Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2018 (30.04.2018)

Holograficzny zapis danych coraz lepszy.

Badacze z Northeast Normal University w Changchun opracowali nowy typ nośnika z nanocząsteczek, który umożliwia holograficzny zapis i odczyt danych. Na nośniku o powierzchni płyty DVD można zmieścić tysiąc razy więcej danych niż obecnie. Mogą one zostać odczytane dwadzieścia razy szybciej niż z dzisiejszych pamięci typu flash. Nowy nośnik ma porowatą powierzchnię i jest wykonany z tlenku tytanu i nanocząsteczek srebra. Do zapisu i odczytu danych wykorzystywany jest laser. Zapis polega na zmianie ładunku nanocząsteczek srebra, które dodatkowo pod wpływem różnych długości światła lasera mają różne właściwości, pozwalając na formowanie danych w 3D. Te właściwości umożliwiają bardzo gęste upakowanie danych.
Shencheng Fu przeprowadza eksperyment z nowym nośnikiem, pozwalającym na holograficzny zapis danych
Aby zwiększyć stabilność zapisu i odporność na zewnętrze światło UV naukowcy z Chin dodali cienką warstwę (jeden do dwóch nanometrów) molekuł mających wyłapywać nadmiarowe elektrony wprowadzone przez światło UV, zanim zdążą dotrzeć do kolejnej warstwy. W testach takie rozwiązanie wypadło lepiej niż zakładano. Dane zostały nie tylko efektywnie zapisywane przy ekspozycji na światło UV, ale niespodziewanie zwiększyła się prędkość odczytu. Dzięki dodatkowym ścieżkom, jakie utworzyła nowa warstwa, osiągnięto 1 GB/s.

Łatwy reset hasła w Hikvision - GUID oraz pytanie zabezpieczające.

Urządzenia Hikvision mają możliwość wygenerowania specjalnego pliku GUID, zawierającego zaszyfrowane dane do logowania dla konta administratora. Jeśli zapomnimy danych do logowania, plik ten umożliwia samodzielny reset hasła (bez konieczności kontaktu z producentem, jak przy resetowaniu hasła przez SADP). Plik GUID może być przechowywany na komputerze lub na pamięci przenośnej. Należy pamiętać, że każdorazowa zmiana hasła administratora wymaga utworzenia nowego pliku GUID.
Przywracanie dostępu przez weryfikację GUID w urządzeniach Hikvision
Alternatywnym sposobem na dostęp do urządzenia jest weryfikacja odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Przy konfiguracji tego zabezpieczenia z rozwijanej listy należy wybrać 3 pytania zabezpieczające i wpisać odpowiedzi. Poprawne udzielenie odpowiedzi przy logowaniu umożliwia reset hasła.

Kamery IP Wi-Fi Vimtag - przydatne przy opiece nad małymi dziećmi.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są nowe kamery IP Wi-Fi marki Vimtag, pracujące w oparciu o chmurę, dedykowane do zastosowań domowych: obrotowa K1561 i stałopozycyjna K1552. Kamery tego rodzaju to idealne rozwiązanie dla osób szukających dużej funkcjonalności w jednym urządzeniu. Mogą zostać wykorzystane jako niania domowa, do nadzoru osób starszych, czy jako prosty monitoring domowy. Dostępne kamery posiadają opcję detekcji ruchu i wysłania powiadomienia Pusch na aplikację mobilną po jej wykryciu. Jest to idealne zastosowanie do nadzorowania śpiącego dziecka. Kiedy się obudzi i poruszy, na telefon przyjdzie powiadomienie z detekcji ruchu.
Kamera IP Vimtag CM1 do zastosowań domowych (720P, Wi-Fi, IR, audio, mikroSD)Router TP-Link TL-WR940N Wireless 802.11n/450Mbps 3T3R router 4xLAN, 1xWAN
Przykład wykorzystania kamery Vimtag CM1 K1552 do nadzorowania śpiącego dziecka
Do obsługi kamer ze smartfonu z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz z poziomu komputera, dedykowane są aplikacje o wspólnej nazwie Vimtag. Połączenie z kamerami możliwe jest również za pomocą przeglądarki internetowej. Aby uzyskać dostęp do wszystkich posiadanych urządzeń, wystarczy zalogować się na stworzone wcześniej konto. W sieci lokalnej można łączyć się z kamerą wpisując w przeglądarkę adres IP urządzenia. Proces konfiguracji i dodawania kamery do konta jest niezwykle prosty i nie wymaga przekierowywania portów w celu uzyskania połączenia z sieci zewnętrznej.

Pomiary cyfrowych sygnałów DVB-T - parametr MER.

Większość dostępnych na rynku mierników telewizji cyfrowej umożliwia tylko pomiar poziomu sygnału wyrażanego w dBμV oraz jego jakości (z reguły w procentach). W zdecydowanej większości przypadków nie pozwala to na precyzyjne ustawienie anteny telewizji naziemnej. Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania pomiarów sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest MER. Współczynnik błędu modulacji traktować można nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodą.
Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER, pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Typowe oraz minimalne wartości parametru MER dla uzyskania prawidłowego odbioru uzależnione są od technik modulacji. Dla modulacji 64-QAM za wartość minimalną przyjąć należy 26 dB, z kolei wartości typowe to 30-31 dB.
Miernik DVB-T/T2 WS-6965 z wbudowanym tunerem i analizatorem widma Signal
Miernik Signal DVB-T/T2 WS-6965 z wbudowanym tunerem umożliwiającym podgląd programów DVB-T
Narzędziem do pomiaru wszystkich niezbędnych parametrów sygnałów cyfrowych DVB-T/T2 jest miernik naziemnej telewizji cyfrowej WS-6965 marki Signal R10515. Cechy wyróżniające miernika Signal WS-6965:
 • pomiar sygnałów DVB-T/T2
 • podgląd odbieranego kanału na wyświetlaczu LCD
 • wbudowany dekoder wideo: MPEG-2/H.264
 • wskazanie siły i jakości sygnału
 • procentowe wskazanie jakości sygnału
 • pomiar wszelkich niezbędnych parametrów sygnału, takich jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, BER, MER
 • analizator widma sygnału
 • wykres konstelacji
 • sygnał dźwiękowy znalezienia satelity (możliwość wyłączenia)
 • ładowarka samochodowa w komplecie
 • akumulator Li-On 7.4 V/3000 mAh
 • zasilanie przedwzmacniacza w antenie 12V, 18V/24V, max 100 mA
 • złącze USB (obsługiwany format pliku: wma,mp3,mp4,avi,jpg,jpeg,bmp,img)

Transmisja HDMI i USB na odległość powyżej 100 m.

Konwerter HDMI na IP H3613 marki Signal umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości HD do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Urządzenie również umożliwia wyniesienie w odległą lokalizację portu USB, np. w celu sterowania rejestratorem poprzez myszkę, czy klawiaturę. Dzięki temu rejestrator można umieścić w bezpiecznym pomieszczeniu, a obsługę prowadzić w komfortowych warunkach, mając na biurku jedynie monitor i myszkę. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe, ale stanowisko musiało być wyposażone w PC, a rejestrator podłączony do lokalnej sieci LAN.
Konwerter sygnału HDMI + USB na IP
Konwerter HDMI na IP H3613 umożliwia transmisję przez skrętkę UTP sygnału HDMI oraz sterowania myszką i klawiaturą USB

Maksymalna długość skrętki między konwerterami nie może przekraczać 100 m. Jednakże istnieją sposoby, aby w prosty sposób zwiększyć zasięg. Pierwszym sposobem jest zastosowanie urządzenia pracującego w drugiej warstwie sieciowej, czyli np. switcha. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalną odległość można zwiększyć do 200 m.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB
Schemat ilustrujący zastosowanie switcha w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB
Drugim sposobem może być zamienienie standardowego okablowania miedzianego na światłowód. Przykładowo, zastosowanie kompletu media konwerterów TP-Link MC110CS L11223 umożliwia transmisję sygnału na odległość nawet 20 km.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBMedia konwerter TP-LINK MC110CS - 100 Mb/s, jednomodowy, SC, do 20 kmMedia konwerter TP-LINK MC110CS - 100 Mb/s, jednomodowy, SC, do 20 km
Schemat ilustrujący zastosowanie media konwertera w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i US

LAN między budynkami - odległość 200 m.

Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami i może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości łącza.
W sytuacji, gdy w budynkach zainstalowane są już switche i nie są one wyposażone w gniazda SFP, najlepszym i uniwersalnym rozwiązaniem pozostanie wykorzystanie media konwerterów światłowodowych, które za pomocą patchcordu UTP podłączyć należy do jednego z portów switcha (po jednym po na stronę połączenia). Media konwerter dokonuje zmiany sygnały elektrycznego na optyczny oraz odwrotnie. Podczas doboru media konwertera wziąć pod uwagę należy następujące parametry:
 • prędkość połączenia - dostępne są modele 100 Mbit/s oraz 1000 Mbit/s,
 • modowość - dostępne są modele pracujące z włóknami jednomodowymi oraz wielomodowymi,
 • dystans transmisji - dostępne są modele umożliwiające przesył danych na 550 m, 2 km, 15 oraz 20 km,
 • technikę transmisji - dostępne są modele wykorzystujące dwa włókna lub jedno włókno (WDM).
 Patchcord UTP 1m kat.5e niebieskiMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mPuszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplexSwitch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/s Patchcord UTP 1m kat.5e niebieskiMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mPuszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplexKabel światłowodowy uniwersalny DRAKA U-DQ(ZN)BH 8G (8 włókien OM2)Switch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/sKabel światłowodowy uniwersalny DRAKA U-DQ(ZN)BH 8G (8 włókien OM2)
Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m

Nowości produktowe:

Wzmacniacz sygnału AHD, HD-CVI, HD-TVI VHD-15
Wzmacniacz sygnału AHD, HD-CVI, HD-TVI VHD-15 M1845 przeznaczony jest do wzmocnienia sygnału wideo przesyłanego skrętką komputerową lub kablem koncentrycznym. Umożliwia przesył analogowego sygnału wideo wysokiej rozdzielczości (AHD, HD-CVI, HD-TVI) na odległość 150 m skrętką Netset, 300 m kablem Dipolnet, 500 m kablem TRISET-113.
Taśma zaciskowa TZ7/2Ns biała [100szt.]
Taśmy zaciskowe TZ7/2Ns białe E951031 są przeznaczone do mocowania w wiązki przewodów elektrycznych, kabli, węży, rurek itp. Wyposażone są w głowice zapinkowe i profil zębatkowy na całej długości. Przy zaciągniętej taśmie część przegubowa głowicy zaklinowuje się w uzębieniu tak, że utworzona pętla nie może się samoistnie zluzować.
Kabel światłowodowy samonośny OPTIX AirFlow S-QOTKSdD 8x9/125 ITU-T G.657A2 (SPAN 80m)
Kabel światłowodowy samonośny OPTIX AirFlow S-QOTKSdD L7408 to uniwersalny (zewnętrzno-wewnętrzny), okrągły, samonośny kabel do zastosowania w systemach FTTx. Lekka konstrukcja i wzmocnienie włóknami aramidowymi (element nośny w instalacjach napowietrznych) powodują, że w oparciu o ten kabel budować można przęsła o długości nawet 80 m.

Warto przeczytać:

Sieć WiFi w szkole. Bezprzewodowa sieć w małej szkole będzie miała inną budowę niż w obiekcie średniej wielkości, czy dużym kompleksie handlowym. Największą różnicą będzie ilość punktów dostępowych potrzebnych do pokrycia zasięgiem WiFi całego budynku szkoły. Istotną rzeczą przy budowie tego typu sieci bezprzewodowych jest stworzenie kilku całkowicie niezależnych SSID (ang. Service Set Identifier - identyfikator sieci), aby poszczególne grupy użytkowników (uczniów, nauczycieli, administracji, gości przychodzących po lekcjach) łączyły się z konkretną siecią WiFi...>>>więcej
I - urządzenia uczniów, II - urządzenia nauczycieli
Przykładowy schemat zastosowanego sprzętu do budowy bezprzewodowej sieci szkolnej, opartej na urządzeniach firmy TP-Link
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Kable koncentryczne dla budownictwa