Nr 21/2024 (20.05.2024)
Sieć 6G coraz bliżej.
Grupa japońskich firm telekomunikacyjnych opracowała urządzenie 6G, które może przesyłać dane z szybkością 100 Gb/s na odległość 100 m. Jest to ponad 20 razy więcej niż wynosi teoretyczna maksymalna prędkość sieci 5G. Cztery firmy, które utworzyły konsorcjum w celu realizacji projektu, tj. DOCOMO, NTT Corporation, NEC Corporation i Fujitsu, od 2021 r. współpracują nad rozwojem urządzeń subterahercowych oraz przy prowadzeniu badań. Dzięki swoim działaniom dają początek erze 6G.Według firm, podczas testu udało się uzyskać ultraszybką transmisję 100 Gb/s w pasmach 100 GHz i 300 GHz, na odległość do 100 metrów. Większe prędkości są zwykle kojarzone z pracą na wyższych pasmach. Transmisje 5G są zazwyczaj nadawane na częstotliwościach niższych niż 6 GHz. Przewiduje się jednak, że w sieci 6G będą wykorzystywane pasma o wyższej częstotliwości, zwane pasmami subterahercowymi, które mieszczą się w przedziale od 100 do 300 GHz. Zdaniem konsorcjum, aby projekt zakończył się sukcesem, trzeba będzie podjąć szereg wyzwań, w tym ustalić, jakie dokładnie standardy wydajności muszą spełniać urządzenia bezprzewodowe działające w paśmie subterahercowym, a następnie takie urządzenia stworzyć.
Każda z czterech firm, stawiając sobie za cel umożliwienie korzystania z szybkich urządzeń 6G, wniosła znaczący wkład w rozwój technologii subterahercowej. DOCOMO przeprowadziło analizy konfiguracji systemów bezprzewodowych dla zastosowań telekomunikacyjnych w paśmie 100 GHz. Następnie, firma zaprojektowała sprzęt do transmisji bezprzewodowej, który może zapewnić szybkość transmisji danych do 100 Gb/s przy zasięgu 100 metrów. NTT kontynuowała rozwój wysokiej klasy sprzętu bezprzewodowego, koncentrując swoje wysiłki na urządzeniach pracujących w paśmie 300 GHz. Działania firmy zaowocowały opracowaniem najwyższej klasy urządzenia bezprzewodowego w paśmie 300 GHz, które może przesyłać sygnał z szybkością 100 Gb/s na kanał, na odległość 100 metrów. Firma NEC zaangażowała się w badanie rozwiązań systemów bezprzewodowych dostosowanych do konkretnego pasma 100 GHz. W wyniku tego projektu powstała złożona antena z aktywnym układem fazowanym (APAA) składająca się z ponad 100 elementów antenowych. Fujitsu skupiło się na opracowywaniu nowatorskich technologii półprzewodników złożonych. Owocem ich prac było wprowadzenie innowacji, które umożliwiły wydajne wzmocnienie sygnałów w pasmach 300 GHz i 100 GHz. Warto zauważyć, że dzięki wzmacniaczowi o dużej mocy, firma Fujitsu osiągnęła najwyższą na świecie efektywność energetyczną, co jest niezbędne do zwiększenia zasięgu komunikacji, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii.
Największym wyzwaniem wydaje się być zasięg transmisji przy wykorzystaniu tak wysokich częstotliwości. Jeśli miałby on oscylować w granicach kilkuset metrów, oznaczałoby to ograniczone możliwości wykorzystania tej techniki w przyszłości. To, że 6G kiedyś powstanie, wydaje się być przesądzone. Czy będzie to standard z potencjałem do masowego wykorzystania tak, jak sieci 4G oraz 5G? Przekonamy się w ciągu kilku najbliższych lat.
Skrzynka na słup dla monitoringu.
Doprowadzenie osobnego kabla do każdego słupa (masztu, latarni), na którym zainstalowane mają być kamery, jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i najmniej pracochłonnym, jeśli brać pod uwagę spawanie i zabezpieczanie włókien światłowodowych. Wiąże się jednak z większym nakładem pracy przy układaniu przewodów oraz koniecznością zapewnienia większej ilości miejsca na trasie kablowej.W tej topologii bez większego znaczenia pozostaje konstrukcja samego kabla, tj. sposób zabezpieczenia w nim włókien. Ma on oczywiście posiadać wszystkie parametry niezbędne do prawidłowego działania w danych warunkach środowiskowych oraz być odpowiednio odporny na zerwanie, w przypadku zaciągania kabla do kanalizacji.
Wybór topologii gwiazdy pozwala również na zaoszczędzenie miejsca na samym słupie - kabel światłowodowy wprowadzić możemy bezpośrednio do skrzynki, w której montowane będą urządzenia, takie jak media konwerter, switch PoE, wideo konwerter lub zasilacz. Oczywiście kabel światłowodowy należy odpowiednio zakończyć pigtailem, a samo połączenie (spaw) zabezpieczyć na kasecie spawów lub w przeznaczonej do tego puszce światłowodowej. Następnie, pigtail trzeba wpiąć do adaptera światłowodowego, a połączenie z urządzeniem odpowiedzialnym za konwersję sygnału wykonać za pomocą patchcordu. Nie należy wpinać kabla bezpośrednio do urządzenia! W przyszłości podczas wykonywania jakichkolwiek prac serwisowych lub konserwacyjnych, instalator ryzykował będzie wyłącznie uszkodzeniem patchcordu, a nie kabla, co wiązać by się mogło z koniecznością ponownego spawania włókien.
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 mm R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie, maszcie lub ścianie. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować, oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów, takich jak switche, zasilacze, media konwertery czy mini przełącznice światłowodowe. Dodatkowo, w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych.
W szafce można wygodnie umieścić m.in. switch przemysłowy, zasilacz, wyłącznik główny oraz mini przełącznicę lub puszkę światłowodową, w przypadku realizacji systemów bazujących na okablowaniu światłowodowym (w tej sytuacji zalecamy wykorzystanie mini przełącznicy ODF-DIN L5312). Wszystkie te elementy mogą być montowane na szynach DIN lub na aluminiowej płycie montażowej. Dzięki odpowiedniej liczbie i wielkości przepustów kablowych, możliwe jest wygodne wprowadzenie oraz wyprowadzenie okablowania - zasilania, światłowodu, skrętek komputerowych - do podłączenia maksymalnie 4 kamer monitoringu.
Nowe, ekonomiczne stacje wewnętrzne dla wideodomofonów IP Hikvision.
Do oferty firmy Dipol zostały wprowadzone dwa panele wewnętrzne przeznaczone do obsługi wideodomofonów IP Hikvision drugiej generacji. Są to modele, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać podstawowe wymagania klientów z ograniczonym budżetem. Pierwsza stacja wewnętrzna, DS-KH6000-E1 G74033, to panel audio, który pozwala na nawiązanie dwukierunkowej komunikacji głosowej oraz sterowanie przekaźnikami w stacji bramowej. Drugi panel, DS-KH6100-E1 G74034, dodatkowo posiada ekran LCD o przekątnej 4,3”, który pozwala na realizację połączenia audio i wideo. Przykładowy schemat z wykorzystaniem opisywanych urządzeń został przedstawiony poniżej.Dzięki dostępowi lokalnemu, proces eksportu przebiega szybciej, a użytkownik ma możliwość wyboru formatu nagrania. Domyślnie dostępne są formaty mp4, avi oraz prywatny format (mp4 z dodatkowymi znacznikami analityki i znakiem wodnym). Gdy decydujemy się na eksport przez przeglądarkę lub CMS, nagrania zapisywane są w formacie mp4 w wybranym przez nas folderze lokalnym (możemy łatwo sprawdzić jego lokalizację, przez przejście do ustawień, a następnie "zakładek lokalnych").
Są trzy główne sposoby zapisu:
1. Kopia zapasowa (nożyczki): na odtwarzanym materiale wystarczy kliknąć ikonę nożyczek. Pierwsze kliknięcie rozpoczyna nagrywanie, a przeciągnięcie kursora pozwala na wybranie końca. Ikona zmienia się na ikonę dyskietki, której kliknięcie potwierdza zakończenie zapisu.
2. Grupowa kopia zapasowa: w tabeli możemy samodzielnie wybrać początek i koniec nagrania oraz zaznaczyć wiele kanałów, które chcemy uwzględnić w kopii zapasowej.
3. Odtwarzanie ze zdarzeń: wybieramy kamery, określamy przedział czasu oraz zakres dat, aby zlokalizować interesujące zdarzenia do odtworzenia.
2. Grupowa kopia zapasowa: w tabeli możemy samodzielnie wybrać początek i koniec nagrania oraz zaznaczyć wiele kanałów, które chcemy uwzględnić w kopii zapasowej.
3. Odtwarzanie ze zdarzeń: wybieramy kamery, określamy przedział czasu oraz zakres dat, aby zlokalizować interesujące zdarzenia do odtworzenia.
Złącza F MASTER w instalacjach RTV/SAT.
Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę, nawet w najtrudniejszych warunkach.Złącza marki MASTER
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący złącza MASTER nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność. Do zaciskania złączy prostych na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza E80075, natomiast do złączy kątowych E80078.
Animacja zasady działania złącza kompresyjnego MASTER
Montaż i zabezpieczenie światłowodowych spawów mechanicznych.
Decydując się na łączenie światłowodów z wykorzystaniem spawów mechanicznych należy pamiętać o tym, że standardowe kasety spawów, jak również puszki światłowodowe i przełącznice, z reguły nie są wymiarowo dostosowane do montażu spawów mechanicznych. Zbyt mała ilość miejsca powoduje, że instalator decyduje się na "złapanie" spawów taśmą izolacyjną lub, co gorsza, klejem na gorąco. Ewentualnie pozostawia spawy luzem, co doprowadza często do powstania bałaganu w kasecie lub przełącznicy.Zastosowanie spawów mechanicznych nie wyklucza stosowania rozwiązań przeznaczonych dla spawania termicznego (kasety, puszki itd.). Należy jednak pamiętać o dokupieniu do nich właściwych uchwytów. W ofercie firmy DIPOL dostępne są dwa produkty stosowane w zależności od liczby spawów, jakie mają zostać zabezpieczone:
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7732NXI-K4 (32 kanały, 256 Mb/s, 4 x SATA, Alarm, VGA, HDMI, H.265) K22346 jest nowoczesnym 32-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI i VGA umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 4 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 10 TB każdy. W przypadku przepełnienia pamięci, uruchamiane jest automatyczne nadpisywanie zapobiegające utracie najnowszych danych. Wbudowane porty USB pozwalają na podpięcie pendrive'a lub zewnętrznego dysku oraz skopiowanie określonych fragmentów na zewnętrzne nośniki danych. | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2386G2-IU(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, Audio, AcuSense, Czarna) K01520B należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 111°. Wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie dźwięku. | ||
Puszka instalacyjna Hikvision DS-1260ZJ czarna Hikvision M5716B przeznaczona jest do kamer HIKVISION serii DS-2CD26xxF, DS-2CE16C5T-VFIR3, DS-2CE16D5T-AVFIT3. Pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transfomatorów wideo itp. | ||
Warto przeczytać:
Schemat instalacji wideodomofonowej dla domku jednorodzinnego z dodatkową kamerą IP. Budując nowoczesny system wideodomofonowy należy wziąć pod uwagę, że wideodomofon może sterować furtką oraz bramą wjazdową. Można do tego wykorzystać zainstalowaną w smartfonie aplikację. W zamontowanej stacji bramowej widok z wbudowanej kamery koncentruje się na osobie dzwoniącej. Jeżeli kamera posiada bardzo szeroki kąt widzenia, możliwa jest obserwacja obszaru znajdującego się przed bramą wjazdową, jednak nawet jeśli stacja bramowa obejmie taki obszar, zazwyczaj jest on niewystarczający...>>>więcej