Nr 21/2022 (23.05.2022)
"Żywe" baterie litowe.
Naukowcy z SLAC (Stanford Linear Accelerator Center) i Stanford University odkryli sposób na "ożywienie" baterii litowych, dzięki czemu ich żywotność ulec ma znacznemu zwiększeniu. Podczas cyklu pracy baterii litowych, między elektrodami tworzą się małe wyspy nieaktywnego litu, zmniejszając zdolność baterii do utrzymywania ładunku. Badacze odkryli jednak, że mogą sprawić, aby ten "martwy" lit pełzał jak robak w kierunku jednej z elektrod dopóki nie połączy się ponownie, odwracając tym samym częściowo niepożądany proces. Dodanie tego kroku spowolniło proces degradacji testowanej baterii i wydłużyło jej żywotność prawie o 30%.Animacja pokazuje, jak ładowanie i rozładowywanie ogniwa testowego baterii litowej powoduje, że pomiędzy elektrodami powstaje wyspa "martwego" lub odłączonego metalu litowego, która przemieszcza się tam i z powrotem. Ruch jonów litu tam i z powrotem przez elektrolit tworzy obszary o ładunku ujemnym (niebieski) i dodatnim (czerwony) na końcach wyspy, które zamieniają się miejscami w miarę ładowania i rozładowywania baterii. Metal litowy gromadzi się na ujemnym końcu wyspy i rozpuszcza się na dodatnim. Ten ciągły wzrost i rozpuszczanie powoduje widoczny tu ruch tam i z powrotem. Naukowcy z SLAC i Stanford odkryli, że dodanie krótkiego, wysokoprądowego etapu rozładowywania zaraz po naładowaniu baterii powoduje wzrost obszaru wyspy w kierunku anody, czyli elektrody ujemnej. Ponowne połączenie z anodą przywraca do życia martwy lit na wyspie i wydłuża żywotność baterii o prawie 30%.
Aktualnie prowadzone jest wiele badań dotyczących sposobów wytwarzania akumulatorów o mniejszej masie, dłuższej żywotności, większym bezpieczeństwie i szybszym ładowaniu niż w przypadku technologii litowo-jonowej stosowanej obecnie w telefonach komórkowych, laptopach i pojazdach elektrycznych. Szczególny nacisk kładzie się na rozwój akumulatorów litowo-metalowych, które mogą przechowywać więcej energii w przeliczeniu na objętość lub masę. Na przykład w samochodach elektrycznych, akumulatory nowej generacji mogłyby zwiększyć przebieg na jednym ładowaniu i zajmować mniej miejsca w bagażniku. Oba typy baterii wykorzystują dodatnio naładowane jony litu, które przemieszczają się tam i z powrotem pomiędzy elektrodami. Z czasem część metalicznego litu staje się nieaktywna elektrochemicznie, tworząc izolowane wyspy litu, które nie łączą się już z elektrodami. Powoduje to utratę pojemności i stanowi szczególny problem w przypadku technologii litowo-metalowej oraz szybkiego ładowania akumulatorów litowo-jonowych.
Panel kontrolny dla rejestratorów Protect.
Przy wyborze miejsca instalacji rejestratorów mobilnych należy kierować się zarówno względami bezpieczeństwa (niedostępność), jaki i praktycznymi. Dlatego rejestratory często instalowane są np. w bagażniku pojazdu osobowego lub w innych niedostępnych i niewidocznych miejscach. W takim przypadku problem sprawia sterowanie i kontrola stanu pracy rejestratora. Dedykowany dla nich panel kontrolny Protect LED KL-1 M80103 służy do monitorowania stanu pracy rejestratora (6 diod sygnalizacyjnych) oraz pełni funkcję przedłużacza IR.Panel M80103 umieszczony jest na przewodzie o długości 4 metrów i zakończony złączem 4-pionowym. Jest kompatybilny z rejestratorami Protect 115 M80115 i Protect 116 M80116 – w przypadku tych rejestratorów konieczne jest odcięcie fabrycznego złącza panelu i ręczne wykonanie połączenia z odpowiednimi złączami rejestratora. Poniżej schemat połączeń:
Przewód panela LED KL-1 | Złącze rejestratora |
Biały | RS485B |
Czerwony | 12V OUTPUT |
Zielony | RS485A |
Czarny | GND |
Widok panelu kontrolnego PROTECT LED KL-1 M80103 z poprawnie wykonanym złączem do podłączenia do rejestratora
Rejstrator Protect M80218 posiada gotowy wtyk, jak na obrazku poniżej:
Signal T2-MINI DVB-T2 HEVC - idealne rozwiązanie dla hoteli.
W chwili obecnej najpopularniejszym źródłem telewizji stosowanym w większości pensjonatów i niewielkich hoteli jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T. Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych z nadawcami ani ponoszenia opłat reemisyjnych. Jedyną opłatą jaką zobowiązany jest ponosić obiekt hotelowy jest tzw. opłata abonamentowa RTV, czyli podatek od posiadania telewizora lub radia pobierany przez Pocztę Polską. Niestety nie każdy odbiornik telewizyjny przystosowany jest odbioru standardu DVB-T2/HEVC. Firma DIPOL oferuje łatwe we wdrożeniu oraz optymalne ekonomicznie rozwiązanie tego problemu. Jednym z ciekawych rozwiązań są dedykowane dla hoteli odbiorniki DVB-T2 Signal T2-MINI A99313.Odbiornik Signal T2-MINI zamontowany z tyłu telewizora za pomocą dwóch podstawek montażowych E950230 / E950231 oraz opasek zaciskowych E952054. Podstawki wykorzystać można również do estetycznego ułożenia okablowania. Tak zamontowany tuner oddalony jest od telewizora 9 mm co daje gwarancję dobrej wentylacji. Całkowita wysokość montażu nie przekracza 25 mm, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe powieszenie telewizora na ścianie za pomocą dowolnego uchwytu LCD bez ryzyka uszkodzenia ściany lub samego odbiornika.
Cechy odbiornika Signal T2-MINI, które odgrywają ważna rolę w instalacjach hotelowych:
- Signal T2-MINI zasilany jest napięciem 5 V z portu USB telewizora. W takiej sytuacji włączenie telewizora powoduje również włączenie odbiornika. Dzięki temu odbiornik oraz podłączone do niego okablowanie mogą być ukryte za telewizorem. Po wyłączeniu telewizora tuner nie pobiera żadnego prądu.
- Dołączony do Signal T2-MINI pilot pozwala na jednoczesne sterowanie odbiornikiem oraz telewizorem (po wykonaniu prostej procedury programowania pilota). Dla telewizora przewidziano możliwość jego włączania i wyłączania, regulacji głośności oraz zmiany wejścia wideo. Eliminuje to konieczność używania dwóch pilotów. W przypadku zagubienia pilota tunera można dokupić sam pilot.
- Signal T2-MINI posiada funkcję trybu hotelowego. Po jej aktywowaniu, użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmienić ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane, a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. Klient mając do dyspozycji pilot tunera nie rozprogramuje ani telewizora, ani tunera.
- Signal T2-MINI posiada funkcję eksportu i wgrywania z pamięci USB listy kanałów i ustawień tunera. Wystarczy więc zaprogramować jeden tuner, ułożyć listę kanałów wg własnych wymagań, wykonać kopię danych i w parę sekund wgrać do każdego kolejnego tunera.
Powiązanie przycisku wywołania stacji bramowej z wyjściem przekaźnikowym w monitorze wideodomofonowym IP Hikvision.
Montując system wideodomofonowy czasem zachodzi potrzeba instalacji dodatkowej sygnalizacji, która informowałaby użytkownika, że ktoś nacisnął przycisk wywołania w stacji bramowej. Przykładem może być tutaj montaż systemu na głośnej hali produkcyjnej, wykorzystywanie go przez osobę niesłyszącą czy chęć montażu sygnalizacji na zewnątrz domu, tak aby będąc w ogródku zauważyć, że ktoś przyszedł. Monitor wideodomofonowy DS-KH6320-WTE1 posiada wbudowane dwa przekaźniki, które mogą zostać aktywowane w momencie, gdy zacznie on dzwonić pod wpływem naciśnięcia przycisku wywołania. Przekaźniki te mogą działać w trybie monostabilnym (1-180 s) lub bistabilnym. Czas działania oraz tryb pracy każdego przekaźnika może być konfigurowany indywidualnie. Przykładowo do jednego przekaźnika może zostać podłączona sygnalizacja akustyczna z czasem działania 5 s, a do drugiego sygnalizacja optyczna z czasem działania 60 s. Powiązanie przekaźników z przyciskiem wywołania można wykonać za pomocą aplikacji iVMS-4200, po wejściu w ustawienia zdalne monitora w zakładce: Domofon -> Powiązanie połączenia. Należy w niej zaznaczyć opcję Włącz oraz wybrać wyjście przekaźnikowe, które będzie aktywowane w momencie wywołania. Konfiguracja trybu pracy przekaźników oraz czasu działania możliwa jest bezpośrednio z monitora.Budujesz dom? Pomyśl o światłowodzie.
Przy projektowaniu lub budowie domu wiele mówi się o właściwym zaplanowaniu okablowania dla instalacji niskoprądowych. Często jednak zapomina się o tym, aby na odpowiednio wczesnym etapie ułożyć właściwe kable również na zewnątrz. Z reguły będą to, oprócz kabli elektrycznych, skrętki komputerowe (np. do wideo domofonu, kamer monitoringu, elementów systemu inteligentnego domu itp.).Na etapie prac budowlanych warto również pomyśleć o zakopaniu w ziemi światłowodu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany przez dostawcę Internetu. Z roku na rok infrastruktura światłowodowa na obszarach mniej zurbanizowanych systematycznie się powiększa. Budowane są setki kilometrów sieci napowietrznych stanowiących własność zarówno gmin, jak i większych i mniejszych operatorów. Jest wielce prawdopodobne, że jeśli nie od razu, to w niedalekiej przyszłości w okolicy budowanego domu powstanie infrastruktura światłowodowa.
Kabel doziemny L79302 jest tanim, pewnym i prostym rozwiązaniem. Dwa włókna jednomodowe w standardzie G.657A1 pozwolą na dostarczenie Internetu i innych usług.
Dzięki ułożeniu kabla w ziemi i przy odrobinie dobrej woli dostawcy usługi uniknąć można prowadzenia kabla napowietrznego nad działką, który nie dość, że psuć będzie ogólną estetykę, to po stronie domu musi być z reguły sprowadzony na dół - po zewnętrznej elewacji lub już wewnątrz budynku. Zakopanie światłowodu w ziemi i doprowadzenie go do szafki multimedialnej, stanowiącej punkt zbiegu całego okablowania już na etapie budowy, zaprocentuje w przyszłości.
Zasilanie kamer przez PoE na 250 m.
Switch PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 6 portów RJ45 obsługujących automatyczną negocjację szybkości połączeń. Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać65 W.
Switch posiada funkcję Extend mode (aktywowaną za pomocą przełącznika na obudowie), która umożliwia zasilanie urządzeń PoE podłączonych maksymalnie 250-metrowym odcinkiem skrętki komputerowej. Po aktywacji tej funkcji switch na portach PoE wyłącza autonegocjację prędkości połączenia i na sztywno ustawia 10 Mb/s (porty uplink dalej działają z prędkością 10/100 Mb/s).
Switch TP-Link LS1008G 8xGE N299382 znajduje szerokie zastosowanie w małych sieciach komputerowych, sieciach osiedlowych. Posiada funkcję Auto MDI/MDIX pozwalającą zapomnieć instalatorowi o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż". LS1008G jest w pełni kompatybilny z większością urządzeń sieciowych, takich jak komputery, drukarki czy też telewizory. Urządzenie ma wiele zastosowań i jest świetnym rozwiązaniem sieciowym, które może być stosowane w akademikach, domach czy w małych firmach. | ||
Przewód koncentryczny 75 Om Tri-Shield DIPOLNET RG-6 Cu E1215_500 o klasie ekranowania A+ z żyłą wewnętrzną 1,13 mm dedykowany jest zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorczych. Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia FM/DAB oraz systemach multiswitchowych (telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2). | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision iDS-7204HUHI-M1/S(C) M75534 to 4-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. W standardowym trybie pracy można podłączyć 4 kamery analogowe do wejść BNC oraz 1 kamerę IP (do 8 Mpix). Jeśli kanał analogowy jest nieużywany, to wyłączenie go w menu dodaje obsługę nowej kamery IP. Po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych można podłączyć 5 kamer IP. | ||
Warto przeczytać:
Jak temperatura wpływa na pracę akumulatorów? Znamionowa temperatura pracy akumulatorów bezobsługowych waha się i zależnie od modelu wynosi najczęściej między 20 a 25°C. Praca w innych temperaturach wpływa na zmianę charakterystyki ich pracy.
Wraz z obniżeniem temperatury maleje pojemność ogniw, dlatego w zimie zdarzają się na przykład problemy z odpaleniem samochodu. Jednak jeśli akumulator nie będzie głęboko rozładowany, to niska, a nawet ujemna temperatura nie powinna go uszkodzić. Praca w podwyższonych temperaturach powoduje bardzo znaczne skrócenie ich żywotności. Ta zmniejsza się o połowę na każdy trwały wzrost temperatury o 8°C powyżej znamionowej. Oznacza to, że np. akumulator o temperaturze znamionowej 25°C eksploatowany w 33°C zachowa 50%, a w 41°C tylko 25% projektowanej żywotności...>>>więcej
Wraz z obniżeniem temperatury maleje pojemność ogniw, dlatego w zimie zdarzają się na przykład problemy z odpaleniem samochodu. Jednak jeśli akumulator nie będzie głęboko rozładowany, to niska, a nawet ujemna temperatura nie powinna go uszkodzić. Praca w podwyższonych temperaturach powoduje bardzo znaczne skrócenie ich żywotności. Ta zmniejsza się o połowę na każdy trwały wzrost temperatury o 8°C powyżej znamionowej. Oznacza to, że np. akumulator o temperaturze znamionowej 25°C eksploatowany w 33°C zachowa 50%, a w 41°C tylko 25% projektowanej żywotności...>>>więcej