Nr 24/2020 (15.06.2020)
Azjaci już pracują nad siecią 6G.
Podczas gdy na całym świecie wdrażane są instalacje umożliwiające korzystanie z sieci 5G, rozpoczął się wyścig firm rozwijających kolejną, szóstą już generację standardu sieci komórkowej. Prym wiodą tu firmy azjatyckie, specjalizujące się w budowie szkieletów sieci: Samsung, Huawei oraz LG. Korea Południowa zainwestowała 800 milionów dolarów w rozwój centrum badawczego, które zaprojektuje nowe urządzenia oraz zadba o rozwój technicznych standardów komunikacji. Te mają zostać opracowane w 2023 roku. Z kolei Chińczycy już w listopadzie uruchomili swoje centrum badań i rozwoju. Śmiało działają również Amerykanie, którzy pracują nad układami scalonymi dedykowanymi do szybkiego przetwarzania danych.Według najnowszych przewidywań nowe sieci mają być dziesięciokrotnie szybsze od 5G, jednak zasięg stacji bazowej będzie wynosił tylko 200 metrów. Spowoduje to kilkukrotne zwiększenie ilości stacji, ale tu z pomocą przychodzi miniaturyzacja. Dzięki mniejszej długości fali zmniejszy się rozmiar anten, a cała stacja bazowa ma być wielkości smartfona (stacje bazowe sieci 3G/4G mają znacznie większe pokrycie, ale są wielkości lodówki). Prognozuje się, że stacje będą umieszczone w różnych punktach infrastruktury drogowej, jak latarnie uliczne czy sygnalizacja świetlna - naukowcy idą krok dalej i zamierzają instalować je też w samochodach.
Mimo małych rozmiarów stacje bazowe mają mieć duże moce obliczeniowe, wynikające z tego, że będą działać jako serwery przetwarzające dane z dużą prędkością. Utoruje to drogę dla nowej techniki przetwarzania danych i aplikacji działających w chmurze.
Mimo małych rozmiarów stacje bazowe mają mieć duże moce obliczeniowe, wynikające z tego, że będą działać jako serwery przetwarzające dane z dużą prędkością. Utoruje to drogę dla nowej techniki przetwarzania danych i aplikacji działających w chmurze.
Firmom telekomunikacyjnym zależy na szybkim opracowaniu urządzeń i standardów działania sieci 6G. Oprócz korzyści wynikających z produkcji sprzętu ogromną rolę odgrywają prawa patentowe, które stanowią poważne źródło dochodu.
TRISET PLUS - przewód klasy A+.
Okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji telewizyjnych. W procesie przesyłania sygnału kluczowe jest odizolowanie go od sygnałów zakłócających, pochodzących z instalacji prądowych lub biegnących równolegle innych kabli TV-SAT (przesłuchy). Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest w zakresie 30-3000 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecany jest przewód TRISET PLUS E1016.Żyła wewnętrzna wykonana z drutu miedzianego o średnicy 1,13 mm oraz potrójny ekran:
folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 81% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza.
folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 81% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza.
TRISET PLUS E1016 spełnia wymagania ekranowania dla klasy A+ w całym przedziale częstotliwości 30-3000 MHz. W znacznym zakresie spełnia również wymagania stawiane kablom klasy A++. Przewód TRISET PLUS E1016 zaleca się stosować w instalacjach, gdzie wiele kabli antenowych biegnie równolegle na długim odcinku lub gdy w pobliżu prowadzone są kable energetyczne.
Ekranowanie przewodu TRISET PLUS w przedziale częstotliwości 30-3000 MHz oraz wymagania dla klasy A+ i A++. W zakresie częstotliwości 1000 - 3000 MHz TRISET PLUS spełnia wymagania klasy A++.
Media konwertery Ultimode - diagnostyka instalacji.
Media konwertery Ultimode pozwalają na przesył sygnału Ethernet za pomocą światłowodu. Są to urządzenia typu "plug and play", niewymagające żadnej konfiguracji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wykonana instalacja nie działa.W razie wystąpienia problemów pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać instalator jest weryfikacja poprawności świecenia diod na obu media konwerterach.
- PWR - zasilanie
- FP - część optyczna
- TP - część miedziana
- 1000M - aktywny tryb pracy 1000 Mbit/s (dla wybranych modeli)
- Link/Act - aktywny link optyczny (strona lewa); aktywny link po stronie skrętki (strona prawa)
- FDX/COL - aktywny tryb Full Duplex
W przypadku problemów z działaniem połączenia światłowodowego bazującego na media konwerterach należy po kolei zweryfikować stan poszczególnych diod. Brak stałego podświetlenia diody PWR oznacza uszkodzenie media konwertera lub, znaczenie częściej, problem z zasilaczem. Środkowy rząd diod (Link/Act) daje informację o prawidłowym zestawieniu połączenia po stronie światłowodu (strona lewa) oraz skrętki komputerowej (strona prawa). Zwykle diody te migają w czasie, gdy przesyłane są dane. Brak aktywności danej diody oznacza najczęściej problem z okablowaniem lub, w przypadku strony światłowodowej dla połączeń 2-włóknowych, błędne podłączenie wtyków Tx oraz Rx. W tym obszarze najczęściej popełniane są błędy podczas instalacji i to najczęściej te diody pozwolą na szybką diagnozę problemu.
Diody FDX/COL informują o aktywnym trybie pełnego duplexu (transmisja jednocześnie w dwóch kierunkach). Brak ich podświetlenia oznaczać może uszkodzenie kabla lub, w przypadku skrętki, źle zarobiony wtyk RJ-45. Dioda 1000M oznacza, że na porcie miedzianym media konwerter wynegocjował prędkość transmisji 1000 Mbit/s. Dioda ta zapali się tylko wtedy, gdy po drugiej stronie skrętki komputerowej podłączone jest urządzenie z interfejsem obsługującym taką prędkość. W sytuacji, gdy pomimo podłączenia urządzenia z portem 1000 Mbit/s dioda nie zapala się, należy sprawdzić stan okablowania UTP.
Jak podłączyć mikrofon do urządzeń monitoringu?
W CCTV możliwe jest nagrywanie obrazu wraz z dźwiękiem. W systemach HD-TVI moduł fonii podłączany jest do wejścia "audio in" w rejestratorze, natomiast w systemach IP podłączany jest do kamery i stamtąd dźwięk jest przesyłany do rejestratora. Poniżej przedstawiony jest schemat połączenia kamery IP Hikvision z modułem fonii DS-2FP2020 M1918.Mikrofon pojemnościowy Hikvision DS-2FP2020 M1918
Mikrofon posiada 3 złącza: dwa do podania napięcia zasilającego DC 12 V i jedno sygnałowe. Biały przewód należy podłączyć do wejścia "audio in" kamery, czarny do masy zasilania i do złącza "GND" kamery, natomiast czerwony do bieguna dodatniego zasilania. W konfiguracji kamery należy ustawić wejście audio jako "LineIn". Jeżeli kamera zasilana jest DC 12 V, to można skorzystać z tego samego źródła zasilania. W przypadku zwykłej kamery IP zasilanej PoE do mikrofonu należy doprowadzić dodatkowe zasilanie DC 12 V. Spotykane są też kamery mające wyprowadzone złącze zasilania 12 V, np. K02659.
Nowa ekranowana skrętka w ofercie.
Przewód NETSET F/UTP kategorii 6 E1612_500 to najwyższej jakości skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego.Cechy wyróżniające ekranowaną skrętkę E1612 NETSET BOX F/UTP kategorii 6:
- najwyższej jakości materiały, perfekcyjny sposób wykonania potwierdzony 15-letnią gwarancją,
- parametry techniczne znacznie przewyższające wymagania kategorii 6,
- klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - Dca s2 d2 a1, skrętka spełnia wymagania normy EN50575,
- przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
- żyły jednodrutowe, miedziane, o średnicy 0,565 mm,
- izolacja żył wykonana z HDPE barwionego w masie, średnica żył: 1,12 mm,
- ekran aluminiowy,
- powłoka kabla wykonana z polietylenu LSZH w kolorze białym, średnica zewnętrzna: 7,4 mm.
Wykres sumarycznego przesłuchu zdalnego PSELFEXT przewodu E1612 w odniesieniu do normy EN50173
Przewód tego typu stosowany jest w instalacjach, gdzie sygnał transmitowany przez przewód może być narażony na różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne powstałe z kabli elektrycznych bądź innych kabli sygnałowych, czy też urządzeń (klimatyzatory, silniki dużej mocy, urządzenia przemysłowe).
Przewód NETSET F/UTP kategorii 6 LSZH Dca s2 d2 a1 /500m/ E1612_500
Główne elementy modułowego wideodomofonu IP.
Modułowy wideodomofon IP Hikvision 2. generacji charakteryzuje się dużą funkcjonalnością i możliwościami rozbudowy. Stację bramową można składać z różnych elementów w zależności od potrzeb. Niezbędnym elementem modułowej stacji bramowej jest moduł główny z kamerą. Moduł wyświetlacza, który przekazuje informacje o statusie stacji bramowej informuje o otwarciu drzwi, wywołaniu oraz rozmowie, pozwala również na wybranie kontaktu z utworzonej listy lokatorów (max. 500) i zainicjowanie połączenia. Jeżeli wymagana jest funkcjonalność zamka szyfrowego, to należy wstawić klawiaturę pozwalającą na odblokowanie zamka i na wybór numeru abonenta. Jeżeli użytkownik chce otwierać drzwi za pomocą transponderów RFID, należy dodać taki czytnik itd. Jedna stacja bramowa może być rozbudowana do 8 modułów dodatkowych (1 moduł główny + 8 dodatkowych) pozwalających uzyskać różną funkcjonalność w zależności od wymagań.Moduł główny wraz z modułami rozszerzeń w systemie IP:
Zasilacz impulsowy MDR-100-48 48 V Mean Well, szyna DIN N93327 został specjalnie zaprojektowany do zasilania switchy przemysłowych, układów sterowania i urządzeń automatyki, dla których wymagane jest stabilizowane napięcie DC. Zasilacz przeznaczony jest do montażu na szynie DIN. Napięcie wyjściowe: DC 48 V, wydajność prądowa: 2 A. | ||
DS-KV8213-WME1 Stacja bramowa IP Villa 2 gen. G73634 to 2-abonentowa stacja bramowa systemu wideodomofonowego IP Hikvision 2. generacji. Estetyczne wykonanie i duża funkcjonalność sprawiają, że stacja ta doskonale sprawdzi się przy budowie systemów dla domów jednorodzinnych. Wbudowana kamera kolorowa o rozdzielczości 2 Mpix, z szerokimi kątami pokrycia (129° (H) / 75° (V)), wraz z oświetlaczem podczerwieni IR o zasięgu do 3 m zapewnia prawidłową obserwację przez całą dobę. Wbudowany czytnik transponderów w standardzie Mifare (13,56 MHz) pozwala na otwieranie za pomocą kart lub breloków. | ||
Kabel światłowodowy Fibertechnic DAC Z-XOTKtcdD 4J L79204 przeznaczony jest do instalacji bezpośrednio w ziemi. Kabel posiada powłokę HDPE o dużej odporności na zgniatanie (4000 N). Kable w tej powłoce cechuje również odporność na niskie temperatury. Znajdują zastosowanie zarówno w realizacji ostatniej mili sieci FTTH, jak i w dowolnych instalacjach, w których konieczne jest wykonanie połączeń ziemnych bez możliwości ułożenia dodatkowych zabezpieczeń w postaci rur osłonowych. | ||
Warto przeczytać:
Wideo konwertery światłowodowe - sterowanie PTZ. Wszystkie modele wideo konwerterów Ultimode posiadają możliwość przesyłania danych RS485, np. sygnałów sterujących kamerami PTZ. Konieczność przesyłu tego typu danych nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji - ważne jest jedynie odpowiednie podłączenie przewodów i typowa dla wszystkich systemów monitoringu konfiguracja klawiatury, kamer oraz rejestratora...>>>więcej
Idea zastosowania wideo konwerterów światłowodowych.
Przesył sygnału wideo z kamery do rejestratora oraz sterowanie kamerą PTZ.
Przesył sygnału wideo z kamery do rejestratora oraz sterowanie kamerą PTZ.