Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2020 (3.02.2020)

Hikvision wskazuje 7 trendów w branży bezpieczeństwa na 2020 r.

Bieżący rok może przynieść wiele innowacyjnych zmian w branży bezpieczeństwa. Nowe technologie, takie jak postrzeganie wielowymiarowe, wysoka rozdzielczość (UHD), obrazowanie w słabym świetle, sztuczna inteligencja i technologia chmurowa, otwierają nowe możliwości dla branży bezpieczeństwa. Miliony urządzeń podłączonych do Internetu, będące częścią świata IoT, wymuszają szybszy rozwój systemów zabezpieczeń.
Postrzeganie wielowymiarowe. Można powiedzieć, że kamery postrzegają świat jak ludzkie oko, a przechwytywanie obrazu symulowane jest przez zmysł wzroku. A co, gdyby tak wykorzystać inne zmysły, takie jak słuch, węch, a nawet wykrywać obiekty będące poza zasięgiem wzroku? Połączenie radaru i systemu wideo pozwala rozszerzyć percepcję kamery poza zasięg widzenia, umożliwiając śledzenie i wykrywanie obiektów w odległości do 100 m przy każdej pogodzie. Innym przykładem może być zastosowanie kamery samochodowej z sonarem wykrywającym dźwięk klaksonu pojazdu. Sonar zlokalizuje źródło dźwięku, a kamera dostarczy nagranie lub zdjęcie jako dowód. Funkcjonalność ta może być wykorzystana w miejscach, gdzie obowiązują przepisy dotyczące nadużywania dźwięku. Możliwe jest również osadzenie w kamerze funkcji wykrywania dymu, ciepła czy ciśnienia w celu precyzyjnego monitorowania i zgłaszania zdarzeń bądź incydentów. Obrazowanie zagrożeń wykrywanych wielowymiarowo będzie wpływać w sposób znaczący na systemy bezpieczeństwa i zapewni im większe możliwości w najbliższej przyszłości.
Kilka funkcji inteligentnych w jednej kamerze. Aplikacje sztucznej inteligencji obecne są w branży bezpieczeństwa od kilku lat, ale większość kamer wyposażonych w AI ze względu na ograniczoną moc obliczeniową może uruchomić tylko jeden algorytm, np. zliczanie ludzi czy samochodów. Wydajniejsze układy AI pozwalają na tworzenie kamer wielozadaniowych, umożliwiających uruchomienie kilku funkcji w jednym urządzeniu. Tego typu podejście pozwoli zastąpić kilka kamer jedną, realizującą te same funkcje, co przełoży się na oszczędności w infrastrukturze i ograniczenie ilości niezbędnych urządzeń. Co więcej, producenci mogą zaimplementować różne funkcje w kamerach w zależności od wymaganego scenariusza, dając klientowi możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb.
Proaktywne i kompleksowe systemy bezpieczeństwa. Wielu inwestorów wymaga od projektantów proaktywnych i kompleksowych systemów bezpieczeństwa, które łączą monitoring CCTV, systemy alarmowe, kontrolę dostępu, a nawet ochronę przeciwpożarową. Rozwój sztucznej inteligencji pozwolił na zoptymalizowanie procesu monitorowania dzięki analizie obrazu na żywo czy nagrań, w celu klasyfikacji i śledzenia predefiniowanych obiektów. Takie podejście może być szczególnie skuteczne w proaktywnej identyfikacji występujących zdarzeń i natychmiastowym wydobyciu informacji z nagrań. Przykładowo jeśli kamera wykryje pożar, to może automatycznie wyzwolić zintegrowany z nią system alarmowy i włączyć zraszacze w zagrożonym obszarze. Również, gdy np. system alarmowy, kontroli dostępu czy przeciwpożarowy zgłoszą incydent, to ochronie udostępniany jest obraz z kamer z newralgicznego obszaru, pozwalając na szybką, wizualną weryfikację zdarzenia. Cyfrowa transformacja pozwalająca zwiększyć wydajność jest obecnie koniecznością biznesową dla większości organizacji.
Wysoka rozdzielczość UHD. Po erze rozdzielczości HD pora na UHD (Ultra High Definition). Dzięki większej przepustowości, technologii transmisji o mniejszych opóźnieniach oraz ciągłej optymalizacji technologii kodowania wpływającej również na koszty archiwizacji, stosowanie wysokich rozdzielczości, takich jak 4K czy 8K staje się coraz bardziej opłacalne i otwiera nowe możliwości.
Widoczność w każdych warunkach. Większość incydentów związanych z bezpieczeństwem występuje w nocy, kiedy zdjęcia i nagrania z konwencjonalnych kamer mogą stracić kolory i niezbędne szczegóły na skutek słabego oświetlenia. Technologie obrazowania w słabym świetle stają się coraz bardziej popularne w branży bezpieczeństwa, poprawiając widoczność obiektów w celu identyfikacji szczegółów w dowolnym momencie i w każdych warunkach. Kolejną ważną innowacją jest obrazowanie termiczne, pozwalające wykryć informacje o temperaturze obiektu. Technologia obrazowania termicznego pozwala kamerom „widzieć” w warunkach słabej widoczności, takich jak mgła, smog, deszcz i śnieg, nawet w nocy. Kamery termowizyjne mają ogromny potencjał w różnych zastosowaniach, takich jak ochrona obwodowa, wykrywanie pożaru i pomiar temperatury.
Migracja do chmury. Podłączenie klasycznego monitoringu wizyjnego do Internetu i wykorzystanie łączy o dużej przepustowości otworzyło nowe możliwości nadzoru. Coraz częściej serwery archiwizujące i analizujące obraz znajdują się w bezpiecznych miejscach, a kamery podłączone są przez Internet. Usługi w chmurze mogą przynieść ogromne korzyści w zakresie wydajności, elastyczności, opłacalności i bezpieczeństwa. Nadzór wideo jako usługa (VSaaS) stał się osobną gałęzią w branży bezpieczeństwa sieci. Dzięki VSaaS użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich kamer IP i urządzeń IoT oraz sprawdzić materiał wideo lub zdarzenia alarmowe z dowolnego miejsca.
Wyższe wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki Internetowi rzeczy urządzenia zabezpieczające podłączone do IoT ewoluowały z pojedynczych i odseparowanych urządzeń do otwartych i połączonych. Obawy związane z ochroną danych osobowych są coraz większe, co przekłada się na rosnące wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko ataku organizacje bezpieczeństwa i działy IT będą jednocześnie wymagać i oczekiwać wielopoziomowego podejścia, obejmującego warstwowanie sieci, aplikacji i urządzeń w aspekcie zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Producenci systemów zabezpieczeń będą musieli również chronić swoje urządzenia przez cały okres użytkowania.
Na branżę zabezpieczeń wizyjnych ma też niewątpliwie wpływ rozwój technologii 5G, progresja dużych zbiorów danych czy zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, takie jak RODO.

Jak usunąć urządzenie z konta Hik-Connect?

Łączność z urządzeniami monitoringu za pomocą sieci P2P stała się bardzo popularna ze względu na łatwość konfiguracji i brak wymagania zewnętrznego adresu IP.
Urządzenie, które zostało dodane do konta może być łatwo usunięte za pomocą:
 • aplikacji SADP (od wersji 3.0.2.4 ) - po zaznaczeniu urządzenia na liście i kliknięciu Unbind
Proces usuwania urządzenia z Hik-Connect za pomocą SADP (przycisk Unbind)
 • aplikacji Hik-Connect - przy próbie ponownego dodania urządzenia
Proces usuwania powiązania w aplikacji Hik-Connect
Żeby proces zadziałał, należy spełnić następujące wymagania:
 • urządzanie do usunięcia i program SADP lub smartfon z aplikacją Hik-Connect muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej,
 • należy podać hasło administratora i przepisać kod weryfikacyjny z obrazka.

Wzmacniacze w zbiorczych instalacjach RTV.

Jednym z kluczowych elementów toru sygnałowego w sieciach kablowych są wzmacniacze szerokopasmowe. Ich podstawowym zadaniem jest wzmacnianie sygnału (kompensacja strat na elementach pasywnych sieci - okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach) w takim stopniu, aby była możliwa jego dalsza dystrybucja. Wzmacniacze szerokopasmowe są urządzeniami umożliwiającymi transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (w kierunku abonenta), jak i zwrotnym (od abonenta). Dzięki temu za pomocą sieci koncentrycznej możliwe jest dostarczanie abonentom pełnego pakietu usług Triple Play (TV, Internet i Telefonia).
Produkty firmy TERRA cieszą się dużym zaufaniem wśród instalatorów. Podawane w kartach katalogowych parametry są wartościami minimalnymi, które gwarantuje producent. Na liniach produkcyjnych wdrożono kontrolę jakości na poszczególnych etapach produkcji, a gotowe urządzenia podlegają wielokierunkowym testom.
Wzmacniacz AS-038R65 Terra z kanałem zwrotnym
Wzmacniacz budynkowy R82044 MA044M VHFI+FM/VHFIII/2xUHF TERRA stosowany w zbiorczych instalacjach RTV
W poniższej tabeli zestawiono trzy modele popularnych wzmacniaczy szerokopasmowych firmy TERRA, znajdujących zastosowanie w sieciach kablowych.
Nazwa MA044M MA045M MA050L HA-205R65
  R82044  R82045  R82050 R82307
Kod R82044 R82045 R82050 R82307
Pasmo [MHz] 47-108
174-230
470-862
47-108
174-230
470-862
47-108
174-230
470-790
5-65
47-862
Wejścia VHFI+FM/VHFIII/
2xUHF
VHFI+FM/VHFIII/
UHF
FM+VHFIII/
UHF
FM+VHF+UHF
Wzmocnienie k. dos. [dB] 30...34 30...34 30...34 27...36
Wzmocnienie k. zwrotny [dB] - - - -4...27
Kanał zwrotny  NIE NIE NIE TAK
Filtr LTE NIE NIE TAK NIE

Dostęp przez przeglądarkę internetową do Storage and Network Calculator.

Hikvision udostępnił wersję online Storage and Network Calculator dostępną pod linkiem. Z oprogramowania można korzystać przez przeglądarkę internetową zarówno na komputerze, jak i smartfonie, bez potrzeby instalacji. Oprogramowanie pozwala na dobór do rejestratora odpowiedniej pojemności dysków twardych w zależności od wymaganego czasu archiwizacji. Program oblicza również wymagane pasmo dla wybranej liczby kamer (kanałów). Obsługiwane są rozdzielczości: od CIF (352x288 pix) do 12 MPix (4000x3000 pix) i następujące metody kompresji: H.265+, H.265, H.264+, H.264.
Przykład użycia oprogramowania online Storage and Network Calculator.
Dla wybranej ilości kamer i parametrów kodowania, aby przechowywać nagrania przez 14 dni niezbędny jest dysk twardy o pojemności 6 TB.
Korzystanie z programu jest niezwykle proste. Na początku należy wybrać system kodowania barw "PAL" lub "NTSC". W polu "Channel Name" należy wpisać nazwę kamery, a w zakładce "Channel Number” określić ilość kanałów wraz z parametrami: kodowanie, rozdzielczość, ilość kl./s. Po zdefiniowaniu wartości parametrów kalkulator automatycznie ustawi sugerowany bitrate. Kanały można dodawać pojedynczo, ustawiając dla każdego indywidualne parametry, lub grupowo, z takimi samymi parametrami. Po dodaniu kanałów można skorzystać z trzech zakładek: "Calculate Saving Time", "Calculate Disk Space " oraz "Calculate Bandwidth ". W zakładce Calculate Saving Time, po wpisaniu pojemności dysków twardych i określeniu czasu archiwizacji w ciągu doby, pojawi się informacja przez ile dni przechowywane będą nagrania. W zakładce Calculate Disk Space, po określeniu czasu, przez jaki nagrania mają być przechowywane, pojawi się informacja o wymaganej pojemności dyskowej. W zakładce Calculate Bandwidth dostępna będzie informacja odnoście wymaganego pasma dla określonej liczby kanałów. Dodatkowo, po kliknięciu na zakładkę Show Details ukaże się okno dodanych kamer wraz z parametrami. Informacje w nim zawarte można wyeksportować do pliku z rozszerzeniem .csv.

Dlaczego światłowodowe złącza FC bywają problematyczne?

Technika światłowodowa przewiduje zastosowanie różnych rodzajów złączy. Do najpopularniejszych zaliczyć można: SC, LC, FC, E2000 oraz ST wykorzystywane najczęściej w różnego rodzaju aparaturze i sprzęcie przemysłowym. Obiegowa opinia dotycząca złączy typu FC mówi, że dzięki gwintowaniu jest ono najpewniejszym rodzajem połączenia. Tymczasem początkującym instalatorom może ono przysporzyć sporo problemów.
Złącze typu FC/PC.
Na powiększeniu widać prowadnicę, która wsuwa się w wycięcie gniazda.
Podczas montażu konieczne jest prawidłowe pozycjonowanie wtyku względem gniazda. Jest tylko jedno ułożenie gniazda i wtyku, przy którym prowadnica na złączu wchodzi we wcięcie w gnieździe. Przy każdej innej relacji, gniazdo i wtyk nie łączą się właściwie, pomimo nakręcenia nakrętki złącza na gniazdo. Przy błędnym montażu, między wtykiem a gniazdem pozostaje szczelina, która uniemożliwia transmisję sygnału.
Prawidłowy montaż wtyku FC/PC na gnieździe.
Prowadnica złącza wchodzi we wcięcie w gnieździe.
Warto również podkreślić, że złącza FC jako jedyne pozostawiają instalatorowi możliwość regulowania odległości między wtykiem a gniazdem (gwint). Okazuje się, że w specyficznych sytuacjach, przy wybranych urządzeniach aktywnych ich naturalny, jak by się wydawało, montaż skutkuje brakiem sygnału w instalacji - należy wówczas minimalnie odkręcić wtyk zmniejszając nacisk ferruli na stronę odbiorczą. Takie przypadki rejestrowane były kilkukrotnie w światłowodowych instalacjach TV/SAT, w których urządzenia wyposażone są najczęściej w tego typu interfejsy.
Miernik mocy optycznej TM503N
Złącza FC wybierane są najczęściej przez producentów mierników mocy.
Przed zakupem miernika warto upewnić się, czy wśród dołączonych do niego akcesoriów znajduje się adapter SC (tak jak w mierniku L5816).

Największa szafa RACK w ofercie.

Coraz częściej urządzenia do instalacji LAN, RTV (system RACK board), CCTV wykonywane są z myślą o systemie RACK, tak aby ich montaż był estetyczny oraz aby urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Szafa typu RACK to idealne rozwiązanie do instalacji przełączników sieciowych, rejestratora NVR, urządzeń RTV posiadających adapter lub obudowę w standardzie 19".
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Szafa RACK 19" 45U 800x1000mm stojąca SIGNAL R9120160
Do oferty została dodana stojąca szafa 19" 45U 800x1000mm marki SIGNAL R9120160. Jest to największa szafa w ofercie firmy DIPOL i charakteryzuje się takimi parametrami jak:
 • Wysokość 45U,
 • Głębokość 1000 mm,
 • Szerokość 800 mm,
 • Nośność szafy 800 kg,
 • Montaż w około 15 min (wystarczy jedna osoba),
 • Otwór na przewody: od góry, od dołu.
 • Otwory wentylacyjne:
  • w ścianach bocznych,
  • w drzwiach przednich i tylnej ścianie,
 • Zdejmowane ściany boczne,
 • Możliwość montażu drzwi jako lewych bądź prawych,
 • Szafa spakowana jest w trzech pudłach,
 • Drzwi przednie zamykane są na klamkę z zamkiem,
 • Dwa pionowe organizery przewodów,
 • Standardowy zamek w drzwiach tylnych,
 • W zestawie cztery kluczyki do szafy,
 • Cztery szyny RACK do montażu urządzeń (dwie z przodu, dwie z tyłu),
 • Numerowane odstępy (1U) na listwach montażowych ,
 • Złącze uziemiające,
 • Możliwość montażu czterech wentylatorów R912026,
 • Szafę przemieszcza się na kółkach jezdnych, stabilizuje wykręcając 4 nogi.

Nowości produktowe:

SLIM-DUAL Dualna czujka ruchu PIR+MW SATEL
SLIM-DUAL Dualna czujka ruchu PIR+MW SATEL G3009 to cyfrowa dualna czujka ruchu z serii SLIM LINE, wykorzystująca technologię mikrofalową (MW) i pasywnej podczerwieni (PIR). Algorytm detekcji nowej generacji oraz cyfrowa kompensacja temperatury pozwalają na niezawodne wykrywanie intruzów i dynamiczne dopasowanie algorytmu detekcji ruchu do zmian temperatury bez wywoływania niepożądanych alarmów.

Wzmacniacz Mercusys MW300RE 802.11b/g/n 300 Mb/s
Wzmacniacz Mercusys MW300RE N2948 przeznaczony jest do zwiększenia zasięgu i siły sygnału istniejącej sieci bezprzewodowej w celu wyeliminowania martwych stref. Urządzenie umożliwia transmisję bezprzewodową w standardzie N o prędkości do 300 Mb/s. Posiada przycisk WPS umożliwiający szybką konfigurację urządzenia. Inteligentny sygnalizator pomaga znaleźć optymalną lokalizację dla wzmacniacza.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE4425IW-DE(D) (4 MPix, 4.8-120 mm, Zoom optyczny: x25, IR do 100m, PoE+)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE4425IW-DE(D) K17914 marki Hikvision została wyposażona w dobrej klasy przetwornik, pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 4 MPix (2560x1440) i prędkość odświeżania 25 kl./s (50kl./s dla 1920 x 1080, 1280 x 960, 1280 x 720). Do dyspozycji są trzy niezależne strumienie i kilka metod kompresji: H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Posiada oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 100 m oraz funkcję Smart IR pozwalającej uniknąć prześwietlenia obrazu.

Aktualności:

27 stycznia 2020 - Rusza wiosenna sesja szkoleniowa! 11 lutego w Krakowie firma DIPOL rozpoczyna coroczną, zimowo-wiosenną sesję szkoleniową dla instalatorów. Podczas 25 spotkań w 12 miastach inżynierowie Działu Technicznego zaprezentują trendy oraz rozwiązania stosowane w instalacjach: TV/SAT, CCTV, LAN/WLAN oraz FTTH. Instalatorzy będą mieli okazję w sposób praktyczny zapoznać się z wybranymi zagadnieniami.
Pełny harmonogram, agendy kursowe oraz formularze zapisów dostępne są na stronie kursów. Zapisów można dokonywać elektronicznie. Każde zgłoszenie będzie potwierdzane. Zapraszamy!
Szkolenia dla instalatorów i projektantów
Tematy kursów: CCTV, TV/SAT, Światłowody, LAN/WLAN, GSM

Warto przeczytać:

Kamery z wbudowaną czujką PIR. Kamery HD-TVI DS-2CE11D8T-PIRL M75402 oraz DS-2CE71D8T-PIRL M75398 wyposażone są w czujkę PIR. Jej zadaniem jest wspomaganie wykrycia ruchu. Klasyczna detekcja ruchu polega na analizie obrazu i może powodować występowanie wielu fałszywych alarmów. Typowym przykładem jest wykrywanie kołyszących się na wietrze gałęzi czy padającego deszczu. Dużo alarmów generuje też brak odpowiedniego oświetlenia. Każdy dodatkowy alarm przekłada się na utratę przestrzeni dyskowej oraz konieczność przeglądania niepotrzebnych nagrań. Czujka PIR znacznie ogranicza ich występowanie, bo swoje działanie opiera na detekcji zmian temperatury...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Kamera DS-2CE11D8T-PIRL M75402 zapewnia dokładną detekcję ruchu dzięki wbudowanej czujce PIR.
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
TERRA dSCR - multiswitche z automatyczną korekcją wzmocnienia