Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2022 (19.12.2022)

Światłowód, satelita, dron? Czy Afryka ma szansę na dostęp do Internetu na miarę XXI wieku?

W listopadzie tego roku Paratus Zambia, dostawca usług sieciowych posiadający własną infrastrukturę sieciową na obszarze kilku krajów afrykańskich, ogłosił, że wspólnie z Meta – amerykańskim konglomeratem technologicznym, właścicielem m.in. Facebooka, Instagrama, czy WhatsAppa, do końca 2023 roku wybudują sieć 900 km światłowodów ma terenie 10 miast w Zambii.
Zapotrzebowanie na łączność, co dość oczywiste, rośnie w Afryce od kilku lat. Kryzys związany z COVID-19 w latach 2020-2021 spowolnił jednak postępy we wdrożeniach, a penetracja łączy szerokopasmowych pozostaje bardzo niska na poziomie regionalnym. W roku 2022, mniej niż 5% gospodarstw domowych podłączonych jest do stacjonarnego internetu, a tylko 1% ogółu wykorzystuje do tego łącze światłowodowe. Mimo to mnożą się inicjatywy mające na celu podłączenie większej części populacji Afryki do sieci. Szacuje się, że do 2027 roku liczba użytkowników sieci FTTx prawie się podwoi, podczas gdy liczba podłączeń bazujących na miedzianych kablach „telefonicznych” utrzyma się na tym samym poziomie lub nawet spadnie. Przypomnijmy, że xDSL to grupa standardów, z których pierwsze wdrażane były już na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Wśród nich największe możliwości względem przepływności oferują ADSL oraz VDSL, które w praktyce umożliwiają osiągnięcie transmisji na poziomie od 1,5 do około 10 Mbit/s. Pamiętać należy jednak o ograniczeniach wynikających z długości oraz stanu okablowania miedzianego.
Afryka Subsaharyjska - operatorzy telekomunikacyjni z największą siecią światłowodową
W Afryce Subsaharyjskiej łączność internetowa rozwija się dwutorowo. Z jednej strony w krajach najbardziej rozwiniętych światłowód dotarł już do większości podłączonych gospodarstw domowych. Tak jest na przykład w Kenii, gdzie 53 proc. podłączeń bazuje światłowodowych technikach dostępu, a tylko 5% na technice xDSL. Duży udział mają tutaj również bezprzewodowe techniki dostępu. W Afryce Południowej rozkład ten wygląda nieco gorzej – „podłączeni na stałe” w 33% korzystają ze światłowodu i w 4% z xDSL. Z drugiej strony, w większości krajów xDSL pozostaje głównym typem połączenia, dzięki któremu Internet trafia do afrykańskich domów. W 2022 r. w Burundi xDSL stanowi 94% połączeń, a tylko 1% to połączenia światłowodowe. W Kongo jest to 35% xDSL wobec 18% abonentów światłowodowych. Szacuje się, że do 2027 r. w większości krajów, w których dominuje xDSL, nastąpi migracja między abonentami xDSL i światłowodowymi.
Operatorzy sieci postępują w podobny sposób w całej Afryce: pierwsze instalacje światłowodowe realizowane są w największych miastach, zwykle w stolicach, a następnie w kolejnych, mniejszych. Strategię tę tłumaczy silniejszy potencjał rynkowy w tych obszarach, ale także łatwość instalacji i mniejsze koszty. Na przykład, po uruchomieniu usługi światłowodowej CanalBox w Ouagadougou w Burkina Faso w czerwcu 2021 r., Vivendi Africa Group (GVA) rozszerzyła swoją sieć do drugiego miasta w kraju, Bobo-Dioulasso, w maju 2022 r. Ten sam model miał miejsce w Gabonie, gdzie GVA uruchomiła swoją ofertę światłowodową w Libreville w październiku 2017 r., a następnie w Port-Gentil w czerwcu 2022 r.
Następnym krokiem będzie rozszerzenie tych usług na obszary wiejskie, gdzie mieszka większość ludności Afryki (58%), które są nadal bardzo słabo połączone z Internetem szerokopasmowym. Kiedy to nastąpi? Czy w ogóle? Nie wiadomo. W Europie problem ten rozwiązały unijne dyrektywy nakazujące pokrycie tzw. "białych plam", czyli obszarów bez dostępu do szybkiego Internetu w określonym czasie. Unijne środki na realizację tych postanowień płyną do krajów członkowskich już od kilku lat. Nie ma co się łudzić, że w Afryce ktoś zrobi to w 100% charytatywnie. Na korzyść Afryki działać jednak może fakt, że z roku na rok infrastruktura światłowodowa jest coraz tańsza oraz to, że pomimo konieczności przeprowadzenia szerokich analiz dotyczących rentowności danej inwestycji, większość operatorów widzi w budowie własnej infrastruktury światłowodowej ogromną szansę w szerszym horyzoncie. Ci mniejsi łączą nawet siły, aby być w stanie konkurować z największymi operatorami w wyścigu na budowę linii światłowodowych. Ciągle jednak nie jest to skala, która pozwoliłaby mówić o ogólnodostępnym Internecie w niemal całej Afryce.
Stan obecny i przewidywania dotyczące rozwoju usług światłowodowych oraz xDSL w Afryce Południowej
Aby stawić czoła brakowi infrastruktury i wysokim kosztom instalacji, niektóre firmy idą va banque. Przykład stanowić może tu StarLink, założony przez urodzonego w RPA Elona Muska, firma operująca siecią satelitów dostarczających Internet na terenach, gdzie niemożliwe lub nieopłacalne jest dostarczenie Internetu innymi metodami. StarLink rozpoczął działalność handlową oferując zestaw nadawczo-odbiorczy w cenie 99 USD (w USA cena ta wynosi 599 USD). Chociaż kwota pozostaje bardzo wysoka dla znacznej większości mieszkańców tego kraju, pokazuje wolę i chęci światowych gigantów na rozwój Afryki w kontekście dostępu do szybkiego Internetu. Firma nie zamierza na tym poprzestać, gdyż w 2021 roku uzyskała licencję w RPA a w 2022 w Mozambiku i Malawi.
Starlink nie jest pierwszą firmą, która wypróbowuje nowe metody łączenia większej liczby Afrykanów z Internetem. Loon, spółka zależna Alphabet, spółki macierzystej Google, porzuciła w 2021 roku projekt balonów stratosferycznych unoszących się nad Kenią, aby zapewnić ludności 4G. Pomysł ten podejmuje obecnie firma World Mobile, która uzyskała licencję na Zanzibarze i w Tanzanii i spodziewa się uzyskać ją także w Kenii. Był również projekt Aquila wspomnianej w pierwszym akapicie firmy Meta polegający na wykorzystaniu dronów operujących na dużych wysokościach, jednak został on zamknięty w 2018 r.
Światłowód wydaje się być jednak najbardziej realnym, nietraktowanym jako eksperyment medium. Przy odpowiednich chęciach i zarządzaniu, perspektywy gospodarcze, które daje ogólnodostępna łączność, będą niewątpliwie sprzyjać inicjatywom operatorów, dobrze świadomych ukrytego w tym regionie potencjału.

Antena do wzmocnienia GPRS.

GPRS to technika związana z pakietowym przesyłaniem danych w sieciach GSM. Maksymalna prędkość pobierania danych wynosi 115 kb/s, w praktyce jednak prędkość ta osiąga 30-80 kb/s. GPRS umożliwia transmisję danych telemetrycznych do sieci Internet.
Sieć GSM jak i transmisja GPRS często używana jest do powiadomień/odczytów z liczników oraz modułów komunikacyjnych central alarmowych. W przypadku, gdy stacja bazowa operatora oddalona jest od takiego urządzenia mogą wystąpić problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy podłączyć odpowiednią antenę. Poniżej najpopularniejsza w ofercie firmy Dipol antena do tego celu.
Antena GSM 20-elementowa ATK-20/800-980 MHz
Antena GSM 20-elementowa ATK-20 A7025

Jaki nóż do spawów mechanicznych?

Spawy mechaniczne do łączenia włókien światłowodowych to ciągle popularne rozwiązanie stosowane przez instalatorów, którzy okazjonalnie wykonują instalacje oparte na okablowaniu światłowodowym. Częstym pytaniem pojawiającym się podczas pierwszych zakupów akcesoriów do spawania mechanicznego, jest pytanie dotyczące wyboru noża do cięcia włókien.
Nóż do cięcia włókien niezależnie od wersji jest najdroższym elementem zestawu dlatego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Do wyboru są 2 rodzaje noży:
Precyzyjna obcinarka włókien F1-6000
Precyzyjna obcinarka włókien F1-6000 L5801
Nóż do cięcia włókien światłowodowych Signal Fire S-06
Nóż do cięcia włókien światłowodowych Signal Fire S-06 L5882
Nóż L5882 stosowany jest przy spawaniu włókien za pomocą spawarki światłowodowej. Gwarantuje bardzo dobrą jakość i powtarzalność cięcia. Pomimo tego stosowanie tego typu noża w przypadku spawów mechanicznych nie wydaje się być dobrym pomysłem. W sytuacji gdy gilotyna wykorzystywana jest ze spawarką, instalator dostaje informację zwrotną o tym, że nóż tnie źle w skutek rozregulowania lub stępienia ostrza. Możliwy jest również brak cięcia. Konieczne jest wówczas właściwe ustawienie noża. Nie jest to jednak możliwe bez posiadania spawarki i weryfikacji efektów korekty ustawienia na ekranie spawarki. Dlatego też używanie noża L5882 przy spawaniu mechanicznym obarczone jest ryzykiem nieświadomego wykonywania kiepskich cięć mogących mieć realny wpływ na jakość połączenia.
Z kolei nóż L5801 nie wymaga żadnej regulacji. Jego wyjściowa jakość cięcia jest gorsza niż ma to miejsce w przypadku L5882, jednak akceptowalna przy wykonywaniu spawania mechanicznego. Cięcia nie są tak powtarzalne, część z nich mogłaby zostać odrzucona przez spawarkę termiczną, jednak w zdecydowanej większości przypadków jakość cięcia jest w zupełności wystarczająca do realizacji połączenia mechanicznego.

Zbiorcza instalacja RTV/SAT w budynku wielorodzinnym.

Instalacje multiswitchowe odpowiedzialne za dosyłanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz telewizji satelitarnej DVB-S/S2 do mieszkań stanowią doskonałe uzupełnienie, jak również alternatywę dla instalacji sieci kablowych w budynkach zamieszkania zbiorowego. Wykorzystanie w nich światłowodów może wiązać się z wieloma zaletami – zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. W przypadku wyboru typowych kabli światłowodowych, koszt wybudowania magistrali multiswitchowej może być kilka- lub kilkanaście razy niższy w stosunku do magistrali miedzianej. Wynika to zarówno z faktu, iż cena jednostkowa kabla światłowodowego może być niższa, niż cena przewodu koncentrycznego dobrej klasy, jak również z faktu konieczności ułożenia mniejszej liczby kabli.
Powyższe zdjęcie przedstawia szafę RACK zamontowaną w wydzielonym pomieszczeniu teletechnicznym dla zbiorczej, optyczno-miedzianej instalacji multiswitchowej. Sygnały telewizji satelitarnej oraz naziemnej doprowadzone zostały światłowodem jednomodowym (1 włókno na 1 nadajnik optyczny) do dwóch odbiorników optycznych QUATRO ORH-2500CW A9812 SIGNAL. Rozwiązanie to stosować można w dużych obiektach, gdzie odległości między klatkami wynoszą więcej niż kilkadziesiąt metrów lub wówczas gdy chcemy zabezpieczyć multiswitche oraz urządzenia abonenckie przed skutkiem ewentualnych przepięć powstałych na skutek wyładowań atmosferycznych w okolicy zestawu antenowego. Odbiorniki optyczne QUATRO ORH-2500CW A9812 SIGNAL dokonują odwrotnej konwersji medium. Za odbiornikami zainstalowano wzmacniacz SA-91L R70901 oraz multiswitche MV-924L R70824, do których doprowadzone jest okablowanie abonenckie.

Funkcja E-PTZ w kamerach Dahua.

Funkcja E-PTZ dostępna jest w kamerach panoramicznych. Jest to pochodna funkcji kamer PTZ, ale realizowana „elektronicznie”. Standardowe kamery PTZ umożliwiają sterowanie położeniem kamery (czyli mają możliwość wykonania ruchu zarówno w górę jak i w dół) oraz jej zbliżeniem optycznym. Oznacza to, że operator może skierować kamerę na dowolny punkt i wykonać przybliżenie. Dodatkowo jeśli kamera ma funkcję Autotrackingu, to możliwe jest śledzenie obiektu będącego w ruchu - urządzenie może samodzielnie podążać za wybranym celem. Wykonuje wtedy zbliżenie na obiekt i porusza się tak, żeby był on dobrze widoczny. Śledzenie może być wyzwalane automatycznie po wykryciu obiektu, akcji alarmowej jak i zdarzenia z inteligentnej analizy obrazu (np. przekroczenie wirtualnej linii) lub wyzwalane ręcznie.
Funkcja E-PTZ w kamerach Dahua
Kamery z funkcją E-PTZ to najczęściej kamery panoramiczne, czyli mające bardzo szerokie pole widzenia (zwykle 180o w poziomie). Nie posiadają głowicy obrotowej, ale funkcja powiększania i śledzenia obiektów realizowana jest elektronicznie. Oprócz obrazu panoramicznego, można określić 1, 3 lub 5 regionów E-PTZ. Są one widoczne w podglądzie obrazu na żywo. Każdy z nich pozwala na wykonanie cyfrowego zbliżenia (ze zmniejszeniem jakości obrazu – odwrotnie niż w kamerach PTZ) wycinka obrazu panoramicznego. Dodatkowo mogą one wykonywąć kadrowanie oraz dodatkowe zbliżenie i śledzenie wykrytego obiektu.
Kamery Dahua z fukcją E-PTZ:
  • kamera IP kopułowa IPC-HDBW3441R-AS-P-0210B Q123441H
  • kamera IP tubowa Dahua IPC-HFW3441T-AS-P-0210B Q123441K

System monitoringu IP Hikvision w oparciu o rejestrator DS-9632NI-I8.

Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu w oparciu o nowoczesny 32-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-9632NI-I8 K22362 oraz kamery AcuSense. Rejestrator posiada 8 portów SATA z których każdy może obsłużyć dyski twarde o pojemności do 10 TB. Obsługa macierzy RAID (0, 1, 5, 6, 10) pozwala zabezpieczyć system przed utratą nagrań w przypadku awarii dysku. W systemie zastosowano kamery AcuSense z serii EasyIP 4.0,DS-2CD2046G2-I K03141 o rozdzielczości 4 Mpix oraz DS-2CD2086G2-I K03185 o rozdzielczości 8 Mpix. Kamery posiadają obiektywy o stałej ogniskowej 2.8 mm i szerokim kącie widzenia. Technologia AcuSense pozwala na filtrację obiektów typu człowiek / pojazd i tym samym ograniczenie ilości fałszywych alarmów. Kamery zostały podłączone do 24 portowego switcha PoE Ultipower 2224af o łącznym budżecie mocy 370 W.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB SATA III 6Gb/s 128MB WD84PURZRejestrator projektowy IP 4k NVR Hikvision DS-9632NI-I8 (32 kanały, 320 Mb/s, 8xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265/H.264)Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370WKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense) Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03185 Rejestrator projektowy IP 4k NVR Hikvision DS-9632NI-I8 (32 kanały, 320 Mb/s, 8xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265)K22362 Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370 WN29987 Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB SATA III 6 Gb/s 128 MB WD85PURZM89325 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03141 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03141 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03141 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03141
System monitoringu IP Hikvision zbudowany w oparciu o rejestrator DS-9632NI-I8 K22362

Nowości produktowe:

Antena TRANS-DATA 5G KPZ 8/9/8
Antena TRANS-DATA 5G KPZ 8/9/8 A741026 jest panelową anteną kierunkową MIMO przeznaczoną do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Dedykowana do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/5G. Antena posiada zysk o wartości od 8 do 9 dBi (w zależności od pasma). Przeznaczona jest do współpracy z modemami 5G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe), telefonami lub modemami: GSM, DCS, 3G.

Patchcord UTP [kat.6] 0,25 m niebieski
Patchcord UTP [kat.6] 0,25 m niebieski J21100 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Patchcord UTP [kat.6] 10 m niebieski
Patchcord UTP [kat.6] 10 m niebieski J21161 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Warto przeczytać:

Wzmacniacze kanałowe TERRA - kiedy stosować? Jednym z głównych problemów przy budowie i uruchomieniu zbiorczej instalacji antenowej są duże dysproporcje poziomów sygnałów pomiędzy poszczególnymi multipleksami. O ile w mniejszych instalacjach DVB-T2 nie ma to większego znaczenia (ze względu na niewielkie odległości od anteny do odbiornika oraz niewielką liczbę gniazd) to w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji takie różnice mają zasadnicze znaczenie dla poprawności działania całego systemu. Kluczową przyczyną zróżnicowanych poziomów sygnałów dla poszczególnych multipleksów DVB-T2 jest niejednolite tłumienie częstotliwości w odmiennych środowiskach np. powietrze, przewód koncentryczny itp...>>>więcej
15 lat gwarancji na przewody Netset