Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2021 (18.01.2021)

Jeszcze bardziej inteligentne kamery.

Współczesne systemy sztucznej inteligencji (AI) stanowią połączenie kamer (czujników) i urządzeń obliczeniowych, jak np. procesory graficzne (GPU). W takiej konfiguracji systemy AI analizują obraz dopiero po zarejestrowaniu informacji wizualnej i przesłaniu jej z czujników do procesorów. Jednak wiele szczegółów, jakie rejestrują kamery, jak np. liście w tle przejeżdżającego samochodu, są nieistotne. Zapychają one systemy zbędnymi danymi zużywając jednocześnie energię i czas potrzebny na przetwarzanie informacji. Aby inteligentne systemy monitoringu postrzegały świat w sposób wydajny, konieczna jest zmiana podejścia. Inspirację można tutaj czerpać np. ze sposobu, w jaki ludzkie oczy i mózg współpracują, aby człowiek mógł widzieć istotne dla niego rzeczy i je analizować.
Architektura sprzętowa SCAMP-5d zawierająca matrycę 256 x 256 PPA procesorów pikseli, z których każdy posiada czujnik światła, rejestry pamięci lokalnej i inne elementy funkcjonalne
Podczas badań naukowcy z Bristolu i Manchesteru przedstawili konwolucyjną sieć neuronową (CNN) w komputerowym systemie wizyjnym SCAMP-5D, wykazując tym samym jak można połączyć percepcję i uczenie się w celu stworzenia nowych kamer do systemów AI. Sieć neuronowa potrafiła sklasyfikować gesty dłoni z prędkością 8200 kl./s. Konwolucyjna sieć neuronowa CNN (rodzaj algorytmu sztucznej inteligencji) opracowana przez zespół potrafi rozpoznawać obrazy bez ich rejestracji lub przesyłania dalej do systemów przetwarzania.
Prace były możliwe dzięki architekturze SCAMP opracowanej przez Piotra Dudka, profesora z Uniwersytetu w Manchesterze oraz jego zespół. SCAMP jest układem procesor-kamera, który zespół opisuje jako Pixel Processor Array (PPA). PPA posiada procesor wbudowany w każdy piksel, dzięki czemu mają one możliwość komunikowania się ze sobą w celu równoległego przetwarzania danych. Jest to idealne rozwiązanie dla CNN i algorytmów wizyjnych. Tego typu kamery to nie tylko nowo pojawiające się możliwości uczenia maszynowego, ale również duża prędkość działania oraz szybka konfiguracja. Są idealne do szybkich, bardzo zwrotnych platform ruchomych, które mogą uczyć się dosłownie w locie.

Jakiego narzędzia użyć do konfiguracji systemu wideodomofonowego IP/2-Wire Hikvision 2. generacji?

Do konfiguracji takich systemów wideodomofonowych potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie iVMS-4200 od v3 (urządzenia, oprócz stacji bramowych Villa 2. generacji, nie posiadają wbudowanego webserwera). Po podłączeniu stacji bramowej i monitorów należy je aktywować za pomocą aplikacji SADP lub iVMS-4200 nadając hasło administratora, podobnie jak jest to w przypadku kamer czy rejestratorów IP. Po aktywacji urządzeń i ustawieniu odpowiednich adresów IP należy dodać je do aplikacji iVMS-4200. Dopiero po poprawnym dodaniu będzie możliwe przejście do zakładki "Ustawień zdalnych" każdego urządzenia i jego pełna konfiguracja.
Widok okna programu iVMS-4200 (v3.4.0.10) po dodaniu stacji bramowej i dwóch stacji wewnętrznych. Konfiguracja systemów 2. generacji możliwa jest od wersji v3.

Rodzaje spawarek światłowodowych - co wybrać?

Decydując się na zakup spawarki światłowodowej kwestią absolutnie konieczną jest weryfikacja zadań, jakie będzie miała ona realizować. Mowa tutaj m.in. o średniej liczbie spawów wykonywanych w cyklu miesięcznym lub rocznym, liczbie spawów wykonywanych podczas jednej instalacji oraz wreszcie o tym, w jakich sieciach mają być wykonywane spawy (budynkowe, metropolitalne, zamknięte sieci LAN, CCTV itd.).
W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania wybrać można mniej lub bardziej zaawansowany model spawarki. Jednym z najważniejszych procesów realizowanych przez spawarkę jest pozycjonowanie włókien przed procesem spawania. Wg tego kryterium spawarki można podzielić na 3 grupy:
  • Urządzenia pozycjonujące do płaszcza włókna - jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Spawarka dopasowuje wzajemne położenie płaszczy włókien, których średnica zgodnie ze standardem wynosi 125 μm. Teoretycznie taki sposób pozycjonowania owocuje spawem o nieco większym tłumieniu w stosunku do innych rozwiązań, ponieważ w przypadku włókien słabej jakości, w których rdzeń nie jest ułożony centrycznie względem płaszcza, idealne ułożenia płaszcza nie zagwarantuje dobrego pozycjonowania rdzenia. W praktyce jednak, sprzedawane dziś włókna są wysokiej jakości i w zdecydowanej większości przypadków, parametry połączeń wykonanych metodą pozycjonowania do płaszcza nie odbiegają od rezultatów innych metod.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia geometrycznego - metoda ta wykorzystywana jest przez większość spawarek i przez wielu producentów oraz sprzedawców, niesłusznie traktowana jest jako pozycjonowanie do rdzenia rzeczywistego. Rdzeń geometryczny uzyskiwany jest poprzez prześwietlenie włókien światłem widzialnym. Im bardziej w głąb włókna, tym mniejsze będzie natężenie światła. Wykorzystując analizę obrazu, przy zadanej czułości, spawarka wyznaczy rdzeń włókna. Jak łatwo się domyślić, metoda ta sprawdzi się w przypadku dobrej klasy włókien - tylko wtedy rdzeń geometryczny będzie tożsamy z rdzeniem rzeczywistym. W przypadku włókien z niecentrycznie osadzonym rdzeniem rzeczywistym parametry spawu mogą być gorsze, niż w metodzie spawania do płaszcza.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia rzeczywistego - najbardziej profesjonalne i zarazem najdroższe rozwiązanie. Spawarki wykorzystujące tę metodę potrafią automatycznie rozpoznać rodzaj spawanych włókien i ułożyć je względem ich rzeczywistego rdzenia. Spawy takie cechują się najlepszymi parametrami tłumiennościowymi. Urządzania wykorzystujące tę metodę są kilkukrotnie droższe od urządzeń bazujących na pozostałych rozwiązaniach.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarki Signal Fire AI-9 L5875 oraz AI-8C L5870 oferują dwie metody spawania: do płaszcza oraz do rdzenia geometrycznego. Może być z powodzeniem stosowana we wszystkich rodzajach instalacji światłowodowych. Na chwilę obecną, ze względu na rosnący postęp technologiczny oraz ograniczoną liczbę światowych producentów włókien zaciera się różnica między spawarkami centrującymi do rdzenia geometrycznego oraz rzeczywistego. Sytuacje, w których włókna posiadają różnie osadzone rdzenie są niezwykle rzadkie, a jeśli wystąpią, nie mają istotnego wpływu na samo połączenie.

Czy w systemie monitoringu CCTV można stosować „zwykłe” dyski twarde?

Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów systemu CCTV. Jego parametry mają istotne znaczenie dla niezawodności i jakości zapisu obrazu z kamer. Dyski twarde używane na potrzeby monitoringu pracują w warunkach odmiennych niż dyski mające zastosowanie w komputerach PC. Zapis danych realizowany jest tu w sposób ciągły i stanowi ponad 90% obciążenia dysku. Duże wyzwanie stanowi również konieczność równoczesnej obsługi wielu strumieni danych generowanych przez poszczególne kamery. Dyski do komputerów stacjonarnych są nie tylko bardziej zawodne w środowiskach monitoringu wizyjnego, lecz również nie zapewniają wystarczającej wydajności do obsługi wielu kamer.
Dyski do komputerów stacjonarnych:
  • są przeznaczone do odczytywania i zapisywania niewielkich bloków danych i obsługi losowych transferów nieprzekraczających 60 TB/rok,
  • mają ograniczony czas pracy do 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu,
  • nie są przeznaczone do obsługi dużej liczby kamer,
  • nie są wyposażone w czujniki drgań ruchu obrotowego i nie mają funkcji obsługi macierzy RAID, które są wymagane w systemach wielodyskowych,
  • nie są wyposażone w funkcje zarządzania energią i nie zostały zaprojektowane do pracy przy silnym nagrzewaniu.
W przeciwieństwie do dysków stacjonarnych dyski serii SkyHawk firmy Seagate są zoptymalizowane pod kątem systemów monitorowania:
  • są przystosowane do pracy 24/7/365,
  • mogą być obciążone zapisem do 550 TB/rok,
  • 90% czasu poświęcają na zapis danych, a pozostałe 10% na odtwarzanie i kontrolę danych
  • mogą zapisywać obraz z wielu kamer bez utraty klatek,
  • zapewniają niezawodność, odporność na drgania i wysoką wydajność w systemach wielodyskowych,
  • są wyposażone w zaawansowane funkcje zarządzania energią,
  • mają wbudowane oprogramowanie SkyHawk Health Management, które aktywnie chroni pamięć masową systemu wykorzystując algorytmy prewencji, interwencji i odzyskiwania danych.

Zewnętrzny modem do LTE.

Urządzenie MikroTik LHG 4G kit RBLHGR&R11e-4G N24118 jest kompletnym urządzeniem typu CPE (ang. Customer Premises Equipment) wyposażonym w modem LTE. Przeznaczone jest dla klienta indywidualnego w celu umożliwienia odbioru sygnału LTE w paśmie 450, 800, 1800, 2500, 2600, 3500, 3700 MHz. Wyposażone jest w antenę o zysku 21 dBi. Konfiguracja odbywa się poprzez przeglądarkę internetową (wymagana jest podstawowa wiedza na temat sieci IP). Urządzenie jest alternatywą dla tradycyjnego zestawu składającego się z modemu (zainstalowanego wewnątrz budynku) i podłączonego do niego anten zewnętrznych.
Urządzenie pracuje w oparciu o firmware MikrotikOS poziom 3. Wyposażone jest w jeden port Ethernet, modem LTE kategorii 4 (prędkość pobierania do 150 Mb/s oraz 50 Mb/s wysyłanie).
Punkt dostępowy MikroTik LHG 4G kit RBLHGR&R11e-4G, 4G 150Mb/s, 1x RJ45 100Mb/s, 1x SIM
Punkt dostępowy MikroTik LHG 4G kit RBLHGR&R11e-4G, 4G 150Mb/s, 1x RJ45 100Mb/s, 1x SIM N24118

Montaż multiswitchy serii dSCR/Unicable w klasycznej instalacji RTV/SAT.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli różnych odbiorników satelitarnych. Prawie każdy z nich wspiera system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607 wykorzystując technologię jednokablową. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha).
Antena satelitarna 120 TT Standard TELMOR [grafit]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProAntena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL  7/5-12 DVB-T/T2 DABZwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraWzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowychOdgałęźnik TV/SAT SD-515 TerraMultiswitch przelotowy SRM-543 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableMultiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableMultiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCR TV FM ! Multiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFR70712 Multiswitch przelotowy SRM-543 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableR80543 Wzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowychR70501 Odgałęźnik TV/SAT SD-515 TerraR70517 Zwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraR82018 Antena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHFA2670 Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [ciemny grafit, RAL7016]A9684 Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProA98257 Multiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFR70712 Zasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRR71468 Multiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableR80540
Na powyższym schemacie zaprezentowano hybrydową instalację multiswitchową. Tradycyjna instalacja RTV/SAT została uzupełniona o nowy rodzaj multiswitchy typu dSCR/Unicable - SRQ-540 TERRA z AGC R80540 oraz SRM-543 TERRA z AGC R80543 - umożliwiając podział sygnału RTV/SAT przy pomocy rozgałęźnika. Typowe multiswitche mają 4, 8, 12, 16, 24 oraz 32 wyjścia. W ich przypadku nie możemy podzielić sygnału na wyjściu z multiswitcha przy pomocy zwykłego rozgałęźnika satelitarnego (pasmo pracy:5-2400 MHz) ze względu na dwustronną komunikację pomiędzy urządzeniami (tuner-multiswitch). Również usługa multiroom wymaga doprowadzenia osobnych kabli do każdego dekodera. Zastosowanie multiswitchy typu dSCR/Unicable eliminuje ten problem.

Nowości produktowe:

Daszek natynkowy DS-KABV6113-RS/Surface do stacji bramowej DS-KV6113-PE1 i DS-KV6113-WPE1 Hikvision
DS-KABV6113-RS/Surface Daszek natynkowy do stacji bramowej Hikvision G74379 chroni stację przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg.


Stacja bramowa DS-KV6113-WPE1(B) IP Villa 2 gen. </br>(1-abonentowa, RFID, WiFi, natynkowa) Hikvision
DS-KV6113-WPE1 Stacja bramowa IP Villa 2. generacji Hikvision G73624. Estetyczne wykonanie i małe gabaryty pozwalają zamontować stację na wąskim słupku. Wbudowana kamera kolorowa o rozdzielczości 2 Mpix z szerokimi kątami pokrycia (129° (H) / 75° (V)) wraz z oświetlaczem podczerwieni IR o zasięgu do 3 m zapewnia prawidłową obserwację przez całą dobę.

Kamera HD-TVI kompaktowa z PIR Hikvision DS-2CE11D0T-PIRL (1080p, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20m, PIR) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI kompaktowa z PIR Hikvision DS-2CE11D0T-PIRL M75401 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

Warto przeczytać:

Rejestrator IP Hikvision dla dużych instalacji. DS-9664NI-I8 K22364 to nowoczesny 64-kanałowy rejestrator IP marki Hikvision dedykowany do budowy dużych i wymagających systemów. 8 portów SATA pozwala na podłączenie do 8 dysków twardych o łącznej pojemności do 80 TB. Wyposażony jest w dwa złącza HDMI oraz dwa złącza VGA, za pomocą których urządzenie można bezpośrednio podłączyć do monitora komputerowego lub telewizora... >>>więcej