Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2024 (16.09.2024)

Jakość wody w polskich rzekach może ulec poprawie dzięki jej monitorowaniu.

Poważnym problemem z jakim boryka się Polska są zanieczyszczenia rzek, o czym może świadczyć choćby ostatnia katastrofa ekologiczna na Odrze. Naprzeciw tym problemom wyszli naukowcy z Magly, którzy we współpracy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT-PW), Warszawskim Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) oraz Nebucode, stworzyli system Water Sense, który w sposób ciągły monitoruje stan rzek. Rozwiązanie to w czasie rzeczywistym ostrzega przed nadchodzącymi zanieczyszczeniami, co może pozwolić uniknąć ewentualnej katastrofy ekologicznej. Cały sekret Water Sense tkwi w autonomicznych stacjach pogodowych, czyli małych pływających laboratoriach, które pobierają próbki wody, badając przy tym pH, temperaturę oraz stężenie zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych. Zebrane dane trafiają do chmury, gdzie są analizowane w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to pozwala ekspertom szybko reagować w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek problemu. Koncepcja systemu bazuje wprost na koncepcji Internetu Rzeczy (IoT - Internet of Things).
Water Sense składa się z 3 modułów:
  • Autonomicznej stacji pomiarowej monitorującej 10 kluczowych parametrów fizykochemicznych wody: pH, chlorki, azotany(V), jony amonowe, ortofosforany(V), przewodnictwo, tlen, temperatura, prędkość przepływu oraz głębokość. Użyte w stacji czujniki są tanie i nie wymagają kalibracji oraz czyszczenia. Po utracie parametrów analitycznych dany czujnik jest automatycznie zastępowany nowym za pomocą innowacyjnego systemu rolek. Ciągłość pracy przez 365 dni w roku oraz ogrzewanie układów elektronicznych zimą zapewnia mikro-generator hydroelektryczny zasilany płynącą wodą. Do komunikacji stacja wykorzystywać może sieć GSM, LORA oraz Bluetooth (do celów serwisowych).
  • Inteligentnego systemu zarządzania stacjami pomiarowymi opartego na chmurze – platforma do monitorowania, zarządzania i analizowania danych wyposażona jest w moduły, których praca oparta jest na algorytmach sztucznej inteligencji. Identyfikują one anomalie i przewidują wartości parametrów wody z 72-godzinnym wyprzedzeniem.
  • Interaktywnej krajowej mapy ryzyka zanieczyszczenia rzek, czyli narzędzia wspomagającego wybór optymalnego planu pomiarów oraz umożliwiającego właściwe rozmieszczenie stacji pomiarowych na badanym obszarze.
Zanieczyszczone rzeki to coraz częściej wynoszony do światowej debaty publicznej problem środowiskowy. Kolejne kraje wdrażają lub myślą o wdrożeniu systemów monitorowania IoT obejmujących komunikację bezprzewodową, satelitarną, ale i światłowodową.
Cała Europa zmaga się z problemem zanieczyszczenia wód spowodowanych działalnością przemysłową, zrzutami ścieków czy nadmiernym wykorzystaniem nawozów i pestycydów. Niestety koszty tym spowodowane ponosimy wszyscy, począwszy od wpływu na nasze zdrowie, a kończywszy na ograniczeniach korzystania z wód w celach rekreacyjnych. Internet Rzeczy odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowych technologii i jest to jedna z wielu technologii, która obok sztucznej inteligencji czy "big data" weszła na niemal każdy rynek, zapewniając komunikację pomiędzy ludźmi, procesami i urządzeniami. Według danych przedstawionych przez serwis stocklytics.com, rok 2024 dla globalnego rynku IoT będzie kolejnym rokiem dwucyfrowego wzrostu, a przychody osiągną poziom 1,38 bln dolarów. Według prognoz, liczba ta wzrośnie o 60% i osiągnie poziom 2,2 bln dolarów do roku 2028.

Dwa nadajniki konwerterów HDMI na IP w jednej sieci.

Standardowo, w jednej sieci nie może znajdować się więcej niż jeden nadajnik HDMI H3614 (H3613, H3606). Wynika to z faktu wgrania przez producenta tej samej konfiguracji sieciowej na każdy nadajnik. Użytkownik nie ma możliwości żadnych zmian adresowych urządzeń HDMI. Dlatego, w przypadku zastosowania dwóch nadajników, występuje konflikt adresów IP (co skutkuje niepoprawną pracą sieci).
Istnieje możliwość wykonania takiej instalacji, lecz wymaga ona zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenia dedykowanych VLANów. W poniższym przykładzie, użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia czterech scenariuszy wyświetlania obrazu.

Podłączenie dwóch nadajników HDMI w jednej sieci fizycznej wymaga zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenia dedykowanych VLANów.

Całość konfiguracji takiej sieci polega na dokonaniu odpowiedniego dla danego scenariusza przypisania urządzeń (a konkretnie portów switcha, do których podłączone są urządzenia) do właściwych sieci wirtualnych (VLAN). Przykładowo, aby wykonać scenariusz z powyższej grafiki, w którym obraz na odbiorniku #1 pochodzi z nadajnika #1 oraz obraz na odbiorniku #2 pochodzi z nadajnika #2 oraz przy założeniu, że:
  • H3614 SENDER #1 - podłączony jest do 1 portu switcha
  • H3614 SENDER #2 - podłączony jest do 2 portu switcha
  • H3614 RECIVER #1 - podłączony jest do 11 portu switcha
  • H3614 RECIVER #2 - podłączony jest do 12 portu switcha

należy następująco skonfigurować switch o opcjach VLAN:

  • Port 1 - VID 11, PVID 11
  • Port 2 - VID 22, PVID 22
  • Port 11 - VID 11, PVID 11
  • Port 12 - VID 22, PVID 22

System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire.

Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu (wideo) domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2-żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność jak wideodomofon IP Hikvision 2 generacji. Budowa niedużego systemu polega na podłączeniu do dystrybutora G74824 DS-KAD706Y za pomocą magistrali 2 żyłowej (2-Wire) monitorów (np. G74019 DS-KH6320Y-WTE2) i modułu głównego stacji bramowej (G73646 DS-KD8003Y-IME2). Magistrala 2-Wire pozwala na zasilenie urządzeń i nawiązanie komunikacji. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN, każde urządzenie (monitor, stacja bramowa) widoczne jest w sieci pod osobnym adresem IP. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3). Taki system, oprócz podstawowej funkcjonalności do jakiej jest stworzony, czyli wideo rozmowy, otwierania furtki i sterowania bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect na smartfona. Dzięki niej można przekierować rozmowę na telefon podczas nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.

Tłumienie połączenia to nie wszystko - reflektancja złącza światłowodowego.

Pomiar reflektometryczny dostarcza szeregu informacji o mierzonej linii. Jednym z mierzonych parametrów jest tzw. reflektancja danego zdarzenia analizowana w przypadku elementów odbijających światło: m.in. złączy i spawów mechanicznych. Z definicji, reflektancja to stosunek mocy odbitej przez dany obiekt do mocy padającej na ten obiekt, wyrażony w decybelach. Ponieważ moc sygnału odbitego będzie zawsze mniejsza od mocy sygnału padającego, wartości reflektancji przyjmować będą wartości ujemne.
Pojęcie reflektancji często mylone jest z tzw. "tłumieniem odbiciowym" (RL, Return Loss). Definicja tego parametru jest praktycznie identyczna, przy czym uwzględnia znak minus: RL = -10log (Podb/Pwe) opisując wartość tłumienia jakiemu w pewnym sensie poddawany jest odbijany sygnał.
Przykładowo, zgodnie z normą IEC 61300-3-6 najlepsze złącza (tzw. "Grade 1") powinny charakteryzować się tłumieniem odbiciowym minimum 60 dB - im wartość wyższa, tym lepiej. Odpowiada to wartościom reflektancji -60 dB i niższym - im wartość mniejsza, tym lepiej. Oznacza to, że moc sygnału odbitego jest milion razy mniejsza od mocy sygnału padającego na złącze!
Reflektometr Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 mierzy reflektancję, która dla połączeń typu APC powinna wynosić < -60 dB, natomiast dla połączeń typu PC < -45 dB. W przypadku rejestrowania gorszych wartości tego parametru, wskazane jest wyczyszczenie złączy, a jeśli to nie przynosi pożądanych rezultatów, wymiana pigtaili oraz adaptera centrującego.
Zjawisko reflektancji / tłumienia odbić dotyczy również końca linii światłowodowej. Jeśli jest ona zakończona złączem, reflektancja końca linii może być nieco wyższa niż reflektancja typowego połączenia danego typu (opis powyżej). Jeśli jednak pomiar wykonywany jest na uciętym włóknie, zdecydowanie lepiej będzie, gdy będzie ono ucięte "byle jak", a nie idealnie za pomocą gilotyny. Idealnie równe cięcie spowoduje duże odbicie światła od powierzchni czoła włókna (typowa reflektancja -14 dB oznacza, że odbiciu ulega około 4% padającego światła), co może niekorzystnie wpłynąć na cały pomiar.
Duże odbicia sygnału w sieci mogą skutecznie zakłócić jej pracę. Szczególnie wrażliwe na tego typu zjawiska są instalacje pracujące w 3 oknie transmisyjnym (1550 nm), oraz pasywne sieci optyczne, w których stosowane są lasery dużej mocy. Warto więc pamiętać, aby podczas pomiaru reflektometrycznego zwracać uwagę nie tylko na tłumienie mierzonej linii.

Jaka jest maksymalna odległość, z jakiej kamera odczyta tablice rejestracyjne?

Podstawowa zasada montażu kamer do systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych, znanych również jako ANPR (ang. Automatic Number Plate Recognition) lub LPR (ang. License Plate Recognition) mówi, że pochylenie kamery w pionie nie powinno przekraczać 30°, co przekłada się na montaż w odpowiedniej odległości od miejsca, gdzie następuje detekcja tablic rejestracyjnych (odległość Y>1,7X - patrz rysunek poniżej).
Rysunek ilustrujący zależności pomiędzy wysokością montażu kamery, odległością od miejsca montażu do miejsca detekcji
(licząc po ziemi) oraz kątem patrzenia kamery.
Tabela poniżej prezentuje sugerowaną wysokość instalacji, zasięg detekcji i szerokość widzenia dla dwóch popularnych modeli kamer Dahua:
Model Wysokość [m] Zasięg [Z] [m] Szerokość [m]
ITC413-PW4D-IZ1 1,2 3–8 3–4 
1,5 4–8
1,8 4,2–8
2,0 4,5–8
2,0 6–10
ITC413-PW4D-IZ3 2,0 6–10 3–4
2,5 6–12
3,0 6–15
3,5 6–17
4,0 7–19,5
4,5 8–20
5,0 8,5–20
5,5 9,5–20
6,0 10–20
3,0 12–15 6–8
3,5 12–17
12–20 4-6

Transmisja sygnału satelitarnego DVB-S2X/S2/S w światłowodzie jednomodowym.

W przypadku magistrali światłowodowej bez znaczenia pozostaje wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja. Sygnał przesyłać można na setki metrów lub nawet dziesiątki kilometrów bez konieczności regenerowania. W przypadku rozległych budynków znacznie uprości to szkielet instalacji. Tradycyjna instalacja, bazująca na przewodach miedzianych, pozwala na przesył sygnału w torze magistralnym na kilkadziesiąt metrów. Dystans ten zwiększać można poprzez zastosowanie wzmacniaczy - choć i to niesie pewne ograniczenia (oraz koszty wdrożeniowe i eksploatacyjne).
Osprzęt firmy TERRA do instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych z wykorzystaniem światłowodu oraz techniki PON (ang. Passive Optical Network) stanowi doskonałą alternatywę dla typowej instalacji bazującej tylko i wyłącznie na kablu koncentrycznym. PON jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku optyczny konwerter - odbiornik.
Przykład instalacji światłowodowej z wykorzystaniem konwertera optycznego LWO102 4F31 E A3033 o mocy +4 dBm umożliwiającego dystrybucję sygnału satelitarnego DVB-S2X/S2/S w światłowodzie jednomodowym na długości fali 1310 nm. Szerokie spektrum odbiorników optycznych marki TERRA pozwala na realizację instalacji telewizyjnych w oparciu o multiswitche tradycyjne, dSCR/Unicable, jak również instalacji hybrydowych.

Konkurs fotograficzny 2024 trwa!

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich fotografii w dwudziestej trzeciej edycji wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa "Ciekawie o Antenach". Zachęcamy także do obejrzenia galerii prac już przesłanych! Laureatów, tradycyjnie już, wskaże znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter. Zapraszamy do udziału!

Nowości produktowe:

Patchcord jednomodowy PC-2272W-10 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 10 m BIAŁY
Patchcord jednomodowy PC-2272W-10 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 10 m, BIAŁY L3212272W_10 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 10 metrów zakończony złączami SC/APC. Patchcord wyprodukowany w oparciu o włókno jednomodowe w standardzie G.657.A2. Standard ten cechuje zmniejszony promień gięcia. Dzięki temu patchcord jest znacznie mniej narażony na uszkodzenia i zwiększone tłumienie wynikające z jego nadmiernego zagięcia. Ma to szczególne znaczenie przy łączeniu światłowodów w małych puszkach, skrzynkach czy szafach (np. częsty przypadek przygniatania drzwiami patchcordów podłączonych do czołowych paneli światłowodowych).
Śruby M2 do adapterów światłowodowych z flanszą [200 szt.]
Śruby M2 do adapterów światłowodowych z flanszą [200 szt.] L4022 pozwalają na pewne i estetyczne mocowanie adapterów w przednich panelach przełącznic. Pasują do adapterów i przełącznic ULTIMODE.
Szafka zapasu kabla, 50x50x12 cm, T-SPARE-50
Szafka zapasu kabla, 50x50x12 cm, T-SPARE-50 E88819 przeznaczona jest do gromadzenia i porządkowania zapasu kabli światłowodowych o różnych średnicach. Stosuje się ją w kablowniach, pomieszczeniach teletechnicznych, studzienkach lub na słupach telekomunikacyjnych. Szafka zamykana jest na klucz (w zestawie 2 szt.). Konstrukcja szafy zapewnia zgromadzenie do 85 metrów zapasu kabla o średnicy 10 mm.

Warto przeczytać:

Sieć WiFi w budynkach. W przypadku budowy sieci bezprzewodowej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma to być sieć ogólnodostępna np. w bibliotece lub urzędzie, czy też sieć zamknięta dla pracowników. Wiąże się to bezpośrednio z określeniem spodziewanej liczby klientów sieci. Jeżeli sieć ma działać w budynku biurowym z dużą liczbą ścian, kilkoma kondygnacjami, wówczas głównym problemem jest wpływ tłumienia ścian i stropów na poziom sygnału radiowego. Z tego względu, aby pokryć zasięgiem cały budynek należy rozmieścić w nim kilka-kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) punktów dostępowch.>>>więcej
Spawarka światłowodowa Sendun SD-9+, skrzynka + zestaw narzędzi
Sendun SD-9+ - Spawarka z dużymi możliwościami