Nr 15/2022 (11.04.2022)
Pierwsze, tak zwane "niskie pasmo" w zakresie 700 MHz ma zapewnić komunikację o największym zasięgu. Pasmo najwyższe, około 26 GHz (zakres fal milimetrowych), przeniesie ogromne ilości danych na bardzo krótkim dystanse. Ostatnie pasmo, 3,6 GHz, jest najbardziej uniwersalne - łączy zasięg z przepustowością.
Kolejne kraje europejskie powoli zwalniają częstotliwości zajmowane do tej pory przez inne usługi, takie jak na przykład telewizja naziemna, lokując w nich usługi 5G. Pandemia Covid, jak i trwające spory polityczne oraz handlowe z chińskim producentem sprzętu Huawei (to m.in. ta firma dostarcza stacje bazowe 5G do Europy) spowodowały opóźnienia w tym zakresie. W niektórych krajach, np. w Polsce, sieć 5G wykorzystuje na tę chwilę do pracy częstotliwości 4G. Dopóki nie będą wykorzystywane dedykowane do tego pasma, użytkownik nie będzie mógł cieszyć się z pełnego potencjału (szybkości) sieci.
Wykres prędkości oraz pokrycia w zależności od częstotliwości usług 5G
Gdy pasmo będzie już dostępne, kolejnym kluczowym elementem będzie nowa technika filtrowania RF, chroniąca przed szkodliwymi zakłóceniami. Precyzyjne filtrowanie wymagane jest do oddzielenia sygnałów różnych sieci. Aby urządzenie odbierało sygnały 5G, WiFi, Bluetooth, GPS, 2G, 3G, 4G oraz wiele innych, musi posiadać aż 100 filtrów.
Filtry są jednym z najistotniejszych komponentów w każdym urządzeniu mobilnym. Typowe filtry mają powierzchnię 1 mm2 i posiadają grubość 0,3 mm. Problemem jest wymagana ich liczba, która stale rośnie. Stawia to wyzwanie polegające na zmniejszeniu ich rozmiarów przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.
Nie ma jednej uniwersalnej techniki filtrowania. Większość mobilnych filtrów RF wykorzystuje efekt piezoelektryczny. Filtry SAW (skrót od Surface Acoustic Wave - powierzchniowa fala akustyczna), początkowo opracowane dla 2G, są również używane w 3G. Inna technika filtrowania, jak TC-SAW lub BAW, zyskały na znaczeniu w erze 4G, ponieważ były bardziej dostosowane do wyższych częstotliwości i szerszego pasma związanego z 4G.
Film Texas Instruments prezentujący różne techniki filtrowania sygnałów, w tym również te najnowsze, bazujące na technice BAW (Bulk Acoustic Wave)
Obecnie stosowane w urządzeniach mobilnych filtry wykorzystują różnego rodzaju materiały i struktury zoptymalizowane pod kątem określonych częstotliwości i szerokości pasm. Żadne z nich nie są przestarzałe, lecz nie zostały zoptymalizowane dla częstotliwości wyższych niż 3 GHz. Nowa technika filtrowania, taka jak Resonant XBAR, dedykowana jest dla częstotliwości wyższych niż 3 GHz oraz dla pasm o szerokości powyżej 500 MHz. Przykładowo pasmo WiFi 6E ma szerokość aż 1200 MHz (5925 MHz do 7125 MHz).
TRISET PLUS - przewód klasy A+.
Okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji telewizyjnych. W procesie przesyłania sygnału kluczowe jest odizolowanie go od sygnałów zakłócających, pochodzących z instalacji prądowych lub biegnących równolegle innych kabli TV-SAT (przesłuchy). Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest w zakresie 30-3000 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecany jest przewód TRISET PLUS E1016.Żyła wewnętrzna wykonana z drutu miedzianego o średnicy 1,13 mm oraz potrójny ekran: folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 81% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza
TRISET PLUS E1016 spełnia wymagania ekranowania dla klasy A+ w całym przedziale częstotliwości 30-3000 MHz. W znacznym zakresie spełnia również wymagania stawiane kablom klasy A++. Przewód TRISET PLUS E1016 zaleca się stosować w instalacjach, gdzie wiele kabli antenowych biegnie równolegle na długim odcinku lub gdy w pobliżu prowadzone są kable energetyczne.
Ekranowanie przewodu TRISET PLUS w przedziale częstotliwości 30-3000 MHz oraz wymagania dla klasy A+ i A++. W zakresie częstotliwości 1000 - 3000 MHz TRISET PLUS spełnia wymagania klasy A++.
Stojąc przed zadaniem zaprojektowania okablowania pod Internet, osoba planująca instalację musi wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłynąć mogą na ostateczny układ przewodów. Ułożenie zbyt małej ilości przewodów lub wybór nieodpowiedniego typu kabli spowodować może znaczne ograniczenia użytkowe w przyszłości. Z drugiej jednak strony należy uwzględnić czynnik ekonomiczny i nie planować zbyt dużej liczby przewodów, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Jak wobec tego obecnie poprawnie okablować dom?
Wybór okablowania. Podstawowym medium transmisyjnym wykorzystywanym do budowy sieci LAN powinna być miedziana skrętka komputerowa. Wykorzystanie światłowodów do transmisji w domu z pewnością nie znajdzie uzasadnienia w ciągu najbliższych kilkunastu lat. W warunkach domowych zalecane jest wykorzystanie skrętki kategorii 5e lub 6. Ten typ przewodu umożliwia transmisję danych z prędkością do 1 Gb/s, co z pewnością okaże się wystarczające na przestrzeni kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Osoby posiadające większy budżet mogą rozważyć ułożenie skrętki kategorii 6, która umożliwia transmisję danych nawet do 10 Gb/s. Biorąc pod uwagę obecność na rynku urządzeń pracujących z prędkością 2,5 Gb/s skrętka taka może okazać się bezpieczniejszym rozwiązaniem. Osobną kwestią jest wybór między skrętką ekranowaną oraz nieekranowaną. Wydawać by się mogło, że droższy, ekranowany przewód będzie zawsze lepszym rozwiązaniem, jednak pamiętać należy o tym, że wykorzystanie ekranowanego kabla narzuca wykorzystanie ekranowanych elementów systemu: gniazd naściennych (konieczność doprowadzenia uziemienia) oraz urządzeń aktywnych (ekranowane porty). Biorąc pod uwagę cenę, dostępność i kłopotliwość montażu kabli i urządzeń ekranowanych oraz to, że w budynku mieszkalnym występujące zakłócenia elektromagnetyczne nie są znaczące, zalecane jest ułożenie skrętek nieekranowanych.
Sieć LAN w domu - schemat okablowania
Zielona linia ⇒ E1171 Przewód koncentryczny 50 Ω Tri-Lan 240 do anteny LTE
Fioletowa linia ⇒ E1611 Przewód NETSET U/UTP 6 żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna do anteny WLAN
Niebieska linia ⇒ E1608 Przewód NETSET U/UTP 6 - skrętka wewnętrzna do gniazd
Jasnoniebieska linia ⇒ Przewód operatora internetowego
Fioletowa linia ⇒ E1611 Przewód NETSET U/UTP 6 żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna do anteny WLAN
Niebieska linia ⇒ E1608 Przewód NETSET U/UTP 6 - skrętka wewnętrzna do gniazd
Jasnoniebieska linia ⇒ Przewód operatora internetowego
Topologia - jak prowadzić? Optymalnym wydaje się doprowadzenie jednego przewodu do każdego pomieszczenia w domu. Umożliwi to swobodę w wyborze lokalizacji dla punktu dostępowego lub bezproblemowe podłączenie dwóch punktów dostępowych w sytuacji, w której zasięg jednego urządzenia okaże się niewystarczający. Możliwość swobodnego podłączenia komputera lub innego urządzenia do sieci przewodowej może również okazać się sprawą istotną. Pamiętać należy o tym, że część aplikacji dla stabilnego działania wymagać może połączenia kablowego. Mowa tu m.in. o strumieniowaniu filmów w wysokiej rozdzielczości czy grach on-line. Planując okablowanie pamiętać należy o tym, że z Internetu korzysta dziś nie tylko komputer osobisty. Skrętkę komputerową doprowadzić należy koniecznie do miejsc instalacji odbiorników TV, konsoli oraz kina domowego. Warto pomyśleć również o jednym gnieździe w kuchni, łazience oraz każdym innym pomieszczeniu.
Skąd wziąć sygnał? Wykonując sieć LAN w domu, rozważyć należy potencjalne źródła dostępu do Internetu. Poprowadzenie skrętki komputerowej na najniższy poziom budynku pozwoli na łatwe podłączenie usług od lokalnego ISP, świadczącego usługi drogą tradycyjną lub po zainstalowaniu modemu kablowego - z sieci kablowej. Wyprowadzenie jednej zewnętrznej skrętki na dach pozwoli na uzyskanie dostępu do Internetu drogą radiową (montaż zintegrowanego z anteną punktu dostępowego). Warto również pomyśleć o zyskującym na popularności dostępie przez bezprzewodową sieć LTE. Wyprowadzenie na dach dwóch koncentrycznych kabli 50 Ω pozwoli na montaż zewnętrznej anteny pracującej w technice MIMO i pełne wykorzystanie możliwości szybkiego Internetu.
Seria wąskich elektrozaczepów Bira HARTTE.
W ofercie firmy DIPOL dostępna jest seria wzmocnionych elektrozaczepów HARTTE XS marki Bira. Elektrozaczepy z serii XS są wąskie i charakteryzują się niewielkimi wymiarami, co pozwala na ich montaż w wąskich profilach i ościeżnicach drzwiowych. Dzięki symetrycznej budowie doskonale sprawdzają się w drzwiach lewych i prawych różnego typu. Zaczep może być regulowany w zakresie do 3,5 mm. Jego radialny kształt sprawia, że nie wychodzi poza obrys elektrozamka i wymaga mniejszego otworowania, co przyspiesza i ułatwia montaż. Każdy model charakteryzuje się inną funkcjonalnością.Wąskie elektrozaczepy Bira HARTTE z serii XS 12 V
Producenci od paru lat piszą już oprogramowanie kompatybilne z HTML5, z obsługą wielu przeglądarek, ale wciąż borykają się z wieloma problemami, przez co część funkcji nie jest aktywna. Szybkimi krokami zbliża się lipiec 2022 - termin wycofania wsparcia dla IE w systemach Windows. Windows 10 z przyszłą aktualizacją 21H2 ukryje lub zablokuje możliwość korzystania z IE, natomiast Windows 11 nie zezwala na korzystanie z tej przeglądarki. Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym wysoką kompatybilność oraz oszczędność pamięci jest wybór przeglądarki Microsoft Edge w trybie przeglądarki Internet Explorer. Zapewnia to kompatybilność z kontrolkami ActiveX, czyli wtyczkami, z których aktualnie korzystamy. Aby przejść do tego trybu, wystarczy po wpisaniu adresu IP urządzenia wejść do ustawień przeglądarki i wybrać opcję „Ponowne ładowanie w trybie przeglądarki Internet Explorer”.
Punkty dostępowe TP-Link EAP są polecane do tworzenia wydajnej i niezawodnej sieci Wi-Fi w tak wymagającym środowisku, jakim jest szkoła. Urządzenia posiadają nowoczesny wygląd oraz cechuje je łatwość montażu na ścianie lub suficie. Aplikacja sterująca pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach.
Przykład konfiguracji i wykorzystania punktu dostępowego w takim środowisku przedstawiono poniżej. Z punktu widzenia użytkownika łączącego się do sieci WiFi będą widoczne cztery sieci (odpowiednia dla konkretnej grupy użytkowników):
- SP109_pupil - sieć dla ucznia
- SP109_teacher - sieć dla nauczyciela
- SP109_office - sieć dla administracji
- SP109_guest - sieć dla gości (przychodzących po zajęciach lekcyjnych)
Widok wyboru sieci w telefonie komórkowym
- Sieć dla uczniów (SSID: SP109_pupil)
- Sieć jest otwarta z punktu widzenia szyfrowania danych bezprzewodowych
- Do zalogowania wymagane jest podanie indywidualnego loginu oraz hasła (ma to na celu identyfikację ucznia korzystającego z zasobów sieci)
- Zalogowani użytkownicy mają dostęp tylko do sieci Internet (użytkownicy nie widzą się wzajemnie)
- Sieć jest dostępna w godzinach od 7:00 do 16:00
- Sieć dla nauczycieli (SSID: SP109_teacher)
- Sieć jest zabezpieczona protokołem WPA2-PSK
- Do zalogowania wymagane jest podanie indywidualnego loginu oraz hasła - dodatkowe zabezpieczenie identyfikujące nauczyciela
- Zalogowani użytkownicy mają dostęp do sieci Internet oraz do sieci wewnętrznej szkoły (np. rzutników sieciowych, drukarek, tablic multimedialnych)
- Sieć jest dostępna całą dobę
- Sieć dla administracji (SSID: SP109_office)
- Sieć jest zabezpieczona protokołem WPA2-PSK
- Zalogowani użytkownicy mają dostęp do sieci Internet oraz do sieci wewnętrznej (np. drukarek, serwerów)
- Sieć jest dostępna całą dobę
- Sieć dla gości (SSID: SP109_guest)
- Sieć jest zabezpieczona protokołem WPA2-PSK (hasło podane w holu szkoły lub w innym widocznym miejscu)
- Zalogowani użytkownicy mają dostęp tylko do sieci Internet (użytkownicy nie widzą się wzajemnie)
- Sieć jest dostępna w godzinach od 16:00 do 6:00
Więcej szczegółów na temat tego rozwiązania można znaleźć w BEZPRZEWODOWY INTERNET W SZKOLE NA URZĄDZENIACH TP-LINK.
Przełącznica MINI ODF-DIN z płytą rozdzielczą 2xSC duplex L5310 przeznaczona jest głównie do krosowania kabli światłowodowych w miejscach ograniczonych wymiarami otoczenia. Dzięki swoim małym rozmiarom oraz uchwytowi na szynę DIN (TS35) nadaje się do zamocowania w każdej szafie. | ||
Switch PoE (extender ) ATTE xPoE-3-11A (1x WE PoE, 2x WY PoE) N29814 został zaprojektowany jako extender (repeater) sieci LAN oraz zasilania PoE. Regeneruje sygnał sieciowy i przenosi zasilanie PoE na wybrane wyjścia. Najczęściej stosowany jako "wzmacniacz" do przedłużania sieci na odcinkach dłuższych niż 100 m. Dodatkowo nadaje się idealnie jako "aktywny rozdzielacz" w sytuacjach, gdy na jednym przewodzie potrzebujemy uruchomić kilka odbiorników PoE (np. kilka kamer IP) lub gdy potrzebujemy stworzyć dodatkowe odgałęzienie sieciowe. | ||
Switch PoE TP-Link TL-SG1218MP 18xGE(16xPoE) 2xSFP 802.3af/at 250W N299661 wyposażony jest w 16 portów PoE 10/100/1000 Mb/s zgodnych ze standardami 802.3at/af. Porty dostarczyć mogą łącznie 192 W mocy. Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto przełącznik wyposażony jest w 2 porty RJ45 10/100/1000 Mb/s oraz 2 gigabitowe sloty combo SFP. Urządzenie zapewnia dużą wydajność przesyłania danych. Switch umożliwia rozszerzenie zasięgu zasilania PoE oraz transmisji danych do 250 m. | ||
Warto przeczytać:
Światłowód wielomodowy a transmisja 10 Gbit/s. Transmisja z prędkością 10 Gbit/s staje się obecnie standardem w realizacji sieci w biurowcu, budynku wielorodzinnym, a nawet domu. Prędkość ta wymagana jest już nie tylko w szkielecie sieci, ale również na bezpośrednich podłączeniach stacji końcowych.
Decydując się na włókna wielomodowe należy pamiętać, że zasięgi dla prędkości 10 Gbit/s są ograniczone. Najbardziej popularny standard włókna MM OM2 umożliwia transmisję z prędkością 10 Gbit/s na maksymalną odległość 82 m, tj. mniej niż certyfikowana na tę prędkość miedziana skrętka kategorii 6A (100 m zgodnie ze standardem 10GBASE-T). To ogromna pułapka, w którą wpaść mogą projektanci lub wykonawcy sieci, którzy nie zwracają uwagi na standard włókna w stosowanym kablu... >>>więcej
Decydując się na włókna wielomodowe należy pamiętać, że zasięgi dla prędkości 10 Gbit/s są ograniczone. Najbardziej popularny standard włókna MM OM2 umożliwia transmisję z prędkością 10 Gbit/s na maksymalną odległość 82 m, tj. mniej niż certyfikowana na tę prędkość miedziana skrętka kategorii 6A (100 m zgodnie ze standardem 10GBASE-T). To ogromna pułapka, w którą wpaść mogą projektanci lub wykonawcy sieci, którzy nie zwracają uwagi na standard włókna w stosowanym kablu... >>>więcej
Stosując w sieci wkładki wielomodowe SFP+ 10 Gbit/s (tutaj L1425) należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego standardu włókna do dystansu transmisji