RJ-45. Stanowią one podstawowy element w infrastrukturze okablowania strukturalnego wykorzystywanego w sieciach komputerowych typu Ethernet. Najczęściej produkowane są w kategoriach od 5e do 6A, co determinuje ich przepustowość i maksymalną częstotliwość pracy.
Główne zastosowanie patchcordów UTP:
  • Łączenie urządzeń końcowych z punktami dostępowymi sieci:
  • Patchcordy są powszechnie używane do podłączania komputerów, laptopów, telefonów IP, drukarek sieciowych czy kamer IP do gniazd RJ-45 w ścianie, które prowadzą do centralnego punktu dystrybucyjnego (np. szafy rack).
  • Krosowanie połączeń w szafach dystrybucyjnych:
  • W szafach teleinformatycznych patchcordy służą do realizacji połączeń pomiędzy portami paneli krosowych a urządzeniami aktywnymi, takimi jak switche czy routery. Dzięki nim możliwa jest łatwa rekonfiguracja topologii sieci bez konieczności modyfikowania stałej instalacji.
  • Testowanie i diagnostyka sieci:
  • Patchcordy UTP wykorzystywane są także do tymczasowych połączeń podczas testowania sieci przy użyciu urządzeń diagnostycznych. Dzięki standaryzowanym końcówkom i wysokiej elastyczności ułatwiają szybkie zestawianie połączeń testowych.
Patchcord U/UTP kat. 5e 0,25 m czarny NETSET
Patchcord U/UTP kat. 5e 0,25 m czarny NETSET J20004N. Patchcordy marki NETSET kompatybilne są z Etherlighting (technologia opracowana przez firmę Ubiquiti, która integruje wizualne efekty świetlne z urządzeniami sieciowymi, takimi jak przełączniki i kable Ethernet. Celem tej technologii jest ułatwienie zarządzania kablami oraz identyfikacji połączeń w środowiskach sieciowych).
W ofercie firmy DIPOL najbardziej popularne są patchcordy NETSET:
    Kategoria 5e Kategoria 6
0,25 m Niebieski J20001N J21100N
Żółty J20002N  
Czarny J20004N  
0,5 m Niebieski J21001N J21101N
Żółty J21002N  
1 m Niebieski J21011N J21111N
Żółty J21012N  
Czerwony J21013N  
2 m Niebieski J21021N J21121N
Żółty J21022N  
Czerwony J21023N  
3 m Niebieski J21031N J21131N
Żółty J21032N  
Czerwony J21033N  
5 m Niebieski J21051N J21151N
Żółty J21052N  
10 m Niebieski J21061N J21161N
15 m Niebieski J21071N J21171N

Zasilanie kamery bezpośrednio z media konwertera światłowodowego.

Kable światłowodowe stanowią rdzeń okablowania wielu systemów monitoringu. Wybierane są zazwyczaj w przypadkach, gdy punkty kamerowe pozostają w znacznej odległości od centrum monitoringu.
W sytuacji, gdy punkt kamerowy obejmuje 1 kamerę, jego realizacja uwzględnia najczęściej wykorzystanie hermetycznej skrzynki, w której umieszcza się media konwerter wraz z zasilaczem, zasilacz PoE oraz puszkę / kasetę zabezpieczającą miejsce spawania wprowadzanego do skrzynki światłowodu.
W ofercie firmy DIPOL dostępny jest media konwerter ULTIMODE L1302 wyposażony w funkcję zasilania PoE podłączonego od strony interfejsu RJ45 urządzenia. Pozwala to na oszczędność miejsca w skrzynce hermetycznej oraz uproszczenie okablowania. Media konwerter kompatybilny jest ze standardami 802.3af oraz 802.3at. Z powodzeniem zasili więc każdą dostępną na rynku kamerę monitoringu IP.
Do skrzynki nasłupowej doprowadzony jest światłowód uniwersalny L76004 zakończony pigtailami L34372 wpiętymi na adapter L42233. Zapas włókien oraz spaw zabezpieczone są w puszce abonenckiej L5302 zalecanej do tego typu instalacji z uwagi na swoje niewielkie wymiary. Podłączenie zainstalowanej w media konwerterze L1302 wkładki SFP L1415 do światłowodu, wykonano za pomocą 0,5 metrowego patchcordu LC duplex L3223372_05. Krótki patchcord pozwala na oszczędność miejsca i uniknięcie kłopotliwego nadmiaru okablowania wewnątrz skrzynki.

Jak podłączyć kamerę IP, gdy brakuje przewodu sieciowego?

Instalacja kamer lub innych urządzeń IP PoE w miejscach, gdzie wymiana istniejącego okablowania jest niemożliwa lub nieopłacalna, a dostępne są jedynie 2 żyły do transmisji i zasilania, jest możliwa przy wykorzystaniu specjalnych konwerterów ETH10-2wire-SET J2842.
Moduł od strony rejestratora ETH10-2wire-TX jest zasilany z dowolnego switcha PoE (port RJ45) i umożliwia dwukierunkową komunikację sieciową oraz zasilanie modułu ETH10-2wire-RX wraz z kamerą PoE za pośrednictwem dwóch żył przewodu. Opcjonalnie, urządzenia można zasilać za pomocą złączy śrubowych POWER.
Maksymalna długość przewodów w torze 2wire wynosi 1000 m (dla jednej pary przewodu UTP kat. 5e). Maksymalny zasięg transmisji danych oraz zasilania PoE zależy od rodzaju, długości i przekroju zastosowanych przewodów. Na stabilność transmisji wpływa również obecność innych przewodów w trasie kablowej oraz dodatkowe połączenia pośrednie. Najlepsze parametry i największy zasięg transmisji można uzyskać, stosując dwa pojedyncze, skręcone przewody, np. jedną parę skrętki UTP.
Kamerę lub inny odbiornik PoE można podłączyć do portu RJ45 modułu ETH10-2wire-RX na końcu linii. W przypadku podłączenia odbiornika do innego switcha lub karty sieciowej bez obsługi PoE należy koniecznie wyłączyć zasilanie PoE, odpowiednio ustawiając zworkę na odbiorniku ETH10-2wire-RX.

Nowości produktowe:

Modulator SIGNAL-4K HDMI - DVB-T2/T/C w rozdzielczości 4K UHD 2160p
Modulator SIGNAL-4K HDMI - DVB-T2/T/C w rozdzielczości 4K UHD 2160p R86600 to profesjonalne urządzenie umożliwiające konwersję sygnału HDMI w rozdzielczości 4K Ultra HD lub Full HD do sygnału cyfrowej telewizji naziemnej DVB (DVB-T2 lub DVB-T lub DVB-C lub ISDB-T) w rozdzielczości 2160p lub 1080p. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie obrazu i dźwięku z różnych źródeł HDMI (np. dekodery, rejestratory, odtwarzacze multimedialne itp.) do telewizorów wyposażonych w tuner DVB-T2, DVB-T czy DVB-C. Modulator SIGNAL-4K to idealne rozwiązanie stosowane w hotelach, obiektach użyteczności publicznej, systemach monitoringu czy instalacjach zbiorczych. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w port RJ-45, co umożliwia konfigurację poprzez przeglądarkę internetową.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-5 + torba + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-5 + torba + zestaw narzędzi L5872 to podstawowy model z szerokiej gamy spawarek producenta Signal Fire. Firma ta jest znana od wielu lat na wielu rynkach, w tym europejskim, na których to dominuje sektor spawarek budżetowych. Model ten pozwala na sprawną realizację połączeń światłowodowych w instalacjach monitoringu wizyjnego, automatyki czy światłowodowych sieciach lokalnych. Przeznaczony do spawania okazjonalnego. Urządzenie posiada wszelkie cechy niezbędne do realizacji pewnych spawów o niskim tłumieniu. 4 silniki oraz układ optyczny z 300-krotnym powiększeniem pozwalają na precyzyjne pozycjonowanie włókien. Minimalny czas spawania to 8 sekund, a minimalny czas zgrzewania osłony spawu, to 18 sekund. Spawarka AI-5 posiada 5-calowy ekran TFT, na którym można dokładnie obserwować proces oraz efekty spawania.
Przełącznica światłowodowa wysuwana OPTISteel 1U 19' 24xSC duplex czarna
Przełącznica światłowodowa wysuwana OPTISteel 1U 19' 24xSC duplex czarna L51458 przeznaczona jest do montażu w szafach RACK 19" oraz stojakach. Pozwala na realizację 48 zakończeń włókien światłowodowych. Panel czołowy umożliwia montaż 24 adapterów SC duplex. Przełącznica wykonana jest z blachy stalowej o grubości 1 mm pomalowanej proszkowo na kolor czarny. Panel przedni przełącznicy można wysuwać, dzięki czemu łatwy dostęp do zapasu włókien oraz spawów zapewniony jest na każdym etapie eksploatacji instalacji. Do przełącznicy można wprowadzić kable światłowodowe poprzez 4 otwory tylne lub 2 otwory boczne.

Warto przeczytać:

Sterowanie komputerem z różnych miejsc. W praktyce wykonuje się wiele instalacji, w kórych komputer umieszczany jest w pomieszczeniu bezpiecznym (zabezpieczonym przed fizyczną kradzieżą), ale podgląd obrazu i sterowanie komputerem wymagane jest z innego punktu w budynku (pomieszczenie ochrony). Niestety odległość tych pomieszczeń jest sprawą kluczową przy realizacji transmisji wideo i USB przez standardowe okablowanie. Rozwiązaniem jest zamiana tych sygnałów na transmisję IP. Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania myszką oraz klawiaturą...>>>więcej
Sunell - poradniki wideo
Kamery Sunell - zaawansowane funkcje w przystępnej cenie