Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2018 (29.01.2018)

Telewizory przyszłości.

Od kilku lat sprzedaż telewizorów w Europie pozostaje na stałym poziomie. Producenci telewizorów szukają nowych, niepowtarzalnych rozwiązań, które nakłonią klientów do wymiany telewizora na nowszy model. Na największych targach elektroniki użytkowej w Las Vegas, CES 2018, zostały przedstawione innowacyjne modele telewizorów. Firma LG zaprezentowała 65-calowy, elastyczny panel OLED o rozdzielczości UHD, który można jak plakat zwinąć w rolkę. Swoim wyglądem przypomina trochę ekran do rzutnika, który jest rozwijany od dołu do góry. Po wyłączeniu telewizor możemy schować w obudowie. Pozwala to na bezpieczny i bezproblemowy transport w dowolne miejsce, czy też efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Dodatkowo, nie ma najmniejszego znaczenia, czy użytkownik patrzy na telewizor na wprost, czy pod kątem. Obraz zawsze ma dokładnie taką samą, idealną jakość.
Panel OLED zaprezentowany przez LG o rozdzielczości 4K jest zwijany w rolkę. Do oglądania można rozwinąć go całkowicie lub tylko odrobinę, np. w celu wyświetlenia prognozy pogody lub bieżącej godziny.
Do produkcji OLED-ów wykorzystuje się substancje organiczne. Są to diody elektroluminescencyjne, przewodzące prąd i świecące własnym światłem.
Zupełnie inną wizję przedstawił Samsung, który zaprezentował wielki jak ściana 146-calowy (przekątna 3,7 m) telewizor o nazwie "The Wall". Ogromy telewizor w rzeczywistości zbudowany jest z kilku mniejszych elementów, które można w dowolny sposób ustawiać, a w przyszłości nawet rozbudować o kolejne. Natomiast matryca została wykonana w innowacyjnej technologii MicroLED.
MicroLED to technologia samonośna. Panel składa się z milionów emitujących światło mikrochipów. W odróżnieniu od technologii OLED, która wykorzystuje substancje organiczne, w MicroLED zastosowano azotek galu. Diody MicroLEDów wyróżniają się niezwykle małymi wymiarami. Są mniejsze niż 0,1 mm, czyli wielkości przekroju ludzkiego włosa.

Jakie są wymagania dla komputerów używanych w systemach monitoringu Hikvision?

Rozbudowany system monitoringu, oprócz standardowo wykorzystywanych kamer i rejestratorów, może wymagać dodatkowych urządzeń, takich jak dekodery ścian wizyjnych (np. DS-6404HDI-T K2304), wydzielone stacje robocze z aplikacją kliencką (iVMS-4200), czy serwery: Serwer Strumieni - Stream Media Server oraz Serwer Zapisu - Storage Server. Poniżej przedstawiono schemat takiego sytemu:
Moc stacji roboczych jest detreminowana przez ilość kanałów i rozdzielczość obrazu, jaki ma zostać wyświetlony i zarejestrowany. Zależy wprost od bitrate i użytego kodeka (o tym w kolejnym numerze Informatora).
Wymagania dla PC z aplikacją kliencką:
Rekomendowane Procesor Intel Xeon E3-1226 V3 @ 3.30 GHz
Pamieć 8 GB RAM
System operacyjny Microsoft Windows 7 (64-bit)
Karta graficzna Intel HD Graphics P4600
Wysoka wydajność Procesor Intel Core i7-6700K @ 4 GHz
Pamieć 8 GB RAM
System operacyjny Microsoft Windows 7 (64-bit)
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX1070
Wymagania dla serwerów (Serwer Strumieni - Stream Media Server i Serwer Zapisu - Storage Server):
Rekomendowane Procesor Intel Core 2 Duo E6850 3.0 GHz
Pamieć 4 GB RAM
Dysk twardy 80 GB
Karta sieciowa 100/1000 Mbps Ethernet Network Interface Card
Karta graficzna Zintegrowana
Wysoka wydajność Procesor Quad Core Intel Xeon E5640 2.66 GHz
Pamieć 16 GB RAM
System operacyjny 64 bit
Dysk twardy 80 GB SATA II
Karta sieciowa NIC GbE Network Interface Card
Karta graficzna Zintegrowana

Instalacja RTV/SAT w hotelu.

Na poniższych zdjęciach pokazano fragment instalacji TV/SAT wykonanej w obiekcie hotelowym w Zakopanem, składającym się z trzech budynków. W jednym z nich na dachu zamontowano zestaw antenowy, w skład którego weszły: antena telewizyjna logarytmiczno - periodyczna LOG 5-12/21-60 DVB-T A4015 oraz czasza satelitarna 90 cm Corab. Zastosowanie dwóch konwerterów GT-WB1 A98222 oraz multiswitcha SRM-522 R80522 pracujących w technologii Wide Band umożliwia odbiór programów satelitarnych z dwóch pozycji satelitarnych przy zastosowaniu tylko 4 kabli koncentrycznych. Sygnał jest przesłany przewodem Triset-113 PE E1017 do budynku, w którym jest zamontowana stacja firmy TERRA i osprzęt. Instalację wykonała firma Dipvision.
Stacja czołowa składa się z dwóch modułów TDX-480 FTA R81621 TERRA oraz wzmacniacza Profiler Revolution R89067. Transmodulator TDX-480 R81621 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T (dowolna zawartość programowa) o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,66 Mbit/s. W ten sposób każdy telewizor odbiera ponad 40 niekodowanych programów satelitarnych w jakości SD/HD z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E). Dodatkowo zastosowanie wzmacniacza R89067 firmy Johansson umożliwiło odbiór wszystkich multipleksów DVB-T z pasma VHF (MUX-8) i UHF (MUX-1, MUX-2, MUX-3), wyrównanie ich poziomów oraz wzmocnienie i zsumowanie z sygnałem z dwóch modułów TDX-480 R81621.
W instalacji dystrybuowany jest również kanał hotelowy, który został wprowadzony przy pomocy cyfrowego modulatora Signal-400 R86700. Źródło sygnału HDMI stanowi Player zarządzany przez sieć LAN. Sygnał ze stacji czołowej w jednym standardzie DVB-T COFDM został rozprowadzony do 112 pokoi, w których zamontowano gniazda RTV R694130 marki Signal. Dodatkowo w dwóch mniejszych budynkach zamontowano wzmacniacze budynkowe HS-004L R82032 TERRA, które umożliwiły wzmocnienie sygnału DVB-T, tak aby jego poziom na każdym z gniazd nie był mniejszy niż 50 dBμV. Cały sprzęt został zamontowany w obudowach TPR-23p+w R90567 o wymiarach 600x400x200 mm.

FreeIP - aplikacja mobilna dla kamer IP marki Signal.

Do zdalnego podglądu obrazu z kamer IP marki Signal na urządzeniach mobilnych dedykowana jest darmowa aplikacja FreeIP. Aplikacja przeznaczona jest dla smartfonów z systemem operacyjnym Android lub iOS. Kamerę można dodać do niej wpisując numer seryjny, skanując kod QR lub wpisując adres IP urządzenia. Po podłączeniu do Wi-Fi można przeskanować sieć w celu dodania nowych urządzeń. Aplikacja działa również w oparciu o darmową chmurę, dzięki czemu dostęp do kamer z sieci zewnętrznej możliwy jest w prosty i szybki sposób bez konieczności przekierowywania portów. Aby dodać kamerę do aplikacji, po jej uruchomieniu należy wejść do menu głównego kliknąć zakładkę Urządzenia -> Dodaj urządzenie -> Numer seryjny i zeskanować kod QR, przy którym widoczny jest numer. Aby wszystko działało poprawnie, w kamerze należy uzupełnić podstawowe parametry sieciowe.
FreeIP - darmowa aplikacja na urządzenia mobilne

Światłowody - połączenie jedno- czy dwuwłóknowe?

Instalator stając przed wyborem urządzeń to transmisji światłowodowej może zdecydować się na te pracujące na jednym (WDM) lub dwóch włóknach (duplex). Przy wyborze zwykle brane są pod uwagę dwa czynniki: dostępność włókien w kablu oraz cena rozwiązania. Tymczasem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, stricte techniczny aspekt - wykorzystanie jednej lub dwóch długości fal.
Transmisja WDM w swojej najprostszej postaci wykorzystuje 2 długości fali (np. 1310 i 1550 nm, np. L11521) w jednym włóknie. Natomiast w połączeniu typu duplex tylko jedna długość fali (np. 1310 nm) jest wykorzystywana zarówno do nadawania, jak i odbierania (transmisja odbywa się na dwóch włóknach). Cechą charakterystyczną transmisji światłowodowych jest fakt, że różne długości fali są różnie tłumione przez włókno światłowodowe. Dotyczy to również tzw. makrozgięć kabli/włókien, czyli tych przekraczających 2 mm średnicy. Zagięcie kabla powoduje z reguły znacznie większe tłumienie dla wyższych długości fal.
Wykres przedstawiający zależność tłumienia od długości fali dla mikrozgięć (kolor niebieski),
makrozgięć o promieniu 20 mm (kolor czerwony) oraz 25 mm (kolor zielony)
(Dane pochodzą z opracowań firmy Cabelcon)
Z wykresu wynika, że przypadkowo wykonane zgięcie włókna zaowocuje różnym tłumieniem dla różnych długości fal - przykładowo: zgięcie o promieniu 20 mm dla długości fali 1310 nm nie wygeneruje większego tłumienia, natomiast dla długości fali 1550 nm tłumienie na takim zgięciu przekroczy 2 dB, co przy jednostkowym tłumieniu włókna wynoszącym ok. 0,25 dB/km stanowi wartość gigantyczną. Istotne są więc zarówno same wartości, jak i ich wzajemne różnice.
Decydując się na system wykorzystujący więcej niż jedną długość fali należy być świadomym powyższego zjawiska. Dlatego również ogólnie zalecaną praktyką jest wykonywanie pomiarów dla wszystkich wykorzystywanych w instalacji długości fal.

Nowy modulator HDMI na DVB-T.

Modulator R86211 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał audio/video podany na złącze HDMI/CVBS moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Urządzenie jest modulatorem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału. Wysoką jakość obrazu zapewnia kompresja kodekiem H.264 oraz maksymalny bitrate 31 Mbit/s. Opcje konfiguracyjne pozwalają na dołożenie strumienia wyjściowego do istniejącej już instalacji DVB-T w sposób wybrany przez administratora lub inwestora.
Modulator SIGNAL HDMI - COFDM (DVB-T) - obsługa HDCP
Modulator SIGNAL HDMI - COFDM (DVB-T) - obsługa HDCP R86211
Cechy wyróżniające:
  • Cyfrowy modulator HDMI-DVB-T,
  • Konwersja sygnału z dowolnego źródła HDMI (pełne wsparcie dla protokołu HDCP),
  • Możliwość podłączenia dowolnego źródła sygnału HDMI, a następnie zmodulowania do postaci cyfrowego multipleksu DVB-T,
  • Kompresja kodekiem H.264 z maksymalnym bitratem 31 Mbit/s,
  • Wysokiej jakości sygnał cyfrowy w standardzie HD,
  • Idealny do zbiorczych instalacji TV, hoteli, sklepów RTV, galerii, pubów itp.,
  • Prosta instalacja, intuicyjna konfiguracja.
Źródło sygnału stanowić mogą między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Modulator może więc posłużyć do dystrybucji treści najwyższej jakości w standardzie DVB-T po kablu koncentrycznym w instalacjach telewizyjnych oraz instalacjach monitoringu przemysłowego.

Nowości produktowe:

Antena satelitarna stalowa 90 cm DSE D900C [ciemna]
Antena satelitarna stalowa 90 cm DSE D900C A9612 przeznaczona jest do wykonywania instalacji indywidualnych i małych instalacji zbiorczych. Model szczególnie polecany do montażu na dachach w podobnym kolorze, co stwarza korzystne wrażenie estetyczne.

Karta bezprzewodowa TP-Link Archer T4U USB AC1200 2.4GHz, 5GHz
Karta bezprzewodowa TP-Link Archer T4U USB AC1200 N2921 jest praktycznym urządzeniem do zastosowań w sieciach WiFi. Obsługuje standard IEEE802.11ac . Urządzenie pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 867 Mb/s dla 5 GHz oraz 400 Mb/s dla 2,4 GHz. Podłączana jest przez interfejs USB, dzięki czemu znakomicie nadaje się do komputerów przenośnych. Posiada bardzo szeroką gamę opcji szyfrowania, przez co sieć może być lepiej zabezpieczona przed ingerencją intruzów. Konfiguracja karty jest bardzo prosta.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE4220IW-DE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, Zoom optyczny: x20, IR do 100m, PoE+)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE4220IW-DE K1791 została wyposażona w dobrej klasy przetwornik pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) i prędkość odświeżania 25 kl./s. Do dyspozycji są trzy niezależne strumienie i kilka metod kompresji: H.265+/ H.265/ H.264+/ H.264/ MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Posiada oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 100 m oraz funkcję Smart IR, pozwalającej uniknąć prześwietlenia obrazu.

Warto przeczytać:

Sygnały SAT i DVB-T w jednym przewodzie. Korzystanie z dwóch tunerów satelitarnych lub wykorzystanie funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów SAT. Działające kilka lub kilkanaście lat indywidualne instalacje satelitarne z konwerterem typu SINGLE okazują się niewystarczające...>>>więcej
Schemat wykorzystania konwertera wielozakresowego 9645 KIT Johansson R85261.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej
dla dwóch tunerów satelitarnych oraz sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.

Szafy rack SIGNAL - jakość i kompletność oferty