Nr 7/2023 (13.02.2023)
Pojazd napędzany energią słoneczną firmy Aptera pojawi się już w 2023 r.
Firma Aptera planuje w bieżącym roku wprowadzić na rynek trójkołowy, dwuosobowy pojazd zasilany energią słoneczną, który będzie wyposażony w napęd na wszystkie koła. Pojazd będzie miał zasięg ok. 640 km i będzie przyśpieszał do 100 km/h w 4 s, osiągając maksymalną prędkość 162 km/h. Chociaż pojazd został zaprojektowany tak aby mógł czerpać energię ze słońca, będzie można również ładować go z wykorzystaniem napięcia sieciowego 120 V. W południowej Kalifornii, przeciętny amerykański kierowca pokonujący w ciągu dnia średni dystans 46 km, nigdy nie musiałby podłączać się do instalacji sieciowej w celu doładowania samochodu. W miejscu o średnim nasłonecznieniu takim jak Nowy Jork, kierowcy musieliby się podłączyć do zasilania około trzy razy w roku.Żeby jednak nie było tak prosto, są pewne problemy jakie może napotkać pojazd trafiając na rynek. Technologia jest prawie gotowa, ale dysproporcje wagowe i względna lekkość konstrukcji mogą stwarzać problemy. Technologia słoneczna również wymaga dalszego rozwoju zanim będzie można ją wykorzystać do zasilenia pojazdu wyglądającego jak konwencjonalny samochód. Ogniwa fotowoltaiczne mają szczytową wydajność przy dość wąskim kącie padania promieni słonecznych. Przy większym odchyleniu generują bardzo mało energii. Zazwyczaj pojazd nie ma wielu płaskich powierzchni, komórki są ustawione pod różnymi kątami a sam pojazd może przemieszczać się w różnych ustawieniach względem słońca. Pojazd posiada również względnie niewielką powierzchnię użytkową dla komórek solarnych. Ogniwa słoneczne będą więc prawdopodobnie najbardziej przydatne do zasilenia pomocniczego w celu zmniejszenia obciążenia akumulatora. Czas pokaże jak tego typu rozwiązania przyjmą się na rynku.
Rusza wiosenna edycja szkoleń dla instalatorów!
Wszystkich instalatorów zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych organizowanych w 10 miastach w okresie luty - kwiecień. Wszystkie szczegóły dotyczące tematyki kursów oraz warunki zapisu dostępne są na stronie kursowej. Zapraszamy!Innowacyjny system światłowodowy marki TERRA do instalacji RTV/SAT.
Instalacje światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w transmisji sygnałów RTV/SAT. Dają one gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. W ofercie firmy DIPOL pojawiło się nowe rozwiązanie firmy TERRA pozwalające na realizację instalacji SMATV przy pomocy światłowodów. Nowy system dystrybucji sygnałów RTV/SAT wyróżnia wysoka jakość oraz konkurencyjna cena. Cechy szczególne systemu:- kompaktowe wymiary urządzeń pozwalające na wygodną instalację razem z innymi elementami instalacji w szafkach RTV
- szerokie spektrum urządzeń pozwalające na realizację instalacji w oparciu o multiswitche tradycyjne i/lub dSCR/Unicable
- możliwość dystrybucji sygnałów 2x SAT + DVB-T2 w jednym włóknie światłowodowym
- diody LED na urządzeniach znacznie ułatwiające diagnostykę ewentualnych problemów z z sygnałami.
Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązanie optyczno-miedzianej instalacji RTV/SAT TERRA.
Zastosowanie nadajników optycznych Terra umożliwia dystrybucję sygnałów: DVB-T/T2 oraz SAT z dwóch pozycji, przez 1 włókno światłowodowe. Diody LED na obudowie nadajników pozwalają na natychmiastową weryfikację poprawności połączeń oraz diagnostykę sieci. Sygnał z dwóch pozycji satelitarnych transmitowany jest osobno na dwóch długościach fali: 1310 nm i 1550 nm. Następnie w celu przesłania sygnałów w jednym włóknie światłowodowym wykorzystano sprzęgacz WDM 1x2 L383521. Splitter optyczny FOS 102 E A98882 umożliwia podział sygnału optycznego na 2 tory. Kolejnym krokiem jest zastosowanie ponownie sprzęgacza WDM 1x2 L383521 dla każdego z dwóch torów optycznych w celu wydzielenia sygnału na 2 długości fali i wprowadzenie sygnału na odbiornik optyczny ORQ302 E A3133, który dokonuje konwersji światło-miedź i podziału całego pasma na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) - tak, jak dla klasycznego konwertera typu QUATRO oraz sygnał DVB-T2, DAB, FM.
Monitory wideodomofonowe IP Hikvision z systemem operacyjnym Android.
W ofercie firmy Dipol dostępne są dwa monitory systemu wideodomofonowego IP Hikvision wyposażone w system operacyjny Android. Monitor DS-KH9310-WTE1(B) G74009 posiada ekran dotykowy TFT LCD o przekątnej 7" natomiast monitor DS-KH9510-WTE1(B) G74011 posiada ekran dotykowy IPS o przekątnej 10". Monitory z oznaczeniem B posiadają system operacyjny Android w wersji 10. Na monitorach może być wyświetlany obraz z kamer IP dodawanych bezpośrednio lub poprzez rejestratory Hikvision. W porównaniu z poprzednimi generacjami monitorów (które mogły zdekodować obraz 720p / H.264), aktualne posiadają możliwość dekodowania obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 1080p oraz kompresji H.265. Jeśli rozdzielczość podłączonej kamery będzie wyższa, zostanie zdekodowany strumień pomocniczy. Niewątpliwą zaletą tych monitorów jest możliwość instalowania do dwóch zewnętrznych aplikacji w celu integracji ich z innymi systemami, np alarmowym czy inteligentnego domu.Sieć szkieletowa 10 Gb/s.
Sieć 10 Gb/s to sieć komputerowa, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Tak duża przepustowość obecnie stosowana jest w dużych przedsiębiorstwach, centrach danych i laboratoriach badawczych. Umożliwia ona wymianę dużych ilości danych w krótkim czasie, co jest szczególnie ważne dla aplikacji, takich jak przetwarzanie w chmurze, przesyłanie wideo wysokiej jakości czy też przesyłanie dużej ilości danych wewnątrz firmy.W przypadku sieci szkieletowej w poniższym przypadku zastosowano światłowody jako główne medium transmisyjne. Istotnym aspektem jest obsługa przez urządzenia aktywne modułów SFP (ang. Small Form-factor Pluggable) o prędkości 10 Gb/s. Porty takie w urządzeniach oznaczone są jako SFP+ (w wielu urządzeniach sloty SFP+ umożliwiają podłączenie wkładek SFP o prędkości 1 Gb/s).
Poniższa sieć zabudowana jest z routera (obsługującego dla sieci LAN port SFP+ 10 Gb/s) podłączonego do switcha za pomocą wkładek 10 Gb/s marki ULTIMODE L1428. Podłączony switch obsługuje wkładki SFP+ tylko dla wyjść uplinkowych światłowodowych dlatego podłączone komputery zestawią połączenie z prędkością 1 Gb/s.
Schemat prostej sieci IP - szkielet obsługuje 10 Gb/s.
Jak ograniczyć uprawnienia do podglądu obrazu „na żywo” w rejestratorach Hikvision?
W systemach monitoringu można stworzyć wielu użytkowników i przydzielić im różnorakie uprawnienia. Między innymi można określonym użytkownikom zezwolić na podgląd tylko z części kamer. Co w przypadku, gdy użytkownik się wyloguje? Rejestratory Hikvision pozwalają na określenie, które kamery można podglądać bez logowania się. Funkcja jest przydatna, gdy włączona jest funkcja automatycznego wylogowania się po określonym czasie, a nadzór nad kamerami ma być ciągły. Podobnie w przypadku, gdy rejestrator z powodu braku zasilania zrestartuje się. Kolejne uruchomienie rejestratora, pomimo braku logowania może uruchomić podgląd z kamer.Funkcję można skonfigurować przez przeglądarkę internetową w zakładce System → Zarządzanie użytkownikami → Uprawnienie do podglądu na żywo przy blokadzie ekranu.
Miernik TM103N L5815 jest najtańszym i jednocześnie najbardziej popularnym urządzeniem pomiarowym na rynku w tym przedziale cenowym. Miernik oparty jest na sprawdzonym układzie, zapewniającym stabilne działanie i poprawny pomiar. Miernik posiada obudowę z tworzywa sztucznego, pozbawioną wzmocnień. Dla niektórych zaletą miernika może być wyposażenie go w złącze (gniazdo) typu SC dzięki któremu nie występuje problem z wysuwaniem się ferruli z gniazda podczas pomiaru.
Miernik Ultimode OPM-2 L5818 to nowość oparta na nowym, tańszym układzie. Testy wykazały, że wyniki pomiarów wykonywanych tym miernikiem nie odbiegają od innych, droższych modeli. Miernik przy tym posiada solidną obudowę oraz kilka niezwykle przydatnych funkcji dodatkowych: wizualizator VFL, tester złączy RJ45 oraz latarkę LED. Wyposażony jest w złącze uniwersalne 2,5 mm, które z jednej strony jest wygodne ponieważ umożliwia podłączanie wszystkich typów złączy z ferrulą 2,5 mm (SC. FC, ST) a z drugiej wymaga od instalatora zadbania o prawidłowe pozycjonowanie wtyku w gnieździe - tak, aby nie wysunęło się ono przypadkowo zaburzając wynik pomiaru.
Miernik Grandway FHP2B04 L5822 to najdroższy miernik w grupie opisywanych urządzeń. Wybór tego urządzenia powinni rozważać Ci, którym zależy na naprawdę solidnej obudowie wykonanej z tworzywa wysokiej jakości oraz funkcji zapisywania wyników pomiarów w pamięci. Miernik wyposażony jest w złącze FC oraz wymienny adapter SC w zestawie. Grandway to marka rozpoznawalna na rynku instalacji światłowodowych, co może nie być bez znaczenia w przypadku niektórych zleceniodawców.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G2-I K03208 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście, itp). | ||
Patchcord jednomodowy PC-523S SC/APC-FC/UPC, duplex G.657A1 1m L3423 o długości 1 metra i średnicy 3 milimetrów, produkowany z jednomodowego, duplexowego kabla światłowodowego zakończonego z jednej strony złączem SC/APC, a z drugiej FC/UPC. | ||
Splitter optyczny 1/2 FC/UPC FOS102 E TERRA A98882 to element stosowany do podziału sygnału optycznego na 2 tory. Splitter może być stosowany w dowolnych aplikacjach PON, w szczególności w systemach dystrybucji telewizji bazujących na sprzęcie marki TERRA. Obudowa splittera typu FOS umożliwia łatwy montaż w typowych szafkach RTV. Do gniazd FC/PC doprowadzane są bezpośrednio włókna światłowodowe zakończone wtykami. Nie jest wymagane stosowanie przełącznic, czy adapterów światłowodowych. | ||
Warto przeczytać:
Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem 4 kamer IP Hikvision. Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu w oparciu o 4 kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7104NI-Q1/M(C) K22024 oraz kamery z serii EasyIP Lite DS-2CD1021-I(E) K17812 o rozdzielczości 2 Mpix. Zarówno kamery jak i rejestrator przeznaczone są do budowy systemów, które nie wymagają wykorzystywania zaawansowanych analityk wideo. Kamery posiadają obsługę detekcji ruchu bez możliwości filtrowania obiektów typu człowiek i pojazd...>>>więcej