Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2023 (6.02.2023)

Czy światłowody pomogą w monitorowaniu pogody?

Zespół badaczy Nokia Bell Labs zademonstrował jak można przekształcić światłowód w funkcjonalny czujnik - monitorujący zarówno stan infrastruktury komunikacyjnej, jak i parametry środowiskowe - temperaturę oraz siłę wiatru. Programowalny układ FPGA został podłączony do rozciągniętego w Szwecji na długości 524 km światłowodu, który w większości prowadzony jest drogą napowietrzną.
Badacze przeprowadzili monitoring sygnału przez 70 godzin, co pozwoliło im uzyskać dane, które porównali z danymi ze stacji pogodowych rozlokowanych wzdłuż trasy. Analiza wykazała, że zmiana warunków środowiskowych (wiatr, temperatura) koreluje ze zmianami polaryzacji sygnału optycznego rejestrowanymi przez opracowany układ. Ponadto układ taki poprzez rejestrowanie czasu transmisji impulsów przez światłowód, jest w stanie wykryć mikro-zmiany długości trasy optycznej wynikające z powstawania luzów lub naprężeń na włóknach. Pozwala to wykryć m.in. niebezpieczne wychylenia słupów, na których podwieszone są kable.
Opracowany przez Nokię układ pozwala więc monitorować w pewnym stopniu wybrane zjawiska pogodowe, jak również na bieżąco monitorować stan infrastruktury telekomunikacyjnej. Ze względu na to, że światłowody biegną zazwyczaj wzdłuż tras energetycznych, monitorowane jest jednocześnie bezpieczeństwo obu sieci.
Obecnie naukowcy pracują nad stworzeniem algorytmów do analizy danych w czasie rzeczywistym i podejmowania decyzji autonomicznych, umożliwiając tworzenie aplikacji wczesnego ostrzegania. W ten sposób, sensor może być użyty do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności w zarządzaniu infrastrukturą energetyczną.

Uchwyty LCD marki Signal do dużych TV.

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Każdy z prezentowanych poniższej uchwytów posiada możliwość regulacji ustawienia telewizora w poziomie. Jednak ze względu na budowę i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne takie ustawienie może okazać się nietrwałe. Telewizor w momencie regulacji jego ustawienia będzie się pochylał w lewo lub prawo. Tak jest w rozwiązaniach tańszych, przeznaczonych do trwałego ustawienia telewizora. Dla tych, którzy chcą regulować położenie odbiornika, np. w zależności od tego, czy jest oglądany zza stołu, czy z sofy, polecamy uchwyt LPA49-466 E93170. Sztywność konstrukcji, zastosowane tuleje łożyskowe wraz z regulacją płynności ruchu spełniają wymagania najbardziej wybrednych klientów.
Ze względu na to, że z roku na rok coraz popularniejsze stają się telewizory o dużych rozmiarach (55 cali i więcej) poniżej zaprezentowano zestawienie najbardziej popularnych uchwytów do dużych TV.
Uchwyt ścienny, pochylny, obrotowy Signal LPA13-484 37
SIGNAL LPA13-484 37" - 70" E93167
Uchwyt TV LCD ścienny, pochylny Signal LP59-46T
Signal LP59-46T 37" - 80" E93174
Uchwyt Signal LPA49-466, 37
LPA49-466 37" - 90"
E93170

Przekierowanie rozmów ze stacji bramowej IP Villa Hikvision bezpośrednio na smartfona.

1-abonentowe stacje bramowe wideodomofonu IP Villa Hikvision mają możliwość bezpośredniego dodania ich do chmury Hikvision i przekierowania rozmów na smartfona z zainstalowaną aplikacją Hik-Connect bez potrzeby stosowania dodatkowego monitora wewnętrznego (w innych przypadkach zawsze wymagany jest monitor). Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy podłączyć stację bramową do Internetu przewodowo lub z wykorzystaniem interfejsu Wi-Fi, założyć konto na www.hik-connect.com, zainstalować aplikację Hik-Connect oraz dodać urządzenie do konta. Po skonfigurowaniu systemu, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej, zestawi połączenie na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Po jego odebraniu będzie możliwość poprowadzenia dwukierunkowej rozmowy i otwarcia elektrozaczepu bądź bramy wjazdowej.
Na powyższym schemacie stacja bramowa została podłączona do routera z wykorzystaniem switcha PoE pozwalającego również na jej zasilenie. Sterowanie elektrozaczepem realizowane jest z wykorzystaniem dodatkowego zasilacza DC 12 V, poprzez wbudowany pierwszy przekaźnik w stacji bramowej. Do drugiego przekaźnika podłączone zostało sterowanie bramą wjazdową. Użytkownik w dowolnym momencie może z poziomu aplikacji podglądnąć obraz ze stacji bramowej, nawet jeśli nikt nie wywoła połączenia i wysterować przekaźniki w razie konieczności.

Dwa nadajniki HDMI na IP w jednej sieci.

Standardowo w jednej sieci nie może znajdować sie więcej niż jeden nadajnik HDMI H3614 ( H3613, H3606). Wynika to z faktu wgrania przez producenta tej samej konfiguracji sieciowej na każdym nadajniku. Użytkownik nie ma możliwości żadnych zmian adresowych urządzeń HDMI. Dlatego w przypadku zastosowania dwóch nadajników występuje konflikt adresów IP (co skutkuje niepoprawną pracą sieci).
Istnieje możliwość wykonania takiej instalacji lecz wymaga ona zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenie dedykowanych VLANów. W poniższym przykładzie użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia czterech scenariuszy wyświetlania obrazu.

Podłączenie dwóch nadajników HDMI w jednej sieci fizycznej wymaga zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenia dedykowanych VLANów.
Całość konfiguracji takiej sieci polega na dokonaniu odpowiedniego dla danego scenariusza przypisania urządzeń (a konkretnie portów switcha do których podłączone są urządzenia) do właściwych sieci wirtualnych (VLAN). Przykładowo aby wykonać scenariusz nr 2, czyli obraz na odbiorniku #1 pochodzi z nadajnika #1 oraz obraz na odbiorniku #2 pochodzi z nadajnika #2. Przy założeniu, iż:
  • H3614 SENDER #1 - podłączony jest do 1 portu switcha,
  • H3614 SENDER #2 - podłączony jest do 2 portu switcha,
  • H3614 RECIVER #1 - podłaczony jest do 11 portu switcha,
  • H3614 RECIVER #2 - podłaczony jest do 12 portu switcha,

należy następująco skonfigurować switch o opcjach VLAN:
  • Port 1 - VID 11, PVID 11,
  • Port 2 - VID 22, PVID 22,
  • Port 11 - VID 11, PVID 11,
  • Port 12 - VID 22, PVID 22.

10 Gbit/s w światłowodzie wielomodowym - pułapka włókien OM2.

Transmisja z prędkością 10 Gbit/s staje się obecnie standardem w realizacji sieci w biurowcu, budynku wielorodzinnym, a nawet domu. Prędkość ta wymagana jest już nie tylko w szkielecie sieci, ale również na bezpośrednich podłączeniach stacji końcowych.
Decydując się na włókna wielomodowe należy pamiętać, że zasięgi dla prędkości 10 Gbit/s są ograniczone. Najbardziej popularny standard włókna MM OM2 umożliwia transmisję z prędkością 10 Gbit/s na maksymalną odległość 82 m, tj. mniej niż certyfikowana na tę prędkość miedziana skrętka kategorii 6A (100 m zgodnie ze standardem 10GBASE-T). To ogromna pułapka, w którą wpaść mogą projektanci lub wykonawcy sieci, którzy nie zwracają uwagi na standard włókna w stosowanym kablu.
Moduł SFP+ SR Ultimode 10Gbit/s wielomodowy 850nm 300m
Stosując w sieci wkładki wielomodowe SFP+ 10 Gbit/s (tutaj L1425) należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego standardu włókna do dystansu transmisji
Wyższe standardy włókien wielomodowych, tj. OM3 oraz OM4 umożliwiają transmisję 10 Gbit/s odpowiednio na dystansie: 300 m oraz 500 m. Ich wybór jest więc w tej materii dużo bezpieczniejszy. Przystępny cenowo OM3 jest dobrym wyborem również pod kątem rozwoju sieci lokalnej, ponieważ oferuje realizację połączeń o prędkości 40 Gbit/s oraz 100 Gbit/s na odległość 100 m.

Wykrywanie zmiany natężenia dźwięku w kamerze Dahua.

Monitoring CCTV może nie tylko nagrywać i analizować sygnał wideo ale również sygnał audio. Często aspekt prawny wyklucza możliwość nagrywania dźwięku, ale kamera niezależnie od ustawień nagrywania może wykrywać anomalie dźwięku z monitorowanej sceny (np. nagły wzrost/spadek poziomu dźwięku, odłączenie mikrofonu) i wykonać akcje alarmowe.
Kamery IP WizSense, WizMind wyposażone są w mikrofon wewnętrzny lub zewnętrzny. W przypadku zwiększenia poziomu dźwięku (np. rozmowa, zbicie szyby, strzał, syrena alarmowa) podejmowana jest akcja alarmowa. Wykrywany jest też sabotaż mikrofonu. W reakcji na zdarzenie kamera może wyzwolić nagrywanie, aktywować wyjście przekaźnikowe, wysłać e-mail lub zapisać zrzut ekranu.
Widok okna konfiguracji detekcji dźwięku. Na czerwono jest oznaczany poziom dźwięku, który wywołuje alarm.

Nowości produktowe:

Splitter optyczny 1/2 Telcoline P-SC-PLC.1-02, SC/APC
Splitter optyczny 1/2 Telcoline P-SC-PLC.1-02, SC/APC L36021 pozwala na podzielenie mocy optycznej przesyłanej w torze światłowodowym na 2 równorzędne tory. Splitter cechuje stabilna praca w całym zakresie pasma od 1260 - 1650 nm oraz niewielkie wymiary obudowy, pozwalające na montaż w małych przełącznicach i mufach optycznych.

Sprzęgacz WDM 1x2, 1310/1550nm, steel tube, 0,9mm, 3x SC/APC
Sprzęgacz WDM 1x2, 1310/1550nm, steel tube, 0,9mm, 3x SC/APC L383521 pozwala na zsumowanie (multipleksacja) lub rozdzielenie (demultipleksacja) sygnałów w instalacji światłowodowej. Możliwe jest łączenie sygnałów na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm i transmisja w 1 włóknie światłowodowym.
Kamera IP tubowa Dahua IPC-HFW3541E-AS-0280B-S2 (5 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, Audio, SMD4.0, IR 50 m)
Kamera IP tubowa Dahua IPC-HFW3541E-AS-0280B-S2 Q113541M należy do serii WizSense. Są to produkty, które posiadają dodatkowy układ elektroniczny AI odpowiadający za analizę obrazu na żywo przy wykorzystaniu algorytmów głębokiego uczenia. Potrafią wykryć osobę lub pojazd. Pozwala to na zwiększenie wydajności systemu monitoringu, bo zbędne alarmy nie są przesyłane do aplikacji klienckich czy centrum monitoringu.

Warto przeczytać:

System wideodomofonowy dla bloku wielorodzinnego. Poniżej przedstawiony został schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision dla 10-piętrowego (40 mieszkań) bloku mieszkalnego. Przy furtce i wejściu do bloku zostały zamontowane dwa takie same zestawy stacji bramowych w skład których wchodzą: moduł główny z kamerą (DS-KD8003-IME1/EU G73652), czytnik tagów w standardzie Mifare (DS-KD-M G73662), klawiatura pozwalająca na sterowanie pierwszym przekaźnikiem w stacji bramowej (otwieranie furtki) i dzwonienie do poszczególnych lokatorów (DS-KD-KP G73668) oraz moduł wyświetlacza informujący o statusie stacji bramowej i pozwalający na wybór danego abonenta z listy (DS-KD-DIS G73670)...>>>więcej
Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Moduł czytnika kart Mifare 13,56 MHz DS-KD-M HikvisionG73662 Moduł klawiatury numerycznej DS-KD-KP do wideodomofonu IP HikvisionG73668 Moduł wyświetlacza 3,5" DS-KD-DIS do wideodomofonu IP HikvisionG73670 Daszek ochronny DS-KABD8003-RS2 2-modułowej obudowy natynkowej wideodomofonu IP, 2-Wire Hikvision 2 gen.G74373 Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraG74210 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Moduł czytnika kart Mifare 13,56 MHz DS-KD-M HikvisionG73662 Moduł klawiatury numerycznej DS-KD-KP do wideodomofonu IP HikvisionG73668 Moduł wyświetlacza 3,5" DS-KD-DIS do wideodomofonu IP HikvisionG73670 Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraG74210 Zasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamerM1825 Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370WN29987 Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370WN29987
Schemat instalacji wideodomofonowej dla bloku wielorodzinnego.
Anteny SAT 120 cm do instalacji zbiorczych