Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2021 (25.10.2021)

Aplikacja do rzeczywistości mieszanej.

Naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen, Politechniki Federalnej w Zurychu oraz z działu rozwoju AI w firmie Porsche pokazali prototypową wersję systemu TransforMR, który umożliwia przeniesienie się w świat rzeczywistości mieszanej. Jest to technika, która łączy rzeczywistość wirtualną (VR, czyli przenoszenie użytkownika w inny, generowany komputerowo świat) oraz rzeczywistość rozszerzoną (AR, czyli nakładanie dodatkowych elementów wizualnych na rzeczywisty świat). TransforMR przenosi w rzeczywistość mieszaną za pomocą obrazu wyświetlanego na urządzeniach mobilnych. Pojazdy i osoby będące w obiektywie aparatu są wykrywane, a następnie w czasie rzeczywistym zastępowane wybranymi ruchomymi modelami komputerowymi 3D. Dostajemy obraz z wirtualnymi obiektami zachowującymi się w podobny sposób jak ich rzeczywiste odpowiedniki.
Do działania wystarczy obraz ze zwykłej, i co zdumiewające, pojedynczej kamery (nie jest wymagana stereoskopia). Algorytmy sztucznej inteligencji wykrywają, które piksele należą do interesujących obiektów. Następnie wybrane typy obiektów mogą zostać usunięte i zastąpione generowanym komputerowo obiektem oraz wypełniającym wolne przestrzenie tłem. System wykrywa pozycję analizując obraz w 3D - dla przykładu, w przypadku osoby może wykryć umiejscowienie do 18 ruchomych połączeń. Dzięki temu zastępujący osobę model może poruszać się naśladując jej ruch. Najważniejsze obliczenia robione są na zdalnym, chmurowym serwerze. Mimo to opóźnienie wynikowego obrazu jest stosunkowo małe i wynosi od 50 do 100 ms, generowany jest stosunkowo płynny obraz - 15 kl./s dla niskiej jakości lub 7 kl./s dla lepszej jakości.
Problemem jest niska rozdzielczość. Z uwagi na ograniczone moce obliczeniowe analizowany może być obraz o maksymalnej rozdzielczości 512 x 512 pikseli. Zwiększenie mocy obliczeniowej urządzeń końcowych i serwerów pozwoli z biegiem czasu na poprawę jakości obrazu. Firma Porsche zamierza wykorzystać system do zapewnienia rozrywki pasażerom i kierowcom m.in. podczas postoju w korku.

20. edycja wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa rozstrzygnięta!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za blisko 400 przesłanych prac. Gratulujemy laureatom i osobom wyróżnionym - kolejny raz wspólnie udowodniliśmy, że z udziałem tak niepozornych i wydawałoby się pospolitych przedmiotów, jak anteny, można tworzyć sztukę. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji!
Zdjęcia - nagrody główne
I nagroda
Magdalena Chudzik
II nagroda
Marcin Krawczyk
III nagroda
Ferenc Mészáros
Zdjęcia - Wyróżnienia
Lech Zdunkiewicz
Andrzej Kraśnicki
Andrzej Kraśnicki
Brigitta Szász
Dominik Przygodzki
Rafał Koścień
Marek Ząbczyk
Bartosz Jarosz
Monika Kwiecień
Sebastian Szostek
Sebastian Szostek
Nikolett Szijarto
Michał Stańczyk
Krystian Jaworz
Marcin Lichwa
Filmy - nagrody główne

I nagroda
Paweł Pauksztełło

II nagroda
Alessio Calandrella

III nagroda
Maciej Konecki

Filmy - Wyróżnienia

Jacek Kisiała

Konrad Brucki

Anna Zuzanna Musielak

Kuba Sobczyk

Radosław Jędrzejczyk

Paweł Wójcik

Kable bezhalogenowe w instalacjach niskoprądowych.

Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami precyzującymi zasady doboru kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego przepisy zalecają stosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki).
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie przewód koncentryczny TRISET B2CA E1020_500, skrętki komputerowe: NETSET U/UTP kategorii 6 E1615_500 i NETSET U/FTP E1617_500 oraz światłowód Prysmian IC-ROUND 02J7A2 L7002_1000 spełniające wymagane prawem normy klasy niepalności. Przewody posiadają płaszcz LSOH (izolacja bezhalogenowa). W przypadku pożaru kable te nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a powstające gazy nie są korozyjne.

Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Przewód TRISET B2CA wykonany w powłoce LSOH posiada żyłę centralną z drutu miedzianego o średnicy 1,05 mm oraz potrójny ekran (pierwsza folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 82% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza)
Przewód NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 /500m/
Żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,55 mm. Izolacja żył wykonana z HDPE, izolacyjnego, barwionego w masie, średnica żył: Ø 0,98 mm. Powłoka kabla wykonana z materiału LSZH, średnica zewnętrzna Ø 6,4 mm.
Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca (2 włókna G.657A2) 1000 m
Kabel wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E klasa B2ca
2 włókna jednomodowe w standardzie G.657A2

Przykładowy obraz z kamery ColorVu

. DS-2CD2087G2-L K03195 to kamera kompaktowa IP marki Hikvision z serii EasyIP 4.0, która łączy w sobie dwie kluczowe technologie ColorVu i AcuSense. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. W technologii ColorVu kamera może rejestrować obraz w trybie kolorowym przez całą dobę z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. Kamera posiada obiektyw przysłoną F1.0, który w porównaniu z tradycyjną kamerą wyposażoną w obiektyw z przesłoną F2.0 dostarcza do sensora 4 razy więcej światła. W połączeniu z dużym przetwornikiem 1/1,2" zapewnia jasny i kolorowy obraz w niemal każdych warunkach. Wyposażona jest również w oświetlacz LED światła białego, który może włączyć się automatycznie przy bardzo ciemnej scenie. Poniżej przedstawiony został obraz z kamery zarejestrowany w ciągu dnia i w nocy.
Widok z kamery w ciągu dnia
Widok z kamery w nocy przy dodatkowym
oświetleniu ulicznym

Energooszczędny UPS.

CyberPower jest znaną na całym świecie marką oferującą systemy UPS przyjazne środowisku. W odpowiedzi na gwałtownie rosnące ceny energii, jak również wzrost świadomości ekologicznej firma opatentowała energooszczędną technologię GreenPower UPS, która polega na wyeliminowaniu problemu straty energii (nagrzewanie się urządzenia). Osiągnięto to dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu obwodów elektrycznych zasilacza, tak aby podczas normalnej pracy omijać układy powodujące straty energii, np. regulujące napięcie AVR czy transformator. W ten sposób pobór prądu przez obwody własne UPS-a został zredukowany o około 75%.
Badania firmy CyberPower wykazały, że w obiektach typu data center zasilacze UPS zużywają około 18% energii w czasie tzw. warunków normalnych, które stanowią 88% czasu pracy. Dzięki technologii GreeenPower UPSy CyberPower zużywają minimalne ilości prądu utrzymując maksymalne bezpieczeństwo podłączonych urządzeń. Niezależne testy przeprowadzone przez laboratorium SGS potwierdzają niedostępny dla konkurencyjnych rozwiązań poziom zużycia energii, który jest niższy nawet pięciokrotnie.
Porównanie zużycia energii (na godzinę) wykonane przez niezależne laboratorium SGS

Dobór anteny do LTE - część 2: obsługa pojedynczego pasma.

Przed wyborem anteny należy uzyskać informację na temat lokalizacji najbliższych nadajników emitujących sygnał w określonym standardzie. Taka informacja udzielana jest przez biura obsługi klienta operatorów telefonii komórkowej. Warto zweryfikować również częstotliwość emisji przypisanej danej usłudze. W poprzednim Informatorze zawarta była informacja odnośnie doboru anten w przypadku lokalizacji, w której występują stacje bazowe obsługujące kilka pasm.
W przypadku gdy stacja bazowa obsługuje tylko jedno pasmo np. LTE900, bądź LTE800 i znajduje się w znacznej odległości od miejsca odbioru, należy zastosować antenę pasmową.

  • Gdy nadajnik oddalony jest powyżej 8 km zalecane jest użycie anteny pasmowej ATK 20/800-980 MHz A7027. Jest to najlepsza antena pasmowa w ofercie firmy DIPOL dla sieci 800-900 MHz. Należy pamiętać, iż modemy najczęściej wyposażone są w dwa złącza antenowe - dlatego należy zakupić dwie anteny (odległość na maszcie między antenami powinna wynosić minimum 37 cm).
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/800-980 MHz + 10 m  przewodu + wtyk SMA
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/800-980 MHz A7027
  • Gdy nadajnik znajduje się w odległości mniejszej niż 8 km zalecane jest użycie anteny szerokopasmowej. Jest to bezpieczniejsze i przyszłościowe rozwiązanie, które w przypadku uruchomienia na nadajniku przez operatora kolejnych pasm sprawi, iż instalacja użytkownika będzie na to gotowa.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024

Jak połączyć światłowody w studni kablowej?

Instalacja światłowodów na zewnątrz jest zadaniem prostym o ile instalator wyposaży się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Kluczowym dla trwałości połączeń oraz bezawaryjności tworzonych linków jest zastosowanie odpowiednich muf zabezpieczających miejsce łączenia i odgałęzienia włókien.
Mufa światłowodowa okrągła GPJ09-9401 36 spawów 2 wej. 2 wyj.
Widok mufy L56036
W przypadku zakańczania lub przedłużania światłowodów w studni kablowej idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie mufy GPJ09-9401 36 L56036. Służy ona do zabezpieczenia spawów przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Budowa mufy pozwala na zastosowanie jej w różnych aplikacjach. Możliwe jest tworzenie odgałęzień torów optycznych oraz osłona miejsca naprawy kabla. W mufie zabezpieczyć można 36 spawów termicznych (3 kasety po 12 spawów).

Nowości produktowe:

Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca (2 włókna G.657A2) 1000 m
Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca L7002_1000 to kabel typu DROP stosowany w instalacjach wewnątrzbudynkowych. Sprawdzi się zarówno w obiektach typu mieszkalnego jak i biurowcach. Dwa włókna jednomodowe (standard G.657A2) umieszczone są w mikrotubie. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna aramidowe mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami. Powłoka zewnętrzna kabla wykonana jest z materiału LSZH o klasie reakcji na ogień B2ca-s1a, d1, a1.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G2-2I (4 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G2-2I K03714 należy do serii EasyIP 2.0 Plus. Zaimplementowano w niej technikę AcuSense działającą w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.).
Filtr LTE 700 wewnętrzny Signal
Filtr LTE700 R49601 stosowany jest w instalacjach telewizyjnych RTV/SAT. Służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 700 MHz (częstotliwości 694 - 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE).

Warto przeczytać:

Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite. Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite. Seria ta charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną. Dostępne są w niej podstawowe zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu czy sabotaż obrazu. W obiekcie wykorzystano kamery 2 Mpix z ogniskową 2,8 mm i oświetlaczem IR do 30 m wykonanym w technologii EXIR 2.0...>>>więcej
Dobór anteny LTE
Jak dobrać antenę LTE?