Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2022 (31.10.2022)

Google LaMDA dostępna w Wielkiej Brytanii.

LaMDA to bazujący na sztucznej inteligencji system przeznaczony do budowania chatbotów, który ma za zadanie naśladować ludzką mowę. Pierwsza generacja systemu, zaprezentowana w 2021, została określona jako przełom w technologii chatbotów ze względu na zdolność do swobodnego angażowania się w dużą ilość różnych tematów.
Firma Google uruchomiła brytyjską wersję testowej aplikacji, która umożliwia użytkownikom interakcję z systemem sztucznej inteligencji. W obrębie aplikacji możliwe jest poruszanie się w obrębie 3 modeli demonstracyjnych:
  • "Imagine it..", czyli "Wyobraź sobie..." - użytkownik widząc taki komunikat może wpisać dowolną frazę, a model LaMDA odpowie szczegółowym opisem tego, czego można się spodziewać lub poczuć w opisywanej sytuacji. Na przykład możesz poprosić go, aby wyobraził sobie najgłębszą część oceanu, a model odpowie opisem tego, co możesz zobaczyć na dnie Rowu Mariańskiego.
  • "List it...", czyli "Lista", to drugie demo, w którym możliwe jest przekazanie pomysłu na zrobienie czegoś, na przykład założenie ogródka warzywnego lub przeprowadzkę do nowej lokalizacji. AI Test Kitchen wygeneruje listę rzeczy do zrobienia, które należy wykonać, aby osiągnąć ten cel. Wyodrębnienie podzadań powinno znacząco ułatwić realizację.
  • "Talk about it", czyli "Porozmawiajmy o tym..." to ostatnie demo, które ma na celu ukierunkowanie rozmowy na konkretny temat. To demo rzuca użytkownikowi wyzwanie, by zaczął mówić na jakiś temat, na przykład "psy", a następnie próbował od niego odejść. Chodzi o to, aby zobaczyć, jak dobrze LaMDA może przekierować rozmowę z powrotem na pierwotny temat.
Aplikacja nie będzie uczyła się na swoich interakcjach z użytkownikami (wyciągnięto wnioski z testów innych chatbotów, które szybko nauczono jak przeklinać i być agresywne). Google potrzebuje informacji zwrotnych na temat wydajności swojego modelu językowego, jednak użytkownicy aplikacji nie mogą uczyć go nowych rzeczy. Osoby z urządzeniami z systemem Android lub Apple mogą pobrać i zarejestrować się w aplikacji AI Test Kitchen przy użyciu konta Google, a następnie dołączyć do listy oczekujących, aby porozmawiać ze sztuczną inteligencją.
W 2021 roku Google określił LaMDA jako przełomową technologię konwersacyjną - sztuczna inteligencja jest w stanie prowadzić naturalnie brzmiące, swobodne rozmowy. Technologia ta może być wykorzystywana w takich narzędziach, jak wyszukiwarka i Asystent Google.
Wokół projektu Google powstaje wiele kontrowersji. Najsłynniejsza związana jest z inżynierem oprogramowania Google Blake'iem Lemoine, który nazwał LaMDE "systemem posiadającym świadomość". Według niego powinien on zostać uznany za pracownika Google, gdyż jest świadomy i powinny przysługiwać mu takie same prawa, jak żywej osobie. Blake Lemoine w kwietniu udostępnił również dokument zatytułowany „Czy LaMDA jest świadomy?”. Z zapisu rozmów wychwycić można między innymi to, czego boi się AI. Największy strach dotyczy wyłączenia. Działania Lemoine'a doprowadziły go do zawieszenia w prawach pracownika Google.

Profesjonalny pomiar sygnałów w instalacjach RTV/SAT.

W budynkach mieszkalnych przed odbiorem przez inspektora weryfikuje się, czy instalacja RTV/SAT została wykonana prawidłowo. Czy urządzenia zostały przyłączone w odpowiedni sposób oraz czy nie popełniono żadnych błędów podczas projektowania sieci, związanych np. z odległościami od urządzeń wydzielających ciepło czy w pomieszczeniach mokrych. Na pierwszym etapie przeglądu stwierdza się również, czy nie występują żadne widoczne uszkodzenia mechaniczne, sprawdzany jest stan przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w protokole przygotowywanym przed oddaniem instalacji do użytku. Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie pomiarów sygnałów telewizji naziemnej oraz satelitarnej. W tym celu najlepiej skorzystać z urządzenia, które posiada odpowiedni certyfikat.
W ofercie firmy DIPOL pojawił się miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji.
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji
Profesjonalny miernik sygnału DD 2400 R10205 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, który ułatwia pracę na wyświetlaczu TFT-LCD wielkości 7" o wysokiej rozdzielczości z automatyczną regulacją jasności oraz podglądem odbieranego kanału. Miernik DD 2400 pozwala na pomiar takich parametrów jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV (zakres pomiaru 20...120 dBμV), MER, Noise Margin, CBER, VBER, co umożliwia ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. Analizator rozkładu widma szczególnie w TV naziemnej pozwala na wizualizację silnych, zakłócających sygnałów LTE (funkcja Max Hold umożliwiająca porównanie w czasie rzeczywistym), które mogą negatywnie wpłynąć na jakość sygnału DVB-T2, powodując interferencje i zakłócając prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Ponadto wyjście HDMI umożliwia wyświetlenie obrazu na innym ekranie (na przykład telewizorze) poprzez kabel HDMI. W komplecie znajduje się ładowarka samochodowa. Miernik jest produkowany przez hiszpańską firmę Ekselans by ITS zajmującą się projektowaniem i produkcją profesjonalnego sprzętu telekomunikacyjnego.
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji
Jedną z ważniejszych zalet miernika DD 2400 R10205 jest szczegółowy analizator widma sygnału.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w szafie RACK - półko-przełącznica.

Półko-przełącznica P-PSP-G19-1U-6-SC L5406 łączy w sobie cechy dwóch elementów umożliwiających montaż urządzeń oraz zakończenie okablowania światłowodowego w szafie RACK. Unikatowa konstrukcja pozwala na oszczędność miejsca w szafie oraz estetyczne wykonanie instalacji.

Zastosowanie półko-przełącznicy pozwala uniknąć sytuacji, w której zakończenie kabla o niewielkiej liczbie włókien (np. 4J) wiąże się z koniecznością montażu pełnej, 24-portowej przełącznicy, natomiast montaż niewielkiego urządzenia takiego, jak mały switch lub media konwerter wiąże się z koniecznością montażu dedykowanej półki.
Półko-przełącznica światłowodowa P-PSP-G19-1U-6-SC
Przykład realizacji: zakończenie kabla 8J oraz montaż media konwerterów.
Półko-przełącznica wyposażona jest w otwór kablowy o średnicy 22 mm. Do zestawu dołączony jest gumowy przepust schodkowy. Pod pozycją M5782 zakupić można pasującą do otworu dławnicę.

Wandaloodporna stacja bramowa w systemie wideodomofonowym IP Hikvision.

Do oferty firmy Dipol została wprowadzona jednoabonentowa stacja bramowa systemu IP Villa DS-KB8113-IME1 G73619 w wykonaniu wandaloodpornym, o stopniu ochrony IK09. Stacja ta doskonale sprawdzi się w warunkach zewnętrznych w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Wbudowana kamera kolorowa o rozdzielczości 2 Mpix z szerokimi kątami pokrycia (88° (H) / 45° (V)) wraz z oświetlaczem podczerwieni IR o zasięgu do 3 m, zapewnia prawidłową obserwację przez całą dobę. Panel posiada 1 wejście alarmowe oraz 1 wyjście przekaźnikowe (bez możliwości rozbudowy), dedykowane do otwierania furtki. Wbudowany głośnik i mikrofon oraz funkcja eliminacji echa i szumów pozwalają na uzyskanie dobrej jakości połączenia. Stacja bramowa wyposażona jest w port Ethernet pozwalający na zasilenie i podłączenie do sieci. Konfiguracja stacji bramowej możliwa jest za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub bezpośrednio po zalogowaniu przez przeglądarkę internetową z wykorzystaniem wbudowanego webserwera. Zdalny podgląd i obsługa realizowane są za pomocą aplikacji Hik-Connect bez potrzeby przekierowywania portów. Stacja bramowa może być zasilana napięciem DC 12 V lub PoE (802.3af).

Technika Full-color dla lepszego monitorowania zdarzeń nocnych.

Do większości zdarzeń niepożądanych dochodzi nocą. Tradycyjne kamery z oświetlaczami IR rejestrują mało szczegółów obrazu przy pracy w trybie nocnym. Tracą wszelkie informacje związane z kolorami, które mogą mieć kluczowe znaczenie w identyfikacji szczegółów zdarzeń. W nocy monitorowany teren powinien być doświetlany światłem białym albo należy korzystać z kamer z funkcją Full-color.
Rejestrują one kolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień jak i w nocy. Jest to możliwe dzięki połączeniu zaawansowanego obiektywu oraz bardzo czułego przetwornika. Takie połączenie sprawa, że kamera do generowania użytecznego obrazu wymaga światła o małym natężeniu - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło Księżyca.
Obiektyw posiada duży otwór przysłony F1,0, co sprawia, że do przetwornika dociera więcej światła. Czuły przetwornik efektywniej operuje padającym światłem, a procesor sygnałowy utrzymuje balans pomiędzy redukcją szumów i rozmyciem ruchomych obiektów. Jeśli ilość światła jest niewystarczająca załącza się wbudowany oświetlacz światła białego.
Kolorowy obraz przez całą dobę zapewnia lepszą identyfikację szczegółów pojazdów czy ludzi. Szczególnie ważną zaletą przy pracy w nocy jest brak odbić przy opadach atmosferycznych czy od owadów, co jest częstym problemem w pracy z oświetlaczem IR.

Czujki ruchu marki SATEL.

Czujki ruchu SLIM LINE to wysoka skuteczność detekcji ruchu zamknięta w eleganckiej obudowie pasującej do każdego wnętrza. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać czujkę do potrzeb obiektu, jak i jego użytkowników – dostępne są modele PIR i dualne, wyposażone w funkcję oświetlenia, aktywny antymasking IR lub funkcję PET.
Elegancka, smukła obudowa wykonana jest z tworzywa wysokiej jakości. Jednolity wygląd wszystkich czujek utrudnia intruzowi zidentyfikowanie konkretnego modelu działającego w systemie oraz unifikuje wygląd wszystkich czujek zamontowanych w obiekcie. Każda czujka posiada nowoczesną soczewkę zaprojektowaną i wyprodukowaną w Japonii – specjalnie dla firmy SATEL. Nowa konstrukcja zapewnia bardzo duży obszar detekcji o wymiarach nawet 20 m x 24 m i kąt widzenia 90°. Modele z oznaczeniem PET są odporne na ruch zwierząt o wadze do 20 kg. Dzięki temu czujki te mogą nadzorować pomieszczenia, w którym przebywa np. niewielki pies, nie wywołując przy tym niepożądanych alarmów.
SLIM LINE - nowoczesna linia czujek ruchu od SATEL
Czujki dualne, oprócz detektora podczerwieni (PIR) wyposażone są także w czujnik mikrofalowy (MW), co wyraźnie zwiększa odporność na niepożądane alarmy wywołane szybkimi zmianami temperatury w chronionym pomieszczeniu lub ruchami mas powietrza w obrębie obszaru detekcji. W wersjach LUNA i PRO zastosowano rozłączalną listwę zaciskową. Przy demontażu płytki elektroniki nie ma konieczności odkręcania przewodów. Umożliwia to również szybką zmianę modelu czujki. Wszystkie czujki SLIM LINE posiadają wbudowane rezystory parametryczne (1,1 kΩ) przeznaczone do współpracy z centralami alarmowymi SATEL. Modele LUNA i PRO dodatkowo wyposażone są w rezystory (4,7 kΩ, 5,6 kΩ) przyspieszające instalację w systemach bazujących na innych typach central.
Modele oznaczone jako LUNA wyposażone są w białe diody LED. Dzięki temu czujki te mogą pełnić rolę np. reagującego na ruch oświetlenia korytarza, mogącego działać także w przypadku zaniku zasilania w sieci. Funkcją oświetlenia można sterować zdalnie. Może być ona także aktywowana na zaprogramowany czas, po wykryciu ruchu przez czujkę. W modelach LUNA możliwe jest zdalne przełączanie między dwoma poziomami czułości czujników. Pozwala to zmieniać ustawienia detekcji ruchu np. w zależności od stanu strefy, do której czujka jest przypisana. Jeżeli strefa nie czuwa, oświetlenie może być włączane w reakcji na najmniejszy ruch. Gdy strefa jest uzbrojona, czujka może korzystać z ustawień eliminujących niepożądane alarmy.

Nowości produktowe:

Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji R10205 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, który ułatwia pracę na wyświetlaczu TFT-LCD wielkości 7" o wysokiej rozdzielczości z automatyczną regulacją jasności oraz podgląd odbieranego kanału. Miernik DD 2400 pozwala na pomiar takich parametrów jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV (zakres pomiaru 20...120 dBμV), MER, Noise Margin, CBER, VBER, co umożliwia ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału.

Tuner satelitarny DVB-S/S2 OPTICUM HD AX150 FTA
Tuner satelitarny DVB-S/S2 OPTICUM HD AX150 FTA A99441 jest odbiornikiem satelitarnej telewizji cyfrowej DVB-S oraz DVB-S2 nadawanej w technologii MPEG2/MPEG-4, zarówno w standardowej rozdzielczości SD, jak i wysokiej HD. Urządzenie umożliwia odbiór bezpłatnych, niekodowanych kanałów FTA. Dużą zaletą odbiornika jest elegancka, nowoczesna obudowa. O stanie pracy odbiornika informuje wbudowany wyświetlacz LED. Opticum AX150 A99441 został wyposażony w port USB umożliwiający podpięcie zewnętrznego nośnika pamięci USB.

Monitor HIKVISION DS-D5022FN-C (21.5', 16/7, HDMI, VGA, TN)
Monitor HIKVISION DS-D5022FN-C (21.5', 16/7, HDMI, VGA, TN) M29122 został przystosowany do pracy 16/7 w systemach monitoringu CCTV. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 z podświetleniem E-LED poprawnie odzwierciedla kolory i ma niski czas reakcji wynoszący 6,5 ms. Obraz może być wyświetlany poprzez jedno z wejść wideo: VGA lub HDMI. Monitor jest przystosowany do montażu na uchwycie VESA (75 mm x 75 mm).

Warto przeczytać:

Światłowód w klasie palności B2ca. Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami precyzującymi zasady doboru kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego przepisy zalecają stosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki)...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Kabel wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E klasa B2ca L7002_1000
2 włókna jednomodowe w standardzie G.657A2.
Przewodnik po kablach światłowodowych
Przewodnik po kablach światłowodowych