Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2022 (28.03.2022)

Linia montażowa wspierana przez roboty może przyśpieszyć tempo odkrywania nowych technologii.

Proces tworzenia przez naukowców nowych technologii można porównać do inżyniera z pomysłem na nowy samochód, który zanim zacznie eksperymentować musi spędzić godziny na tworzeniu od podstaw poszczególnych elementów. Możliwość wykonania elastycznego ekranu lub nowego panela słonecznego rozpoczyna się od odkrycia nowego rodzaju materiałów o niezwykłych właściwościach w skali atomowej. Jednak w dziedzinie materiałów 2D, która jest uważana za jedną z najbardziej ekscytujących dziedzin elektroniki przyszłości, naukowcy wciąż muszą mozolnie tworzyć każdy nowy potencjalny materiał, zanim będą mogli przetestować jego możliwości. Przeprowadzone przez naukowców z University of Chicago, Cornell University i University of Michigan badania przedstawiają innowacyjną metodę produkcji nanomateriałów.
Naukowcy z University of Chicago stworzyli metodę przyspieszającą poszukiwania potencjalnych nowych materiałów dla elektroniki i innych zastosowań
Dziedzina materiałów 2D polega na układaniu w stos arkuszy, z których każdy ma grubość zaledwie kilku atomów. Kiedy warstwy są tak cienkie, nawet zwykłe materiały często wykazują nowe zaskakujące własności. Na przykład węgiel nagle wykazuje nadprzewodnictwo, zdolność do bezstratnego przewodzenia elektryczności, gdy dwie warstwy są ułożone pionowo pod „magicznym” kątem. Naukowcy są szczególnie zainteresowani układaniem w stos różnych rodzajów materiałów 2D. Niedawno odkryto, że układając w różny sposób warstwy, można modyfikować interakcję między nimi i tworzyć naprawdę piękną nową fizykę. Taki proces odkrywania jest powolny, ponieważ naukowcy muszą najpierw skrupulatnie złożyć te kombinacje i przetestować je jedna po drugiej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago postanowili rozwiązać ten problem tworząc coś w rodzaju maleńkiej linii produkcyjnej. Napotkali jednak pewne problemy, ponieważ każdy element procesu produkcyjnego wiązał się z innymi wyzwaniami. Najpierw naukowcy musieli wymyślić sposób na precyzyjne przycinanie arkuszy w dokładnie takie kształty, jakie chcieli, co jest trudne do wykonania w czystości bez łamania lub uszkadzania arkuszy. Dzięki eksperymentom odkryli technikę pozwalającą na uzyskanie wzorów na dużych powierzchniach z bardzo wysoką precyzją, bez zanieczyszczenia materiału. Kolejnym wyzwaniem było stworzenie „ręki” robota zdolnej do manewrowania tymi niezwykle delikatnymi arkuszami. Wymyślili „rękę” wykonaną z miękkich polimerów, które rozpadają się pod wpływem ciepła lub światła ultrafioletowego. Po precyzyjnym ułożeniu arkusza dłoń rozpuszcza się, a arkusz opada na swoje miejsce. Dzięki temu rozwiązaniu naukowcy mogą teraz zaprogramować odpowiednią linię montażową tworzącą strukturę materiałową z dziesiątkami różnych warstw. W ciągu zaledwie kilku minut linia montażowa sama tworzy próbkę gotową do dalszych testów. Cały ten system, oprócz tego, że jest precyzyjny, oferuje szerokie możliwości dostosowania i obracania każdego arkusza pod różnymi kątami. Zautomatyzowanie tego procesu, które początkowo wydawało się niewyobrażalnie trudne, znacznie przyśpieszy tempo odkrywania.

Telewizja satelitarna DVB-S/S2 i cyfrowa naziemna DVB-T2 w budynku wielorodzinnym.

Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T/T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas.
Na jednym z krakowskich osiedli została wykonana zbiorcza instalacja multiswitchowa, oparta na sprzęcie marki TERRA, umożliwiająca dystrybucję sygnału telewizji satelitarnej oraz naziemnej w nowym standardzie DVB-T2.
Z dwóch nadajników optycznych TERRA A9872 doprowadzono do poszczególnych klatek 2-włóknowy kabel światłowodowy. Wszystkie tory zakończono odbiornikami optycznymi TERRA A9877. Za odbiornikami optycznymi przewidziano montaż zestawów: wzmacniacz SA-91L R70901 rozgałęźnik SD-904 R70523 oraz multiswitch MV-932L R70882.

Wzmocnienie sygnału sieci LTE.

Repeater Signal GDW-505 A6777 służy do wzmocnienia sygnału EGSM, GSM, DCS, WCDMA oraz LTE i wprowadzenia go do wnętrza pomieszczeń. Urządzenie doskonale nadaje się do miejsc, gdzie sygnał jest na tyle słaby, że prowadzenie rozmów lub transmisja danych za pomocą telefonu komórkowego są niemożliwe. Przykładem może być miejsce położone daleko od nadajnika lub budynek z grubymi murami, piwnicami użytkowymi (kawiarnie) lub nowoczesnymi oknami, których szyby pokryte są związkami metalicznymi.
Instalacja repeatera Signal GDW-505 A6777:
  • wybrać miejsce na zewnątrz budynku, gdzie poprawnie odbierany jest sygnał telefonii komórkowej,
  • zewnętrzną antenę A741031 ustawić w kierunku nadajnika operatora,
  • wybrać takie miejsce instalacji wzmacniacza wewnątrz budynku, aby antena wewnętrzna została zainstalowana w miarę centralnie w obszarze, który ma pokryć zasięgiem,
  • sprawdzić, czy odległość od miejsca instalacji anteny zewnętrznej do miejsca instalacji anteny wewnętrznej jest większa niż 10 m,
  • zamontować repeater GDW-505 z dala od źródeł ciepła, zapewniając odpowiednie chłodzenie urządzenia,
  • sprawdzić poprawność połączeń przewodowych pomiędzy wzmacniaczem i antenami (gniazda anteny zewnętrznej i wewnętrznej są odpowiednio oznaczone),
  • włączyć zasilacz do gniazda 230 V AC.

Światłowód odporny na ogień.

Instalacje multimedialne realizowane w budynkach użyteczności publicznej oraz w wielu przypadkach również w budownictwie mieszkaniowym budowane są w oparciu o kable o podwyższonym stopniu reakcji na ogień. Mowa tu o okablowaniu w klasie B2ca.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie kabel światłowodowy Prysmian IC-ROUND 02J7A2 L7002, który z powodzeniem stosowany może być zarówno budynkach wielorodzinnych - jako kabel 2J łączący skrzynkę mieszkaniową z pomieszczeniem teletechnicznym, jak również w innych obiektach - np. jako kabel łączący aktywne elementy sieci Ethernet (switche, routery, media konwertery, itp.).
Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca (2 włókna G.657A2)
Budowa przewodu:
1. Płaszcz zewnętrzny
2. Otulina z włókien aramidowych
3. Mikrotuba
4. Włókno światłowodowe
Kable w klasie B2ca określane są jako kable "niezapalne". Przedstawiony powyżej światłowód cechuje wysoka odporność mechaniczna. Włókna aramidowe zapewniają również podstawową formę ochrony przed gryzoniami.

Przygotowanie białej i czarnej listy tablic rejestracyjnych na przykładzie kamery do identyfikacji tablic rejestracyjnych DS-2CD2A25G0/P-IZS.

Kamera DS-2CD2A25G0/P-IZS K05906 przeznaczona jest do identyfikacji tablic rejestracyjnych i może zostać wykorzystana np. do sterowania szlabanem wjazdowym na osiedle. Kamera może działać w sposób autonomiczny lub współpracować z rejestratorem. Jeżeli działa autonomicznie, to można do niej zaimportować listę tablic rejestracyjnych (tzw. białą/czarną listę), gdzie po wykryciu np. tablicy znajdującej się na białej liście, może zostać wysterowany jeden z dwóch przekaźników w kamerze pozwalający na otwarcie szlabanu. Import i eksport listy możliwy jest po zalogowaniu się do kamery w zakładce Konfiguracja -> Ruch drogowy -> Czarna i biała lista. Po przejściu do zakładki należy wyeksportować pustą listę za pomocą przycisku Archiwizacja, który zapisany jest z rozszerzeniem .xls. Edycję należy przeprowadzić według wskazówek podanych w pliku, czyli wpisać numer porządkowy, ciągiem numer tablicy rejestracyjnej, określić, czy tablica ma się znajdować na białej (1) czy na czarnej (0) liście oraz określić datę wygaśnięcia tablicy rejestracyjnej. Po zaimportowaniu listy, ustawieniu harmonogramu uzbrajania i przypisaniu do danej listy odpowiedniego wyjścia przekaźnikowego, wykrycie dodanej tablicy będzie skutkowało otwarciem szlabanu. Do kamery można zaimportować listę w której znajduje się do 10 000 tablic rejestracyjnych.
Widok edycji listy tablic rejestracyjnych
Widok listy tablic rejestracyjnych po zaimportowaniu do kamery

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji PoC?

PoC, czyli Power over Coaxial to system przesyłu pozwalający na transfer sygnału wideo HD-TVI i zasilania przez wspólny przewód. Do transmisji mogą zostać wykorzystane kable koncentryczne lub skrętka (z odpowiednim transformatorem) min. kategorii 5e. Aby uzyskać odpowiedni zasięg transmisji wymagane są przewody wysokiej jakości, jak Tristet lub Netset. Wykres poniżej przedstawia maksymalny dystans transmisji:
Maksymalny zasięg transmisji w systemie PoC
  wewnętrzny zewnętrzny PoC.af PoC.at
RG-6 E1015 E1017
200 m 100 m
UTP kat. 5e E1408 E1410 100 m 50 m

Nowości produktowe:

Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC A99314 odbiera darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w technologii kodowania obrazu HEVC (H.265/MPEG-H) oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby E-AC-3. Tuner ten jest jednym z najtańszych rozwiązań pozwalających użytkownikom starszych telewizorów, wyposażonych w głowicę naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4/H.264, na odbiór w standardzie DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H).
Czujnik tlenku węgla i gazu Zamel CTG-02
Czujnik tlenku węgla i gazu Zamel CTG-02 G9584 służy do ciągłego monitorowania stężenia tlenku węgla, gazu ziemnego oraz propan-butanu w powietrzu. W momencie wykrycia niebezpiecznego stężenia gazów, urządzenie załącza alarm dźwiękowy oraz optyczny, a także wyświetla poziom stężenia i rodzaj wykrytego gazu na wyświetlaczu LCD. Zasilany jest sieciowo (zasilacz w komplecie), ale posiada także awaryjne zasilanie bateryjne.
Switch PoE TP-Link TL-SL1311MP 8xFE(8xPoE+)802.3af/at + 3xGE
Switch PoE TP-Link TL-SL1311MP 8xFE(8xPoE+)802.3af/at + 3xGE N29928 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10/100/1000 Mb/s. Posiada 8 portów 10/100 Mb/s, które obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE+ 802.3af/at). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af/at i zaopatruje je w zasilanie. Dodatkowo urządzenie posiada slot SFP 1000 Mb/s oraz dwa porty Ethernetowe 10/100/1000 Mb/s.

Warto przeczytać:

Pomiar sygnału DVB-T2/HEVC w instalacjach TV. Pierwszym krajem europejskim, który rozpoczął oficjalne emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie w Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji (planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach: DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału w standardzie DVB-T. W Polsce zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Na powyższym filmie pokazano pomiar sygnału DVB-T2/HEVC miernikiem ST-5150 R10842
Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C