Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2018 (7.05.2018)

Google AIY Project - sztuczna inteligencja dla każdego.

Google uruchomiło nową inicjatywę o nazwie AIY Project, której jednym z założeń jest dystrybucja zestawów elektronicznych bazujących na sztucznej inteligencji. Aktualnie na stronie projektu znaleźć można dwa zestawy o nazwie Voice oraz Vision Kit. Oba są już dostępne w sklepach elektronicznych na całym świecie, także w Polsce.
W skład pierwszego zestawu, Voice Kit, wchodzi minikomputer Raspberry Pi Zero WH, głośnik, moduł rozpoznawania mowy, przycisk, karta pamięci oraz odpowiedni karton stanowiący obudowę dla całego zestawu. Dzięki niemu możliwe jest samodzielne zbudowanie systemu rozpoznawania głosu z wykorzystaniem Google Assistant lub wzbogacenie własnego projektu o funkcję rozpoznawania głosu i przetwarzania języka naturalnego.
Voice Kit - zestaw narzędzi ze sztuczną inteligencją
Zestaw Vision Kit zawiera między innymi Raspberry Pi Zero WH, kamerę, moduł wizyjny o nazwie Vision Bonnet oraz szereg akcesoriów niezbędnych do złożenia i prawidłowego działania, wraz z papierowym kartonem, który pełni rolę obudowy. W przeciwieństwie do Voice Kit, który pracuje w oparciu o Google Cloud w celu rozpoznawania głosu i przetwarzania języka naturalnego, Vision Kit może pracować bez połączenia sieciowego, uruchamiając sieć neuronową na samej płycie Vision Bonnet. Zestaw ten zapewnia również bezpieczeństwo przechwyconych obrazów, które będą przetwarzane lokalnie. Po złożeniu zestawu, można uruchomić wiele programów sieci neuronowych. Pierwsza sieć to detektor osób, psów i kotów, druga koncentruje się na emocjach twarzy i jest w stanie wykryć szczęście, czy smutek. Trzecia może zidentyfikować 1011 obiektów, takich jak filiżanka, pomarańcza, czy krzesło.
Zestawy tego typu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, nadać nowe życie już istniejącym projektom. Sprawdzą się również jako zestawy edukacyjne dla uczniów.

Jak zwiększyć zasięg transmisji sygnału HD-TVI.

Przekroczenie maksymalnego zasięgu transmisji skutkuje obniżeniem jakości obrazu: utratą szczegółowości obrazu, rozmyciem, a w przypadku znacznych odległości utratą synchronizacji obrazu, a nawet całkowitym zanikiem obrazu. Rozwiązaniem problemu może okazać się wzmacniacz sygnału VHD-15 M1845.
Potrafi on zregenerować sygnał wideo i dzięki zastosowaniu pojedynczego urządzenia zasięg transmisji wzrasta o ok. 150 m skrętki lub 300 - 500 m kabla koncentrycznego (zależnie od rodzaju użytego kabla). Jeśli konieczne jest uzyskanie jeszcze większego zasięgu, należy połączyć dwa a nawet trzy urządzenia.
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT (1080p, 2.8 mm, 0.005 lx, IR do 20m) TURBO HD 4.0Wzmacniacz sygnału AHD, HD-CVI, HD-TVI VHD-15Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HQHI-K1 (2 Mpix, 15kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3E (1080p, 2.8 mm, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0Wzmacniacz sygnału AHD, HD-CVI, HD-TVI VHD-15Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HQHI-K1 (2 Mpix, 15kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0Wzmacniacz sygnału AHD, HD-CVI, HD-TVI VHD-15
Przykład zastosowania wzmacniacza VHD-15 M1845.
Jeśli zwiększamy zasięg z użyciem jednego urządzenia, najlepiej zamontować je pośrodku medium transmisyjnego. Stosując dwa urządzenia, zwiększamy zasięg transmisji na jeszcze większą odległość.
Przy większych niż opisane wyżej dystansach transmisji, jako medium stosować należy kabel światłowodowy - w tym przypadku odległość sięgać może nawet 20 km. Posłużyć mogą do tego wideo konwertery Ultimode.

Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT.

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali dziewięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Firma TERRA umożliwia projektantowi / instalatorowi przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet poprawne zaprojektowanie instalacji multiswichowej. SatNet jest zaawansowanym i jednocześnie prostym w obsłudze programem komputerowym. Już na etapie projektu można być pewnym, że odbiór w każdym punkcie instalacji będzie zgodny z wymaganiami. Na schemacie poniżej przedstawiono projekt zbiorczej instalacji multiswitchowej RTV/SAT wykonany za pomocą darmowego oprogramowania SatNet. Obecnie dystrybuowana jest wersja SatNet 3.7.4.
Przykład instalacji z wykorzystaniem multiswitchy serii MV-9xxL. W instalacji wykorzystano topologię okablowania obejmującą 9-kablową magistralę schodzącą pionem. W obrębie każdej z klatek, na każdej kondygnacji przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w multiswitch, z którego w topologii gwiazdy rozchodzić się będą kable do gniazd końcowych.
Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim i australijskim. W Polsce od roku 2004 profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem przy budowania dużych zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche TERRA można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi.

GUI 4.0 dla rejestratorów IP marki Hikvision.

Hikvision wprowadził nowy ulepszony interfejs użytkownika GUI 4.0 dedykowany dla rejestratorów NVR z serii I oraz DeepinMind, który całkowicie zmienia lokalny interfejs graficzny. Oferuje on większą łatwość obsługi dzięki nowemu kreatorowi i uproszczonej strukturze, która znacznie ułatwia programowanie. Dodatkowe funkcje, takie jak inteligentne wprowadzanie danych, czy określenie kondycji dysku sprawiają, że NVR jest bardziej wydajny i niezawodny. Aby z niego skorzystać, należy pobrać i zainstalować firmware w wersji powyżej 4.0. Dla rejestratorów NVR z serii I firmware w wersji 4.1.50 dostępny jest na kartach katalogowych produktów. Powyższa wersja wspiera obsługę H.265 z wykorzystaniem protokołu ONVIF i umożliwia połączenie z rejestratorem za pomocą przeglądarki internetowej Chrome lub Firefox bez potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek.
Zrzut obrazu z NVR z okna konfiguracji harmonogramu

Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?

Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika z większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług oraz większego zasięgu sieci mobilnego dostępu do Internetu. Absolutnym hitem jest tutaj technika LTE, umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych, oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednią siłą sygnału, co często przekłada się na niską prędkość transmisji. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową a modemem (istnieją sytuacje, gdzie stacja bazowa operatora jest obciążona przez zbyt dużą liczbę użytkowników). Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2
800-3000MHz A7054_5

Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem.

Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach, wymagają dokładnego zaplanowania doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę chce uniknąć montażu dużych, hermetycznych skrzynek i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń.
W tego typu przypadkach zalecane jest wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym 2-portowym switchem. Dzięki temu unika się montażu przełącznika oraz dedykowanego dla niego zasilacza. Mniej jest również kabli łączących urządzenia. Ideowe wykorzystanie media konwertera pokazano na poniższym schemacie.
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04BGDN/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 40 m)Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04BGDN/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 40 m)Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny skrętka zewnętrzna [1m]Media konwerter ULTIMODE M-407M-2 - 1 włókno jednomodowe do 40km + switchKabel światłowodowy uniwersalny DRAKA U-DQ(ZN)BH 4E (4 włókna G.652D)Media konwerter ULTIMODE M-407M-2 - 1 włókno jednomodowe do 40km + switch
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu
sygnału z dwóch kamer IP światłowodem uniwersalnym jednomodowym

Nowości produktowe:

Kamera IP Vimtag CM1 do zastosowań domowych (720P, Wi-Fi, IR, audio, mikroSD)
Kamera IP Vimtag CM1 K1552 to kamera IP / WI-FI, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, jako niania elektroniczna, monitoring domu, czy prosty rejestrator obrazu. Rozdzielczość 720p jest wystarczająca do stwierdzenia obecności i identyfikacji osób w pomieszczeniach. Opisywany model może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zintegrowanemu oświetlaczowi podczerwieni. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwala na korzystanie z funkcji dwukierunkowego audio. Kamera posiada slot na kartę pamięci microSD i obsługuje karty pamięci o pojemności do 128 GB. Nagrany obraz można odtwarzać zdalnie na smartfonie lub komputerze z Windowsem.
Miernik DVB-T/T2 WS-6965 z wbudowanym tunerem i analizatorem widma Signal
Miernik DVB-T/T2 Signal WS-6965 R10515 umożliwia pomiar sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD). Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT. Idealny do uruchamiania każdej instalacji DVB-T/T2. Pozwala na dokładne ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy oraz diagnostykę instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER). Parametry te są kluczowymi przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału.
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT3Z (1080p, 2.8-12 mm motozoom, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT3Z M75773 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.

Aktualności:

27 kwietnia 2018 - Certyfikaty Hikvision HCSA rozdane. Miło nam poinformować, że wysyłamy certyfikaty do uczestników szkolenia Hikvision HCSA, zorganizowanego i prowadzonego przez inżynierów firmy DIPOL. Każdy uczestnik musiał na koniec dwudniowego kursu zdać egzamin. Każdy certyfikat ma swój numer jest ważny dwa lata i jest honorowany na całym świecie. kolejny kurs już we wrześniu. Zapraszamy instalatorów CCTV do uczestnictwa w naszym programie szkoleniowym.

Warto przeczytać:

Wyświetlanie obrazu na monitorach w autobusie. W wielu autobusach komunikacji miejskiej można oglądać reklamy, prezentacje na zainstalowanych monitorach. Aby rozdzielić sygnał z odtwarzacza multimedialnego najlepiej wykorzystać konwertery sygnału HDMI na IP...>>>więcej
Schemat multimedialnej instalacji w autobusie
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8