Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2023 (4.12.2023)

Nowa technologia magazynowania energii - ogniwa sodowo-jonowe.

Szwedzki producent akumulatorów Northvolt we współpracy z firmą Altris opracował swój pierwszy akumulator sodowo-jonowy o wydajności 160 Wh/kg. Nowy typ ogniwa ma stanowić wzór rozwiązań dotyczących magazynowania energii nowej generacji. Niski koszt, dłuższa żywotność i bezpieczeństwo w wysokich temperaturach sprawiają, że technologia ta jest szczególnie atrakcyjna w przypadku rozwiązań w zakresie magazynowania energii na takich rynkach jak Indie, Bliski Wschód czy Afryka. Ten poziom wydajności sprawia, że ​​technologia ta jest konkurencyjna w stosunku do konwencjonalnych ogniw zawierających nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LFP). Kolejną zaletą ogniw nowej generacji jest produkcja ich z minerałów takich jak żelazo i sód, które łatwo pozyskać na światowych rynkach.
Firma Northvolt planuje jako pierwsza uprzemysłowić akumulatory na bazie bieli pruskiej (związek sodu i żelaza) i wprowadzić je na rynki komercyjne. Innowacyjne ogniwo składa się z twardej anody węglowej i katody budowanej właśnie na bazie bieli pruskiej nie zawierając tym samym litu, niklu, kobaltu i grafitu. Postęp ten ma kluczowe znaczenie w globalnym dążeniu do zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Baterie sodowo-jonowe stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnych baterii.

Certyfikowany miernik AS07STCA-4K sygnałów RTV/SAT.

W budynkach mieszkalnych przed odbiorem przez inspektora należy zweryfikować czy instalacja RTV/SAT została wykonana prawidłowo. Czy urządzenia zostały przyłączone w odpowiedni sposób oraz czy nie popełniono żadnych błędów podczas projektowania sieci, związanych np. z odległościami od urządzeń wydzielających ciepło czy w pomieszczeniach mokrych. Na pierwszym etapie przeglądu stwierdza się również, czy nie występują widoczne uszkodzenia mechaniczne, sprawdzany jest stan przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w protokole przygotowywanym przed oddaniem instalacji do użytku. Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie pomiarów sygnałów telewizji naziemnej oraz satelitarnej. W tym celu najlepiej skorzystać z urządzenia, które posiada odpowiedni certyfikat.
Firma DIPOL wprowadziła do oferty miernik sygnału DVB-T/T2/C/S/S2 AS07STCA-4K R10206 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji.
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T oraz DVB-S/S2 AS07STCA-4K z analizatorem widma i certyfikatem kalibracji
Profesjonalny miernik sygnału AS07STCA-4K R10206 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (4K), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (4K) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej C/J.83B/ISDB-T. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, który ułatwia pracę na dotykowym wyświetlaczu TFT-LCD wielkości 7" o wysokiej rozdzielczości. Miernik AS07STCA-4K pozwala na pomiar takich parametrów jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV (zakres pomiaru 20...100 dBμV), MER, Link Margin, CBER, VBER, co umożliwia ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału w rozdzielczości 4K.
Jedną z ważniejszych zalet miernika AS07STCA-4K R10206 jest szczegółowy analizator widma sygnału.

Oprogramowanie do zarządzania systemem monitoringu Sunell.

SunView CMS to profesjonalne, darmowe oprogramowanie typu CMS (Central Management Software) do zarządzania systemem monitoringu. Działa w architekturze klient-serwer, co sprawia, że jest skalowalnym i scentralizowanym systemem. Oznacza to, że można go łatwo dostosować do różnych rozmiarów i potrzeb monitoringu, a jednocześnie zarządzanie odbywa się z jednego centralnego punktu. Dzięki różnorodnym funkcjom, jest w stanie sprostać wielu wymaganiom związanym z rozwiązaniami do monitoringu wideo. Z podstawowych funkcji można wymienić podgląd obrazu na żywo z konfigurowalnymi widokami, przeglądanie i pobieranie nagrań wideo, zarządzanie dostępami i użytkownikami, obsługa alarmów w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie zdarzeń z inteligentnych funkcji kamer czy wizualizacja systemu w formie e-map (pliki graficzne oraz mapy online i offline GIS - OpenStreetMap).
Najważniejsze cechy:
  • Obsługa do 10 000 kanałów kamer IP Sunell oraz do 4 kanałów Onvif.
  • Obsługa do 500 użytkowników z możliwością przydzielania uprawnień.
  • Podgląd obrazu na konfigurowalnym podziale 1/4/6/8/9/16/32/64.
  • Obsługa kompresji H.264 i H.265.
  • Odtwarzanie nagrań z maksymalnie 16 kanałów z możliwością przewijania (-8x~8x), obsługa kamer fisheye oraz wyszukiwanie po typie zdarzenia z graficzną prezentacją momentu zdarzenia.
  • Możliwość grupowego pobierania nagrań.
  • Obsługa alarmów w czasie rzeczywistym z możliwością przeszukiwania archiwum alarmów.
  • Możliwość wyświetlania widgetu alarmowego po zminimalizowaniu okna.
  • Wbudowane funkcje rozpoznawania twarzy (wymaga kamery z detekcją twarzy).
  • Powiązanie wydarzeń – w reakcji na zdarzenie aplikacja może wysłać e-mail, wysterować PTZ lub aktywować wyjście alarmowe.
  • Obsługa kamer PTZ.
  • Obsługa wielopoziomowych E-map z możliwością naniesienia obrazu kamer (formaty PNG/XPM/JPG) oraz naniesienia na OpenStreetMap. Mapy są interaktywne – zmiana koloru ikon kamery (po alarmie, braku połączenia, odtwarzanie obrazu na żywo po podwójnym kliknięciu).
  • Możliwość konfiguracji skrótów klawiaturowych.
  • Obsługa kamer LPR (rozpoznawanie tablic rejestracyjnych) oraz kamer termowizyjnych.

Ultimode G-10G/SFP+ - media konwerter 10 Gbit/s.

Podczas gdy rynek telekomów rejestruje pierwsze komercyjne wdrożenia standardu Ethernet o prędkości 400 Gbit/s, sieci lokalne w hotelach, szkołach, biurach, itp. coraz częściej wymagają stosowania urządzeń realizujących połączenia na poziomie 10 Gbit/s. W ofercie firmy Dipol pojawił się nowy model media konwertera: Ultimode G-10G/SFP+ L1307, w którym instalować można wykładki SFP+: duplex: L1425, L1428 oraz BiDi: L1430, L1432.
Media konwerter ULTIMODE G-10G/SFP+
Media konwerter Ultimode 10 Gbit/s L1307 z wkładką SFP+ BiDi L1430. Diody LED pozwalają na weryfikację poprawności działania urządzenia. Dioda 10G oznacza negocjację prędkości 10 Gbit/s dla połączenia na interfejsie miedzianym (skrętka komputerowa). Model L1307 zachowuje się inaczej niż modele Ultimode o niższej prędkości w kontekście pracy diod. Tutaj po połączeniu media konwertera z innym urządzeniem (drugi media konwerter lub switch) za pomocą światłowodu zapala się dioda SD (Signal Detected), nie zapala się natomiast dioda Link ACT. Ta zapala się dopiero po podłączeniu interfejsów miedzianych do właściwych urządzeń (równolegle zapala się również dioda Link).

System wideodomofonowy IP Hikvision w pensjonacie.

Na poniższym schemacie przedstawiono system wideodomofonu IP Hikvision, zainstalowany w pensjonacie, którego parking podzielony jest na dwie strefy: A oraz B. W skład strefy parkingowej A oraz części pensjonatu wydzielonej dla gości, wchodzi monitor M2, stacja bramowa SB(A1) obsługująca furtkę F(A1) oraz bramę wjazdową B(A1), stacja bramowa SB(A2) obsługująca drzwi D(A2). W skład strefy parkingowej B oraz części pensjonatu wydzielonej dla właściciela, wchodzi monitor M1, stacja bramowa SB(B1) obsługująca furtkę F(B1) oraz bramę wjazdową B(B1), stacja bramowa SB(B2) obsługująca drzwi D(B2). W skład każdej stacji bramowej wchodzi moduł główny z kamerą DS-KD8003-IME1(B) G73652, klawiatura numeryczna DS-KD-KP G73668, obudowa natynkowa DS-KD-ACW2 G74354 oraz daszek ochronny DS-KABD8003-RS2 G74373. Do sterowania furtką wykorzystano elektrozaczep niskoprądowy marki Bira XS00U, zasilany bezpośrednio ze stacji bramowej. Brama wjazdowa została podłączona pod przekaźnik nr. 2 stacji bramowej. Jako monitory M1 i M2 zastosowano DS-KH6320-WTE1 G74001. Wszystkie stacje bramowe zostały podłączone do switcha PoE Ultipower 00108afat N29985, który zasila stacje bramowe i pozwala na nawiązanie komunikacji pomiędzy urządzeniami. Dostęp do urządzeń z sieci Internet realizowany jest poprzez router Mercusys AC12G N2933.
Cały system powinien zostać tak skonfigurowany aby z każdej stacji bramowej można było się dodzwonić do monitora M1 obsługiwanego przez właściciela oraz aby właściciel mógł sterować każdą furtką i bramą wjazdową na posesji. Dodatkowo właściciel może w każdym momencie podglądnąć obraz z każdej stacji bramowej i otworzyć furtkę lub bramę wjazdową, nawet jeśli nikt nie wywoła połączenia. Do monitora M2, można dodzwonić się tylko ze stacji bramowych znajdujących się w strefie A czyli SB(A1) oraz SB(A2). Na monitorze M2 nie powinny być również widoczne stacje bramowe należące do strefy B. Aby opisana funkcjonalność została zrealizowana należy stację bramową SB(A1) ustawić jako nadrzędną (master) a stację bramową SB(A2) ustawić jako podrzędną (slave) względem stacji bramowej SB(A1). Zarówno w monitorze M1 jak i M2 jako główny adres IP stacji bramowej należy wskazać SB(A1). Stacja bramowa SB(B1) powinna również zostać ustawiona jako nadrzędna a SB(B2) jako podrzędna względem stacji bramowej SB(B1). W tym jednak przypadku stację bramową SB(B1) należy dodać do monitora M1 w trybie doorphone. Po dodaniu monitora M1 do chmury Hik-Connect i zainstalowaniu aplikacji Hik-Connect na smartphonie, system można tak skonfigurować, aby właściciel miał przekierowywane rozmowy na telefon jeśli nikt nie odbierze połączenia po ustawionym czasie. Wówczas właściciel może zdalnie otworzyć furtkę lub bramę wjazdową w celu wpuszczenia gościa na teren pensjonatu. Właściciel może też udostępnić wybrane stacje bramowe lokatorowi w celu zdalnej obsługi strefy A podczas korzystania z niej.

Podstawy adresacji IP - cz. 4: brama sieciowa.

Brama to urządzenie sieciowe, które działa jako punkt przejścia z jednej sieci do innych sieci. Host wysyła do domyślnej bramy sieciowej (a konkretnie na adres IP bramy sieciowej) wszystkie pakiety skierowane do innych hostów znajdujących się poza siecią lokalną, co oznacza, iż host bez podanego adresu bramy domyślnej może wymieniać pakiety tylko z komputerami w tej samej sieci lokalnej. Wobec upowszechnienia się sieci TCP/IP pojęcie bramy sieciowej stało się praktycznie tożsame z ruterem.
Brama tworzona jest na granicy sieci, tak aby zarządzać całą komunikacją danych, które wymieniane są między siecią wewnętrzną, a sieciami zewnętrznymi. Ogólnie rzecz biorąc, dla prostych sieci domowych brama działa jako zabezpieczenie dla sieci lokalnej łącząc ją z sieciami publicznymi.
Ustawiając adres IP dla bramy sieciowej (od strony sieci lokalnej) najczęściej wykorzystuje się pierwszy dostępny adres z puli adresów hostów dostępnych w danej sieci.
Hosty pracujące w sieci LAN (adres sieci 192.168.1.0/24)
wykorzystują bramę sieciową o adresie 192.168.1.1 do komunikacji z siecią Internet.

Nowości produktowe:

Odbiornik optyczny ORL302F E z wyjściem 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA
Odbiornik optyczny ORL302F E z wyjściem 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA A3141 umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OTF302 6F31 E A3031 lub OTF302 6F55 E A3055 na sygnał elektryczny. Sygnał odbierany jest z nadajnika optycznego poprzez pasywną sieć światłowodową i konwertowany z powrotem na oryginalny sygnał IF. Urządzenie zawiera 4 wyjścia typu Legacy - tak, jak dla klasycznego konwertera typu Fullband oraz sygnał DVB-T2, DAB, FM. Dodatkowo odbiornik ORL302F E A3141 wyposażony został w 2 złącza F umożliwiające podłączenie multiswitcha typu dSCR.

Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z 16 transponderów satelitarnych (kanały niekodowane) do 2 strumieni IP umożliwiając dystrybucję nawet 200 kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepustowości wynoszącej 1,2 Gbps (600 Mbps na każdy z dwóch portów). Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych – najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Tuner satelitarny DVB-S/S2 OPTICUM RED NYTROBOX AX S2 FTA
Tuner satelitarny DVB-S/S2 RED NYTROBOX AX S2 FTA A99442 jest odbiornikiem satelitarnej telewizji cyfrowej DVB-S oraz DVB-S2 nadawanej w technologii MPEG2/MPEG-4, zarówno w standardowej rozdzielczości SD, jak i wysokiej HD. Urządzenie umożliwia odbiór bezpłatnych, niekodowanych kanałów FTA. Dużą zaletą odbiornika jest elegancka, nowoczesna obudowa. O stanie pracy odbiornika informuje wbudowany wyświetlacz LED. Odbiornik został wyposażony w port USB umożliwiający podpięcie zewnętrznego nośnika pamięci USB.

Warto przeczytać:

Problem z pomiarem OTDR? - sprawdź stan złącza. Pomiary reflektometryczne realizowane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dostarczenia kompletu informacji o stanie łącza optycznego. Mowa tu o tłumieniu całego połączenia oraz jego poszczególnych składowych: złączy, splitterów, spawów oraz samego włókna. Reflektometr dostarcza również informacji na temat wartości reflektancji dla zdarzeń o charakterze odbiciowym (np. złącza, spawy mechaniczne)...>>>więcej
Brudne i zniszczone złącze reflektometru
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu