Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2020 (22.06.2020)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.

Następny numer ukaże się 31 sierpnia 2020 r.

Wszystkim Czytelnikom, Klientom i Partnerom handlowym

życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

Autonomiczne autobusy w miastach - pilotażowy program UE.

Nadchodzi prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym wprowadzająca autonomiczne autobusy na ulice europejskich miast. Z inicjatywy Unii Europejskiej, prowadzony jest projekt w ramach programu „Horyzont 2020” - największego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji. W pięciu krajach europejskich testowane jest nowatorskie rozwiązanie w miejskim transporcie pasażerów. Pilotażowe miasta zostały wybrane nie przez przypadek - w każdym z nich, autonomiczne autobusy będą musiały zmierzyć się z różnymi trudnościami. Po zakończeniu fazy testowej, autonomiczne floty autobusowe zostaną ocenione pod względem funkcjonalności, interoperacyjności i bezpieczeństwa. W Gjesdal w Norwegii trudnością dla pojazdów będzie górzysty teren o 12% nachyleniu. W Lamii w Grecji wyzwaniem będą wysokie temperatury. W Helmond w Holandii autobusy będą musiały uważać na dużą liczbę rowerzystów, natomiast w Helsinkach w Finlandii trasa będzie przebiegać przez drugą najbardziej ruchliwą stację kolejową w kraju. W Tallinie autobus będzie obsługiwać połączenie z lotniskiem, co będzie stanowić wyzwanie przy dużym ruchu autobusowym. Autonomiczne autobusy będą pozbawione kierowców, natomiast tam, gdzie będą wymagały tego lokalne przepisy, na pokładzie będzie osoba nadzorująca bezpieczeństwo.
Pierwszy pokaz autonomicznego autobusu w Helsinkach
pozwalającego na transport w każdą pogodę w ruchu miejskim
Fińska firma Sensible4 i hiszpańska firma Shotl są odpowiedzialne za oprogramowanie w fazie pilotażowej. Sensible4 koncentruje się na autonomicznej jeździe w każdych warunkach pogodowych, natomiast firma Shotl opracowała dedykowaną aplikację. Technika wykorzystana w autonomicznych autobusach opiera się głównie na skanerach laserowych i kamerach światła widzialnego. Wykorzystuje również obrazowanie termiczne, precyzyjną nawigację satelitarną oraz inercyjne jednostki pomiarowe.
Jeden z partnerów projektu, firma SAGA, opracowała platformę "Transport jako usługa" (TaaS) pozwalającą zintegrować pojazdy autonomiczne oraz te kierowane przez ludzi za pośrednictwem otwartego interfejsu API. Platforma SAGA TaaS zawiera wszystko to, co jest potrzebne do skonstruowania hybrydowej usługi pojazdów kierowanych przez człowieka i transportu autonomicznego, z możliwością wykorzystania pojazdów autonomicznych dowolnego producenta. Oczekuje się, że flota będzie jeździć w ruchu mieszanym, przy prędkościach miejskich, w niemal każdych warunkach pogodowych, bez udziału kierowcy. SAGA będzie obsługiwać we wszystkich lokalizacjach pojazdy autonomiczne i te prowadzone przez człowieka. Inteligentne systemy transportu miejskiego oraz zintegrowane podejście mają ogromne znaczenie dla rozwoju mobilności w mieście i mogą przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla w miastach.

Jubileusz DIPOLa.

W 1990 roku czterech zapaleńców założyło firmę DIPOL. Pierwszym i przez wiele lat głównym produktem była antena siatkowa ASP-8, dzięki której wiele tysięcy Polaków i Europejczyków mogło oglądać telewizję naziemną.
Kraje, do których od 1991 roku DIPOL eksportuje towary
Obecnie DIPOL prowadzi sprzedaż: przez e-Sklep, w Centrali w Krakowie i przez sieć Oddziałów, Dystrybutorów i Partnerów (Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Łódź, Sandomierz, Szczecin, Warszawa i Wrocław ). DIPOL posiada bezpośrednie przedstawicielstwa w Czechach, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech, a także strony internetowe dla klientów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.
Najważniejsze momenty z historii firmy i kluczowe kierunki działań zebrane zostały w artykule 30 lat DIPOLa.

XIX edycja konkursu fotograficznego rozpoczęta!

Wakacje to wzmożony okres fotografowania. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu i skierować obiektyw na dachy, balkony i wzgórza? Zapraszamy do wzięcia udziału w dziewiętnastej odsłonie naszego konkursu fotograficznego, w którym nagradzamy najpiękniejsze zdjęcia anten.
Ciekawie o antenach - XIX konkurs wakacyjny DIPOLa 2020
W tym roku do wygrania atrakcyjne nagrody firmy Seagate i SanDisk! Czekamy na Państwa prace do 25 września. Informacje o konkursie i regulamin.
I nagroda w roku 2019
Dochodzi piąta - Adam Sowa

Integracja systemu monitoringu IP z instalacją RTV/SAT.

Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T/C. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4). A co w przypadku jeśli wymogiem inwestora będzie wprowadzenie do instalacji RTV/SAT obrazu z kilkunastu kamer IP i każda kamera miałaby być zaprezentowana na osobnym kanale?
Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie modulatora IP MI520P R81609, który umożliwia konwersję strumienia ONVIF/RTSP z 14 kamer IP. Urządzenie MI520P R81609 odbiera strumień IP o maksymalnej przepływności do 80 Mbit/s oraz tworzy 2 dowolne, sąsiednie multipleksy o maksymalnej przepustowości charakterystycznej dla specyfikacji danego standardu. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia IP, po czym tworzy dwie dowolne paczki (MUX-y) w wybranym standardzie: DVB-T, DVB-C, J.83B, ISDB-T.
Sygnał z kamer w instalacji DVB-T - modulator TERRA MI520
Film pokazujący podłączenie oraz konfigurację modulatora TERRA MI520P R81609

Przykład wykorzystania modulatora MI520 R81609 w instalacji RTV/SAT. Strumień z kamer IP marki HikVision konwertowany jest do standardu DVB-T, a następnie wprowadzony do multiswitcha. Obraz z każdej z kamery wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.

Signal Fire - realizacja sieci PON.

Spawarki Signal Fire stają się narzędziem pracy dla coraz większego grona instalatorów. Wykorzystywane są przy realizacji światłowodowych instalacji CCTV, TV/SAT oraz LAN. Coraz częściej sięgają po nie również wykonawcy magistrali światłowodowych dla mniejszych i średnich operatorów. Poniżej przedstawiamy przykład wykorzystania spawarki tej marki przy realizacji okablowania światłowodowego dla pasywnej sieci optycznej PON.
Przez kilka lat obecności na europejskim rynku, spawarki Signal Fire zdążyły potwierdzić swoją bezawaryjność i dobrą kulturę pracy. Na zdjęciu egzemplarz z przebiegiem 6290 spawów wykonanych na przestrzeni 1,5 roku. Jedyną czynnością serwisową, jaka była wykonywana w tym czasie, była dwukrotna wymiana elektrod (po około 3000 i 6000 spawów).
Na spawarki Signal Fire pochodzące z oficjalnej dystrybucji, firma DIPOL udziela 4-letniej gwarancji. Znajdujący się w Krakowie autoryzowany serwis dysponuje wykwalifikowanym personelem oraz magazynem części zamiennych do wszystkich modeli. Zwykle urządzenia trafiające do serwisu odsyłane są do klienta następnego dnia.
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?

Zabezpieczenie nagrań z rejestratora.

Pewność przechowywania nagrań zapisanych na dysku przez rejestrator jest kluczową kwestią przy budowie systemu monitoringu. Niestety trzeba brać pod uwagę możliwość awarii dysku i utratę zapisanych na nim danych. Awaryjność HDD nie jest wysoka i mocno zależy od warunków pracy (temperatura drgania, wilgotność, zapylenie) oraz marki i modelu dysku twardego. Przy zapisie obrazu z kamer najlepiej sprawdzają się dedykowane serie dysków twardych (Seagate Skyhawk czy WD Purple), które są zoptymalizowane pod względem specyficznych warunków pracy. Jednak dużą pewność daje dopiero system monitoringu, w którym nagrywanie realizowane jest redundantnie, czyli tworzona jest kopia nagrań na innym nośniku. W systemie monitoringu Hikvision można ją zrealizować na dwa sposoby:
Nagrywanie nadmiarowe na dodatkowym dysku twardym rejestratora:
Zapewnia jednoczesne nagrywanie obrazu na dwóch dyskach twardych. Jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, nagrania odczytywane są z drugiego. Dysk nadmiarowy nie musi mieć takiej pojemności jak główny. Można zastosować dysk o mniejszej pojemności i nagrywać obraz z wybranych, kluczowych kamer.
Sposób konfiguracji dysku rejestratora przy nagrywaniu nadmiarowym: dla każdej kamery należy wybrać: "grupa dysków", "nagrywanie nadmiarowe" oraz tryb zapisu nagrywania nadmiarowego.
Kopia zapasowa nagrań na dysku twardym komputera realizowana przez oprogramowanie:
Nagrania przechowywane na rejestratorze lub kamerze mogą zostać skopiowane na dysk twardy komputera poprzez sieć LAN. Służy do tego program Remote backup. Proces kopiowania może być uruchamiany ręcznie lub automatycznie według określonego harmonogramu. Należy zwrócić uwagę na to, że kopia nie jest robiona w momencie nagrania, lecz następnego dnia. Jeżeli opóźnienie backupu będzie odpowiadało czasowi z jakim archiwizowane są nagrania w rejestratorze, to można dysponować nagraniami ze znacznie dłuższego okresu. Te młodsze będą znajdować się na rejestratorze, te starsze na komputerze.
Najważniejsze właściwości programu:
  • na komputerze, na którym jest uruchamiany program, należy określić partycję archiwum; po jej wypełnieniu program może nadpisywać najstarsze dane lub zatrzymać tworzenie kopii,
  • możliwość backupu do 32 kanałów,
  • praca w trybie automatycznym lub ręcznym,
  • w harmonogramie należy określić:
    • kanały, z których ma być robiona kopia,
    • dni tygodnia i godzinę początku wykonywania kopii,
    • maksymalny czas wykonywania kopii,
    • ilość dni wstecz z kiedy będzie robiona kopia (1-30),
    • zakres godzinowy nagrania (cała doba lub jej część),
    • typ kopiowanego nagrania: wszystkie, z harmonogramu, z detekcji ruchu, z alarmu, nagrywania ręcznego,
  • ze względu na pracę innych urządzeń w lokalnej sieci można ograniczyć prędkość przesyłu danych,
  • program posiada wbudowany odtwarzacz nagrań.

Obraz z rejestratora NVR na wielu monitorach.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) pochodzący np. z rejestratora Hikvision K22083 do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub 6. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania rejestratora myszką.
Odbiornik H3613R do zestawu H3613 umożliwia przesłanie sygnału HDMI poprzez sieć IP do kolejnego odbiornika telewizyjnego. W tym celu należy sygnał IP wychodzący z nadajnika podać na switch ethernetowy, np. TP-Link N29942, do którego należy podłączyć odbiornik HDMI na IP H3613R. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.
Switch TP-Link TL-SG105 5xGEKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBRejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornik