Nr 41/2018 (17.12.2018)
Chmura Amazona sięgnęła kosmosu.
AWS Ground Station jest adresowana do firm z branży kosmicznej i umożliwia nawiązanie łączności i transmisję danych z satelity. Klienci nie muszą posiadać własnej infrastruktury. Dane z satelity trafią do użytkownika przez Internet, a opłaty zostaną naliczane minutowo za czas transmisji. Usługa obejmuje również zapis danych w chmurze, ich przetwarzanie, analizę i wyspecjalizowaną usługę uczenia maszynowego.Sieć nadawczo-odbiorcza Amazona będzie składać się z 12 naziemnych stacji satelitarnych, rozlokowanych na całym świecie. Dwie stacje już funkcjonują, a reszta będzie gotowa najpóźniej w połowie 2019 roku. Obecnie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się około 2000 satelitów. Szacowane jest znaczne powiększenie ich liczby - nawet do 16000 - w najbliższych latach. Właściciele satelitów posiadający lub wynajmujący pojedyncze stacje komunikacyjne mogą transmitować dane tylko w oknie czasowym, w którym dany satelita pozostaje widoczny dla ziemskiego nadajnika/odbiornika. Rozlokowanie 12 stacji Amazona zapewni długotrwały i szybki dostęp do sieci satelitów. W przypadku problemów, system skorzysta z dodatkowych anten Verge amerykańskiego potentata zbrojeniowego Lockheed Martin.
Głównymi klientami będą firmy i agencje rządowe mające dostęp do satelitów. Większość z nich robi zdjęcia np. w celu prognozowania pogody, czy oceny szkód po katastrofie naturalnej, i to one najczęściej są transmitowane na Ziemię. Usługa w przyszłości może być adresowana również do firm spoza branży kosmicznej. Przykładem jest system autonomicznego pomiaru natężenia i nadzoru ruchu na parkingach, czy centrach logistycznych. AWS (Amazon Web Services), w ramach której będzie dostępna usługa, jest obecnie największą platformą oferującą usługi w modelu cloud. Oferuje m.in. moc obliczeniową, hosting baz danych, usługi dostarczania treści oraz wiele innych produktów i usług. W zeszłym roku AWS wygenerowało sprzedaż na poziomie 17 miiardów dolarów.
Optyczna stabilizacja obrazu OIS w kamerach CCTV.
W przypadku używania kamery CCTV w miejscach, gdzie występują drgania (przykładowo od przejeżdżających samochodów) lub zastosowano obiektywu o długiej ogniskowej, warto wybrać kamerę, która posiada funkcję stabilizacji obrazu. Niweluje ona drgania i rozmazania obrazu.W cyfrowej (elektronicznej) stabilizacji obrazu DIS (Digital Image Stabilization) proces stabilizacji polega na odpowiedniej obróbce klatek obrazu poprzez procesor sygnałowy. Dane z przetwornika podlegają analizie pod kątem wykrycia i pomiaru rejestrowanego ruchu. Jeśli algorytm kontrolujący działanie procesora wykryje drgania, to wprowadzi odpowiednie korekty pikseli.
Optyczna stabilizacja obrazu OIS (Optical Image Stabilization) wykorzystuje sygnał z zestawu żyroskopów do korekty położenia matrycy (stabilizacja w korpusie) lub korekty osi optycznej poprzez przesuwanie dodatkowych grup soczewek. W przeciwieństwie do DIS, jest to tzw. aktywna stabilizacja obrazu - jeszcze przed dotarciem sygnału do przetwornika. Z uwagi na dodatkowe elementy, koszt takiego rozwiązania jest wyższy, ale góruje ono jakością stabilizacji. Przykładem kamery ze stabilizacją optyczną jest Hikvision DS-2DF8250I5X-AEL.
Efekt optycznej stabilizacji obrazu w kamerze Hikvision DS-2DF8250I5X-AEL.
Efekt można zobaczyć od dziesiątej sekundy nagrania.
Efekt można zobaczyć od dziesiątej sekundy nagrania.
System TurboHD 5.0.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są już kamery i rejestrator należące do serii TurboHD 5.0 (HD-TVI 5.0). Rejestrator iDS-7208HQHI-K1/4S M75545 wyposażony jest w technologię AcuSense bazującą na algorytmach głębokiego uczenia (Deep Learning). W tradycyjnych systemach monitoringu dostępna analityka i detekcja obiektów bazuje na zmianach w pikselach. Tego typu podejście może powodować znaczną ilość fałszywych alarmów spowodowaną np. ruchem drzew, padającym deszczem czy zmianą oświetlenia. Technologia AcuSence i algorytmy głębokiego uczenia wprowadzają nowe podejście w systemach monitoringu. Jej zastosowanie pozwala na lepsze wykorzystanie analityki wideo VCA i wyeliminowaniu fałszywych alarmów. Rejestrator iDS-7208HQHI-K1/4S M75545 może wykonywać analizę na 4 kanałach. Detekcja celu (sylwetki osoby, pojazdu) dostępna jest dla linii wirtualnej i obszaru wtargnięcia. Umożliwia ona szybkie przeszukanie nagrań pod kątem obecności osób lub pojazdów, ignorując alarmy niezgodne z kryteriami.Filtracja fałszywych alarmów w rejestratorze Hikvision TurboHD 5.0
Kamery ClorVu DS-2CE72DFT-F M75397 i DS-2CE10DFT-F M75673 charakteryzują się wysoką czułością na poziomie 0,0005 lx. Przeznaczone są do zastosowania w miejscu, gdzie wymagany jest kolorowy obraz wysokiej rozdzielczości, nawet przy braku lub bardzo słabym oświetleniu. Całodobowa wydajność kolorystyczna osiągana jest przez zastosowanie nowoczesnego, super jasnego obiektywu F1.0, wysokoczułej matrycy z technologią Smart FSI oraz doświetlenia uzupełniającym ciepłym światłem białym, które zapewnia kolorowy obraz w przypadku braku źródeł światła w postaci gwiazd, czy oświetlenia ulicznego. Połączenie rejestratora i kamer z systemu TurboHD 5.0 w jednej instalacji zapewnia wysoką skuteczność działania i odporność na fałszywe alarmy oraz kolorowy obraz przez cała dobę.
Konwersja sygnału z kamer HDTVI do standardu DVB-T.
Udostępnienie obrazu z kamer monitoringu CCTV w zbiorczej instalacji telewizji naziemnej lub instalacji multiswitchowej jest często poruszanym tematem przy okazji modernizacji instalacji TV. Do wprowadzenia sygnałów z kamer monitoringu (o maksymalnej rozdzielczości 1080p) posłużyć może transmodulator IP-4xDVB-T mix440 TERRA R81611. Jeden panel odbiera strumień RTSP o maksymalnej przepływności 200 Mbit/s i tworzy 4 sąsiednie multipleksy DVB-T (w każdym MUX-ie można przekazywać obrazy z 3 kamer full HD). Do zaprogramowania mix-440 nie jest wymagany żaden programator, a konfiguracja modułu odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej poprzez port RJ-45.Na poniższym schemacie sygnał z 8 kamer DS-2CE56D8T-IT3E M75263 został doprowadzony do rejestratora HD-TVI M75609, a następnie z wykorzystaniem protokołu RTSP wprowadzony na transmodulator mix-440 R81611. Moduł mix-440 R81611 tworzy cztery sąsiednie multipleksy DVB-T. Zaleca się równomierne umieszczanie kamer w każdym z czterech MUX-ów DVB-T. Głównym ograniczeniem ilości obsługiwanych kamer przez transmodulator mix-440 jest wydajność procesora, która nie powinna przekroczyć 90% oraz całkowita przepływność każdego multipleksu DVB-T (max. 31 Mbit/s). Urządzenie testowane było wyłącznie z kamerami marki Hikvision.
Przykład konwersji obrazu z 8 kamer monitoringu CCTV w standardzie HDTVI (o rozdzielczości 1080p) do standardu DVB-T z wykorzystaniem transmodulatora mix440 R81611
Zasilanie PoE.
Najpopularniejszy standard zasilania PoE 802.3af stosowany jest np. w większości kamer monitoringu IP. Umożliwia on zasilanie urządzeń napięciem DC od 44 V do 57 V przy maksymalnej mocy 15,4 W. Standard 802.3at definiuje zasilanie urządzeń o napięciu wejściowym DC 50 - 57 V i mocy nieprzekraczającej 25,5 W. Przykładowymi urządzeniami zasilanymi za pomocą standardu 802.3at są: drukarki, obrotowe kamery IP oraz switche.Switche PoE ULTIPOWER to urządzenia zapewniające jednocześnie płynną transmisję sieciową i zasilanie urządzeń PoE. Przykładowy switch 0098af N29982 posiada 9 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 8 z nich obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp.
Przykładowy schemat zastosowania przełącznika ULTIPOWER z zasilaniem PoE
Adapter w sieciach FTTx.
Nieodzownym elementem każdej instalacji FTTH są adaptery pozwalające na łączenie ze sobą dwóch światłowodów zakończonych złączami. Adapter ma za zadanie odpowiednio pozycjonować czoła ferrul obu złączy oraz zapewniać bezpieczne, trwałe połączenie przy możliwie najmniejszej stracie sygnału.Tak, jak w przypadku złączy, również wśród adapterów występują różne rodzaje. Ich budowa jest jednak bardzo podobna. Na przykład: dla złączy SC/PC (MM), SC/UPC (SM) oraz SC/APC (SM) wymiary elementu są takie same. Najważniejszą częścią adapterów jest ceramiczna tuleja pozycjonująca, zbudowana z cyrkonu. W odróżnieniu od tańszych, np. polimerowych, zapewniają możliwie najmniejszą odchyłkę od wymiaru nominalnego. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku łączenia kabli jednomodowych.
Ze względu na to, iż adaptery często zamocowane w przełącznicy nie pozwalają dojrzeć rodzaju wpiętego z drugiej strony złącza, pomocnym jest stosowanie odpowiednich kolorów. Kolor szary zarezerwowany jest dla włókien wielomodowych, niebieski odpowiada złączom PC/UPC, natomiast zielony złączom APC.
Konwerter satelitarny IDLU-32UL40-UNBOO-OPP A98225 z wyściem UNICABLE zaprojektowany jest tak, by podłączając do niego tylko jeden kabel koncentryczny zapewnić sygnał do maksimum 32 odbiorników satelitarnych (tunerów) za pomocą jednej anteny np. A9645. Konwerter pracuje w dwóch standardach: EN50494 (Unicable I) oraz EN50607 (Unicable II). Idealny do współpracy z tunerami Cyfrowego Polsatu. | ||
Wzmacniacz RTV/SAT SA003 TERRA R82317 przeznaczony jest do wzmacniania sygnałów telewizji satelitarnej w paśmie 950 MHz - 2400 MHz w instalacji RTV/SAT. Model SA003 R82317 zalecany jest do wzmocnienia sygnału z konwertera satelitarnego do pojedynczego odbiornika, jak i w instalacjach multiswitchowych, w których zbyt duże odległości powodują spadek sygnału poniżej progu czułości tunera. | ||
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200 N2560 został stworzony do centralnego zarządzania całą siecią urządzeń z serii EAP. Funkcje takie, jak monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analiza poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, aktualizacja i restart systemu oraz łatwe skalowanie sieci, wspomogą zarządzanie siecią WiFi. | ||
Warto przeczytać:
Oznaczenia na kartach pamięci. Karty pamięci posiadają na obudowie oznaczenia mówiące o ich najważniejszych parametrach. Za ich standaryzację odpowiedzialna jest organizacja SD Association - związek firm zajmujący się produkcją kart pamięci i dbający o unifikację standardów. Mówiąc o kartach pamięci, zazwyczaj używa się nazw SD / microSD. Karty pamięci o takich oznaczeniach tak naprawdę zostały już dawno zastąpione przez nowsze formaty SDHC i SDXC. W zależności od rodzaju nośnika istnieją pewne ograniczenia, co do maksymalnej dostępnej pojemności, oraz sugerowane są określone systemy plików...>>>więcej