Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2020 (17.02.2020)

Panele słoneczne działające 24 godziny na dobę.

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis pracują nad panelami anty-solarnymi. Ma to być uzupełnienie znanych od lat paneli fotowoltaicznych. Naukowcy doszli do wniosku, że możliwe jest wyprodukowanie paneli działających również w nocy. Ich sprawność w tym okresie stanowiłaby około 1/4 sprawności osiąganych podczas słonecznego dnia.
Głównym założeniem pozyskania energii jest jej przepływ między emitentem i pochłaniaczem. W dzień źródłem ciepła jest Słońce, natomiast po zachodzie Słońca to powierzchnia Ziemi emituje energię cieplną w postaci promieniowania podczerwonego w kierunku zimnego, nocnego nieba - kosmosu.
Panele anty-solarne, czyli „alternatywa” dla energii słonecznej
Nowe panele nie posiadałyby ogniw krzemowych, tak jak w zwykłych panelach słonecznych, tylko stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych - miałyby przechwytywać promieniowanie podczerwone. Naukowcy zaznaczają, że ich moduł termoradiacyjny byłby w stanie osiągnąć efektywność na poziomie 1/4 sprawności paneli fotowoltaicznych. Obecnie projekt znajduje się na poziomie koncepcyjnym - budowa sprawnego urządzenia jest na etapie planów. Naukowcy zwrócili jednak uwagę na dość istotny aspekt wykorzystania dużych ilości marnującej się obecnie energii.

Jaka antena do DVB-T/T2?

Pierwszym krajem w Europie, który rozpoczął oficjalną emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 trwają w całej Europie. W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji. Wyłączenie emisji DVB-T planuje się dopiero w 2024 roku. Emisje telewizyjne w obu standardach DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. W Polsce omawiana zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.
Spośród wielu zalet nowego systemu DVB-T2 można wymienić lepsze wykorzystanie pasma (większą pojemnością multipleksu) oraz znacznie efektywniejszy standard zastosowanej kompresji danych HEVC (ang. High Efficiency Video Codec)/H.265. DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym kanale o szerokości 8 MHz, natomiast DVB-T2 umożliwia przesłanie do 40 Mb/s. Od strony konsumenta najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD (720p) i Full HD (1080p). Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów w rozdzielczości 4K/Ultra HD.
Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi jest jednym z najpopularniejszych typów anten do odbioru cyfrowego sygnału DVB-T/T2. Cechuje ją stosunkowo prosta konstrukcja oraz wysoki zysk. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz. W zakresie DVB-T/T2 pojedyncza antena może obsłużyć stosunkowo niewielkie pasmo. Parametry są tak dobierane, aby zachować kompromis pomiędzy szerokością odbieranego pasma częstotliwości a zyskiem.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-48 DVB-T/T2
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 oraz A2850 ze wzmacniaczem jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz) z jednego kierunku. Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H, zarówno dla pasma VHF, jak i UHF. Dzięki temu możliwy jest odbiór sygnałów telewizyjnych bez konieczności instalowania anteny dla każdego pasma w przypadku, gdy oba zakresy będą w tej samej bądź różnej polaryzacji.

Energooszczędny UPS.

CyberPower jest znaną na całym świecie marką oferującą systemy UPS przyjazne środowisku. W odpowiedzi na gwałtownie rosnące ceny energii, jak również wzrost świadomości ekologicznej firma opatentowała energooszczędną technologię GreenPower UPS, która polega na wyeliminowaniu problemu straty energii (nagrzewanie się urządzenia). Osiągnięto to dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu obwodów elektrycznych zasilacza, tak aby podczas normalnej pracy omijać układy powodujące straty energii, np. regulujące napięcie AVR, czy transformator. W ten sposób pobór prądu przez obwody własne UPS-a został zredukowany o około 75%.
Badania firmy CyberPower wykazały, że w obiektach typu data center zasilacze UPS zużywają około 18% energii w czasie tzw. warunków normalnych, które stanowią 88% czasu pracy. Dzięki technologii GreeenPower UPSy CyberPower zużywają minimalne ilości prądu, utrzymując maksymalne bezpieczeństwo podłączonych urządzeń. Niezależne testy przeprowadzone przez laboratorium SGS potwierdzają niedostępny dla konkurencyjnych rozwiązań poziom zużycia energii, które jest niższe nawet pięciokrotnie.
Porównanie zużycia energii (na godzinę) wykonane przez niezależne laboratorium SGS

Skrętka dla profesjonalistów.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty przewód NETSET S/FTP kat.7 E1626_500. Nowa skrętka charakteryzuje się podwyższonym stopniem ochrony w warunkach działania ognia - zgodnie z normą EN50575 spełnia ona klasę Cca. Klasyfikacja przewodu w klasie Cca wymusza również dodatkowe badania w zakresie emisji dymów - s (smoke), spadających na podłoże kropel - d (droplets) oraz korozyjności - a (acidity). Pełna klasyfikacja skrętki to: Cca s1a d1 a1. W porównaniu do skrętki kat. 6A nowy przewód umożliwia transmisję wykorzystującą pasmo do 600 MHz.
Skrętka NETSET S/FTP kat. 7 jest wysokiej jakości przewodem przeznaczonym do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach wewnętrznych. Ekran wykonany z siatki oraz folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego.
Cechy wyróżniające skrętki NETSET S/FTP kategorii 7 E1626:
  • najwyższej jakości materiały, perfekcyjny sposób wykonania, potwierdzony 15-letnią gwarancją,
  • parametry znacznie przewyższające wymagania kategorii 7
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
  • znacznik metrowy,
  • żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,56 mm (23 wg AWG),
  • żyły izolowane, skręcone w pary, każda para oddzielnie ekranowana folią aluminiową,
  • izolacja żył wykonana z polietylenu Skin-foam-skin PE, kolory izolacji żył: biało-zielony/zielony, biało-pomarańczowy/pomarańczowy, biało-brązowy/brązowy, biało-niebieski/niebieski,
  • ekran przewodu wykonany z siatki aluminiowej,
  • powłoka kabla wykonana z LSZH, średnica zewnętrzna Ø 7,6 mm.
Przewód NETSET S/FTP kat.7 skrętka ekranowana, wewnętrzna Cca s1a d1 a1 [500 m]
Przewód NETSET S/FTP kat.7 - skrętka ekranowana, wewnętrzna Cca s1a d1 a1 E1626_500

Odtwarzanie nagrań zapisanych na karcie microSD przez kamerę IP Hikvision.

Kamery IP marki Hikvision posiadające slot na kartę microSD mają możliwość bezpośredniego zapisu nagrań na tę kartę lub wykorzystania go do realizacji funkcji ANR, gdzie w przypadku problemów z komunikacją nagrania są zapisywane na karcie, a następnie, po ustabilizowaniu połączenia, są synchronizowane z rejestratorem gwarantując ciągłość nagrań. W przypadku bezpośredniego nagrywania na kartę microSD nagrania mogą być pobrane i odtwarzane po zalogowaniu do kamery bądź za pomocą oprogramowania klienckiego. Czasem jednak zachodzi potrzeba budowy prostego systemu z jedną kamerą wspierającą funkcję nagrywania z zamiarem odtwarzania na komputerze bezpośrednio z karty microSD. Aby system Windows poprawnie wykrył kartę i mógł odtworzyć nagrania, musi być ona sformatowana w systemie plików FAT32. Nagrania wówczas mogą zostać odtworzone za pomocą popularnego odtwarzacza VLC lub dedykowanego przez Hikvision odtwarzacza VSPlayer.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Widok okna formatowania karty microSD w kamerze IP

Bezpieczne otwieranie tub światłowodowych.

Pośród rodzajów kabli światłowodowych liczną grupę stanowią kable z jedną tubą centralną. Taka konstrukcja kabla umożliwia jego łatwe prowadzenie przy zapewnieniu optymalnej ochrony włókien światłowodowych. Przykładem kabla jednotubowego jest popularny, uniwersalny przewód DRAKA U-DQ(ZN)BH. Często instalatorzy pytają o niezbędne narzędzia do obróbki tego typu kabli.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Światłowód DRAKA U-DQ(ZN)BH posiada jedną tubą centralną.
Tubę należy otwierać stripperem obrotowym Ideal L5922.
Najważniejszym i niezbędnym narzędziem jest stripper obrotowy, np. Ideal L5922. Tego typu narzędzie pełnić może szereg funkcji, z których najistotniejszą jest rysowanie tuby, w której umieszczone są włókna. Rysowanie następuje poprzez kilkukrotny obrót ostrza na powierzchni tuby. Następnie tubę taką łamie się ręcznie i zsuwa z włókien. Takie podejście gwarantuje 100% bezpieczeństwo znajdujących się wewnątrz tuby włókien. Otwieranie tuby za pomocą zwykłego noża tapicerskiego, strippera do obierania włókien lub innego tego typu narzędzia nie daje takiej gwarancji.
Stripper obrotowy Ideal (3-6.4mm)
Stripper obrotowy Ideal L5922 jest jednym z podstawowych narzędzi, niezbędnych do pracy ze światłowodami

Oprócz rysowania tuby, stripper L5922 może zostać wykorzystany do nacinania zewnętrznej powłoki kabla: zarówno poprzecznie (jeśli chcemy zsunąć z kabla powłokę zewnętrzną na niewielkim odcinku, np. 30-50 cm), jak i wzdłużnie (przydatne w przypadku kabli nie wyposażonych w tzw. ripcord do rozrywania powłoki zewnętrznej). Warunkiem poprawnej pracy narzędzia jest regulacja wysokości ostrzy i dopasowanie ich do konkretnego typu przewodu lub tuby.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2685FWD-IZS(B) (8 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0.011 lx, IR do 50m, WDR, IK10, Audio, H.265)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2685FWD-IZS(B) K17728 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 112 - 46°.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1053G0-I (5 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1053G0-I K17667 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 5 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m w technologii EXIR 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.


Szafa RACK 19` 45U 800x1000mm stojąca SIGNAL
Szafa RACK 19` 45U 800x1000mm stojąca SIGNAL R9120160 przeznaczona do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19". Wysokość zewnętrzna szafy to 2,15 m. Szafa jest spakowana w trzech pudłach. Montaż może przeprowadzić jedna osoba w 15 minut.


Warto przeczytać:

Kompaktowa stacja czołowa S3C32WB TERRA. Firma DIPOL wprowadziła do oferty cyfrową, 32-kanałową stację czołową S3C32WB R81635. Urządzenie umożliwia dystrybucję kanałów niekodowanych FTA oraz kodowanych przy pomocy systemu BISS. Stacja czołowa S3C32WB R81635 wyposażona jest w 32 transmodulatory, z których każdy odbiera sygnał z całego transpondera satelitarnego (kilkanaście programów), a następnie tworzy odpowiednio 32 multipleksy DVB-C, umożliwiając odbiór 32 multipleksów cyfrowych na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Stacja czołowa S3C32WB DVB-S/S2 - DVB-C R81635 może wykorzystać multiswitche serii dCSR do odbioru sygnału DVB-S/S2 z 8 pozycji satelitarnych i modulację do 32 multipleksów DVB-C
Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C