
Przerwa wakacyjna. Następne wydanie Informatora ukaże się 2.09.2024 roku.
Nr 26/2024 (24.06.2024)
Czy okulary pokryte niobianem litu pozwolą widzieć w ciemności?
Naukowcy zrzeszeni wokół australijskiego ARC (Australian Research Council) opracowali cieńszy od folii spożywczej filtr podczerwieni, który umożliwi użytkownikowi jednoczesne oglądanie widma światła podczerwonego i widzialnego. Od wielu lat naukowcy poszukują lekkich i wydajnych materiałów, które umożliwiłyby przemianę niewidzialnego dla człowieka promieniowania podczerwonego w światło widzialne. Do niedawna głównym kandydatem był arsenek galu. Jak się jednak okazało, folia wykonana z niobianu litu i siatki z dwutlenku krzemu przekształcają światło podczerwone w światło widzialne lepiej niż jakikolwiek inny poznany do tej pory związek, potencjalnie umożliwiając widzenie w ciemności. Po przeprowadzonej serii eksperymentów, zespół wykazał, że warstwa niobianu litu sprawdza się lepiej - udało się uzyskać 10-krotnie bardziej efektywną konwersję - i może przekształcać obrazy o wysokiej rozdzielczości ze światła podczerwonego (o długości fali 1550 nanometrów) na światło widzialne (o długości fali 550 nanometrów).
Urządzenie, które potrafi przekształcić światło podczerwone w światło widzialne.
Tradycyjna technologia noktowizyjna wymaga, aby podczerwone fotony przechodziły przez soczewkę, a następnie trafiały na fotokatodę, która przekształca je w elektrony. Elektrony te przechodzą przez płytkę mikrokanałową, która zwiększa ich liczbę. Następnie przechodzą przez ekran fosforowy, gdzie są ponownie przekształcane w fotony, tworząc wzmocniony obraz widzialny dla oka ludzkiego. Układ ten wymaga kriogenicznego chłodzenia, aby zapobiec wzmacnianiu szumu termicznego. Wysokiej jakości system noktowizyjny tego typu, jest ciężki i nieporęczny. Dodatkowo, często posiada wadę w postaci blokowania światła widzialnego.
Metapowierzchnia (ang. metasurface) to cienka warstwa materiału, której struktura jest zaprojektowana na nanoskali, aby kontrolować fale elektromagnetyczne w sposób, który nie jest możliwy przy użyciu tradycyjnych materiałów. Metapowierzchnie składają się z szeregu nanostruktur, zwanych meta-atomami, które mogą modyfikować właściwości światła, takie jak jego faza, amplituda, polaryzacja czy kierunek propagacji. Dzięki swojej unikalnej budowie, metapowierzchnie mogą być wykorzystywane do tworzenia zaawansowanych urządzeń optycznych takich jak soczewki o zmiennej ogniskowej, niewidzialne płaszcze czy urządzenia do konwersji częstotliwości światła. Są one kluczowe w nowoczesnych technologiach optycznych i fotonicznych, w tym w opisywanej technologii konwersji fotonów z podczerwieni na światło widzialne.
Technologia konwersji oparta na metapowierzchni potrzebuje znacznie mniej elementów. Fotony przechodzą przez pojedynczą powierzchnię rezonansową, gdzie są mieszane z wiązką pompy (ang. pump beam - strumień światła lub promieniowania dostarczający energii, która pomaga w przekształceniu fotonów z zakresu podczerwieni w fotony światła widzialnego). Powierzchnia rezonansowa zwiększa energię fotonów i przekształca je w światło widzialne, bez potrzeby konwersji na elektrony. Technologia ta działa w temperaturze pokojowej, co eliminuje konieczność stosowania dużych i ciężkich systemów chłodzenia.
Miniaturyzacja technologii noktowizyjnej mogłaby prowadzić do jej powszechnego zastosowania. Tworzenie filtrów noktowizyjnych ważących mniej niż gram, które można nałożyć na tradycyjne okulary w formie cienkiej folii, otwiera nowe możliwości. Konsumenckie okulary noktowizyjne, które pozwalają widzieć jednocześnie widzialne i podczerwone spektrum, mogłyby poprawić bezpieczeństwo podczas jazdy nocą, spacerów po zmroku czy też ułatwić pracę w słabych warunkach oświetleniowych. Należy sądzić, że wojsko szybko skorzysta z tej technologii wyposażając żołnierzy w okulary, dzięki którym będą widzieć w nocy i w ciemnych pomieszczeniach.
Pomiary tłumienia spawów wykonanych spawarką Sendun SD-9+.
Spawarka światłowodowa Sendun SD-9+ L5877, to model, którego produkcja rozpoczęła się w drugiej połowie 2023 roku. Pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, zdążył on już zdobyć szerokie grono zadowolonych instalatorów działających w różnych obszarach sieci FTTH oraz instalacjach niskoprądowych wykorzystujących okablowanie światłowodowe.Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez zespół inżynierów firmy Dipol filmem, prezentującym możliwości spawarki Sendun SD-9+ w zakresie spawania jednomodowych włókien światłowodowych w standardach G.652.D, G.657.A1 oraz G.657.A2. Tłumienie spawów zweryfikowane zostało w dwukierunkowym pomiarze reflekometrycznym wykonanym za pomocą wysokiej klasy reflektometru marki EXFO.
Pomiary wykazały, że spawarka wykonuje spawy o dobrych parametrach, również w przypadku łączenia włókien o różnych standardach. W przypadku spawania włókien G.652.D średnie tłumienie spawu dla długości fali 1310 nm wyniosło 0,06 dB, dla połączenia G.652.D - G.657.A1 0,03 dB, natomiast dla połączenia G.652.D - G.657.A2 0,08 dB. Podczas 12 pomiarów najgorszy odnotowany wynik to 0,12 dB, przy łączeniu włókien o skrajnie różnej średnicy pola modu. Wyniki te pokazały, że spawarka może być z powodzeniem używana w różnych scenariuszach instalacyjnych.
Ponadto, odwzorowywany przez układ optyczny o 380-krotnym powiększeniu oraz przetwornik CMOS obraz włókien, pozwala na dokładną analizę wszelkich anomalii występujących przy ich łączeniu. Pozwala to na wstępną ocenę spawu, zaraz po jego wykonaniu.
Film przeznaczony jest zarówno dla osób zainteresowanych zakupem spawarki światłowodowej, jak również tych, którzy spawarkę już posiadają. Zadbano o wysoki wymiar edukacyjny filmu, w związku z czym osoby zainteresowane którymś z zagadnień:
- obsługa spawarki światłowodowej
- przygotowanie włókien do spawania
- zgrzewanie osłon spawów
- analiza spawów na podstawie obrazu na ekranie spawarki
- układanie włókien w mufo-przełącznicy
- dwukierunkowe pomiary tłumienia spawów
z pewnością znajdą w nim coś interesującego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXIII edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez firmę DIPOL.
Jak co roku, czekamy na Państwa zdjęcia, które ukażą anteny w nowym świetle. Te często niepozorne konstrukcje ze stali, aluminium i plastiku potrafią być inspiracją dla wyjątkowych kreacji wizualnych. Zapraszamy do zapoznania się z pracami z poprzednich edycji. Z pewnością będą stanowić świetną inspirację do nowych, odkrywczych projektów.Nadesłane przez Państwa prace zostaną ocenione przez znanego krakowskiego fotografika i filmowca – pana Pawła Zechentera. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2024 roku.
Dla laureatów i zdobywców wyróżnienia przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe:
Monitoring budynku z wykorzystaniem kamer hybrydowych ColorVu z serii Easy IP 4.0 Hikvision.
Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu bloku w oparciu o rejestrator IP Hikvision oraz kamery hybrydowe ColorVu należące do serii Easy IP 4.0. Kamery Smart Hybrid Light z ColorVu łączą w sobie zalety kamer tradycyjnych oraz kamer z serii ColorVu. Kamery tradycyjne posiadają oświetlacz podczerwieni IR, który doświetla scenę, umożliwiając rejestrację obrazu w nocy, kosztem utraty szczegółów w postaci kolorów. Kamery ColorVu, mogą rejestrować obraz kolorowy przez całą dobę, jednak wykorzystanie doświetlenia w postaci światła białego nie zawsze jest oczekiwane. Inteligentne kamery hybrydowe z technologią ColorVu, wyposażone są w trzy tryby oświetlenia sceny - klasyczną podczerwień, białe światło LED oraz tryb inteligentny. W trybie inteligentnym kamera wyzwala światło białe po wykryciu sylwetki człowieka lub pojazdu zapewniając tym samym obraz kolorowy. Po opuszczeniu przez obiekt strefy detekcji, kamera przełącza się z powrotem do trybu IR. Światło LED oprócz oświetlenia sceny w celu zapewnienia obrazu kolorowego, pełni dodatkową funkcję w postaci odstraszania intruza. O tym w jakim trybie będzie pracowała kamera, decyduje użytkownik. Opisywany obiekt został zabezpieczony z zewnątrz 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2047G2H-LIU K03212 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 89,2°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie kopułowej typu turret DS-2CD2347G2H-LIU K01304 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 111°. Kamery posiadają oświetlacz światła białego i IR o zasięgu do 40 m.Monitoring bloku z wykorzystaniem kamer Hikvision z serii EasyIP 4.0
Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób. Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. Kamery obsługują kodeki H265+, H.265, H.264+ i H.264. Przy zastosowaniu 2 dysków o pojemności po 4 TB każdy, np. M89305, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 14 dni.
Do czego warto wykorzystać narzędzia sieciowe testera CCTV?
Miernik Alpsat AS33-IPCX M3214 to nie tylko narzędzie pozwalające w prosty sposób wyświetlić obraz z kamer. Warto zwrócić też uwagę na zintegrowane aplikacje sieciowe, które mogą wspomóc i uprościć proces instalacji. Należą do nich:- skaner sieci IP
- skaner portów, wysyłanie pakietów ICMP (ping)
- IP tools – pokazywanie zajętości adresów IP w podsieci
- serwer DHCP
- NET-port blinking – wykrywanie podłączonego portu w switchu
- analiza sieci (szybkości połączenia, utraty pakietów, wykrywanie pętli)
- ciągły test komunikacji z adresami IP, Traceroute – testowanie trasy pakietów
- badanie przepustowości sieci
- kalkulator sieci
- wyszukiwanie w sieci urządzeń od określonego producenta
Przykładowo, przy dodawaniu nowej kamery IP lub innego urządzenia do sieci ważne jest, aby nie przypisać mu już zajętego adresu IP, ponieważ doszłoby wówczas do konfliktu adresów i sprzęt przestałby działać prawidłowo. Funkcja skanera adresów IP pozwala sprawdzić czy adres IP, który chcemy przypisać, nie jest już wykorzystywany. Można przetestować wybrany segment sieci, aby upewnić się, że adres IP, który chcemy przypisać urządzeniom, jest wolny. Status adresu IP jest oznaczany kolorem zielonym, gdy jest wolny, lub czerwonym, gdy adres IP jest zajęty.

Zrzut obrazu z działania funkcji skanowania wolnych adresów IP
Natomiast w przypadku, gdy mamy dużą instalację i nie wiemy, do którego portu w switchu są podłączone nasze przewody, możemy użyć funkcji wykrywania zajętości portu w switchu. Urządzenie potrafi wysyłać sygnał, który sprawia, że dioda określonego portu miga z ustaloną częstotliwością (prędkość normalna - co 2 sekundy, wolna - co 4 sekundy). Dzięki tej funkcji łatwo znaleźć drugi koniec kabla. Badany przewód należy podłączyć do portu LAN testera i włączyć narzędzia sieciowe, a w nich funkcję wykrywania portu w switchu.

Zrzut obrazu z działania funkcji Wykrywanie portu w switchu.
Mierniki typu COMBO do pomiaru sygnału TV.
Poziom sygnału RF Level wyrażony w dBμV to nie jedyny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania pomiarów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 jak i satelitarnej DVB-S/S2. Równie ważnymi, o ile nie ważniejszymi, są współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio) oraz Link Margin. MER traktować można nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodę. Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER, pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Typowe oraz minimalne wartości parametru MER dla uzyskania prawidłowego odbioru uzależnione są od technik modulacji. Dla modulacji 256-QAM za wartość minimalną przyjąć należy 28,5 dB, z kolei wartości typowe to 31,5 dB i wyżej.Link Margin to miara wskazująca margines bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER. Gdy Link Margin jest równy lub bliski zeru, dekoder nie jest w stanie odzyskać utraconych danych, co skutkuje utratą sygnału. Wysoki Link Margin jest ważny, ponieważ zapewnia tolerancję sygnału na czynniki degradujące, takie jak zakłócenia czy starzenie się instalacji. Podczas pomiarów telewizji naziemnej czy satelitarnej, należy zwracać uwagę nie tylko na MER, ale również na Link Margin. Granica pomiędzy sygnałem idealnym a jego zupełnym brakiem jest bardzo wąska. Dlatego, nawet w przypadku niewielkiej degradacji sygnału, na ekranie telewizora można zaobserwować artefakty i zamrożenia obrazu. Im wyższa jego wartość, tym większa tolerancja sygnału na degradujące go elementy. Odpowiednio ustawiony wzmacniacz, wysokiej jakości okablowanie, minimalna liczba połączeń pośrednich i inne dobre praktyki zapewnią Link Margin, co zabezpieczy instalację przed przyszłymi skutkami utraty sygnału.
Porównanie najważniejszych funkcji mierników typu COMBO do pomiarów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz satelitarnej DVB-S/S2:
Kod | R10206 | R10210 | R10155 |
Certyfikat kalibracji | TAK | NIE | NIE |
Analizator widma | TAK | TAK | NIE |
Analizator widma sygnału w czasie rzeczywistym do wykrywania zakłóceń z sygnałów mobilnych | 5G, LTE 4G, GSM, DCS, UMTS 3G | NIE | NIE |
Pomiar parametrów | Link Margin, RF Level, MER, bBER, aBER | RF Level, MER, aBER | RF Level, MER, aBER |
Eksport pomiarów do pliku .csv | TAK | NIE | NIE |
Aktualizacja oprogramowania | Automatycznie przez port RJ-45 | Plik | Plik |
RF - poziom sygnału | 25...100 dBμV | 30...90 dBμV | 44...85 dBμV |
Akumulator - pojemność | 7000 mAh | 5000 mAh | 2600 mAh |
Idealne miejsce na zakończenie okablowania - szafy RACK.
Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK są przeznaczone do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń w szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U". Ważnym parametrem szafy jest jej głębokość (zewnętrzny wymiar), którą podaje się w milimetrach, np. 450, 600, 800 mm. Parametr ten jest istotny dla m.in. komputerów i rejestratorów ze względu na różną ich głębokość. Należy sprawdzić, czy do danej szafy zmieści się konkretne urządzenie i czy jest wystarczająco dużo miejsca na doprowadzenie przewodów.Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji patch paneli, switchy, komputerów i urządzeń optycznych. W szafie, wykorzystując półki, można także umieścić urządzenia niebędące w standardzie RACK-19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory itp.
Dobierając szafę RACK należy przewidzieć oczywiście liczbę paneli, które stanowić będą właściwe zakończenie kabli. To jednak nie wszystko. Oprócz wysokości samej szafy warto pomyśleć o:
- odpowiedniej ilości miejsca na montaż urządzeń aktywnych - w przypadku typowego budynku wielorodzinnego będzie to widoczny na zdjęciu zestaw wzmacniaczy i multiswitchy realizujący dosył sygnału RTV/SAT. Odpowiednia szerokość oraz głębokość szafy pozwoli na montaż ww. urządzeń z boku lub z tyłu. Dzięki temu oszczędzane jest cenne miejsce na froncie.
- pionowych organizerach przewodów - ze względu na to, że liczba kabli, które wchodzą do szafy, jest duża, duża będzie również liczba kabli krosujących urządzenia operatora (switch LAN, splitter optyczny itp.) z panelami zakończeniowymi. W związku z tym, wybór modelu szafy wyposażonego w pionowe organizery przewodów wydaje się być tym jedynym słusznym. Brak tego elementu, prędzej czy później, skutkował będzie ogromnym bałaganem na froncie szafy.
- możliwości wygodnego i bezpiecznego wprowadzenia kabli od zewnętrznych operatorów - pionowe organizery przewodów mogą posłużyć również zewnętrznym operatorom do bezpiecznego i możliwie wygodnego wprowadzenia własnego okablowania do szafy. Mowa tu o multipatchcordach, kablach zasilających splittery optyczne itp. W przypadku, gdy kwestia ta nie zostanie przemyślana, a operatorom zostawi się wolną rękę w tym zakresie, skończy się to bałaganem, a ten z kolei wpłynie na możliwość pojawienia się awarii.
Na poniższych zdjęciach prezentujemy przykład realizacji zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym liczącym 102 mieszkania. W myśl obowiązujących przepisów, szafa zlokalizowana w pomieszczeniu technicznym stanowić ma punkt zbiegu kabli ze wszystkich mieszkań. Do każdego mieszkania doprowadzić należy 2 kable koncentryczne, 2 skrętki komputerowe oraz 1 dwuwłóknowy kabel światłowodowy.
Szafa RACK SIGNAL R912016 spełniająca powyższe wymagania, została wykorzystana do zakończenia okablowania w budynku wielorodzinnym.
Z tyłu szafy zamontowany został system multiswitchowy Terra.
Z tyłu szafy zamontowany został system multiswitchowy Terra.
Przewód NETSET U/UTP kat. 6A B2ca s1a,d1,a1 /500m/ E1618_500 jest wysokiej jakości przewodem przeznaczonym do wykonywania profesjonalnych instalacji na wewnętrznych drogach ewakuacyjnych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Podwyższona klasa palności - klasyfikacja CPR: B2ca s1a,d1,a1. | ||
Patchcord jednomodowy PC-1272D-5 2xSC/UPC - 2xSC/APC, duplex, G.657.A2, 5m L3221272_5 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 5 metrów, zakończony złączami SC/UPC oraz SC/APC. Patchcord wyprodukowany w oparciu o włókno jednomodowe w standardzie G.657.A2. Standard ten cechuje zmniejszony promień gięcia. Dzięki temu, patchcord jest znacznie mniej narażony na uszkodzenia i zwiększone tłumienie, spowodowane przez jego nadmierne zagięcie. Ma to szczególne znaczenie przy łączeniu światłowodów w małych puszkach, skrzynkach czy szafach (np. częsty przypadek przygniatania drzwiami patchcordów podłączonych do czołowych paneli światłowodowych). | ||
Zasilacz PSC12015 (12V, 1,5A, montaż dopuszkowy, IP67) M5716B przeznaczony jest do zasilania z sieci AC 230 V kamer w instalacji telewizji przemysłowej wymagających napięcia DC 12 V. Zasilacz jest wyposażony w zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przeciążeniowe i przepięciowe. Zwarta, szczelna obudowa (IP67) pozwala na montaż w puszkach elektrycznych, obudowach oraz uchwytach kamer. | ||
Warto przeczytać:
Cyfrowy modulator HDMI-DVB-T przeznaczony dla domków jednorodzinnych. Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z dowolnego źródła, np. komputerów, odtwarzaczy i kamer monitoringu, do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w złącze HDMI oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym"), umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika, wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej...>>>więcej
Dystrybucja sygnału w jakości HD z dowolnego źródła HDMI oraz naziemnej telewizji DVB-T2 w kablu koncentrycznym z przykładowym zastosowaniem modulatora Signal R86301.