Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2025 (10.03.2025)

Pierwszy dwukierunkowy, adaptacyjny interfejs mózg-komputer.

Współpraca chińskich naukowców z Uniwersytetu Tsinghua i Tianjin, pozwoliła na dokonanie przełomu w dziedzinie interfejsów mózg-komputer (BCI). Stworzyli oni pierwszy na świecie dwukierunkowy system adaptacyjny, który znacząco zwiększa efektywność i otwiera drogę do praktycznych zastosowań. Według ich badań, opracowany system jest aż 100 razy bardziej wydajny niż tradycyjne BCI.
Badacze odkryli, że sygnały mózgowe zmieniają się w wyniku interakcji z tradycyjnymi urządzeniami. To doprowadziło ich do stworzenia systemu sprzężenia zwrotnego z wykorzystaniem układu memrystorowego, który dzięki swojej architekturze neuronowej i energooszczędności idealnie nadawał się do tego celu. System ten działa w oparciu o dwie pętle sprzężenia zwrotnego. Pierwsza - pętla uczenia maszynowego, aktualizuje dekoder fal mózgowych i umożliwia mu adaptację do zmian sygnałów mózgowych. Druga - pętla uczenia mózgu, pomaga użytkownikowi doskonalić kontrolę poprzez informację zwrotną w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu sprzężenia zwrotnego urządzenie jest w stanie rozpoznawać większą liczbę wzorców fal mózgowych, co pozwala użytkownikowi na wykonywanie bardziej złożonych zadań.

Nagranie pokazuje bezdotykowe sterowanie dronem za pomocą samych sygnałów mózgowych
Chiny, obok USA i Europy, odgrywają kluczową rolę w rozwoju technologii BCI. Podczas gdy firmy takie jak Neuralink Elona Muska skupiają się na inwazyjnych implantach mózgowych. Chińscy naukowcy dokonali znaczących postępów w dziedzinie nieinwazyjnych i adaptacyjnych interfejsów. Pierwotnie technologia ta była rozwijana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, ale dziś znajduje zastosowanie w grach, sterowaniu dronami bez użycia rąk oraz innych interaktywnych technologiach. Twórcy twierdzą, że ich innowacja może wkrótce zostać zintegrowana z urządzeniami medycznymi i konsumenckimi, takimi jak noszone na ciele gadżety, czy elektronika przenośna.

Eksport nagrań z rejestratora Sunell.

Nagrania z rejestratora Sunell mogą być zgrywane na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest korzystanie z lokalnego interfejsu rejestratora - wystarczy podłączenie pendrive'a do urządzenia. Kolejny to skorzystanie z przeglądarki internetowej lub aplikacji CMS.
Dzięki dostępowi lokalnemu proces eksportu przebiega szybciej, a użytkownik ma możliwość wyboru formatu nagrania. Domyślnie dostępne są formaty mp4, avi, oraz prywatny format (mp4 z dodatkowymi znacznikami analityki i znakiem wodnym).
Gdy decydujemy się na eksport przez przeglądarkę lub CMS, nagrania zapisywane są w formacie mp4 w wybranym przez nas folderze lokalnym (możemy łatwo sprawdzić jego lokalizację, przechodząc do ustawień i zakładki lokalne).
Widok interfejsu przeglądarkowego rejestratora Sunell
Są trzy główne sposoby zapisu:
1. Kopia zapasowa (nożyczki): na odtwarzanym materiale wystarczy kliknąć ikonę nożyczek. Pierwsze kliknięcie rozpoczyna nagrywanie, a przeciągnięcie kursora pozwala na wybranie końca. Ikona zmienia się na ikonę dyskietki, którą klikając potwierdzamy zakończenie zapisu.
2. Grupowa kopia zapasowa: w tabeli możemy samodzielnie wybrać początek i koniec nagrania oraz zaznaczyć wiele kanałów, które chcemy uwzględnić w kopii zapasowej.
3. Odtwarzanie ze zdarzeń: wybieramy kamery, określamy przedział czasu oraz zakres dat, aby zlokalizować interesujące zdarzenia do odtworzenia.

Transmisja w światłowodzie sygnału telewizji naziemnej DVB-T2 oraz satelitarnej DVB-S/S2 - nadajnik OTM302T 6F31 TERRA.

Transmisja sygnału DVB-T2 i DVB-S/S2 w światłowodzie umożliwia efektywne przesyłanie sygnału telewizyjnego na duże odległości przy minimalnych stratach jakości. W przypadku DVB-T2, sygnał telewizji naziemnej jest konwertowany na postać optyczną i przesyłany światłowodem jednomodowym do odbiorników optycznych, co eliminuje problemy związane z tłumieniem występującym w tradycyjnej transmisji bazującej tylko i wyłącznie na samych na kablach koncentrycznych 75 Ohm. Podobnie, sygnał DVB-S/S2, który standardowo jest odbierany z satelity, może być przesyłany światłowodem po wcześniejszej konwersji, co pozwala na jego dystrybucję w budynkach wielorodzinnych, hotelach czy centrach nadawczych bez konieczności instalowania wielu anten satelitarnych. Technologia ta wykorzystując nadajniki optyczne oraz odbiorniki światłowodowe zapewnia stabilną i wysokiej jakości transmisję sygnału telewizyjnego przy jednoczesnym ograniczeniu strat sygnału bez potrzeby stosowania dodatkowych wzmacniaczy.
W ofercie firmy DIPOL pojawił się nadajnik optyczny OTM302T 6F31 E A3030 marki TERRA, który został wyposażony w laser typu FP o mocy 6 dBm i realizuje transmisję na długości fali 1310 nm. OTM302T 6F31 E A3030 został wyposażony w dodatkową funkcję, dzięki czemu transmisja w światłowodzie nie wymaga stosowania przemiennika DTT MCA101T TERRA R82101, tak jak to miało miejsce w przypadku nadajnika OTF302 6F31 E A3031.
Nadajnik optyczny RTV/SAT OTM302T 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRA z wbudowanym przemiennikiem DTV
Nadajnik optyczny OTM302T 6F31 E A3030 marki TERRA
Poniżej zaprezentowano przykładowy schemat instalacji RTV/SAT w budynku wielorodzinnym dla jednej pozycji satelitarnej. W kolejnym numerze Informatora pokażemy rozwiązanie prezentujące transmisję sygnału RTV/SAT dla dwóch pozycji satelitarnych. Rozwiązanie to stosować można w obiektach, w których odległość między zestawem antenowym a serwerownią wynosi więcej niż kilkadziesiąt metrów lub wówczas, gdy chcemy zastąpić główną magistralę kablową jednym włóknem światłowodowym.
Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [jasnoszara, RAL7035]A9682 Odbiornik optyczny ORQ302 E z wyjściem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Separator napięcia FC37 TERRAR66206 Konwerter satelitarny LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAA98210 Zasilacz impulsowy PS202F 20 V 2 A system Digital SCRR71468 Nadajnik optyczny RTV/SAT OTM302T 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRA z wbudowanym przemiennikiem DTVA3030 Wzmacniacz kanałowy PA420T FM+UHF+2xVHF/UHF TERRA z AGC programowany cyfrowoR82516 Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BA0221 Wzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowychR70501 Rozgałęźnik TV/SAT SDQ-508 klasa A, 5-we, 20-wy TerraR70520 Multiswitch MR-532 klasa A, 5-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemnąR70632 Multiswitch MR-532 klasa A, 5-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemnąR70632 Multiswitch MR-532 klasa A, 5-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemnąR70632 Multiswitch MR-532 klasa A, 5-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemnąR70632 Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2A0140 Antena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2A2230
Sygnał z jednej pozycji satelitarnej, anten TV naziemnej i radia FM/DAB+ transmitowany jest w jednym torze optycznym składającym się z nadajnika OTM302T 6F31 E A3030 i odbiornika ORQ302 E A3133. Następnie oba sygnały podawane są na klasyczny wzmacniacz magistrali, rozgałęźnik i multiswitche końcowe.

Sieć 10 Gb/s.

Wydajność szkieletowej sieci komputerowej w firmie odgrywa kluczową rolę, ponieważ to właśnie ona odpowiada za sprawne przesyłanie dużych ilości danych pomiędzy różnymi punktami czy też oddziałami przedsiębiorstwa. Często są to lokalizacje oddalone od siebie, co sprawia, że jakość i szybkość transmisji danych ma bezpośredni wpływ na efektywność zarządzania firmą oraz na komfort pracy jej pracowników. Z tego względu infrastruktura sieciowa powinna być zaprojektowana w sposób optymalny, aby zapewnić jak największą przepustowość oraz stabilność połączeń.
W celu realizacji takiej sieci zaproponowano poniższe rozwiązanie, które umożliwia zarówno efektywne wykorzystanie zasobów, jak i elastyczność w rozbudowie w przyszłości. Przykładowa koncepcja zakłada zastosowanie przełącznika sieciowego (switcha) PoE wyposażonego w porty uplinkowe o przepustowości 10 Gb/s. Do niego podłączone są urządzenia końcowe za pośrednictwem miedzianych portów, obsługujących punkty dostępowe N25690 działające w nowoczesnym standardzie 802.11ax (WiFi 6). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej wydajności transmisji bezprzewodowej, która w paśmie 2,4 GHz sięga do 574 Mb/s, natomiast w paśmie 5 GHz – nawet 1201 Mb/s. Same połączenia przewodowe między punktami dostępowymi a switchem realizowane są z wykorzystaniem łącz o prędkości 1 Gb/s, co zapewnia stabilność i wydajność transferu danych w obrębie sieci wewnętrznej.
Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń bezprzewodowych, takich jak na przykład model EAP670 N25695, konieczne może być zastosowanie jeszcze bardziej wydajnych przełączników sieciowych. Wymagają one bowiem portów miedzianych PoE o prędkości co najmniej 2,5 Gb/s, aby zapewnić odpowiednią przepustowość dla intensywnego ruchu sieciowego. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być switch TL-SG3210XHP-M2 N30223, który oferuje właśnie taką specyfikację techniczną i jest w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnych punktów dostępowych oraz innych urządzeń pracujących w sieci.
Podsumowując, dobór odpowiednich komponentów sieciowych ma kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania infrastruktury IT w firmie. Wysokowydajne przełączniki oraz nowoczesne punkty dostępowe pracujące w standardzie WiFi 6 (lub WIfi 7) pozwalają na osiągnięcie stabilnych, szybkich i efektywnych połączeń, co przekłada się na lepszą komunikację i sprawniejsze zarządzanie danymi w przedsiębiorstwie.

Schemat wideodomofonu dwużyłowego w oparciu o system 2-Wire HD Hikvision.

System wideodomofonowy 2-Wire HD z serii EY to doskonałe rozwiązanie w przypadku modernizacji starego systemu domofonowego lub wideodomofonowego, w którym jako magistralę komunikacyjną wykorzystano przewód prosty lub parowany. W systemie tym komunikacja oraz zasilanie takich urządzeń jak stacje bramowe czy monitory, odbywa się z wykorzystaniem dystrybutorów DS-KAD7060EY G74828 oraz DS-KAD7061EY G74830. Jest to system typu Plug & Play, który po odpowiedniej adresacji i konfiguracji urządzeń za pomocą przełączników umieszczonych na ich tylnej ściance oraz włączeniu zasilania, zaczyna działać. Dodatkowa konfiguracja możliwa jest poprzez stację bramową z wykorzystaniem trybu AP (Access Point). Zdalna obsługa systemu za pomocą aplikacji Hik-Connect jest możliwa, w przypadku korzystania z monitorów wewnętrznych z interfejsem WiFi. Dodatkową zaletą modułu głównego stacji bramowej jest możliwość zamontowania 1-2 przycisków wywołania lub zaślepki, np. w przypadku realizacji funkcji dzwonienia przez dodatkowy moduł.
Poniżej przedstawiony został przykładowy schemat, w którym do dystrybutora zasilającego DS-KAD7060EY G74828 została podłączona stacja bramowa DS-KD7003EY-IME2/A G73647 oraz monitory główne DS-KH7300EY-WTE2 G74026. Do stacji bramowej podłączono moduł DS-KD-TDM G73671 posiadający czytnik tagów Mifare, listę lokatorów oraz klawiaturę numeryczną pozwalającą na wybór numeru lokatora oraz korzystanie z zamka szyfrowego. Do monitorów głównych w mieszkaniach podłączono monitory pełniące funkcję rozszerzenia DS-KH7300EY-WTE2/White G74027.

Tłumienie połączenia to nie wszystko - reflektancja złącza światłowodowego.

Pomiar reflektometryczny dostarcza szeregu informacji o mierzonej linii. Jednym z mierzonych parametrów jest tzw. reflektancja danego zdarzenia analizowana w przypadku elementów odbijających światło - m.in. złączy i spawów mechanicznych. Z definicji reflektancja to stosunek mocy odbitej przez dany obiekt do mocy padającej na ten obiekt wyrażony w decybelach. Ponieważ moc sygnału odbitego będzie zawsze mniejsza od mocy sygnału padającego, wartości reflektancji przyjmować będą wartości ujemne.
Pojęcie reflektancji często mylone jest z tzw. "tłumieniem odbiciowym" (RL, Return Loss). Definicja tego parametru jest praktycznie identyczna, przy czym uwzględnia znak minus: RL = -10log (Podb/Pwe) opisując wartość tłumienia jakiemu w pewnym sensie poddawany jest odbijany sygnał.
Przykładowo, zgodnie z normą IEC 61300-3-6 najlepsze złącza (tzw. "Grade 1") powinny charakteryzować się tłumieniem odbiciowym minimum 60 dB - im wartość wyższa, tym lepiej. Odpowiada to wartościom reflektancji -60 dB i niższym - im wartość mniejsza, tym lepiej. Oznacza, to że moc sygnału odbitego jest milion razy mniejsza od mocy sygnału padającego na złącze!
Reflektometr Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 mierzy reflektancję, która dla połączeń typu APC powinna wynosić < -60 dB, natomiast dla połączeń typu PC < -45 dB. W przypadku rejestrowania gorszych wartości tego parametru, wskazane jest wyczyszczenie złączy, a jeśli to nie przynosi pożądanych rezultatów, wymiana pigtaili oraz adaptera centrującego.
Zjawisko reflektancji / tłumienia odbić dotyczy również końca linii światłowodowej. Jeśli jest ona zakończona złączem, reflektancja końca linii może być nieco wyższa niż reflektancja typowego połączenia danego typu (opis powyżej). Jeśli jednak pomiar wykonywany jest na uciętym włóknie, zdecydowanie lepiej będzie, gdy będzie ono ucięte "byle jak", a nie idealnie za pomocą gilotyny. Idealnie równe cięcie spowoduje duże odbicie światła od powierzchni czoła włókna (typowa reflektancja -14 dB oznacza, że odbiciu ulega około 4% padającego światła), co może niekorzystnie wpłynąć na cały pomiar.
Duże odbicia sygnału w sieci mogą skutecznie zakłócić jej pracę. Szczególnie wrażliwe na tego typu zjawiska są instalacje pracujące w 3 oknie transmisyjnym (1550 nm), oraz pasywne sieci optyczne, w których stosowane są lasery dużej mocy. Warto więc pamiętać, aby podczas pomiaru reflektometrycznego zwracać uwagę nie tylko na tłumienie mierzonej linii.

Nowości produktowe:

Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD1043G2-LIUF/SL (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, hybr. ośw. do 30 m, Audio, MD2.0, Alarm LED)
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD1043G2-LIUF/SL (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, hybr. ośw. do 30 m, Audio, MD2.0, Alarm LED) K03030 to kamera tubowa IP marki Hikvision z oświetlaczem hybrydowym, należąca do serii EasyIP Lite. Kamery z tej serii posiadają podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do większości instalacji, gdzie wymagana jest stabilna i bezawaryjna praca. Funkcja detekcji ruchu 2.0 eliminuje fałszywe alarmy poprzez filtrowanie obiektów typu człowiek / pojazd. Kamera posiada przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz hybrydowy o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Dzięki zastosowaniu oświetlacza IR oraz LED w jednej obudowie, możliwy jest wybór jednego z trzech trybów pracy przy słabym oświetleniu - IR, światła białego LED lub trybu inteligentnego. Obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm pozwala na obserwację pod kątem 98°. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwalają na nagrywanie dźwięku, wydawanie ostrzeżeń dźwiękowych i komunikację audio.
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2646G2HT-IZS (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,003 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense, czarna)
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2646G2HT-IZS (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,003 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense, czarna) K05314B należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Przeznaczona jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 105,4 - 39,4°.
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2686G2HT-IZS (8 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,0008 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense, czarna)
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2686G2HT-IZS (8 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,0008 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense) K05265 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Przeznaczona jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 112,3 - 41,2°.

Warto przeczytać:

Rodzina przewodów typu RG-6 marki TRISET-302. Rodzina przewodów marki TRISET-302 to nowa seria wysokiej jakości kabli koncentrycznych typu RG-6, zaprojektowanych do transmisji sygnałów telewizyjnych DVB-T2 oraz satelitarnych DVB-S/S2. Charakteryzują się one niską tłumiennością, wysoką odpornością na zakłócenia oraz solidną konstrukcją, co czyni je świetnym wyborem do małych instalacji domowych i profesjonalnych instalacji zbiorczych. Są to kable typu Tri-Shield, o klasie ekranowania A+ i rdzeniu miedzianym 1,02 mm. W ofercie znajdują się kable wewnętrzne o różnych klasach reakcji na ogień: TRISET-302 Eca E1005_250, TRISET-302 Dca E1006_500, TRISET-302 B2ca E1007_500 oraz kabel zewnętrzny TRISET-302 Fca E1008_250...>>>więcej
Przewód koncentryczny 75 Om RG-6/TRISET 302 Eca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m]
TRISET 302 Eca E1005_250 - przewód antenowy 75 Ohm wewnętrzny
Przewód koncentryczny 75 Om RG-6/TRISET 302 Fca PE zewnętrzny klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m]
TRISET 302 Fca E1008_250 - przewód antenowy 75 Ohm zewnętrzny
Do skrzynki nasłupowej doprowadzony jest światłowód uniwersalny L76004 zakończony pigtailami L34372 wpiętymi na adapter L42233. Zapas włókien oraz spaw zabezpieczone są w puszce abonenckiej L5302 zalecanej do tego typu instalacji z uwagi na swoje niewielkie wymiary. Podłączenie zainstalowanej w media konwerterze L1302 wkładki SFP 1415 do światłowodu, wykonano za pomocą 0,5 metrowego patchcordu LC duplex L3223372_05. Krótki patchcord pozwala na oszczędność miejsca i uniknięcie kłopotliwego nadmiaru okablowania wewnątrz skrzynki.
Sunell - poradniki wideo
Kamery Sunell - zaawansowane funkcje w przystępnej cenie