Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2022 (7.11.2022)

Jak wytworzyć plastik przewodzący prąd?

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego znaleźli sposób na wytworzenie materiału, który jest wykonany podobnie jak plastik, ale przewodzi prąd jak metal. Tworzywa sztuczne uważane są za izolatory, czyli ich przewodność elektryczna jest bardzo niska. Z kolei metale bardzo dobrze przewodzą prąd, ale są trudne do formowania, ciężkie, nieprzeźroczyste i ulegają korozji. Już 50 lat temu naukowcom udało się stworzyć przewodniki zbudowane z polimerów syntetycznych, powstałych w procesie domieszkowania, polegającym na wprowadzeniu obcych atomów do sieci krystalicznej materiału. W ten sposób uzyskuje się materiały o pożądanych cechach: elastyczne i łatwe w obróbce. Jednak ich właściwości nie są stabilne: problemem jest wilgoć oraz szybki wzrost temperatury, powodujące zmianę ustawień atomów i w konsekwencji utratę przewodnictwa elektrycznego.
Struktura budowy metali i przewodników polimerowych jest podobna – atomy lub cząsteczki ułożone są w ściśle uporządkowanych, prostych i połączonych rzędach. Dzięki temu elektrony mogą z łatwością przepływać przez materiał, podobnie jak samochody poruszają się po autostradzie. Sądzono, że materiał musi mieć proste, uporządkowane rzędy, aby skutecznie przewodzić prąd.
Struktura typowego metalu (po lewej) oraz nowego materiału. Atomy węgla są szare, niklu zielone, a siarki żółte.
Naukowcy eksperymentowali z materiałami, które zostały odkryte wiele lat temu, ale nie były używane. Ich struktura jest niestandardowa – widoczna powyżej na prawej części obrazka. Początkowo materiał był zbudowany z atomów węgla i siarki – naukowcy domieszkowali atomami niklu i wytworzyli połączenia pomiędzy poszczególnym sznurami. Okazało się, że stworzono nieuporządkowaną strukturę, która w teorii nie powinna przewodzić prądu. Mimo braku solidnych podstaw tłumaczących działanie tego polimeru, to wszystko działa. W dodatku niezależnie od warunków środowiskowych – wilgoci i temperatury.
Nowy materiał może być bardzo łatwo formowany – nie potrzebuje do tego wysokich temperatur, zachowuje się podobnie jak plastelina. Części przewodzące w komputerach, telewizorach czy telefonach komórkowych mogą być tworzone w prostym procesie przemysłowym. Materiał zmieni sposób budowy w zasadzie wszystkich urządzeń elektrycznych. Co więcej może przyjmować różne formy – dla przykładu naukowcy testują porowate wykończenie oraz struktury zarówno 2D jak 3D. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to szykuje się rewolucja w budowie urządzeń.

Sygnał zakłócający LTE w instalacji DVB-T2.

Pasmo 700 MHz nie jest już wykorzystywane do przesyłania sygnału telewizji naziemnej. Zakres ten udostępniony został operatorom sieci komórkowych w celu realizacji usług w technice 5G/LTE. W związku z tym, najbardziej zagrożone zakłóceniami ze strony nadajników LTE są kanały telewizyjne o najwyższych częstotliwościach (kanały powyżej 40). Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). W jaki sposób można potwierdzić taką diagnozę? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług instalatora, który wyposażony jest w profesjonalny miernik.
Diagnozowanie rodzaju i poziomów sygnałów często wymaga zastosowania specjalistycznych metod. Dzięki nim uzyskane informacje będą podstawą do właściwej analizy i interpretacji dokonywania zmian w instalacji. Jedną z funkcjonalności dostarczających takie dane jest analizator widma (spektrogram), który bada i analizuje w czasie rzeczywistym widmo częstotliwości wszystkich sygnałów w instalacji. Widmo sygnałów to rozkład natężenia sygnałów pożądanych i sygnałów zakłócających (w szczególności LTE) w zależności od częstotliwości.
Przykład rozkładu widma wykonany przy pomocy miernika DD 2400 R10205 .W tym przypadku na widmie powyższej częstotliwości 694 MHz można zauważyć sygnały zakłócające LTE. Mogą one negatywnie wpłynąć na jakość sygnału DVB-T2, powodując interferencje i zakłócając prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Niezależne wyjścia wideo w rejestratorach IP Hikvision.

Rejestratory IP Hikvision w zależności od modelu, posiadają wyjścia HDMI i VGA na których obraz może być wyświetlany w sposób niezależny lub równoległy (ten sam obraz na obu wyjściach). W przypadku wyjść niezależnych dla każdego z nich można ustawiać inny widok i do poszczególnych okien w danym widoku przypisać dowolne kamery podłączone do rejestratora. Aktualnie wszystkie modele rejestratorów IP dostępne w ofercie firmy Dipol posiadają co najmniej dwa niezależne wyjścia, oprócz rejestratorów z serii DS-7600NI-K1, np. K22044 DS-7604NI-K1(B) oraz K22045 DS-7604NI-K1/4P(B). Niektóre rejestratory posiadają dodatkowe wyjście BNC w standardzie CVBS np. K22097 DS-7608NXI-I2/S na którym obraz też może być ustawiony w sposób niezależny, jednak maksymalna rozdzielczość na tym wyjściu jest ograniczona do 704 x 576 px.
Switch PoE ULTIPOWER 2216af 16xFE(16xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 250WKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NXI-I2/S (16 kanałów, 160 Mb/s, 2xSATA, 4xAcuSense, VGA, HDMI, BNC, H.265)Monitor HIKVISION DS-D5024FN (24Monitor HIKVISION DS-D5024FN (24 1 3 5 7 LINK/ACT 2 4 6 8 G2 / TP G1 / SFP G2 / SFP LINK/ACT G1 / TP LINK/ACT LINK/ACT 9 11 13 15 10 12 14 16 RESET LINK/ACT PoE LINK/ACT PWR SYSTEM 2 4 6 8 10 12 14 1 3 5 7 9 11 13 15 16 PoE N29986 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2046G2-I(C) (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)K03141 Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NXI-I2/S(E) (16 kanałów, 160 Mb/s, 2xSATA, 4xAcuSense, VGA, HDMI, H.265)K22156 Monitor HIKVISION DS-D5024FN (24", 24/7, HDMI, VGA, TFT)M29124 Monitor HIKVISION DS-D5024FN (24", 24/7, HDMI, VGA, TFT)M29124
Schemat systemu monitoringu z wykorzystaniem dwóch monitorów
podłączonych do niezależnych wyjść wideo

Jak zakończyć światłowody z mieszkań w budynku wielorodzinnym?

Najbardziej popularnym sposobem zakańczania okablowania światłowodowego zbiegającego się z mieszkań w pomieszczeniu teletechnicznym jest wykorzystanie przełącznic montowanych w szafie typu RACK. Przełącznice te instalowane są razem z panelami przeznaczonymi do okablowania miedzianego (skrętkami komputerowymi oraz kablami koncentrycznymi).
W przypadku, gdy inwestor życzy sobie, aby infrastruktura światłowodowa oddzielona była od miedzianej, możliwe jest skorzystanie z osobnej szafy RACK lub wykorzystanie metalowej skrzynki dystrybucyjnej. Skrzynki tego typu umożliwiają w zależności od wersji, zakończenie od 12 do 144 włókien, co przekłada się na od 6 do 72 mieszkań. Skrzynki te posiadają miejsce na umieszczenie splittera optycznego w przypadku, gdy infrastruktura optyczna podpięta jest do jednego operatora. W innym wypadku, splittery instalowane być powinny w dedykowanych szafkach operatorskich.
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S 36 spawów
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S L54036

W przypadku małych budynków, w których liczba mieszkań nie przekracza 18 istnieje możliwość wykorzystania przemyślanej, taniej, solidnie wykonanej skrzynki z tworzywa sztucznego GXF6-15N5S dostępnej pod kodem L54036. Skrzynkę wyposażono w 3 porty wejściowe/wyjściowe o dużym rozmiarze: 2x fi 25 mm, 1 x 43x13 mm. Dodatkowo przewidziano miejsce na montaż maksymalnie 4 splitterów optycznych 1/8 typu mini.

Zaawansowana konfiguracja detekcji ruchu.

Kamery IP Hikvision (z wyjątkiem niektórych urządzeń projektowych) posiadają możliwość zdefiniowania 8 niezależnych stref detekcji ruchu, gdzie każda strefa może mieć różną czułość oraz wykrywać obiekty o różnym rozmiarze. Pozwala to na eliminację problemów, które mogą sprawiać ruchome elementy sceny (np. poruszane wiatrem liście i gałęzie) – należy wtedy zmniejszyć czułość w tej strefie. Dodatkowo parametry detekcji w każdej strefie mogą być różne dla trybu dziennego i nocnego. Kamera w trybie nocnym często generuje szum, który może być traktowany przez analitykę jako ruch. Dlatego w trybie nocnym zalecane jest zmniejszenie czułości detekcji ruchu.
Omawiane ustawienia dostępne są po wybraniu opcji zaawansowanej konfiguracji detekcji ruchu.
Panel konfiguracji zaawansowanej detekcji ruchu

Platforma Omada - centralne zarzadzanie urządzeniami sieciowymi.

Platforma do konfiguracji oraz sterowania infrastrukturą sieciową (SDN) Omada integruje takie urządzenia sieciowe jak: punkty dostępowe, przełączniki oraz bramy sieciowe. Omada SDN zapewnia kompleksowe zarządzanie całą siecią z poziomu chmury. System umożliwia stworzenie wysoce skalowalnej sieci — w pełni kontrolowanej za pomocą jednego systemu. Przekłada się to na płynne połączenia przewodowe i bezprzewodowe, które są niezbędne w hotelarstwie, edukacji, sprzedaży detalicznej, biurach oraz w wielu innych branżach.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Systemy sieciowe bazujące na platformie OMADA SDN zarządzane są za pomocą kontrolera sprzętowego OC200 N2560. Zastosowanie sprzętowego kontrolera pozwala na uniknięcie szeregu problemów, na które cierpią systemy bazujące na kontrolerach programowych, np. brak działania wybranych funkcji po aktualizacji systemu operacyjnego na komputerze, itp. Kontroler OC200 obsługiwać może do 100 urządzeń.
Zalety stosowania systemu Omada SDN:
  • Sposoby zarządzania siecią
    • kontroler sprzętowy Omada:
      • lokalne zarządzanie całym system z poziomu kontrolera,
      • zarządzanie siecią z chmury poprzez logowania na fizyczny kontroler,
      • najwyższa jakość konstrukcji, wydajny chipset, trwała metalowa obudowa i port USB do automatycznego tworzenia kopii zapasowych.
    • Omada Cloud-Based Controller:
      • obsługa nie wymaga kontrolera sprzętowego. Przeprowadzanie instalacji w siedzibach klientów opiera się tylko o fizyczne podłączanie urządzeń.
      • centralne zarządzanie dowolną liczbą punktów dostępowych Omada, przełączników JetStream oraz routerów SafeStream,
      • stały dostęp do zasobów chmury, niezależnie od czasu i miejsca,
      • łatwy w użytkowaniu panel to pomocne narzędzie do monitorowania stanu sieci oraz sprawdzania poziomu obciążenia sieci.
    • Oprogramowanie Omada Controller:
      • darmowe oprogramowanie instalowane na komputerze,
      • dostęp z chmury umożliwia pełną kontrolę nad urządzeniami z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.
  • Technika diagnostyki sieci oparta na SI:
    • umożliwia analizę potencjalnych problemów z siecią,
    • wysyła sugestie dotyczące optymalizacji sieci,
    • pomaga lokalizować źródła zakłóceń, ostrzegać i powiadamiać o nich użytkowników oraz wdrażać rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci,
    • zapewnia stabilne działanie i znaczną redukcję zakłóceń sieci Wi-Fi poprzez automatyczne dostosowywanie ustawień kanału i mocy transmisji pobliskich punktów dostępowych (połączonych w systemie Omada).
  • Różne uprawnienia w zakresie zarządzania:
    • przypisywanie różnych uprawnień dla użytkowników zwiększa wydajność i bezpieczeństwo zarządzania,
    • wielopoziomowe uprawnienia.
  • Łatwe i inteligentne monitorowanie stanu sieci:
    • łatwy w użytkowaniu panel jest bardzo pomocny w stałym monitorowaniu stanu sieci, sprawdzaniu poziomu przepustowości sieci i natężenia ruchu,
    • dostępu do dzienników ze statystykami sieci, powiadomieniami i ostrzeżeniami,
    • graficzne przedstawienie topologia sieci pozwala specjalistom ds. IT na szybką diagnozę ewentualnych problemów z nawiązywaniem połączeń.
  • Kompleksowe zabezpieczenia sieci:
    • TP-Link Omada oddziela zasoby dotyczące zarządzania siecią od danych użytkowników, dzięki czemu ruch generowany przez użytkowników nie jest przetwarzany w chmurze, co zapewnia lepszą ochronę ich prywatności,
    • tworzenie połączeń VPN,
    • zapora sieciowa,
    • filtrowanie URL/IP/MAC,
    • zaawansowane szyfrowanie WPA3,
    • strona powitalna dla użytkowników połączonych przez WiFi.

Nowości produktowe:

Monitor HIKVISION DS-D5022FN-C (21.5', 16/7, HDMI, VGA, TN)
Monitor HIKVISION DS-D5022FN-C M29122 został przystosowany do pracy 16/7 w systemach monitoringu CCTV. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 z podświetleniem E-LED poprawnie odzwierciedla kolory i ma niski czas reakcji wynoszący 6,5 ms. Obraz może być wyświetlany poprzez jedno z wejść wideo: VGA lub HDMI. Monitor jest przystosowany do montażu na uchwycie VESA (75 mm x 75 mm).

Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD
Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD M90379 produkowana jest z najwyższej jakości komponentów NAND FLASH, pochodzących od renomowanych światowych producentów. To właśnie dzięki połączeniu kwalifikowanych i rzetelnych dostawców, szczegółowych testów jakości oraz pełnej kompatybilności, klient otrzymuje produkt doskonałej jakości w korzystnej cenie. W najnowszych kartach GOODRAM micro SDHC/SDXC class 10 zaimplementowano interfejs UHS-I czyli Ultra High Speed, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych urządzeniach takich jak kamery, rejestratory, smartfony czy tablety.

Zasilacz antenowy TV z separatorem SDC5
Zasilacz antenowy TV z separatorem SDC5 D0021 posiada separator zasilania w metalowej, odlewanej obudowie z gniazdami typu F. Dioda LED w separatorze sygnalizuje stan pracy. Zasilacz impulsowy zbudowany na układzie przetwornicy charakteryzuje bardzo mały pobór mocy bez obciążenia.

Warto przeczytać:

System wideodomofonowy dla bloku wielorodzinnego. Poniżej przedstawiony został schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision dla 10-piętrowego (40 mieszkań) bloku mieszkalnego. Przy furtce i wejściu do bloku zostały zamontowane dwa takie same zestawy stacji bramowych w skład których wchodzą: moduł główny z kamerą (DS-KD8003-IME1/EU G73652), czytnik tagów w standardzie Mifare (DS-KD-M G73662), klawiatura pozwalająca na sterowanie pierwszym przekaźnikiem w stacji bramowej (otwieranie furtki) i dzwonienie do poszczególnych lokatorów (DS-KD-KP G73668) oraz moduł wyświetlacza informujący o statusie stacji bramowej i pozwalający na wybór danego abonenta z listy (DS-KD-DIS G73670). Moduły stacji bramowej w ogrodzeniu zostały osadzone w dwóch ramkach natynkowych (DS-KD-ACW2 G74354) wraz z daszkami ochronnymi (DS-KABD8003-RS2 G74373)...>>>więcej
Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Moduł czytnika kart Mifare 13,56 MHz DS-KD-M HikvisionG73662 Moduł klawiatury numerycznej DS-KD-KP do wideodomofonu IP HikvisionG73668 Moduł wyświetlacza 3,5" DS-KD-DIS do wideodomofonu IP HikvisionG73670 Daszek ochronny DS-KABD8003-RS2 2-modułowej obudowy natynkowej wideodomofonu IP, 2-Wire Hikvision 2 generacjiG74373 Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraG74210 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Moduł czytnika kart Mifare 13,56 MHz DS-KD-M HikvisionG73662 Moduł klawiatury numerycznej DS-KD-KP do wideodomofonu IP HikvisionG73668 Moduł wyświetlacza 3,5" DS-KD-DIS do wideodomofonu IP HikvisionG73670 Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraG74210 Zasilacz impulsowy 12 V / 5 A / 5,5 DC (+) do kamerM1825 Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370 WN29987 Switch PoE ULTIPOWER 2224af 24xFE(24xPoE) 2xGE 2xSFP (Combo) 802.3af 370 WN29987
Schemat instalacji wideodomofonowej dla bloku wielorodzinnego.
Instalacja zbiorcza z odbiorem z dwóch nadajników DVB-T2 - test anten DIPOL SMART i wzmacniacza kanałowego TERRA