Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2024 (22.01.2024)

Walka Koreańczyków o dominację w produkcji przezroczystych telewizorów.

Rywalizacja między LG a Samsungiem w dziedzinie transparentnych wyświetlaczy zapowiada nowy etap rozwoju tej technologii, z korzyścią dla konsumentów ceniących innowacyjne rozwiązania w dziedzinie rozrywki i designu wnętrz.
LG od lat jest liderem w produkcji transparentnych wyświetlaczy OLED, stosowanych np. w wagonach metra, bilbordach reklamowych oraz wszędzie tam, gdzie pożądane jest przezroczyste medium do prezentacji grafiki, zdjęć czy informacji. Na targach CES 2024 firma zaprezentowała model Signature OLED T o przekątnej 77 cali, który trafi na rynek jeszcze w bieżącym roku. Dzięki przezroczystości ekranu, po wyłączeniu telewizora staje się praktycznie niewidoczny, co korzystnie wpływa na elastyczność aranżacji wnętrz, a także optycznie powiększa przestrzeń. Innowacyjność tego rozwiązania pozwala umieszczać urządzenie w środku pomieszczenia lub przy oknie, nie zasłaniając widoku na zewnątrz. LG OLED T posiada wysuwany filtr kontrastowy, który po schowaniu transformuje ekran w tradycyjny telewizor. Producent podkreśla, że urządzenie idealnie komponuje się z otoczeniem, prezentując żywe obrazy.
Dodatkowa funkcja Always-On-Display (AOD) sprawia, że wyświetlana treść zdaje się unosić w powietrzu, co tworzy atrakcyjny i nastrojowy efekt wizualny. Funkcja T-Bar obejmuje praktyczny pasek informacyjny, biegnący wzdłuż dolnej części urządzenia. Ten pasek może wyświetlać różnorodne informacje, takie jak wiadomości, prognoza pogody lub tytuły odtwarzanych utworów. Jednocześnie pozostała część ekranu pozostaje niezakłócona, umożliwiając swobodny widok na otoczenie pomieszczenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych telewizorów, w których wszystkie porty wejściowe do podłączania urządzeń zewnętrznych umieszczone są na tyle produktu lub po bokach, tutaj stosuje się bezprzewodowe przesyłanie sygnałów wideo i audio.
Znaczącym problemem związanym z technologią przezroczystego OLED, niezależnie od zastosowania w telewizorach, telefonach czy komputerach, jest ryzyko wypalenia oraz tendencja do degradacji w czasie. Samsung, obserwując sukcesy LG, wprowadza swoją technologię Micro LED na rynek przezroczystych wyświetlaczy. W przeciwieństwie do technologii OLED, Micro LED eliminuje problemy związane z ryzykiem wypalenia i degradacją obrazu. Ekran MICRO LED firmy Samsung prezentuje się jak tafla przeźroczystego szkła, zawierająca mikroskopijne diody LED, eliminując widoczne połączenia i refrakcję światła w procesie produkcji. W porównaniu z transparentnym OLED i transparentnym LCD, mikro LED oferuje większą jasność i intensywność kolorów, jednocześnie lepiej ujawniając obiekty za ekranem niż obie konkurencyjne technologie. Samsung wyjaśnia, że kluczem do takiej klarowności i jasności transparentnego mikro LED jest niezależne sterowanie jasnością każdej diody mikro LED oraz możliwość ułożenia blisko siebie wielu pikseli przy zachowaniu przejrzystości i przepuszczalności światła.
Prototyp Micro LED Samsunga zachwycił widzów, prezentując niezwykle wyrazisty obraz
Telewizory Mikro LED mają możliwość swobodnego dostosowania kształtu, ponieważ ekran mikro LED jest modułowy. To umożliwia budowanie go w dowolnym rozmiarze i proporcji; modularność pozwala także na stworzenie bezramkowego designu, a kąty widzenia są wyjątkowo szerokie, szczególnie w porównaniu do transparentnych LCD.
Jednakże, pomimo zapowiedzi, technologia Micro LED od Samsunga nie jest jeszcze w fazie produkcji masowej. Warto zauważyć, że Samsung chwali się także funkcją Glare Free w panelach OLED, która zachowuje wierność barw i redukuje refleksy, utrzymując przy tym ostrość obrazu. Zastosowane powłoki o niskim stopniu odbicia światła są dostosowane do ekranów OLED, eliminując konieczność wybierania między połyskiem a odbiciem.
Jako ciekawostkę, warto wspomnieć o największym składanym telewizorze, zaprezentowanym przez firmę C Seed. Telewizor o nazwie N1 ma imponującą przekątną 137 cali i potrafi składać się w kompaktową, prostokątną bryłę, gdy nie jest używany. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu nie zakłóca estetyki wnętrza, gdy nie jest aktywowany. Ekran N1 zapewnia jasny i wysokiej jakości obraz, a jego zdolność do obracania się o 180 stopni dodaje elastyczności w dostosowywaniu kierunku wyświetlania. Niezauważalne podziały między różnymi sekcjami rozkładanego ekranu są możliwe dzięki zastosowaniu przez firmę własnego systemu, znanego jako "Adaptacyjna Kalibracja Szczelin". Ten system automatycznie mierzy odległość między krawędziami, wykorzystuje czujniki do wykrywania przesunięć i kalibruje jasność sąsiednich diod LED. Dzięki temu unikalnemu podejściu nie są widoczne żadne "szwy" na ekranie, co przyczynia się do uzyskania jednolitego i bezszwowego obrazu.

Inteligentna detekcja ruchu w urządzeniach Sunell.

Najważniejszym zadaniem systemu detekcji ruchu jest wykrycie wejścia osoby lub wjazdu pojazdu do monitorowanego obszaru. Każde wykrycie ruchu może generować zdarzenie alarmowe (np. powiadomienie użytkownika, stróża czy operatora) oraz uruchamiać zapis obrazu.
Tradycyjna detekcja ruchu działała w oparciu o zmiany natężenia światła docierającego do piksela przetwornika (lub większych grup pikseli). Każda zmiana światła wyzwalała detekcję, dlatego system wyłapywał również ruch obiektów, które nie miały znaczenia z punktu widzenia ochrony. Zwykła detekcja ruchu była czuła na np. ruch liści na wietrze, przelatujące owady, ptaki, cienie czy opady atmosferyczne.
Funkcja inteligentnej detekcji ruchu w urządzeniach Sunell działa w oparciu o dane z tradycyjnej detekcji, ale analizuje zdarzenia, aby wykryć obecność ludzi lub pojazdów. Powiadomienia alarmowe z inteligentnej detekcji ruchu konfigurowane są niezależnie od tradycyjnej detekcji, dlatego wysyłane są tylko prawidłowe powiadomienia. To zwiększa skuteczność całego systemu i redukuje ilość fałszywych alarmów docierających do użytkownika. Dodatkowo nagrania przechowywane na kompatybilnym rejestratorze mogą być łatwo przeszukiwane pod kątem obecności ludzi lub pojazdów.

Kolorowe pigtaile z włóknem jednomodowym.

Firma Dipol posiada w swojej ofercie zestawy kolorowych pigtaili światłowodowych, dzięki którym możliwe jest zakończenie toru światłowodowego w sposób estetyczny oraz pozwalający na łatwą identyfikację poszczególnych włókien w przełącznicy, kasecie spawów, itp.
Oferta uwzględnia 12 wariantów kolorystycznych pigtaili, które podzielone są na 3 grupy (po 4 kolory w zestawie):
  • czerwony, zielony, niebieski, żółty,
  • biały, szary, brązowy, fioletowy,
  • aqua, czarny, pomarańczowy, różowy.
Dla każdego zestawu kolorystycznego występują 3 wersje złącza: SC/UPC ( L35511A, L35511B, L35511C ), SC/APC ( L35522A, L35522B, L35522C ), LC/UPC ( L35551A, L35551B, L35551C ).
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S, 1xSC, G.652D 1m
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Zestaw ze złączami SC/UPC L35511A (kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty) oraz przykład wykorzystania w mini przełącznicy L5312 (konieczny zakup dwóch zestawów). Wykorzystanie kolorów pozwala na identyfikacje włókien odpowiedzialnych za poszczególne transmisje.

Kompleksowe rozwiązanie dla hoteli - stacja czołowa DVB-S/S2 TERRA.

Właściciel jednego z hoteli, podejmując decyzję o zakupie systemu telewizyjnego, stanął przed wyborem odpowiedniej stacji czołowej. Na rynku dostępne są modele stacji czołowych wielu producentów różniących się ceną oraz funkcjonalnością. Ze względu na konkurencyjną cenę oraz niezawodną i wysoką funkcjonalność wybór ostatecznie padł na stację czołową marki TERRA, składającą się z transmodulatorów tdx-420C r81619 oraz tdx-480 R81621.
Tradycyjna stacja czołowa umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych bazując na kablu koncentrycznym. Stacje czołowe dokonujące konwersji programów satelitarnych z DVB-S/S2 do sygnału DVB-T/C to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Brak konieczności stosowania dodatkowych odbiorników (np. satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, pensjonatów, apartamentów czy szpitali.
Przykład stacji czołowej TERRA z dedykowanymi transmodulatorami TDX-420C i slotem CAM CI R81619 oraz tdx-481 FTA R81621 zamontowanymi w obudowie CD001 z szyną DIN BD001 R90001. Dodatkowo na płycie montażowej ID001 R90003 zamocowano multiswitch SRM-522 R80522 oraz switch ethernetowy. Całość uzupełniono o jednostkę wentylacyjną z termostatem FD001 R90002. Do transmodulatora TDX-420C R81619 oraz tdx-481 FTA R81621 został doprowadzony jeden kabel z multiswitcha SRM-522 R80522, dzięki czemu można odebrać sygnał z dowolnego transpondera satelitarnego wybranego satelity.

Wykorzystanie wyjść przekaźnikowych w monitorze wideodomofonowym IP DS-KH6320-WTE1 Hikvision.

Montując system wideodomofonowy czasem zachodzi potrzeba instalacji dodatkowej sygnalizacji, która informowałaby użytkownika, że ktoś nacisnął przycisk wywołania w stacji bramowej. Przykładem może być tutaj montaż systemu na głośnej hali produkcyjnej, wykorzystywanie go przez osobę niedosłyszącą czy chęć montażu sygnalizacji na zewnątrz domu, tak aby będąc w ogródku zorientować się, że ktoś przyszedł.
Monitor wideodomofonowy DS-KH6320-WTE1 posiada wbudowane dwa przekaźniki, które mogą zostać aktywowane w momencie, gdy zacznie on dzwonić pod wpływem naciśnięcia przycisku wywołania. Przekaźniki te mogą działać w trybie monostabilnym (1-180 s) lub bistabilnym. Czas działania oraz tryb pracy każdego przekaźnika może być konfigurowany indywidualnie. Przykładowo do jednego przekaźnika może zostać podłączona sygnalizacja akustyczna z czasem działania 5 s, a do drugiego sygnalizacja optyczna z czasem działania 60 s. Powiązanie przekaźników z przyciskiem wywołania można wykonać za pomocą aplikacji iVMS-4200, po wejściu w ustawienia zdalne monitora w zakładce: Domofon -> Powiązanie połączenia. Należy w niej zaznaczyć opcję Włącz oraz wybrać wyjście przekaźnikowe które będzie aktywowane w momencie wywołania. Konfiguracja trybu pracy przekaźników oraz czasu działania, możliwa jest bezpośrednio z monitora.
W pokazanej powyżej konfiguracji przekaźnik 1 został powiązany z przyciskiem wywołania.
Gdy monitor zacznie zdzwonić, zaznaczony przekaźnik zostanie aktywowany.

Przelotowe złącza RJ-45.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są złącza EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniająca jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7911.
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 5e drut, typ EZ (100 szt.)
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 5e drut,
typ EZ J2012_100
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 6 drut, typ EZ (100 szt.)
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 6 drut,
typ EZ J2013_100
Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Zaciskarka RJ-45 Hanlong HT-580ER (złącza EZ - przelotowe)
Zaciskarka RJ-45 Hanlong HT-580ER (złącza EZ - przelotowe) E7912
Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, przebijające izolację poszczególnych żył, zapewniające pewne i trwałe połączenie.

Nowości produktowe:

Moduł SFP+ TP-Link TL-SM5310-T 10G BASE-T RJ45 10G/2.5G/1G/100M
Moduł SFP+ TP-Link TL-SM5310-T 10G BASE-T RJ45 10G/2.5G/1G/100M L1441 umożliwia podłączenie portu Ethernet (10/2.5/1/0.1G) do interfejsu SFP+.

Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z 16 transponderów satelitarnych (kanały niekodowane) do 2 strumieni IP umożliwiając dystrybucję nawet 200 kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepustowości wynoszącej 1,2 Gbps (600 Mbps na każdy z dwóch portów). Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych – najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Odbiornik optyczny ORL302F E z wyjściem 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA
Odbiornik optyczny ORL302F E z wyjściem 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA A3141 umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OTF302 6F31 E A3031 lub OTF302 6F55 E A3055 na sygnał elektryczny. Sygnał odbierany jest z nadajnika optycznego poprzez pasywną sieć światłowodową i konwertowany z powrotem na oryginalny sygnał IF. Urządzenie zawiera 4 wyjścia typu Legacy - tak, jak dla klasycznego konwertera typu Fullband oraz sygnał DVB-T2, DAB, FM. Dodatkowo odbiornik ORL302F E A3141 wyposażony został w 2 złącza F umożliwiające podłączenie multiswitcha typu dSCR. Odbiorniki takie nazywane są często "wirtualnymi konwerterami". Sygnały te wprowadzić należy na multiswitch o odpowiedniej liczbie wyjść, a następnie już za pomocą przewodu koncentrycznego doprowadzić do gniazd abonenckich. Za odbiornikiem możliwe jest budowanie bardziej złożonych, wielomultiswitchowych systemów.

Warto przeczytać:

Monitoring domu jednorodzinnego w oparciu o kamery Hikvision z serii EasyIP Lite. Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery IP Hikvision DS-2CD1043G2-I K03027 z funkcją detekcji ruchu 2.0 należące do serii EasyIP Lite. Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 4 MPix i stałą ogniskową zapewniającą szeroki kąt widzenia 99°. W modelu tym zastosowane zostały diody podczerwieni wykonane w technologii EXIR 2.0, co pozwala na równomierne oświetlenie obserwowanego obszaru podczas pracy w nocy...>>>więcej
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7604NXI-K1 (4 kanały, 40 Mb/s, 1 x SATA, HDMI, VGA, H.265)K22031 Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 256MB WD23PURZM89270 Router Gigabit Mercusys AC12G AC1300 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE),1xWAN(GE)N2933 Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckN299781 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1043G2-I PL (4 Mpix, 2,8 mm, 0,01 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265)K03027 Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-XS do kamer kopułowych i kompaktowych HikvisionM57192 Monitor HIKVISION DS-D5022FN-C (21.5', 16/7, HDMI, VGA, TN)M29122
Przy zastosowaniu czterech kamer o rozdzielczości 4 Mpix (2560 x 1440 px), nagrywania ciągłego przez całą dobę 20 kl./s, ustawionej kompresji H.265 i wybrania profilu dla średniej złożoności sceny, nagrania na dysku twardym o pojemności 2 TB będą przetrzymywane przez ok. 14 dni.
Seria urządzeń ULTIMODE do testowania i pomiarów instalacji światłowodowych.
Ultimode - gama urządzeń do pomiaru toru optycznego