Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2018 (10.12.2018)

Smutne, ale prawdziwe - CeBIT odwołany!

Deutsche Messe AG poinformowała o odwołaniu przyszłorocznej edycji jednych z najpopularniejszych targów elektroniki - CeBIT. Targi były organizowane przez Deutsche Messe AG od 1986 roku - impreza odbywała się co roku w Hanowerze. Na targach można było odwiedzić największych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz poznać najnowsze rozwiązania technologiczne.
W branży informatycznej targi te były uważane za jedną z najważniejszych imprez w roku. Właśnie tam swoje premiery miało wiele nowych technologii wyznaczających trendy. Warto przypomnieć, iż w drugim roku działalności CeBIT-u mało znana wówczas fińska firma Nokia zaprezentowała pierwszy telefon GSM, a w roku 1995 nastąpiła premiera systemu Windows 95.
W latach 90. ubiegłego wieku targi przyciągały duże rzesze odwiedzających - ich liczba w tamtym okresie oscylowała wokół 850 tys. Niestety ostatnie odsłony imprezy notowały coraz mniejszą liczbę odwiedzających (około 100 - 120 tys.) oraz mniejszą liczbę firm wynajmujących na targach powierzchnie wystawowe. Pierwsze oznaki poważniejszego kryzysu pojawiły się już 4 lata temu, kiedy wydarzenie odwiedziło tylko 200 tys. gości.
Firmy oraz odwiedzający CeBIT prawdopodobnie przeniosą się na inne targi, takie jak Mobile World Congress w Barcelonie, czy też targii IFA w Berlinie.

Organizacja przyłącza sygnału wejściowego z anten w szafie RACK.

System montażu pionowego RACK board umożliwia instalację multiswitchy, wzmacniaczy, rozgałęźników i innych elementów instalacji w szafie RACK. Zamontowane na bocznych powierzchniach szafy, na panelach ZMB-1-800, elementy instalacji multiswitchowej umożliwiają zasilenie sygnałem 256 gniazd.
Przewody doprowadzające sygnał z anten (zarówno satelitarnej, jak i naziemnej DVB-T) podpięte są od tyłu, poprzez zabezpieczenie przeciwprzepięciowe R48602, do złączy F patch panelu 19''. Każde złącze frontowe F połączone jest za pomocą mostka R82540 z odpowiadającym mu złączem F kolejnego patch panelu, z którego sygnał podawany jest na wewnętrzną instalację szafy (na pierwszy rozgałęźnik lub wzmacniacz). Zastosowanie mostka bardzo ułatwia pomiar sygnału wejściowego. Wystarczy ściągnąć mostek, aby uzyskać dostęp do złącza F z sygnałem wejściowym.
Organizacja przyłącza sygnału wejściowego z anten
Aby była możliwość przykręcenia zabezpieczenia przeciwprzepięciowego do złącza F patch panelu, należy fabrycznie zamontowane tam przejście F/F zamienić na dłuższe, sprzedawane na pozycji E80380. To profesjonalne przejście, prócz gwarantowanych parametrów tłumienia i dopasowania, ma gwint o długości 14 mm, co zapewnia przejście przez patch panel i skuteczne przykręcenie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe R48602 zainstalowane na patch panelu R9120312
po wymianie przejścia F/F na dłuższe E80380

Nowoczesna sieć WiFi w budynku - TP-Link serii EAP.

Seria TP-Link EAP to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie do realizacji sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnienie przy pomocy strony powitalnej sprawiają, że urządzenia serii EAP są idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
Oprogramowanie EAP Controller Software (bądź wersja sprzętowa kontrolera N2560) pozwala na jednoczesną konfigurację sieci i zarządzanie wieloma urządzeniami EAP. Umożliwia ono monitoring sieci w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach.
Uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną jest niezwykle wygodne. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań, takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu, w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
W skład serii EAP wchodzą:
  • N2560 Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200
  • N2562 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE 2,4 GHz
  • N2564 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP245, 802.11ac AC1750, 2,4 GHz, 5 GHz, PoE 802.3at
  • N2565 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Outdoor 2,4 i 5 GHz 802.11ac AC1200
  • N2566 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Wall, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af
  • N2567 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
  • N2570 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP320, 802.11ac 2,4GHz 5GHz, PoE 802.3at
  • N2568 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP115-Wall TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE naścienny
  • N2569 Zewnętrzny bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110-Outdoor TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE
Przykładowy schemat oparty o urządzenia EAP

Cyberbezpieczeństwo dzięki chmurze.

Praktycznie każde urządzenie rejestrujące i każda kamera IP posiada złącze pozwalające na przyłączenie do sieci Internet. Dzięki temu w wygodny sposób można uzyskać podgląd obrazu, przeglądać nagrania czy przeprowadzić konfigurację sprzętu. Urządzenie, które zostało udostępnione w Internecie jest jednak narażone na cyberataki, czyli dostęp osób niepowołanych. Żeby zminimalizować ryzyko, wykonawca systemu powinien przestrzegać reguł budowy bezpiecznego systemu.
Ważnym aspektem budowy „cyfrowego muru” jest odpowiednie zabezpieczenie połączenia. Niektórzy producenci sprzętu CCTV zapewniają usługę dostępu do urządzeń za pośrednictwem chmury. To chmura, czyli sieć serwerów producenta zapewnia szyfrowany dostęp do zarejestrowanego urządzenia. Połączenie możliwe jest tylko przez dedykowane aplikacje (na PC oraz smartfon).
Bezpieczeństwo połączenia zapewnia producent, dlatego warto wybierać wśród tych renomowanych oraz pytać o certyfikaty. Przykładowo dostęp do chmury Hik-Connect firmy Hikvision (największy producent sprzętu CCTV) posiada certyfikat ISO/IEC 27001:2013. Oznacza to, że spełnia on wymagania określone w powszechnie znanej i uznawanej na całym świecie normie standaryzującej systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji.
Schemat pokazujący zdalny dostęp do urządzeń monitoringu przy wykorzystaniu
połączenia za pośrednictwem chmury Hik-Connect

Porównanie kamer IP Hikvision różnych serii.

W poniższej tabeli porównane zostały najważniejsze cechy aktualnie dostępnych serii kamer IP Hikvision z linii ekonomicznej: EasyIP Lite, EasyIP 2.0 plus, EasyIP 3.0. Korzystając z tego zestawienia, można szybko określić, w jakiej serii szukać kamer w zależności od wymagań projektu.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1323G0-I (2 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera DS-2CD1343G0-I K17258 z serii EasyIP Lite
Kamera DS-2CD2023G0-I K17632 z serii EasyIP 2.0 plus
Kamera DS-2CD2625FWD-IZS K17721 z serii EasyIP 3.0
Opis Serie kamer
EasyIP Lite EasyIP 2.0 plus EasyIP 3.0
Regulacja kompakty, turret: 3-płaszczyzny
pozostałe kopółki: 2-płaszczyzny
3-płaszczyzny
Przycisk reset - Tak
Oświetlacz EXIR Nie wszystkie modele Tak
Kompresja H.265+/H.265/H.264+/H.264 oraz MJPEG dla strumienia pomocniczego (EasyIP Lite z oznaczeniem DS-2CD1XX1
nie obsługuje H.265+/H.265)
Funkcje VCA - Tak
Przekroczenie linii - Tak Tak
Wykrycie wtargnięcia - Tak Tak
Wykr. bagażu bez nadzoru - - Tak
Wykr. usunięcia obiektu - - Tak
Wykrycie twarzy - Tak Tak
Tryb korytarzowy - Tak Tak
Obszar ROI Tak Tak Tak
Technologia Darkfighter - - Kamery
2, 3 i 4 Mpix
(docelowo wszystkie)
Obsługa karty microSD Oznaczenie F lub G0 w modelach ze zmienną ogn. Oznaczenie F lub G0
Funkcja ANR Kamery ze slotem na kartę pamięci
We/Wy audio, alarmowe Kamery z oznaczeniem: S
WDR Kamery ze zmienną
ogniskową (pozostałe D-WDR)
Wszystkie modele
3D-DNR Tak
BLC Tak
HLC - Tak Tak
Obsługa Hik-Connect Tak

Reflektometr, a pomiar odległości.

Pomiary toru optycznego za pomocą reflektometru niosą ze sobą szereg informacji. W rzeczywistości mierzone są: czas (reflektometr mierzy czas powrotu wygenerowanego impulsu) oraz moc sygnału odbitego. Pozostałe informacje, takie jak: dystans oraz tłumienie, wbrew powszechnej opinii są wyliczane, a nie mierzone.
Instalatorom zależy często na precyzyjnym określeniu miejsca zdarzenia (spaw, makrozgięcie włókna, złącze) lub dokładnym określeniu długości kabla. Jedną z kluczowych kwestii jest tutaj prawidłowe ustawienie wartości grupowego współczynnika załamania dla mierzonych włókien (parametr IOR). Parametr ten ustawiany jest manualnie, a jego wartość powinna być dostarczana przez producenta danego kabla (a konkretnie przez producenta włókien światłowodowych). Stanowi on informację na temat prędkości rozchodzenia się impulsu w danym włóknie. Każde, inaczej domieszkowane włókno będzie się nieco różnić w tym zakresie. W związku z tym, że informacja o odległości zdarzenia pochodzi wprost ze zmierzonego przed reflektometr czasu powrotu impulsu, a ten z kolei zależy od prędkości - złe ustawienie tego parametru spowoduje błędne odczyty odległości.
Reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26
Reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26 L5828 przy prawidłowym ustawieniu parametrów pomiarowych umożliwia wyznaczenie miejsca zdarzenia z dokładnością bliską 1 m
Typowo, dla połączeń jednomodowych zakłada się wartość współczynnika 1.471 (konkretna wartość winna być odczytana z karty katalogowej). Im dłuższy dystans, tym większy, negatywny wpływ źle ustawionego współczynnika załamania. W poniższej tabeli przedstawiono, jak kształtuje się błąd wyznaczania odległości na dłuższych połączeniach, w przypadku zmian wartości tego parametru. Założono prawidłową wartość 1.471.
IOR Długość kabla Błąd wyznaczania odległości
1.472 10 km 6,8 m
1.481 10 km 68 m
1.481 30 km 204 m
Wartość 1.481 często spotykana jest przy pomiarach włókien wielomodowych. Widać więc, że zaniedbanie zmiany tego parametru powodować może znaczne błędy w wyznaczaniu odległości, a tym samym precyzyjnej lokalizacji miejsca zdarzenia.
Warto pamiętać również o tym, że w praktyce dystans widziany na ekranie reflektometru nigdy nie będzie odpowiadał rzeczywistej długości kabla. Wynika to z tego, iż znajdujące się w kablu włókna są zawsze dłuższe, niż jego powłoka zewnętrzna (w celu unikania naprężeń). Ponadto, jeśli włókna umieszczone są w kilku, zawiniętych wokół centralnego pręta tubach, wówczas różnica między długością włókien, a długością kabla zwiększą się jeszcze bardziej (wewnątrz skręconej, dłuższej niż kabel tuby, znajdują się luźne włókna). W skrajnych przypadkach różnica w długości włókien względem długości kabla sięgać może nawet kilku procent.
Ponieważ wartości IOR podawane są dla włókien, a nie dla kabla, superprecyzyjny pomiar możliwy jest wówczas, gdy wyznaczona zostanie tzw. skuteczna wartość parametru IOR dla danego kabla. W celu jej wyliczenia, należy kilkudziesięciometrowy odcinek właściwego kabla zmierzyć używając standardowego współczynnika załamania, notując przy tym: zmierzoną długość oraz długość rzeczywistą wynikającą ze znaczników umieszczonych na kablu. Porównujemy obie wartości, a następnie korygujemy w tym samym stosunku wartość IOR, uzyskując wartość skuteczną.

Nowości produktowe:

 Szafa Rack 19
Szafa Rack 19" 6U 450mm wisząca SIGNAL RAL7035 R912018W przeznaczona do montażu urządzeń w obudowie o standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji stacji czołowych zarówno w wersji profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej. W obudowie można także umieścić urządzenia niebędące w standardzie RACK-19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. Do tego należy wykorzystać półki montowane w szafie RACK.

Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3Z (1080p, 2.8-12 mm, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3Z M75260 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice EXIR 2.0 zapewnia równomierne oświetlenie terenu. Obiektyw ze zmienną ogniskową 2,8 - 12 mm Motozoom z automatyczną regulacją ostrości pozwala na zdalną zmianę kąta widzenia.

Konwerter satelitarny IDLU-32UL40-UNBOO-OPP Unicable II /nc+/
Konwerter satelitarny IDLU-32UL40-UNBOO-OPP A98224 zaprojektowany jest tak, by podłączając do niego tylko jeden kabel koncentryczny, zapewnić sygnał do maksimum 32 odbiorników satelitarnych (tunerów) za pomocą jednej anteny, np. A9645. Konwerter pracuje w dwóch standardach: EN50494 (Unicable I) oraz EN50607 (Unicable II).

Warto przeczytać:

Zasilanie PoE w instalacjach monitoringu. Nowoczesne instalacje IP dzięki technologii PoE (Power over Ethernet) stają się łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE, optymalnym jest zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje...>>>więcej
Przykładowy schemat zastosowania Switcha zarządzalnego PoE ULTIPOWER 0288af N29983
Urządzeń TERRA jesteśmy tak pewni, że dajemy na nie 4 lata gwarancji