Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2023 (23.01.2023)

Aplikacja Microsoftu umie symulować wskazany ludzki głos.

Firma Microsoft stworzyła aplikację o nazwie VALL-E, która jest w stanie symulować ludzki głos w języku angielskim. Aplikacja bazuje na sztucznej inteligencji, która do skopiowania głosu potrzebuje jako danych wejściowych zaledwie 3 sekundowej próbki audio. Model jest szkolony na zbiorze danych audiobooków należących do domeny publicznej, zawierającym około 60 000 godzin nagrań od ponad 7 000 osób. Technologię tę można wykorzystać m.in. do tworzenia wysokiej jakości konwersji tekstu na mowę.
Czy czekają nas czasy, w których słysząc w słuchawce znajomy głos nie będziemy mieli pewności co do tożsamości osoby dzwoniącej?
System może nie tylko symulować głos rozmówcy, ale też odzwierciedla otoczenie akustyczne rozmówcy na podstawie próbki dźwięku. Oznacza to że jeżeli próbka będzie pochodzić np. z dworca kolejowego, lotniska czy targowiska, VALL-E czytając DOWOLNY tekst głosem tej osoby również odwzoruje otoczenie akustycznie. Potrafi też wplatać w tekst losowe zniekształcenia odpowiadające np. naturalnym zawahaniom głosu. Całość może być wypowiedzią z całym spektrum emocji: głosem pełnym radości, gniewu, zniechęcenia, znudzenia itp.
Potencjalne korzyści VALL-E są oczywiste. W branżach takich jak film i animacja VALL-E może być używany do powielania głosów aktorów, którzy nie są już dostępni do dubbingowania. Mogłoby to pomóc zaoszczędzić firmom produkcyjnym a jednocześnie zachować dziedzictwo aktorów. Ponadto VALL-E może sprawić, że konwersja tekstu na mowę będzie bardziej naturalna i dokładna. W przypadku osób z wadami wymowy VALL-E może pomóc im w skuteczniejszej komunikacji. Technologia ta niesie jednak ze sobą także zagrożenia. Może m.in. posłużyć do rozpowszechniania dezinformacji poprzez tworzenie fałszywych nagrań dźwiękowych, które wydają się pochodzić z wiarygodnych źródeł. To w połączeniu z techniką "deep fake" pozwalającą na tworzenie realistycznych, ale fałszywych obrazów i nagrań wideo ludzkiej twarzy może dać pole do ogromnych nadużyć. Świadomy tego Microsoft pracuje nad wdrożeniem znaków wodnych nakładanych na generowane przez aplikację ścieżki dźwiękowe.
Przykład realizacji wideo w technice "deep fake": treści wypowiadane są głosem Morgana Freemana. Dzięki VALL-E, stworzenie tego nagrania, mogło się odbyć bez udziału znanego aktora.

Cyfrowy modulator HDMI-DVB-T COFDM.

Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału, takich jak: komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika, wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy model cyfrowego modulatora HDMI do DVB-T - ST-6501 Signal R86100. Kompaktowe wymiary, konkurencyjna cena, prosta instalacja, oraz intuicyjna konfiguracja przy pomocy przycisków na przednim panelu to cechy, które doceni każdy instalator oraz użytkownik.
Modulator ST-6501 Signal HDMI - 1xCOFDM (DVB-T) - Obsługa HDCP
Jedno wejście HDMI (obsługa HDCP w wersji 1.4) modulatora ST-6501 Signal R86100 umożliwia wprowadzenie sygnału
z jednego źródła w rozdzielczości Full HD do instalacji telewizyjnej.

Grupy urządzeń w aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Po dodaniu rejestratora do aplikacji iVMS-4200 może zdarzyć się sytuacja w której kamery obsługiwane przez rejestrator nie będą widoczne w oknie podglądu głównego aplikacji. Sytuacja taka może wystąpić jeśli przy dodawaniu rejestratora opcja Importuj do grupy nie jest zaznaczona. Problem ten może zostać rozwiązany na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest usunięcie rejestratora i ponowne dodanie go do aplikacji z zaznaczoną zakładką Importuj do grupy. Drugi sposób polega na przejściu do zakładki Zarządzanie urządzeniem -> Grupa i utworzeniu grupy według nazwy urządzenia. Po wskazaniu na liście rejestratora, zostanie stworzona grupa wraz z kanałami kodującymi i innymi uprawnieniami, jak np. wejścia alarmowe, punkty kontroli dostępu itp. Trzecia opcja polega na ręcznym stworzeniu grupy, nadaniu własnej nazwy i zaimportowaniu wybranych kamer ze wskazanych rejestratorów lub kamer dodanych bezpośrednio do rejestratora. Ostatnia opcja pozwala na elastyczne dopasowanie grupy według potrzeby.
Widok okna pozwalającego na edycję, import i tworzenie grup

Antena do 5G.

Jednym z najważniejszych trendów w telekomunikacji jest rozwój sieci 5G, która oferuje znacznie większe prędkości transmisji danych niż poprzednie generacje sieci komórkowych. Dzięki temu, 5G umożliwia szybszy dostęp do internetu, lepsze połączenie dla urządzeń IoT oraz wsparcie dla technologii takich jak automatyczne kierowanie pojazdów czy telemedycyna.
Podczas wyboru anteny 5G należy uzyskać informację na temat lokalizacji najbliższych nadajników emitujących sygnał w określonym standardzie. Taka informacja udzielana jest przez biura obsługi klienta operatorów. Warto zweryfikować również częstotliwość emisji przypisanej danej usłudze.
Antena TRANS-DATA 5G KPZ 8/9/8 A741026 jest panelową anteną kierunkową MIMO przeznaczoną do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Dedykowana do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/5G w pasmach 617-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz. Antena posiada zysk o wartości od 8 do 9 dBi (w zależności od pasma).
Antena TRANS-DATA 5G KPZ 8/9/8
Antena TRANS-DATA 5G KPZ 8/9/8 A741026

Zmiana podziału ekranu po aktywacji alarmu w rejestratorach CCTV.

Zdarzenia alarmowe takie jak zanik obrazu, sabotaż wideo, zmiana sceny czy też zdarzenia z detekcji ruchu i inteligentnej analizy obrazu, mogą zmieniać sposób działania podglądu obrazu na żywo. Aby zdarzenie powiązane z określoną kamerą włączyło podgląd na pełny ekran, przy konfiguracji danego zdarzenia należy wybrać trasę (czyli numer kanału kamery, która ma się przełączyć).
Konfiguracja przełączania dla detekcji ruchu
Domyślnie włącza się podgląd obrazu na jedną, wybraną kamerę. W ustawieniach wyświetlania można zmienić ilość kanałów, które są wyświetlane zarówno dla detekcji ruchu jak i dla innych zdarzeń alarmowych.
Konfiguracja ilości kanałów w podglądzie na żywo dla detekcji ruchu i alarmu

Zakończenie światłowodu 4 lub 8-włóknowego.

Kable światłowodowe zawierające 4 lub 8 włókien to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w przypadku połączeń LAN w niewielkich firmach i obiektach przemysłowych. Zakończenie takiego kabla stanowić może popularna puszka abonencka ULTIMODE TB-04H L5304.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H (wewnętrzna, max 4 spawy, 4 adaptery typu SC simplex, tacka dodatkowa)
Puszka abonencka serii ULTIMODE L5304 została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić łatwy i szybki montaż 4 włókien światłowodowych. W puszce znajduje się miejsce na zapas kabla oraz na zabezpieczenie spawów światłowodowych. Pokrywa zewnętrzna mocowana jest za pomocą zatrzasków i może być całkowicie ściągnięta z puszki.
Powyższe zdjęcie pokazuje zastosowanie puszki L5304. W praktyce w puszce ULTIMODE TB-04H możliwe jest umieszczenie nawet 8 spawów oraz wykorzystanie adapterów typu LC duplex.

Nowości produktowe:

Uchwyt balkonowy z płytką czołową UBC-38/400-H cynkowany ogniowo
Uchwyt balkonowy z płytką czołową UBC-38/400-H cynkowany ogniowo E8871 można zamocować na rurze o średnicy do 50mm, zarówno poziomej jak i pionowej. Cybanty można ustawić tak aby uchwyt był prostopadły bądź równoległy do rury na której jest mocowany.

Router TP-Link ER8411 2xSFP+ (1xWAN 1xWAN/LAN), 1xSFP WAN/LAN, 8xGE WAN/LAN, 2xUSB OmadaSDN
Router TP-Link ER8411 2xSFP+ (1xWAN 1xWAN/LAN), 1xSFP WAN/LAN, 8xGE WAN/LAN, 2xUSB OmadaSDN N3517 to produkt zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w średnich przedsiębiorstwach. Dziesięć portów Ethernet może być skonfigurowanych jako porty LAN lub WAN. Taka konfiguracja umożliwia korzystanie nawet 10 niezależnych źródeł połączenia internetowego. Jednoczesne sterowanie ruchem sieciowym umożliwia prawidłową dystrybucję danych do każdego portu. Router TP-LINK ER8411 zapewnia stałe i niezawodne połączenie sieciowe. Urządzenie posiada dwa port SFP+ jako dodatkowy port (1xWAN, 1xWAN/LAN) oraz port SFP WAN/LAN.
Kamera IP sufitowa TP-Link VIGI C440 (4 MPix, 2.8 mm, Full-Color, H.265+)
Kamera IP sufitowa TP-Link VIGI C440 (4 MPix, 2.8 mm, Full-Color, H.265+)+ K11542 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartych o rejestrator IP K2508. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Dodatkowo kamera wyposażona jest w oświetlacz LED zapewniający widoczność do 30 m przy pracy kamery w trybie full color. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2.8 mm i kącie widzenia 102°. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Warto przeczytać:

Filtrowanie niepożądanych sygnałów w instalacjach RTV. W większości krajów Unii Europejskiej zakończyły się prace nad uporządkowaniem widma radiowego dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Efektem tego procesu jest udostępnienie kolejnych pasm na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Obecnie zwolnione zostało pasmo telewizyjne 700 MHz. W związku z tym, najbardziej zagrożone zakłóceniami ze strony nadajników LTE są najwyższe kanały telewizyjne o numerach 49 i 50. Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). Aby wykluczyć wpływ nadajników LTE na odbiór DVB-T/T2 opracowano specjalne filtry zewnętrzne...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Na zdjęciu po lewej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF001 R81009 TERRA. Tłumione są sygnały powyżej częstotliwości 694 MHz. Na zdjęciu po prawej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF007A R81010 TERRA.
Rysunki techniczne urządzeń w formatach DWG i PDF