Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2018 (1.01.2018)

Google współpracuje z NASA - sztuczna inteligencja odkrywa planety!

Sztuczna inteligencja od Google przeanalizowała ponownie stare dane z kosmicznego teleskopu Keplera. Dzięki tym analizom udało się odkryć nową planetę w układzie Kepler-90. Naukowcy natrafili na ślad ósmej już planety orbitującej wokół przypominającej Słońce gwiazdy o nazwie takiej samej, jak nazwa układu - Kepler-90.
Odkrycie naukowców NASA jest bez wątpienia przełomowe. Oznacza ono, że nasz Układ Słoneczny nie jest jedynym, w którym znajduje się aż osiem planet. Dodatkowo pokazuje możliwości sztucznej inteligencji w "odkrywaniu kosmosu". Nowo odkryta planeta nosi nazwę Kepler-90i i jest ona kamienistą, rozgrzaną do czerwoności planetą (temperatura na jej powierzchni wynosi 427 stopni Celsjusza). Ciekawostką jest jej okres obiegu wokół gwiazdy, który wynosi jedynie czternaście i pół dnia.
Sztuczna Inteligencja odkrywa planety!
Planetę odkryto dzięki zastosowaniu samouczącej się sztucznej inteligencji dostarczonej przez firmę Google. Program poddał analizie dane dostarczone przez Kosmiczny Teleskop Keplera szukając planet poza obrzeżami naszego Układu Słonecznego. Badacze zatrudnieni przez NASA wykorzystali specjalny superkomputer, by wychwytywał drobne oznaki załamywania się światła emitowanego przez gwiazdy. Superkomputer natrafił na pewne ślady planety, którą okazał się właśnie Kepler-90i.
Obecnie astronomowie nie są w stanie przestudiować wszystkich zdjęć i informacji pochodzących z teleskopów. Warto pamiętać, że w przyszłym roku zaplanowany jest start całkiem nowego teleskopu. I tutaj sztuczna inteligencja z całą pewnością pomoże przyśpieszyć poszukiwanie nowych planet.

Sygnały SAT i DVB-T w jednym przewodzie.

Korzystanie z dwóch tunerów satelitarnych lub wykorzystanie funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów SAT. Działające kilka lub kilkanaście lat indywidualne instalacje satelitarne z konwerterem typu SINGLE okazują się niewystarczające.
Aby przystosować starą instalację do dwóch urządzeń odbiorczych (lub do PVR) należy pojedynczy konwerter typu SINGLE zastąpić konwerterem typu TWIN. Konieczne jest również ułożenie drugiego przewodu od czaszy antenowej do odbiornika.
Zdarza się, że położenie dodatkowego przewodu jest niemożliwe lub wiąże się z obniżeniem estetyki instalacji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie konwertera typu multiband R85261. Urządzenie umożliwia transmisję jednym przewodem koncentrycznym dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych SAT oraz dodatkowo sygnału TV naziemnej. Urządzenie może być również stosowane, gdy domową instalację rozbudować chcemy o dodatkowy, jednogłowicowy odbiornik.
Konwerter wielozakresowy 9645 KIT JohanssonGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATKonwerter wielozakresowy 9645 KIT JohanssonRozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-02MsProfesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TAntena satelitarna z logiem TRIAX 100 TD stalowa [ciemno-szara]Konwerter satelitarny TWIN Inverto Red Extended 0,3dB
Schemat wykorzystania konwertera wielozakresowego 9645 KIT Johansson R85261.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej
dla dwóch tunerów satelitarnych oraz sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.

Jak przesłać sygnał HDMI i USB na 100 m?

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB, np. w celu sterowania rejestratora myszką. Najważniejszym zastosowaniem konwertera H3613 jest umożliwienie podglądu obrazu z kamer i pełna obsługa rejestratora na monitorze w innym pomieszczeniu.
Cechy wyróżniające konwertera H3613:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5e/6,
  • Transmisja UDP/IP,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Maksymalna długość przewodu 100 m,
  • Przedłużacz USB.
Przepływność skompresowanego sygnału na wyjściu nadajnika wynosi około 20 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik znajdujący się w komplecie.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP z przedłużaczem USB
Konwerter sygnału HDMI + USB na IP
Film prezentujący zasadę działania konwertera sygnału HDMI + USB na IP H3613

Martwa strefa w pomiarach reflektometrycznych - zastosowanie "rozbiegówki".

Prawidłowo wykonane pomiary reflektometryczne w instalacjach światłowodowych pozwalają uzyskać szereg szczegółowych informacji na temat połączenia i nieprawidłowości występujących w torze optycznym. Specyfika działania reflektometru wymusza jednak stosowanie dodatkowych włókien rozbiegowych wpinanych między reflektometr a mierzony trakt światłowodowy.
Reflektometr wpuszcza do światłowodu impuls o zadanej przez użytkownika długości (definiowany jest czas trwania impulsu, np. 3 ns, 10 ns, 10 µs itp.). W trakcie trwania impulsu reflektometr nie może rzecz jasna wykonywać żadnych pomiarów. Wygenerowany impuls, gdy napotyka na jakieś zdarzenie (spaw, zagięcie, złącze itp.) ulega częściowo odbiciu i wraca do nadajnika (reflektometru) powodując zablokowanie możliwości pomiarowych przez kolejne 3 ns, niezbędne do odebrania impulsu, lub więcej, gdy impuls ulegnie rozmyciu. W tym czasie impuls propaguje dalej w światłowodzie, a wszelkie napotkanie przez niego zdarzenia pozostaną niewidoczne dla układu pomiarowego. Reasumując: dla jednego impulsu o czasie trwania 3 ns reflektometr nie widzi zdarzeń przez czas emisji impulsu oraz jego powrotu, czyli 6 ns. Do tego doliczyć można ewentualne rozmycie oraz czas przełączania elektroniki.
Znając prędkość rozchodzenia się światła w światłowodzie (zwykle do wyliczeń przyjmuje się prędkość taką, jak dla próżni, tj. około 300 000 000 m/s) wyliczyć można jaki dystans przebywa światło w czasie trwania impulsu pomiarowego - jest to około 0,3 m. Po dodaniu czasu odbioru i czasu przełączania elektroniki oraz ew. rozmycia impulsu założyć możemy, iż tzw. strefa martwa (zdarzeniowa) dla takiego impulsu pomiarowego wynosi 0,7 - 1 m. Na takim odcinku miernik nie jest w stanie identyfikować zdarzeń. Oczywiście im mocniejszy (dłuższy) będzie impuls, tym dłuższa będzie odpowiadająca mu strefa martwa, np. mocny impuls 5 µs generować będzie martwą strefę o długości około 1000 m!
Pierwszym zdarzeniem w torze optycznym powinno być pierwsze złącze mierzonego toru światłowodowego. Dla tego właśnie miejsca, należy szacować martwą strefę i dobierać minimalną długość włókna rozbiegowego. W sytuacji, gdy nie zastosujemy rozbiegówki, pomiar pozbawiony będzie występujących w martwej strefie, czyli na początku światłowodu, zdarzeń.
Włókno rozbiegowe jednomodowe 150 m FC/PC - SC/APC, obudowa BOX
Włókno rozbiegowe L58315 przeznaczone do wykonywania pomiarów reflektometrycznych w instalacjach światłowodowych. Włókno jednomodowe w standardzie G.652D o długości 150 m pozwala na wykonanie pomiarów z krótkimi i średnimi czasami trwania impulsu. Włókno zakończone jest z jednej strony wtykiem SC/APC, z drugiej wtykiem FC/PC, dzięki czemu stosować je można bez dodatkowych przejściówek z reflektometrem Grandway FHO-3000-D26 L5828.

Co oznacza tryb zapisu 1080p Lite?

W niektórych rejestratorach analogowych dostępny jest tryb zapisu oznaczony jako 1080p Lite (często spotykane nazwy to także: 1080L lub 1080N). Jest on dostępny w rejestratorach, które obsługują zapis w rozdzielczości 1080p z ograniczoną prędkością rejestracji lub wcale jej nie obsługują. Pozwala on na rejestrację obrazu w niestandardowej rozdzielczości 960x1080 px przy 25 kl./s. Znajduje zastosowanie w przypadku, gdy istotna jest prędkość rejestracji przy możliwe największej rozdzielczości.
Porównanie rozdzielczości 1080 Lite i najczęściej używanych w CCTV
1080p (1920 x 1080 px) oraz 720p (1280 x 720 px)
Z porównania widać, że tryb 1080p Lite niesie o połowę mniej informacji niż 1080p, a w porównaniu do 720p jest ona zbliżona. Należy również wziąć pod uwagę, że zmianie ulega format zapisu, który staje się zbliżony do 1:1. Wyświetlanie obrazu w takich proporcjach jest kłopotliwe, bo jest on niedopasowany do typowych monitorów. Obraz może zostać rozciągnięty lub pojawią się czarne pasy.

System alarmowy w domu jednorodzinnym.

Poniższy schemat przedstawia rozmieszczenie elementów systemu alarmowego w domu jednorodzinnym. Cały system oparty został na centrali alarmowej INTEGRA 32 G2004 oraz nowoczesnym manipulatorze z ekranem dotykowym INT-TSG-BSB G2107, dedykowanym dla osób oczekujących wygody znanej z nowoczesnych smartfornów i tabletów. Centrala alarmowa posiada 8 wejść na płycie głównej z możliwością rozszerzenia do 32. Zastosowanie manipulatora INT-TSG-BSB pozwala rozszerzyć możliwości systemu o dodatkowe 2 wejścia bez potrzeby stosowania ekspanderów. W systemie zastosowane zostały czujki pasywne GRAPHITE G3215 oraz dualne SILVER G3005. Dodatkowo okna i drzwi zabezpieczone zostały kontaktronami bocznymi B-1 G3501.
B-1 Kontaktron boczny, hermetyczny SATELSP-4003 R Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SATELINT-TSG-BSB Manipulator z ekranem dotykowymGRAPHITE Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni SATELSILVER Cyfrowa czujka dualna SATELINTEGRA 32 Płyta główna centrali 8...32 wejść SATELObudowa AWO256 17/TRP50/SATEL
Bardzo ważne podczas montażu systemu alarmowego jest prawidłowe dobranie i rozmieszczenie elementów instalacji alarmowej. Centrala alarmowa G2004 powinna być ukryta w miejscu trudno dostępnym dla złodzieja, możliwie najdalej od wejścia głównego (strych, garderoba itp). Czujki G3215 i G3005 powinny być tak rozmieszczone, aby chronić miejsca, którymi potencjalnie mogłaby się dostać osoba niepożądana. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór czujek. W miejscach narażonych na zmiany temperatury, przeciągi (garaż, kuchnia, kotłownia itp.) powinno się stosować czujki odporne na tego typu zjawiska, wykorzystujące podwójny element detekcji G3005.

Nowości produktowe:

Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) do instalacji monitoringu CCTV
Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T R86111 jest urządzeniem, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Urządzenie R86111 jest modulatorem jednokanałowym bez wsparcia HDCP. Przeznaczony jest głównie do udostępnienia w sieci TV obrazu z systemu CCTV, laptopa, komputera, starszego dekodera STB.

Tuner Ferguson Ariva 4K
Tuner Ferguson Ariva 4K A99376 działa w oparciu o system operacyjny Android 5.1.1 Lollipop i zapewnia najwyższą jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości 4K UHD. Użytkownik ma dostęp do pełnej zawartości sklepu Google Play. Tuner może być obsługiwany za pomocą dołączonego pilota RCU-660 lub dowolnego urządzenia opartego o system Android lub iOS, z zainstalowaną darmową aplikacją NesTV. Dodatkowo aplikacja umożliwia oglądanie telewizji na smartfonie lub tablecie - wprost z odbiornika.
Modulator 8202 HDMI-DVB-C (QAM)/DVB-T (COFDM)/DMB-T/ATSC JOHANSSON
Modulator 8202 HDMI-DVB-C JOHANSSON R86901 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD 1080p podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-C (QAM), DVB-T (COFDM), DMB-T lub ATSC. Urządzenie HDMI R86901 jest modulatorem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału oraz zmodulowania go do postaci cyfrowego multipleksu DVB-C (QAM), DVB-T (COFDM), DMB-T lub ATSC. Opcje konfiguracyjne pozwalają na dołożenie strumienia wyjściowego do istniejącej już instalacji w sposób wybrany przez administratora lub inwestora.

Warto przeczytać:

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na 100%. W skład serwerowni wchodzi wiele komputerów i innych urządzeń sieciowych. Często stanowią znaczącą pozycję w majątku. Dla użytkowników najważniejsze są jednak dane, jakie się na nich znajdują. W przypadku zniszczenia, są nie do odtworzenia. Dlatego stosuje się automatyczne systemy backup'owe. Jednakże stara zasada mówi, że najlepiej należy chronić dane źródłowe, stąd konieczność stosowania zabezpieczeń antyprzepięciowych...>>>więcej
Przykład zabezpieczenia urządzeń sieciowych z wykorzystaniem
media konwerterów światłowodowych
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Nowe wymagania dla kabli w budownictwie