Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2024 (09.09.2024)

Miniaturowy interfejs BMI przetworzy ludzkie myśli na dane.

Naukowcy ze szwajcarskiej politechniki EPFL opracowali pierwszy miniaturowy interfejs mózg-komputer (MiBMI), który posiada wyjątkowo małe rozmiary, niskie zużycie energii, wysoką dokładność oraz wszechstronność. Te cechy czynią system idealnym do zastosowań implantacyjnych, gdzie minimalna inwazyjność zapewnia bezpieczeństwo i wygodę zarówno w kontekście klinicznym, jak i w codziennym życiu. MiBMI to w pełni zintegrowany system, w którym rejestracja i przetwarzanie danych odbywają się na dwóch niewielkich chipach o łącznej powierzchni 8 mm².
Konwersja mózg-tekst polega na dekodowaniu sygnałów neuronowych generowanych, gdy osoba wyobraża sobie pisanie liter lub słów. Elektrody wszczepione w mózg rejestrują aktywność neuronową związaną z ruchami ręki, a chip MiBMI przetwarza te sygnały w czasie rzeczywistym, przekształcając zamierzone ruchy w cyfrowy tekst. Ta technologia umożliwia osobom z zaburzeniami motorycznymi komunikację poprzez samo myślenie o pisaniu, podczas gdy interfejs konwertuje ich myśli na czytelny tekst wyświetlany na ekranie.
Zminiaturyzowany interfejs mózg-maszyna (MiBMI) – 2024 EPFL
Obecne BMI rejestrują dane z elektrod wszczepionych w mózg, a następnie przesyłają te sygnały do oddzielnego komputera w celu dekodowania. Chipy MiBMI rejestrują dane i jednocześnie przetwarzają informacje w czasie rzeczywistym, integrując 192-kanałowy system rejestracji neuronowej z 512-kanałowym dekoderem neuronowym. To neurotechnologiczne osiągnięcie jest konsekwencją ekstremalnej miniaturyzacji.
Aby móc efektywnie przetwarzać ogromne ilości informacji rejestrowanych przez elektrody, naukowcy musieli całkowicie zmienić podejście do analizy danych. Odkryli, że aktywność mózgu podczas wyobrażania sobie pisania poszczególnych liter zawiera bardzo specyficzne markery, które nazwali unikalnymi kodami neuronowymi (DNC). Zamiast przetwarzać tysiące bajtów danych dla każdej litery, mikrochip musi przetworzyć jedynie DNC, co znacznie przyspiesza działanie systemu, jednocześnie obniżając zużycie energii.
Prowadzone są już prace nad kolejną generacją zintegrowanych systemów BMI, wykraczającą poza rozpoznawanie pisma ręcznego. System jest testowany w różnych zastosowaniach, takich jak dekodowanie mowy i kontrola ruchu.

DIPOL na targach Energetab 2024.

Międzynarodowe targi branży energetycznej Energetab, to jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego oraz sektorów pokrewnych.
Podczas wydarzenia zaprezentujemy nowe rozwiązania dla systemów monitoringu CCTV (Sunell, Hikvision) oraz szeroką ofertę urządzeń do pomiarów sygnałów w instalacjach CCTV, TV/SAT oraz światłowodowych. Nie zabraknie też propozycji dla zainteresowanych sieciami GSM/LTE oraz telewizyjnymi, zarówno w zakresie wykonawstwa, jak i projektowania instalacji.
Udział firmy DIPOL w targach Energetab to okazja do zaprezentowania sprawdzonych rozwiązań, ale i szeregu nowości, które znajdą zastosowanie w teletechnicznych instalacjach dla sektora energetycznego i nie tylko.
Nasi doradcy handlowi oraz techniczni służyć będą wsparciem w zakresie projektowania i realizacji instalacji teletechnicznych.
Specjalnie przygotowane na te targi interaktywne stoisko, umożliwi Państwu weryfikację działania naszych rozwiązań. Możliwe będzie m.in. zapoznanie się wybranymi funkcjami kamer systemów monitoringu, wykonanie spawania włókien światłowodowych czy przeprowadzenie pomiaru reflektometrycznego na testowym torze transmisyjnym.
Więcej szczegółów i informacji o targach dostępne tutaj.
DIPOL na targach ENERGETAB 17-19.09.2024 r.

Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym.

Instalacje multiswitchowe odpowiedzialne za dosyłanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz telewizji satelitarnej DVB-S/S2 do mieszkań stanowią doskonałe uzupełnienie, jak również alternatywę dla instalacji sieci kablowych w budynkach zamieszkania zbiorowego. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA przeznaczone do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas.
Na dachu budynku wielorodzinnego zamontowano maszt antenowy, na którym zawieszono antenę satelitarną DIPOL DPL-120 A9684 zapewniając odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13°E i Astra 19,2°E. Do telewizji naziemnej DVB-T2 odpowiednio w paśmie VHF i UHF wykorzystano anteny: Dipol 4/5-12 A0140 (polaryzacja pozioma), DIPOL Tri Digit A2670 (polaryzacja pozioma), natomiast do radia FM antenę Dipol 1RUZ PM B A0221. W instalacji telewizyjnej wykorzystano wzmacniacz SA-91L R70901 do multiswitchy 9-wejściowych serii MV-9xx. Wzmacniacz wyposażony jest w osiem wejść satelitarnych oraz jedno wejście DVB-T2/Radio (w tym przypadku pominięte ze względu na zastosowanie w instalacji wzmacniacza kanałowego CAD-824 Alcad R82620). Do głównych zadań wzmacniacza SA-91L R70901 należy wzmacnianie i wyrównanie poziomu sygnałów IF dla 8 par polaryzacja-pasmo oraz zasilanie innych elementów instalacji, takich jak: konwertery LNB czy multiswitche. Zastosowanie odlewanej obudowy pozwala wyeliminować zewnętrzne zakłócenia (poziom ekranowania klasa A). Niewątpliwą zaletą multiswitchy MV-9xx jest zróżnicowanie poziomów dla wyjść. Gwarantuje to uzyskanie zbliżonego poziomu sygnału na różnie oddalonych od urządzenia gniazdach. Dodatkowo konstruktor zastosował tutaj prekorekcję charakterystyki tłumienia przewodu koncentrycznego - sygnały o wyższych częstotliwościach posiadają wyższe poziomy, dzięki czemu tłumienie przewodu jest właściwie kompensowane. Dyskretne przełączniki w multiswitchach w miejscu tradycyjnych potencjometrów pozwalają na bardzo precyzyjną regulację poziomu sygnału oraz korekcję tłumienia przewodu. Rozwiązanie to zapewnia również wieloletnią stabilność nastawionych parametrów niezależnie od zmian temperatur w miejscu montażu urządzeń. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złączy marki MASTER.
Zalety stosowania systemu multiswitchowego Terra:
  • Brak przenoszenia punktu pojedynczej awarii na całą instalację; system rozgałęźno-odgałęźny powoduje, że w przypadku awarii jednego urządzenia, sygnału pozbawiani są wyłącznie użytkownicy bezpośrednio do niego podłączeni. W przypadku instalacji kaskadowych, awaria jednego multiswitcha powoduje awarię całej sieci, której diagnostyka jest mocno problematyczna.
  • Odlewane obudowy multiswitchy i komponentów towarzyszących realnie spełniają wymagania dla ekranowania klasy A.
  • Urządzenia Terra posiadają kompaktowe wymiary. Większe multiswitche posiadają wyjścia rozmieszczone w dwóch rzędach, co zmniejsza ich rozmiar oraz pozwala na bardziej optymalne wyprowadzenie kabli z multiswitcha.
  • System montażu RACK board.
  • Wszystkie elementy systemu SMATV Terra objęte są 4-letnią gwarancją.

Czy na pojedynczym przewodzie może być podłączonych kilka kamer IP?

Częstym problemem w instalacjach monitoringu jest potrzeba dodania kolejnej kamery w punkcie kamerowym bez możliwości poprowadzenia dodatkowego przewodu. Jest to możliwe dzięki specjalnym switchom PoE, zwanymi extenderami, takim jak ATTE xPoE-4-11A-HS N29810 lub xPoE-3-11A N29814.
Switch PoE (extender) ATTE xPoE-4-11A-HS (1x WE PoE, 3x WY PoE)N29810 Switch PoE ULTIPOWER 0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65 WN29978
Wykorzystanie xPoE-4-11A-HS do montażu dodatkowej kamery w istniejącym punkcie kamerowym
Należy pamiętać, że sumaryczna moc pobierana przez kamery podłączone do extendera (odbiorniki PoE) nie może przekroczyć budżetu mocy oferowanego przez switch, który zasila całą linię:
  • w standardzie 802.3af dostępne jest około 13 W
  • w standardzie 802.3at dostępne jest około 25 W
  • w przypadku PoE Passive dostępne jest maksymalnie 40 W
Aby upewnić się, że kamery będą działać prawidłowo, należy obliczyć bilans mocy, uwzględniając zużycie energii przez kamery (należy pamiętać, że kamery zużywają więcej mocy w nocy, co wynika z załączania oświetlacza). Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę straty na przewodzie zasilającym, które zależą od jego przekroju, długości oraz wartości napięcia na linii PoE.

Podłączenie bramki światłowodowej operatora do instalacji budynkowej.

Wiele budynków wielorodzinnych wyposażonych jest w instalację FTTH. W większości przypadków kabel światłowodowy doprowadzony jest do mieszkania i zakończony w okolicy drzwi wejściowych, najczęściej w przeznaczonej do tego skrzynce multimedialnej.
Po podpisaniu umowy z dostawcą usług internetowych, ich odbiorca otrzymuje bramkę światłodowową (zwaną potocznie modemem lub routerem), którą podłączyć należy do budynkowego światłowodu. Często zdarza się, że instalacja bramki w skrzynce multimedialnej jest niemożliwa - problemem jest zwykle rozmiar urządzenia lub brak zasilania w samej skrzynce. Problemem może być również słaby zasięg sygnału WiFi, jeśli bramka posiada zintegrowany punkt dostępowy. Często też umieszczenie tego urządzenia w salonie, stanowiącym z reguły centrum multimedialne całego mieszkania, wydaje się po prostu naturalne.
Firma DIPOL wprowadziła do oferty patchordy światłowodowe o długości 10 m, zakończone wtykami SC/APC. Patchcordy te - dostępne w kolorze czarnym i białym - pozwalają na łatwe przedłużenie instalacji budynkowej i podłączenie urządzenia końcowego, np. we wspomnianym wcześniej salonie.
Patchcord jednomodowy PC-2272-1B SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 2 mm, 1 m, niebieski
Patchcord jednomodowy PC-2272-10
SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 10 m
L3212272_10
Patchcord jednomodowy PC-2272-1B SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 2 mm, 1 m, niebieski
Patchcord jednomodowy PC-2272W-10 BIAŁY
SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 10 m
L3212272W_10
Patchcordy L3212272_10 oraz L3212272W_10 produkowane są w oparciu o jednomodowe włókno G.657.A2 kompatybilne z wszystkimi włóknami stosowanymi w instalacjach FTTH. Są przy tym bardziej odporne na zginanie niż włókna stanardowe (G.652.D).

Sieć WiFi w budynkach.

W przypadku budowy sieci bezprzewodowej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma to być sieć ogólnodostępna np. w bibliotece lub urzędzie, czy też sieć zamknięta dla pracowników. Wiąże się to bezpośrednio z określeniem spodziewanej liczby klientów sieci.
Jeżeli sieć ma działać w budynku biurowym z dużą liczbą ścian, kilkoma kondygnacjami, wówczas głównym problemem jest wpływ tłumienia ścian i stropów na poziom sygnału radiowego. Z tego względu, aby pokryć zasięgiem cały budynek należy rozmieścić w nim kilka-kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) punktów dostępowch.
Jeden punkt dostępowy obsłużyć może z reguły około 50 - 60 użytkowników. Oznacza to, że w większości przypadków sieć biurowa projektowana na kilkunastu lub kilkudziesięciu punktach dostępowych oferować będzie ogromną nadmiarowość w kwestii teoretycznej pojemności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli pewne obszary sieci mają być ogólnodostępne, wówczas w miejscu takim o liczbie punktów dostępowych decydować będzie nie tylko możliwość pokrycia danego obszaru, a przede wszystkim pojemność. Duża liczba gromadzących się w jednym miejscu użytkowników wymusić może konieczność instalacji większej liczby punktów dostępowych, nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Dobrym urządzeniem do budowy sieci w takich budynkach jest TP-LINK EAP610 N25690. EAP610 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu i zarządzaniu przez przeglądarkę www (nie jest wymagany kontroler). Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnianie przy pomocy strony powitalnej czyni EAP610 idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak kampusy, hotele, centra handlowe czy biura. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz, w standardzie 802.11ax (WiFi 6).

Dodatkowy czytnik z klawiaturą w modułowym systemie wideodomofonowym IP Hikvision.

Poniżej przedstawiony został przykładowy schemat systemu wideodomofonowego IP opartego o modułową stację bramową. Stacja zamontowana od strony wejściowej, składa się z modułu głównego DS-KD8003-IME1(B) G73652, czytnika kart w standardzie Mifare DS-KD-M G73662, modułu klawiatury numerycznej DS-KD-KP G73668 oraz ramki natynkowej i daszka ochronnego. Otwarcie furtki od strony wewnętrznej podczas wychodzenia, można zrealizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest wyjście z wykorzystaniem klucza bądź klamki, jeżeli jest ona zamontowana w furtce. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zamontować przycisk lokalnego otwierania, po naciśnięciu którego stacja bramowa zwolni elektrozaczep na czas określony przez instalatora. Ostatnią opcją, która została wykorzystana na schemacie jest zamontowanie czytnika kart z wbudowaną klawiaturą, np. DS-K1104MK G75659, który należy podłączyć do stacji bramowej po magistrali RS-485. Przy takiej konfiguracji, jeśli do systemu zostaną dodane tagi RFID lub ustalone kody otwarcia, będzie można otworzyć furtkę zarówno od strony wejściowej jak i wyjściowej za pomocą opisywanych metod. Otwieranie za pomocą kodów lub tagów, wspierane jest tylko przez stację bramową modułową. W przypadku systemu Villa, po zamontowaniu dodatkowego czytnika będzie działało tylko otwieranie za pomocą tagów (kody nie są wspierane). W opisywanej instalacji zastosowano jeden monitor wewnętrzny DS-KH6320-WTE1 G74001. Cały system może być jednak rozbudowany do maksymalnej liczby monitorów obsługiwanych przez stację bramową.
UTP UTP RS-485 RS-485 Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerM1820 Switch PoE ULTIPOWER 0098af 9xFE(8xPoE) 802.3af 124 WN29982 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Elektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12 V AC/DC BiraG74220 Płaskownik krótki OK-P2 do serii ES1, S, XS, SHD, XSHD BiraG74288 Router Gigabit Mercusys AC12G AC1300 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE), 1xWAN(GE)N2933 Czytnik zbliżeniowy Mifare z klawiaturą DS-K1104MK HikvisionG75659 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Moduł czytnika kart Mifare 13,56 MHz DS-KD-M HikvisionG73662 Moduł klawiatury numerycznej DS-KD-KP do wideodomofonu IP HikvisionG73668 Obudowa natynkowa DS-KD-ACW3 3-modułowa HikvisionG74357 Daszek ochronny DS-KABD8003-RS3 3-modułowej obudowy natynkowej wideodomofonu IP, 2-Wire Hikvision 2 generacjiG74375
Schemat instalacji wideodomofonowej w oparciu o dodatkowy czytnik z klawiaturą od strony wyjściowej.

Nowości produktowe:

Zasilacz impulsowy HDR-150-48 DC 48 V/150 W/3,25 A Mean Well
Zasilacz impulsowy HDR-150-48 DC 48 V/150 W/3,25 A Mean Well G74803 przeznaczony jest do zasilania urządzeń elektronicznych wymagających napięcia stałego DC 48 V o maksymalnym obciążeniu 3,2 A. Zasilacz posiada zabezpieczenie nadprądowe, przepięciowe i przeciwzwarciowe.
Antena ATK-LOG ALP 5G 5 m przewodu, wtyk SMA, 698-3800 MHz
Antena ATK-LOG ALP 5G 5 m przewodu, wtyk SMA, 698-3800 MHz A7046_5 przeznaczona jest do stosowania w systemach telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE/5G pracujących w paśmie 698-3800 MHz. Znakomicie rozwiązuje często spotykany problem braku sygnału w miejscu instalacji modemu z kartą GSM/UMTS/LTE/5G. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj dołączenie do modemu anteny pozwalającej na uzyskanie wystarczającego sygnału. Dodatkowo, antena posiada przewód o długości 5 metrów, zakończony wtykiem SMA.
Antena ATK-LOG ALP 5G MIMO 2x2 15 m przewodu, wtyk SMA, 698-3800 MHz
Antena ATK-LOG ALP 5G MIMO 2x2 15 m przewodu, wtyk SMA, 698-3800 MHz A7064_15 przeznaczona jest do stosowania w systemach telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE/5G pracujących w paśmie 698-3800 MHz. Znakomicie rozwiązuje często spotykany problem braku sygnału w miejscu instalacji modemu z kartą GSM/UMTS/LTE/5G. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj dołączenie do modemu anteny pozwalającej na uzyskanie wystarczającego sygnału. Dodatkowo, antena posiada 2 przewody o długości 15 metrów, zakończone wtykiem SMA.

Warto przeczytać:

Do czego warto wykorzystać narzędzia sieciowe testera CCTV Miernik Alpsat AS33-IPCX M3214 to nie tylko narzędzie pozwalające w prosty sposób wyświetlić obraz z kamer. Warto zwrócić też uwagę na zintegrowane aplikacje sieciowe, które mogą wspomóc i uprościć proces instalacji...>>>więcej
Zrzut obrazu z działania funkcji skanowania wolnych adresów IP
Spawarka światłowodowa Sendun SD-9+, skrzynka + zestaw narzędzi
Sendun SD-9+ - Spawarka dla każdego