Nr 22/2020 (1.06.2020)
Najszybsza kamera na świecie.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications naukowcy z California Institute of Technology zaprezentowali nową technikę obrazowania, która może uchwycić oszałamiające 70 bilionów (70 x 1012) klatek na sekundę. Wcześniejsze prace nad obrazowaniem oparte na czujnikach krzemowych wprowadzały prędkości sięgające milionów klatek na sekundę. Nie wystarcza to jednak do uchwycenia i dokumentowania najbardziej ulotnych zjawisk fizycznych takich, jak synteza jądrowa czy fluorescencyjny rozpad radioaktywny cząsteczek. Naukowcy zwykle badają te ultraszybkie zdarzenia, wyzwalając je wiele razy i wielokrotnie obserwując je w innym przedziale czasu. Takie podejście mocno ogranicza jednak możliwość rejestracji i obserwacji niektórych zjawisk.Technika Lihong Wanga, opracowana przez profesora inżynierii medycznej i elektrotechniki w Caltech nosi nazwę skompresowanej ultraszybkiej fotografii spektralnej CUSP (ang. Compressed Ultrafast Spectral Photography). Wykorzystuje ona krótkie impulsy światła laserowego trwające jedną femtosekundę (0,000 000 000 000 001 sekundy). Cały układ podzielony jest na dwa obszary: obrazowania i oświetlenia. W obszarze obrazowania wymienny układ soczewek rejestruje scenę jednocześnie dzieląc strumień światła na dwie ścieżki. Na końcu jednej z nich znajduje się kamera rejestrująca nierozproszone światło. W drugim torze umieszczony jest moduł DMD (digital micromirror device) odpowiedzialny za enkodowanie rejestrowanego obrazu do pseudolosowego strumienia binarnego, który w postaci światła przekazywany jest z kolei do kamery smugowej. Kamery tego typu rejestrują zmiany natężenia światła w funkcji czasu (wykorzystywane są m.in. w pojazdach autonomicznych jako element systemu LIDAR). Sekcja oświetlania (iluminacji) odpowiada za generowanie i kierowanie na rejestrowaną scenę laserowych, ultra-krótkich impulsów. W ciągu sekundy układ generuje 70 bilionów impulsów, co przekłada się na tyle samo klatek rejestrowanego obrazu.
Przewód TRISET B2CA - kabel bezhalogenowy.
Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego producenci kabli zalecają zastosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki).W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy rodzaj przewodu koncentrycznego TRISET B2CA E1020_500 do instalacji RTV/SAT w budynkach instytucji publicznych. Kabel posiada płaszcz LSOH (izolacja bezhalogenowa). W przypadku pożaru kable te nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a emitowane gazy nie są korozyjne.
Przewód TRISET B2CA wykonany w powłoce LSOH posiada żyłę centralną wykonaną z drutu miedzianego o średnicy 1,05 mm oraz potrójny ekran (pierwsza folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 82% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza)
Cechy wyróżniające:
- zgodny ze standardem class A++
- klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - B2ca-s1a,d1,a1
- zgodny z wymaganiami rozporządzenia MTBiGM
- miedziany rdzeń 1,05 mm
- niska tłumienność
- wysoka skuteczność ekranowania
- 82% pokrycie oplotem
- 5 lat gwarancji
- przewód w powłoce LSOH
Wideo konwertery światłowodowe - sterowanie PTZ.
Wszystkie modele wideo konwerterów Ultimode posiadają możliwość przesyłania danych RS485, np. sygnałów sterujących kamerami PTZ. Konieczność przesyłu tego typu danych nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji - ważne jest jedynie odpowiednie podłączenie przewodów i typowa dla wszystkich systemów monitoringu konfiguracja klawiatury, kamer oraz rejestratora.Idea zastosowania wideo konwerterów światłowodowych.
Przesył sygnału wideo z kamery do rejestratora oraz sterowanie kamerą PTZ.
Przesył sygnału wideo z kamery do rejestratora oraz sterowanie kamerą PTZ.
Aby możliwa była komunikacja pulpitu sterowniczego/rejestratora z kamerą, należy:
- podłączyć okablowanie do nadajnika (kamera) oraz odbiornika (pulpit sterowniczy/rejestrator) zestawu wideo konwerterów (wykorzystywane są dwa przewody: "+" oraz "-"),
- przy pomocy mikroprzełączników umieszczonych na kamerze ustawić adres kamery PTZ oraz rodzaj i szybkość transmisji szeregowej,
- na pulpicie sterowniczym/rejestratorze wybrać odpowiedni rodzaj oraz szybkość transmisji dla kamery o zadanym adresie.
Najczęstszą przyczyną braku komunikacji na linii kamera PTZ - pulpit sterowniczy jest brak odpowiedniej konfiguracji protokołu transmisji po stronie kamery lub po stronie pulpitu. Zgodne być muszą zarówno standard, jak i prędkość transmisji. Najczęściej stosowanym w instalacjach wyborem jest protokół PELCO-D lub PELCO-P oraz prędkość 9600 b/s.
W sytuacji, gdy do sterowania PTZ nie jest wykorzystywana zewnętrzna klawiatura, tylko bezpośrednio rejestrator (sterowanie, jako element protokołu HD-TVI), port RS-485 rejestratora podłączyć należy do odbiornika zestawu wideo konwerterów. Brak takiego połączenia skutkować będzie brakiem możliwości sterowania kamerą, ponieważ sygnały sterujące wysyłane w kablu koncentrycznym (HD-TVI) nie są transmitowane przez światłowód (transmitowane jest wyłącznie wideo).
Obsługa kamer 8 Mpix w rejestratorach serii HUHI.
W systemie TurboHD dostępne są kamery o rozdzielczości do 8 Mpix. Tak wysoka rozdzielczość sprawdza się przy monitorowaniu szerokich scen, pozwalając uzyskać odpowiednią jakość obrazu wyrażaną jako gęstość pikseli, czyli ilości pikseli na metr wysokości obserwowanego kadru lub obiektu. Rozdzielczość 4K umożliwia zarejestrowanie czterokrotnie więcej szczegółów niż kamery z przetwornikami 2 Mpix (1080p) i tym samym pozwala na uzyskanie bardziej użytecznego obrazu.Model | Kod | Ilość kanałów | Max. rozdzielczość | Znamionowa rozdzielczość |
DS-7204HUHI-K1 | M75505 | 4 | 8 Mpix przy 8 kl./s (tylko pierwszy kanał) | 5 Mpix przy 12kl./s |
DS-7208HUHI-K2 | M75509 | 8 | 8 Mpix przy 8 kl./s | 5 Mpix przy 12kl./s |
DS-7216HUHI-K2 | M75517 | 16 | 8 Mpix przy 8 kl./s | 5 Mpix przy 12kl./s |
DS-7324HUHI-K4 | M75531 | 24 | 8 Mpix przy 8 kl./s | 5 Mpix przy 12kl./s |
DS-7332HUHI-K4 | M75532 | 32 | 8 Mpix przy 8 kl./s | 5 Mpix przy 12kl./s |
Dedykowany kontroler do systemu Omada TP-Link.
Kontroler OC200 N2560 został zaprojektowany do centralnego zarządzania całą siecią urządzeń z serii EAP. Funkcje takie, jak: monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analiza poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, aktualizacja i restart systemu oraz łatwe skalowanie sieci wspomogą zarządzanie siecią WiFi.Cechy wyróżniające:
- Scentralizowane zarządzanie siecią Wi-Fi,
- Zarządzanie siecią z chmury,
- Obsługa PoE (802.3af/802.3at) umożliwiająca łatwą instalację,
- Najwyższa jakość konstrukcji, wydajny chipset, trwała metalowa obudowa i port USB do automatycznego tworzenia kopii zapasowych,
- Wygodne zarządzanie siecią za pomocą aplikacji Omada,
- Wiele opcji logowania do sieci dla gości (Facebook, logowanie przez SMS, system Voucher).
Dzięki kontrolerowi można ustawić uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań, takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
Historia postępu budowy z wykorzystaniem kamery IP marki Hikvision.
Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem lub zdarzeniem. Wyzwalanie czasowe można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku/karcie pamięci/serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Do monitorowania postępu można więc wykorzystać kamerę wyposażoną w slot na kartę pamięci microSD (oznaczenie F w nazwie kamery lub kamery ze slotem na kartę pamięci z oznaczeniem G0, G1). Interwał czasowy można ustawić od 1 s do 7 dni. Dodatkowo harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 16:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek.Widok okna konfiguracji harmonogramu
dla wyzwalania czasowego zrzutu obrazu | Widok okna konfiguracji
wyzwalania czasowego |
Przykłady kamer Hikvision obsługujących funkcję czasowego zrzutu ekranu:
Mufa nasłupowa TRACOM MDU B16 L5616 jest mufą typu box wyposażoną w 18 portów wlotu/wylotu. Mufa tego typu jest stosowana do ochrony splotów kabli światłowodowych i systemów rozgałęziających w instalacjach napowietrznych oraz naściennych. Materiał Polycarbonate (PC) tworzący obudowę wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa odpornego na promieniowanie UV, niską (-40°C) i wysoką (+60°C) temperaturę oraz substancje chemiczne, co sprawia, że nadaje się zarówno do instalacji napowietrznych, jak i kanałowych oraz doziemnych. | ||
Tuner Ferguson Ariva 254 combo DVB-S/S2+DVB-T/T2/C A99254 umożliwia odbiór telewizji naziemnej DVB-T/T2, kablowej DVB-C oraz satelitarnej DVB-S/S2. Jedna z głowic odpowiada za odbiór sygnału DVB-T/T2 oraz DVB-C, druga natomiast za odbiór sygnału DVB-S/S2. Jest to uniwersalne urządzenie oferujące najwyższą jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości HD. Dzięki wbudowanemu portowi USB z funkcją timeshift możliwe jest nagrywanie ulubionych programów na zewnętrznej pamięci, a także odtwarzanie plików z muzyką, zdjęć oraz filmów w jakości HD. | ||
Kamera ręczna termograficzna DS-2TP31B-3AUF do pomiaru temperatury Hikvision K04782 to ręczna kamera termograficzna dedykowana do pomiaru temperatury w czasie rzeczywistym z wysoką dokładnością +/- 0,5 °C w zakresie od 30°C do 45°C. Dzięki wysokiej skuteczności i szybkości pomiaru (ok. 1 s) tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się w miejscu gdzie wymagany jest bezdotykowy szybki pomiar temperatury dużej ilości osób w krótkim czasie (wstępna weryfikacja). | ||
Warto przeczytać:
Jaki jest maksymalny zasięg transmisji sygnału TurboHD? W systemie TurboHD sygnał wideo oraz zasilanie mogą być transmitowane z wykorzystaniem kabli koncentrycznych lub skrętki. Zasięg transmisji zależy od typu przewodu, rozdzielczości i płynności obrazu. Przekroczenie określonego maksimum skutkuje znacznym obniżeniem jakości obrazu - utratą szczegółowości i rozmyciem, a w przypadku znacznych odległości utratą synchronizacji obrazu, a nawet całkowitym zanikiem obrazu...>>>więcej