Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2018 (16.04.2018)

Dyski optyczne nowej generacji.

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii i Wuhan Institute of Technology w Chinach stworzyli dyski następnej generacji, które znacząco przewyższają obecnie stosowane pod względem pojemności i trwałości. Nowa technologia umożliwi bezpieczne przechowywanie danych o pojemności 10 TB przez ponad 600 lat, podczas gdy używane obecnie mają tylko 50-letni okres użytkowania. Badacze z Chin i Australii opracowali metodę łączenia cząstek złota ze szkłem. Szkło jest bardzo trwałym materiałem, którego żywotność wynosi 1000 lat i może być używane do przechowywania danych. Ma natomiast ograniczoną pamięć ze względu na swoją sztywność. Połączenie szkła z materiałem organicznym zmniejsza o połowę jego żywotność, ale radykalnie zwiększa wydajność. Do połączenia z ww. materiałami. naukowcy wybrali złoto, ponieważ podobnie jak szkło, jest wytrzymałe i bardzo trwałe. Złote nanocząstki umożliwiają rejestrację informacji w pięciu wymiarach - trzech wymiarach w przestrzeni plus kolor i polaryzacja.
Odpowiednie połączenie złota ze szkłem zaowocowało zwiększeniem trwałości dysków optycznych do 600 lat
Wszystkie dane, które generujemy w erze Big Data (ponad 2,5 kwintyliona bajtów dziennie), muszą być gdzieś przechowywane. Centra obliczeniowe i magazynowania danych zużywają nie tylko ogromne ilości energii (około 3 procent światowego zaopatrzenia w energię elektryczną), ale w dużej mierze wykorzystują dyski twarde, które mają ograniczoną pojemność i krótką żywotność.
Ilość danych generowanych przez ludzkość z każdym rokiem wzrasta. Jak informuje amerykański magazyn Forbes, obecnie wynosi ona około 16,3 Zetabajta rocznie (jeden Zetabajt to bilion Gigabajtów). Eksperci szacują, że do roku 2025 wartość ta wzrośnie 10-krotnie. Magazynowanie i przetwarzanie tak ogromnej ilości danych jest sporym problemem i jednocześnie wyzwaniem dla naukowców. Wydaje się, że nowa technologia dysków optycznych pozwoli rozwiązać ten problem. Dzięki nowemu wynalazkowi udałoby się wydłużyć żywotność nośnika z kilkudziesięciu do kilkuset lat.
Zawsze przy zmianie techniki zapisu pojawia się problem, co robić z danymi zmagazynowanymi w starym systemie. Przeniesienie do nowego systemu jest nieopłacalne, bo znacząca część danych nigdy nie będzie potrzebna, a utrzymywanie w stanie gotowości starych urządzeń jest bardzo kosztowne. Czy ktoś jeszcze pamięta pamięci taśmowe? Pamięć taśmowa jest najdłużej stosowanym medium do przechowywania danych komputerowych. Wprowadzono ją w 1951 roku. Napędy taśmowe zaczęły być wypierane z powszechnego użycia wraz ze zmianą modelu informatyzacji w końcowych latach 70., kiedy pojawiły się pierwsze mikrokomputery. W 1980 roku pierwszy twardy dysk 5,25" wyprodukowała firma Seagate. Miał on pojemność 5 MB. Pierwsze dyski optyczne zapisujące analogowo wideo (Laserdisc) zostały wynalezione przez firmę Philips w latach 60. XX wieku i wprowadzone na rynek w latach 70. Zgromadzone doświadczenie umożliwiło wyprodukowanie CD-ROM-ów na początku lat 80. (Philips w kooperacji z Sony).

Kamery czterosystemowe - obsługa wszystkich systemów monitoringu.

Kamery n-cam oraz v-cam to uniwersalne kamery do monitoringu. Mogą współpracować z rejestratorami różnego typu. Rodzaj sygnału wyjściowego można wybrać przez włączenie odpowiedniego trybu na manipulatorze umieszczonym na przewodzie kamery. Sygnał wyjściowy wybiera się poprzez wychylenie dźwigni manipulatora i przytrzymanie jej przez 5 sekund. Przesunięcie w prawo przełącza sygnał na HD-TVI, lewo - CVBS, w górę - AHD, w dół - HD-CVI.
Widok manipulatora umieszczonego na kablu,
służącego do przełączania typu sygnału w kamerach n-cam oraz v-cam

Instalacja multiswitchowa TERRA w budynku zbiorowego zamieszkania.

Na jednym z pomorskich osiedli firma MAR-EL z Elbląga wykonała instalację multiswitchową dla 56 mieszkańców przy pomocy jednego zestawu antenowego w budynku wielorodzinnym. Zgodnie z projektem dystrybuowane są w niej sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E), naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (pasmo VHF+UHF) oraz radiowy FM. Cały system oparto na rozwiązaniach marki TERRA.
W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali TERRA SA-91L R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich aktywnych elementów w instalacji. Wzmacniacz SA-91L R70901 wyposażony jest w regulację korekcji charakterystyki tłumienia przewodu, która odbydwa się za pomocą czteropozycyjnego przełącznika. Ustawiona wartość stanowi różnicę w wartości wzmocnienia dla najwyższych (większe wzmocnienie) i najniższych (mniejsze wzmocnienie) częstotliwości. Do podzielenia sygnału na poszczególne multiswitche posłużył rozgałęźnik serii SD-904 R70523, za którym zamontowane zostały multiswitche serii MV-9xx: MV-924L R70874 i MV-932L R70882. Sygnały telewizji naziemnej DVB-T UHF i DVB-T VHF oraz radiowe FM są wzmacniane, a ich poziomy wyrównywane przy pomocy wzmacniacza WWK-951 R89861 Telmor, po czym są wprowadzane do magistrali multiswitchowej. Przy połączeniach wykorzystano złącza kompresyjne marki MASTER E80342.

Obsługa funkcji ANR w rejestratorach Hikvision.

Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera może zapisywać nagrania na karcie pamięci w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie. Funkcja ta dostępna jest w rejestratorach IP z serii K oraz z serii I. Aby z niej skorzystać należy posiadać również kamerę IP Hikvision wyposażoną w slot na kartę pamięci (oznaczenie F w nazwie) oraz kartę microSD.
Karta microSDXC 64 GB UHS-I class 10 + adapter SDKamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2125FWD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)
Funkcja ANR w przypadku awarii sieci LAN pozwala buforować nagranie na karcie SD,
a po eliminacji usterki przesłać automatycznie nagranie do rejestratora

Kategoria skrętki komputerowej wyznacznikiem przepustowości.

Skrętka komputerowa jest rodzajem kabla sygnałowego wykorzystywanego w instalacjach teleinformatycznych. Zbudowana jest z czterech par skręconych ze sobą przewodów, dzięki czemu zredukowany zostaje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od innych urządzeń lub wzajemnych zakłóceń (tzw. przesłuchy). Najczęściej tego rodzaju kabel stosowany jest w instalacjach telefonicznych lub w sieciach Ethernet.
Standard EIA/TIA definiuje kable miedziane w kilku grupach, w których określa się ich przydatność do transmisji informacji. Większość nowych instalacji kablowych wykonywanych jest w w standardzie CAT 5e. Poszczególnym kategoriom można przypisać maksymalne prędkości transmisyjne:
 • Kategoria 3 (klasa C wg EN 50173)
  • 4 Mb/s - (10BaseT, RS 232)
 • Kategoria 5/5e (klasa D wg EN 50173)
  • 1 Gb/s - (1000BaseT, ATM 155)
 • Kategoria 6 (klasa E wg EN 50173)
  • 1 Gb/s - (1000BaseT)
  • 10 Gb/s - (10GBASE-T do 55 m)
 • Kategoria 6A (klasa EA wg EN 50173)
  • 10 Gb/s - (10GBASE-T)
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna E1408

Jak bezpiecznie wyjąć z tuby włókna światłowodowe?

Realizacja instalacji bazujących na okablowaniu światłowodowym wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Nie ma tu miejsca na półśrodki - stosowanie narzędzi innych niż zalecane owocować może ryzykiem uszkodzenia włókien, co skutecznie utrudnić może wykonanie toru optycznego.
Wśród szeregu czynności związanych z obróbką kabli światłowodowych, do najtrudniejszych należy wykonywanie tzw. "wcinek" w tubach. Wcinki (okna) wykonywane są w celu wyciągnięcia z tuby żądanej liczny włókien bez naruszania pozostałych, przy zachowaniu ciągłości tuby. Operacje tego typu wykonywane są często w mufach na słupach w sytuacji, gdy przez słupy przewieszony jest wielowłóknowy kabel magistralny, a na wysokości danego słupa wymagane jest wykonanie odejścia jednego lub dwóch włókien (np. dosył sygnału do klienta lub wydzielenie części magistrali do innej gałęzi sieci).
Film prezentujący zasadę działania narzędzia MSAT-5 L5925
(źródło: YouTube)
Nóż MSAT-5 L5925 marki Ripley gwarantuje bezpieczne wycinanie okien w tubach światłowodowych o średnicy od 1,9 do 3,0 mm. Z powodzeniem stosowany może być dla kabli uniwersalnych DRAKA, liczących do 16 włókien (kable 24-włóknowe posiadają większą średnicę tuby).

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7104HQHI-K1 (1080p, 15kl./s, H.265+, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7104HQHI-K1 M75134 to 4-kanałowy rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Pozwala na zapis obrazu w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS oraz IP 1080p i 720p przy 15kl./s. Alternatywnie można nagrywać 1 kanał z kamery 3 Mpix przy 15kl./s, a pozostałe w rozdzielczości: VGA / WD1 / 4CIF / CIF z prędkością 25 kl./s.

Multiswitch przelotowy SRM-523 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR
Multiswitch przelotowy SRM-523 Terra R80523 został wyposażony w dwa wyjścia dSCR/Legacy + Terr. TV Out. Jednokablowy tryb dSCR umożliwia niezależny podział do 32 odbiorników satelitarnych SAT STB. Wyjście w trybie Legacy (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach) umożliwia podłączenie klasycznego tunera satelitarnego.
Gniazdo podwójne, łącznik RJ-45 kat.6A (ekranowane)
Gniazdo podwójne, łącznik RJ-45 kat. 6A J2209 służy do łączenia przewodów zakończonych ekranowanymi wtykami RJ-45 kat. 6a. Posiada dwa gniazda 8P8C.Warto przeczytać:

Dwie pozycje satelitarne i tylko cztery przewody - technologia Wide Band. Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band A98222 zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz...>>>więcej
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów
w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8