Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2020 (2.03.2020)

Czy drony mogą zapewnić dostęp do Internetu?

22-letni Rahul Tiwari, student amerykańskiej uczelni Uniwersytet Purdue w stanie Indiana wpadł w 2017 roku na ciekawy pomysł dostarczenia Internetu z dronów. Telelift jest próbą stworzenia latającej wieży telefonii komórkowej wykorzystującej do tego drony wielkości stołu, które przymocowane są do ziemi za pomocą przewodu. Drony podłączone do paneli słonecznych lub źródła zasilania na ziemi mogą, według ich producenta, unosić się na wysokości ok. 60 m przez co najmniej miesiąc.
Widok drona przeznaczonego do dystrybucji Internetu
Tiwari początkowo chciał wykorzystać swoje drony jako latające wieże strażnicze do walki z kłusownictwem w Afryce, jednak po konsultacji z osobami z branży dostrzegł w nich większy potencjał. Umieszczając na nich routery 4G można dostarczyć Internet w dowolne miejsce. Jego startup Spooky Action w Minesocie chce teraz uruchomić Telelift na obszarach o słabym zasięgu Internetu, zaczynając od Kenii, Nigru, Botswany i Senegalu. Według GSMA, organizacji, która reprezentuje operatorów telefonii komórkowej na arenie międzynarodowej, ok. 4 miliardy ludzi na całym świecie nadal nie ma dostępu do Internetu.
Każdy dron może dostarczyć Internet dla kilkuset osób w promieniu 32 do 48 km. Rozległe, pustynne obszary mogą potrzebować tylko jednego drona, natomiast na przedmieściach może być wymagane użycie kilku. Telelift boryka się jednak z wieloma potencjalnymi przeszkodami. Władze lotnictwa cywilnego coraz bardziej zaniepokojone są ilością samolotów bezzałogowych, awariami silników czy zajętością przestrzeni powietrznej. Sam Twala z południowoafrykańskiej firmy konsultingowej NTSU Aviation Solutions uspakaja jednak organy regulacyjne. Telelift posiada zapasowy akumulator i system sterowania, dzięki czemu może pozostać na wysokości nawet po przecięciu uwięzi i lądować bezpiecznie. Telelift wydaje się być doskonałym produktem do reagowania w nagłych wypadkach czy poszukiwaniu i ratowaniu ludzi. Ciągłe użytkowanie może być jednak problematyczne, ponieważ wiele elementów dronów nie jest przeznaczonych do pracy ciągłej w ekstremalnych warunkach. Aby drony radziły sobie z afrykańskim upałem konieczne jest ulepszenie silników i stosowanych materiałów.

Instalacja multiswitchowa w budunku wielorodzinnym.

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali pięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Seria multiswitchy pięciowejściowych MV-5XX TERRA przeznaczona jest do instalacji magistralnych jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrównanych poziomów na gniazdach. Dodatkowo multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla (kabel ma większą tłumienność dla wyższych częstotliwości).
Przykład instalacji TV/SAT dla budynku wielorodzinnego (4 klatki, 4 kondygnacje) - jedna pozycja satelitarna. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźnik: SDQ-508 R70520 oraz SD-504 R70515, odgałęźniki: SD-515, R70517, SD-510 R70516 oraz muiltiswitche serii MV-5XX TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-51 R70501.
Więcej przykładów instalacji teletechnicznych RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych.
Topologia magistralna oferuje szereg zalet w stosunku do popularnych instalacji kaskadowych. Najważniejsza z nich związana jest z awaryjnością tego typu sieci. W systemach kaskadowych awaria jednego urządzenia powoduje zanik sygnału w całej instalacji - lokalizacja przyczyny i źródła awarii jest tym trudniejsza, im większy jest system. W rozwiązaniu proponowanym przez firmę TERRA awaria jednego z multiswitchy powoduje zanik sygnału jedynie u podłączonych do niego użytkowników, reszta sieci działa bez zmian.

Inteligentne zdalne wyszukiwanie nagrań z rejestratorów HD-TVI Hikvision.

W rejestratorach HD-TVI operator ma do dyspozycji funkcję inteligentnego przeszukiwania nagrań. Analiza nagrań dostępna jest zarówno przy dostępie lokalnym, jak i zdalnym przez przeglądarkę internetową.
Przykład inteligentnej analizy nagrań. Nagrania przeszukane zostały pod kątem wykrycia przekroczenia żółtej linii. W zielonym prostokącie rejestrator oznaczył poruszający się obiekt. Momenty wykrycia przekroczenia linii zaznaczone są na osi czasu na czerwono, niebieski kolor oznacza, że było włączone nagrywanie ciągłe.
Analiza nagrań może być przeprowadzona poprzez wykrycie:
  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia do zaznaczonego obszaru,
  • detekcji ruchu na całym ekranie.
Po przeszukaniu nagrań, momenty, gdzie wykryto dane zdarzenie oznaczone są kolorem czerwonym na osi czasu. W ten sposób można szybko i efektywnie przeszukać nagrania. Dla wykrycia przekroczenia linii oraz wtargnięcia do zaznaczonego obszaru funkcje VCA dla danego kanału muszą być aktywne w momencie nagrywania materiału (sposób ich konfiguracji nie ma znaczenia). Dla pełnoekranowej detekcji ruchu nie jest to wymagane.

Deklaracja zgodności dla szaf RACK.

Jeszcze do niedawna szafy RACK wykorzystywane były tylko w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych oraz serwerowniach. Dziś mniejsze szafy stosowane są niemal w każdej instalacji budynkowej, a nawet domowej. Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do zakańczania telekomunikacyjnej instalacji kablowej oraz instalowania urządzeń aktywnych.
Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory). W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm umożliwiający dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Można z niego skorzystać wybierając kartę katalogową szafy RACK, np. R912020, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
W małych instalacjach najczęściej wykorzystywane są wiszące szafy RACK.
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. poprzez spełnienie wytycznych normy PN-EN 60950-1:2007, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG

Zapisywanie i wczytywanie listy numerów rejestracyjnych do kamery DS-2CD4A26FWD-IZS/P.

Kamera DS-2CD4A26FWD-IZS/P K17893 (ogniskowa 2,8 - 12 mm) lub K17894 (ogniskowa 8 - 32 mm), dedykowana do identyfikacji numerów rejestracyjnych, może zostać wykorzystana jako autonomiczne urządzenie np. do sterowania otwieraniem szlabanu na osiedlu, bez konieczności stosowania rejestratora.
Kamera IP projektowa Hikvision DS-2CD4A26FWD-IZS/P (2MPix, MOTOZOOM 2.8-12mm, 0.0027 lx, IR do 50m, WDR(120dB), LPR, IP67)
Do kamery DS-2CD4A26FWD-IZS/P K17893 lub K17894 można wgrać listę 2048 numerów rejestracyjnych, dla których aktywowane jest wyjście alarmowe i otwierany jest szlaban wjazdowy na osiedle. Kamera działa autonomicznie.
Bezpośrednio do kamery, można wgrać listę numerów rejestracyjnych, po wykryciu których kamera za pomocą wyjścia alarmowego otwiera szlaban. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zautomatyzować i ułatwić proces wjazdu na osiedle. Do kamery można wgrać w sumie 2048 numerów, które mogą zostać przypisane do białej (dozwolonej) lub czarnej (niedozwolonej) listy. Cały proces dodawania i usuwania numerów jest bardzo prosty. W tym celu należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki Configuration -> Road Traffic -> Blacklist & Whitelist. W opisanej lokalizacji dostępny będzie przycisk Export umożliwiający wyeksportowanie aktualnej listy tablic (plik z rozszerzeniem *.xls), którą należy zapisać na dysku twardym. Po przejściu do edycji pliku, dostępne będą trzy pola, które należy uzupełnić:
  • N.O. - numer porządkowy,
  • Plate Num - numer rejestracyjny samochodu,
  • Group (0 black list, 1 white list) - należy wpisać 0 (czarna lista) lub 1 (biała lista).
Widok okna importu białej/czarnej listy tablic rejestracyjnych w kamerze K17893, K17894
Widok okna edycji pliku z rozszerzeniem *.xls, w którym uzupełnia się listę tablic rejestracyjnych.
Po uzupełnieniu listy należy zapisać zmiany i przejść ponownie do zakładki Configuration -> Road Traffic -> Blacklist & Whitelist, nacisnąć przycisk Browse i wskazać lokalizację zapisanego pliku, a następnie kliknąć Import w celu wczytania do kamery uzupełnionej listy. Aby zakończyć konfigurację, należy przejść do zakładki Configuration -> Road Traffic -> Detection Configuration, uaktywnić detekcję pojazdów, zaznaczyć obszar detekcji, skonfigurować harmonogram oraz określić reakcję na pojawienie się samochodu na białej lub czarnej liście (np. wyzwolenie wyjścia alarmowego).

Przykład realizacji światłowodowej przełącznicy 1U RACK.

Obsługa spawarki światłowodowej jest niewątpliwie kwestią podstawową przy realizacji instalacji bazujących na okablowaniu światłowodowym. Instalatorzy podchodząc do pierwszych realizacji tego typu szybko przekonują się jednak o tym, że samo spawanie nie jest problemem. Chociaż sposób przygotowania włókien, ich czyszczenie i cięcie jest ważne i winno być wykonywane we właściwy sposób, istotę problemu przy realizacjach traktów optycznych stanowi poprawne i estetyczne zabezpieczenie wszystkich połączeń w przełącznicach, puszkach, kasetach itp. Instalator musi odpowiednio przygotować i odmierzyć zapas włókien, a następnie zabezpieczyć wszystkie połączenia w taki sposób, aby w przyszłości możliwe były ewentualne poprawki lub rozbudowa instalacji. Każda przełącznica czy puszka instalacyjna wymagać będzie nieco innego podejścia, jednak ogół założeń i procedura postępowania jest na ogół taka sama.
Przystępując do zakończenia okablowania światłowodowego w przełącznicy należy:
  • zapewnić zapas kabla przed wejściem na przełącznicę,
  • upiąć kabel na wejściu przełącznicy odmierzając wcześniej z grubsza odpowiednią długość kabla mającą znaleźć się w przełącznicy,
  • odpowiednio obrobić kabel i wprowadzić do przełącznicy,
  • jeśli kabel ma konstrukcje tubową, to tubę przypiąć należy na wejściu kasety spawów,
  • odmierzyć odpowiedni zapas włókien - taki, aby możliwe było wygodne spawanie poza przełącznicą,
  • wprowadzić wstępnie odmierzone włókna do kasety spawów i wykonać precyzyjny domiar zapewniający umiejscowienie osłonek spawów w przeznaczonych do tego miejscach,
  • analogicznie odmierzyć odpowiednio pigtaile tak, aby w przełącznicy uniknąć niepotrzebnych zwojów,
  • wykonać spawanie,
  • wprowadzić włókna kabla oraz pigtaile do kasety spawów; w miarę możliwości zaleca się wykonanie zapasu włókien kabla oraz pigtaili na osobnych pętlach,
  • upiąć pigtaile na wyjściu kasety,
  • wpiąć pigtaile do płyty czołowej.
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Przykład realizacji prostej przełącznicy RACK 1U
Na zdjęciu powyżej przedstawiona została realizacja przełącznicy optycznej instalacji RTV/SAT. Stanowi ona zakończenie dwóch uniwersalnych kabli 8J (zakończone po 2 włókna), których włókna są następnie krosowane na panelu przednim. Na potrzeby testu jeden z pigtaili posiada szlif PC (kolor niebieski), aby możliwa była empiryczna ocena wpływu stosowania połączeń PC <-> APC na tłumienie sygnału.
Powyższa realizacja jest jedną z wielu, jakie inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL wykonują wspólnie z uczestnikami kursu spawania światłowodów. Podczas zimowo-wiosennej edycji kursów instalatorzy mają możliwości nabycia teoretycznej oraz przede wszystkim praktycznej wiedzy z zakresu spawania światłowodów i realizacji połączeń światłowodowych. Dla wielu uczestników kurs jest okazją do pierwszego kontaktu ze spawarką. Instalatorów zapraszamy na kursy organizowane przez firmę DIPOL.

Nowości produktowe:

Kabel światłowodowy Fibertechnic DAC Z-XOTKtcdD 2J 9/125 ITU-T G.657A1 4kN
Kabel światłowodowy Fibertechnic DAC Z-XOTKtcdD 2J L79202 przeznaczony jest do instalacji bezpośrednio w ziemi. Kabel posiada powłokę HDPE o dużej odporności na zgniatanie (4000N). Kable w tej powłoce cechuje również odporność na niskie temperatury. Znajdują zastosowanie zarówno w realizacji ostatniej mili sieci FTTH, jak i w dowolnych instalacjach, w których konieczne jest wykonanie połączeń ziemnych bez możliwości ułożenia dodatkowych rur osłonowych.

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G1-L (4 MPix, 2.8 mm, 0.0014 lx, światło białe do 30 m, WDR, H.265, ColorVu)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G1-L K00311 to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących wzbogacić swój monitoring o rozwiązanie pozwalające obserwować scenę przez cała dobę w trybie kolorowym, rejestrując tym samym wszystkie niezbędne szczegóły.


Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T47G1-L (4 MPix, 2.8 mm, 0,0014 lx, światło białe do 30 m, WDR, H.265, ColorVu)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T47G1-L K04471 to kamera z serii ColorVu pozwalająca prowadzić obserwację przez cała dobę w trybie kolorowym, rejestrując tym samym wszystkie niezbędne szczegóły.

Warto przeczytać:

Technika kompensacji wibracji AcuTrac w dyskach twardych Seagate SkyHawk. Dyski twarde używane w systemach monitoringu narażone są na duże wibracje, które mogą powodować problemy z zapisem lub odczytem danych. Szczególnie narażone są dyski instalowane w rejestratorach wielodyskowych i wyposażonych w system chłodzenia wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą wiatraków. Wibracje pochodzące z sąsiednich dysków i wiatraków obniżają ...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Silniki VCM i PZT umieszczone na głowicy dysku HDD
15 lat gwarancji na przewody Netset