Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2021 (20.12.2021)

Samonaprawiające się baterie w samochodach elektrycznych.

Izraelski startup StoreDot poinformował o pracach nad systemem automatycznego naprawiania ogniw w akumulatorach wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Firma opatentowała własny proces regeneracji ogniw. Szczegóły działania systemu nie są znane, ale według zapewnień producenta wykrycie uszkodzonych ogniw oraz ich regeneracja będzie zachodzić automatycznie i to nawet w czasie użytkowania pojazdu. Cały system jest złożony ze specjalnie zaprogramowanego układu zarządzania baterią (BMS), który sprawdza stan poszczególnych ogniw oraz zarządza układami odpowiedzialnymi za ich naprawę. Uszkodzone ogniwo, które np. przegrzewa się bądź ma mniejszą pojemność, może zostać poddane regeneracji.
Samonaprawiające się ogniwa zwiększą żywotność akumulatorów w pojazdach elektrycznych oraz wpłyną pozytywnie na ich ogólne osiągi przy dłuższej eksploatacji
Cały proces będzie przeprowadzany „w tle”, bez konieczności zatrzymywania się. Przyczyni się to do zwiększenia trwałości ogniw, których cena stanowi znaczącą część kosztu pojazdu. Rozwiązanie problemu degradacji akumulatorów może być kluczowe dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych.
Ogniwa bateryjne firmy StoreDot o ultraszybkim ładowaniu (XFC) mają cylindryczną formę i mają być dostępne już w 2024 r.
Inny problem dotykający „elektryki” to długi proces ładowania baterii. Jednak wygląda na to, że również w tej dziedzinie firma StorDot poczyniła stosowne postępy technologiczne, bo niedawno ogłosiła, że jako pierwsza na świecie zaczyna masową produkcję ogniw typu XFC (Extreme Fast Charge). Są to ogniwa litowo - krzemowe o ekstremalnie krótkim czasie ładowania – baterię od 0 do 80% można naładować w 10 minut, przy czym charakteryzuje je wysoka gęstości energii - 300 Wh/kg. Przy tak szybkim ładowaniu żywotność jest ograniczona do 700 cykli i być może proces regeneracji, o którym mowa powyżej, pozwoli znacznie zwiększyć tę liczbę. Ogniwa są już testowane przez producentów akumulatorów i pojazdów elektrycznych.

Rodzina uchwytów TV marki Signal.

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Każdy z prezentowanych w poniższej tabeli uchwytów posiada możliwość regulacji ustawienia telewizora w poziomie. Jednak ze względu na budowę i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne takie ustawienie może okazać się nietrwałe. Telewizor w momencie regulacji jego ustawienia będzie się pochylał w lewo lub prawo. Tak jest w rozwiązaniach tańszych, przeznaczonych do trwałego ustawienia telewizora. Dla tych, którzy chcą regulować położenie odbiornika, np. w zależności od tego, czy jest oglądany zza stołu, czy z sofy, polecamy uchwyty LPA16-444AX E93164 i LPA49-466 E93170. Sztywność konstrukcji, zastosowane tuleje łożyskowe wraz z regulacją płynności ruchu spełniają wymagania najbardziej wybrednych klientów.
Ze względu na to, że z roku na rok coraz popularniejsze stają się telewizory o dużych rozmiarach (55 cali i więcej) na szczególną uwagę zasługuje uchwyt E93170, na którym zawiesić można odbiornik o przekątnej nawet 90 cali i masie do 65 kg.
  E93524 E93163 E93164 E93170
Nazwa  PLB-CE946-02L LPA36-443A LPA16-444AX LPA49-466
Kod E93524 E93163 E93164 E93170
Rozmiar TV 37'' - 70'' 32'' - 55'' 32'' - 55'' 37'' - 90''
Nośność 50 kg 50 kg 30 kg 65 kg
Mocowanie VESA max. 600 x 400 max. 400 x 400 max. 400 x 400 max. 600 x 400

Modernizacja systemu domofonowego z wykorzystaniem zestawu DS-KIS703-P Hikvision.

DS-KIS703-P G73306 to zestaw wideodomofonowy Hikvision pracujący w systemie 2-żyłowym (2-Wire), który doskonale nadaje się do modernizacji już istniejącego systemu domofonowego lub wideodomofonowego, bez potrzeby wymiany okablowania. W skład zestawu wchodzi 7" monitor, który zasilany jest napięciem DC 24 V z zewnętrznego zasilacza. Monitor komunikuje się ze stacją bramową i zasila ją za pomocą magistrali 2-żyłowej. Stacja bramowa posiada dwa przekaźniki do sterowania furtką i bramą wjazdową. Dużą zaletą stacji bramowej jest to, że posiada specjalne wyjście DC 12 V dedykowane do zasilenia elektrozaczepu. W związku z tym stosowanie dodatkowego zasilacza w tym celu nie jest konieczne. Monitor wyposażony jest w interfejs Wi-Fi pozwalający na bezprzewodowe połączenie z routerem w celu uzyskania dostępu do sieci internetowej lub integrację z systemem monitoringu, który znajduje się w sieci lokalnej. Zdalna obsługa systemu, np. przekierowanie połączeń czy zdalne sterowanie przekaźnikami, możliwe jest z wykorzystaniem chmury i aplikacji na smartfona Hik-Connect. Zestaw dedykowany jest dla lokali jednoabonentowych i nie pozwala na dalszą rozbudowę z wykorzystaniem dodatkowych stacji bramowych czy monitorów.
Idea zastosowania zestawu wideodomofonu DS-KIS703-P Hikvision G73306

Selektor UPSów Cyberpower.

Założona w USA w 1997 roku firma CyberPower Systems Inc. projektuje i produkuje wysokiej jakości urządzenia zasilania awaryjnego (UPS). Aby ułatwić użytkownikom wybór produktu, firma udostępniła Selektor UPS, który pozwala na dobór źródła zasilania rezerwowego do potrzeb instalacji. Selektor daje możliwość określenia najczęściej wymaganych parametrów i przefiltrowanie urządzeń dostępnych w ofercie.
Parametry filtrowania:
  • Power Load - suma mocy czynnej podłączanych urządzeń [W]
  • Reserved Capacity – maksymalne obciążenie UPS w stosunku do mocy czynnej znamionowej [%]
  • Runtime – czas pracy [min]
  • Voltage - zakres napięcia pracy [V]
  • Form Factor – rodzaj obudowy
  • Topology – architektura pracy:
    • Standby – podłączone urządzenia zasilane są bezpośrednio z sieci zasilającej, a w momencie braku napięcia przełączane na UPS
    • Line-interactive – podłączone urządzenia zasilane są poprzez UPS, który dba o podstawowe parametry zasilania
    • Online Double Converison – UPS dokonuje pełnej konwersji AC→DC→AC, zapewniając napięcie wyjściowe o zadanych parametrach.

HDBitT: HDMI w sieci IP.

HDbitT (High-Definition Digital Bit Transmission Technology) to protokół wykorzystywany w profesjonalnym dostarczaniu / transmisji wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku poprzez sieć IP. Umożliwia transmisję audio / wideo w rozdzielczości do 4Kx2K @ 60Hz za pomocą kabli sieciowych, instalacji elektrycznej, światłowodu, kabli koncentrycznych lub też bezprzewodowo.
HDbitT to standard zapewniający łączność typu „all in one” - protokół umożliwia kompleksową dystrybucję sygnału wideo 4K Ultra HD oraz audio poszerzoną o transmisję sygnałów sterowania RS232, IR, USB.
Najważniejsze zalety HDbiT:
  • odległość na jaką można transmitować sygnał może znacznie przekraczać 100 m,
  • HDbitT obsługuje takie funkcje jak: CEC, EDID oraz HDCP,
  • obsługa wielu mediów transmisyjnych, takich jak: skrętka komputerowa, kabel koncentryczny, światłowód, sieć elektryczna, sieć bezprzewodowa,
  • możliwość zabezpieczenia transmisji protokołem AES,
  • wykorzystania istniejącej sieci komputerowej do transmisji sygnału,
  • zastosowana wydajna kompresja w celu zaoszczędzenia pasma w sieci,
  • urządzenia typu plug and play,
  • obsługa połączeń typu punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt.
Urządzenia obsługujące protokół HDbitT:
  • H3606 Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota,
  • H3606R Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornik,
  • H3608 Konwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilota,
  • H3613 Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB,
  • H3613 Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornik,
  • H3614 Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) v4.0,
  • H3614R Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) - odbiornik v4.0.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP z przedłużaczem USB H3613

Signal Fire AI-8C i AI-9 - który model wybrać?

Jednym z najczęściej padających pytań ze strony instalatorów, którzy noszą się z zakupem spawarki światłowodowej jest pytanie dotyczące wyboru modelu. Signal Fire oferuje bowiem dwa modele spawarek: AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875.
Spawarki te nie różnią się od siebie w zakresie sposobu działania oraz użytkowania i konfiguracji. Oba modele spawają włókna w taki sam sposób, a ich konfiguracja odbywa się przy użyciu smartfona z odpowiednią aplikacją. To co różni oba modele to wygląd oraz dodatkowe możliwości modelu AI-9 w zakresie weryfikacji poprawności wykonanego łącza światłowodowego.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Model AI-9 L5875 wyposażono w moduł miernika mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń. Ten pierwszy pozwala na wykonanie pomiaru poziomu mocy sygnału optycznego (pod warunkiem zastosowania po drugiej stronie właściwego źródła światła), ten drugi pozwala na podstawową diagnostykę włókien i okablowania poprzez wprowadzenie do włókna światła widzialnego.
Integracja obu elementów w obudowie spawarki jest z jednej strony dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć konieczności posiadania trzech osobnych urządzeń. Z drugiej strony Ci, którzy pomiary wykonują często lub chcą mieć możliwość oddzielenia prac związanych ze spawaniem od prac związanych z pomiarami (wykonywanymi równolegle przez inną osobę), powinni zdecydować się na zakup modelu AI-8C, a miernik i wizualny lokalizator uszkodzeń nabyć osobno.

Nowości produktowe:

Tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS A99323 odbiera darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej w technologii H.265/HEVC oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby Digital Plus. Wyposażony został w port USB oraz cyfrowy wyświetlacz na przednim panelu. Port USB umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie multimediów, włącznie z muzyką mp3 oraz filmami MKV i XviD. Odbiornik oferuje doskonałą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD.
Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Ferguson Ariva T75 HEVC H.265
Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Ferguson Ariva T75 HEVC H.265 A99324 to uniwersalny odbiornik telewizji naziemnej nadawanej w standardzie DVB-T/T2. Odbiornik obsługuje najnowsze standardy kodowania obrazu H.265 HEVC i dźwięku Dolby Digital Plus E-AC3 zgodne z najnowszymi europejskimi standardami nadawania telewizji naziemnej. Niewielka, estetyczna bryła odbiornika doskonale wpisze się w każdą przestrzeń wokół telewizora.
Przewód NETSET BOX U/UTP kategorii 6 zewnętrzny PE żelowany /500m/
Przewód NETSET BOX U/UTP kategorii 6 zewnętrzny PE żelowany /500m/ E1611_500 to najwyższej jakości skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Opona zewnętrzna wykonana jest z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Ośrodek kabla wypełniony jest żelem, co zapobiega penetracji wzdłużnej wody w kablu. Przewód przeznaczony jest do wykonywania instalacji prowadzonych w ziemi, w kanałach kablowych.

Warto przeczytać:

Niezależne wyjścia wideo w rejestratorach IP Hikvision. Rejestratory IP Hikvision, w zależności od modelu, posiadają wyjścia HDMI i VGA na których obraz może być wyświetlany w sposób niezależny lub równoległy (ten sam obraz na obu wyjściach). W przypadku wyjść niezależnych dla każdego z nich można ustawiać inny widok i do poszczególnych okien w danym widoku przypisać dowolne kamery podłączone do rejestratora...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Szafy RACK - kompletna oferta