Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2017 (12.06.2017)

Nowa usługa rozszerzonej rzeczywistości od Google.

 Tegoroczna konferencja deweloperska Google I/O obfitowała w informacje o projektach, nad którymi pracuje firma Google. Wiele z nich wykorzystuje systemy rozszerzonej rzeczywistości i uczenia maszynowego. Jednym z najbardziej interesujących jest zapowiedziana przez szefa Google Sundara Pichai usługa Google Lens. Dzięki niej telefon będzie odczytywał informacje z rejestrowanych obrazów i zaproponuje konkretne działania. Podczas konferencji zdradzono kilka szczegółów na temat tego przedsięwzięcia. Wiadomo, że usługa będzie dostępna przez aplikację Google Asystent i Google Zdjęcia. Kierując smartfon na dowolny obiekt, zostanie on rozpoznany, a następnie zostaną wyświetlone opcje działania dostosowane do obiektu. Przykładowo widząc kwiatek, zostanie wyświetlona jego nazwa i opis, a idąc ulicą i rejestrując nazwę lub logo restauracji, otrzymamy szczegółowe informacje na jej temat wraz z opiniami odwiedzających ją gości. Google Lens integruje też systemy rozpoznawania znaków. Po pokazaniu tabliczki znamionowej routera z hasłem, potrafi się automatycznie z nim połączyć, a patrząc na menu restauracji w innym języku - automatycznie je przetłumaczy. Google ułatwi też zakupy - widząc reklamę koncertu muzycznego, zaproponuje kupno biletu i dodanie wydarzenia do kalendarza. Kontekstowe menu nie musi mieć trwałych opcji, będą one podlegać personalizacji.
Funkcje Google Lens pokazane na konferencji I/O 2017.
Od lewej: rozpoznawanie obiektów, miejsc, automatyczne skanowanie i wprowadzanie haseł dostępowych.
Już 2 miliardy urządzeń pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Dużą popularność zawdzięcza on dobrze dopracowanym usługom. Rozpoznawanie głosu, tekstu i obrazu oraz pozyskiwanie z nich użytecznych informacji, to aktualne trendy nad którymi pracuje firma. Dokładność algorytmów rozpoznawania obrazu przekroczyła już zdolności człowieka. Została osiągnięta dzięki technice uczenia maszynowego i sieciom neuronowym. Według zapowiedzi Google rozszerzona rzeczywistość na ekranie smartfona ma być dostępna w niedługim czasie - czekamy z niecierpliwością bo możliwości takiego systemu są ogromne.

Rodzina uchwytów LCD marki Signal.

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Każdy z prezentowanych uchwytów w poniższej tabeli posiada możliwość regulacji ustawienia telewizora w poziomie. Jednak ze względu na budowę i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne takie ustawienie może okazać się nietrwałe. Telewizor w momencie regulacji jego ustawienia będzie się pochylał w lewo lub prawo. Tak jest w rozwiązaniach tańszych, przeznaczonych do trwałego ustawienia telewizora. Dla tych, którzy chcą regulować położenie odbiornika, np. w zależności od tego, czy jest oglądany zza stołu, czy z sofy, polecamy uchwyty LPA16-444A E93160 i LPA19-442 E93168. Sztywność konstrukcji, zastosowane tuleje łożyskowe wraz z regulacją płynności ruchu spełniają wymagania najbardziej wybrednych klientów.
  E93524 E93163
Nazwa  PLB-CE946-02L LPA36-443A LPA16-444A LPA19-442
Kod E93524 E93163 E93160 E93168
Rozmiar TV 37'' - 70'' 32'' - 55'' 32'' - 55'' 32'' - 55''
Nośność 50 kg 50 kg 30 kg 30 kg
Mocowanie VESA max. 600 x 400 max. 400 x 400 max. 400 x 400 max. 400 x 400

Kamery do monitoringu - obsługa wszystkich systemów wizyjnych.

Kamery n-cam oraz v-cam to uniwersalne kamery do monitoringu. Mogą współpracować z rejestratorami różnego typu. Rodzaj sygnału wyjściowego można wybrać przez włączenie odpowiedniego trybu na manipulatorze umieszczonym na przewodzie kamery. Sygnał wyjściowy wybiera się poprzez wychylenie dźwigni manipulatora podczas pierwszych 5 sekund od uruchomienia i przytrzymanie jej przez kolejne 5 sekund. Przesunięcie w prawo przełącza sygnał na HD-TVI, lewo - CVBS, w górę - AHD, w dół - HD-CVI.
Widok manipulatora umieszczonego na kablu, służącego do przełączania typu
sygnału w kamerach n-cam oraz v-cam

Kodowanie kanału zero w rejestratorach Hikvision.

Czasami potrzebne jest uzyskanie podglądu z wielu kanałów rejestratora w czasie rzeczywistym za pomocą przeglądarki internetowej lub oprogramowania klienckiego CMS. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na przepustowość, bez pogarszania jakości rejestrowanego obrazu, czyli bez wpływu na zmianę parametrów kodowania strumienia głównego i podstrumienia, w rejestratorach marki Hikvision dostępna jest opcja kodowania kanału zero. Po jego włączeniu, można za pomocą klienta zdalnego lub przeglądarki internetowej uzyskać obraz z 16 kanałów w jednym oknie. W oknie ustawień kanału zero mamy możliwość regulacji takich parametrów, jak maksymalny bitrate (do 2 Mb/s) i maksymalna liczba klatek (1/16 - 22 kl./s). Aktywacji można dokonać lokalnie lub przez przeglądarkę internetową.
Aktywacja kanału zero:
  • lokalnie: Menu główne -> Ustawienia -> Podgląd na żywo -> Kodowanie kanału 0,
  • zdalnie: Konfiguracja -> Wideo i audio -> Kanał zero.
Widok okna aktywacji kanału zero w przeglądarce internetowej

Spawanie światłowodów - proces przygotowania włókien.

Niezależnie od wyboru spawarki, proces łączenia włókien wygląda bardzo podobnie. Składa się na niego szereg czynności. Pierwszą z nich jest zdjęcie powłok włókien: 900 μm (jeśli występuje) i 250 μm. Zawsze operujemy na powłoce płaszcza o średnicy 125 μm, niezależnie od rodzaju spawanych włókien. Następnie konieczne jest wyczyszczenie włókien przy pomocy alkoholu izopropylowego (zwykle za pomocą chusteczek bezpyłowych lub bawełnianych wacików higienicznych) oraz docięcie włókien za pomocą obcinarki (gilotyny). Ostatnia czynność jest niezwykle istotna - ważne jest zarówno zapewnienie odpowiedniej długości docinanego włókna (w większości przypadków instalator nie musi nic odmierzać, ponieważ konstrukcja gilotyny umożliwia automatyczny dobór odpowiedniej długości), jak i to, aby czoło włókna ucięte (łamane) było pod idealnym kątem prostym. W praktyce spawarki akceptują pewne odchyłki od kąta prostego (około 1 stopnia), niemniej jednak lepiej docięte włókno zaowocuje lepszym z punktu widzenia parametrów połączeniem. Należy pamiętać, że rozregulowane obcinarki są jedną z częstszych przyczyn gorzej wykonanych spawów.
Zdjęcie powłoki 250 μm i czyszczenie włókna
Docięcie czoła włókna. Powstałe w tym procesie ścinki
należy umieścić w specjalnym pojemniku, a następnie przekazać do utylizacji.
Po umieszczeniu włókien w spawarce następuje proces weryfikacji poprawności wykonanych wcześniej czynności. W przypadku zbyt dużego zabrudzenia czoła włókna lub jego nieprawidłowego docięcia, urządzenie nakaże ponowne przygotowanie włókien. W sytuacji, gdy wszystko jest w porządku, następuje proces łączenia włókien za pomocą łuku elektrycznego (zgrzewanie/spawanie), a zaraz po nim test wytrzymałości spawu oraz oszacowanie wartości jego tłumienia.
Przed spawaniem:
weryfikacja kąta docięcia
oraz wzajemnego przesunięcia włókien
Po spawaniu:
szacowanie tłumienności połączenia
Proces łączenia włókien trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Po nim, konieczne jest wykonanie ostatniego kroku - zgrzewania osłony spawu w osobnym lub zintegrowanym ze spawarką piecyku. Świeżo wykonany spaw jest delikatny i zawsze wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Służą do tego termokurczliwe osłony spawów które również ułatwiają umieszczanie łączonych włókien w kasetach spawów.

Złącza w modemach LTE.

Zakup anteny do bezprzewodowych urządzeń sieciowych, takich jak rutery czy modemy, wiąże się z koniecznością znajomości zastosowanych w tych urządzeniach złączy. Mnogość rozwiązań oraz niewielkie różnice w wyglądzie zewnętrznym powodują, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć duże problemy z wyborem zakończonych odpowiednim wtykiem lub gniazdem anten.
W zależności od producenta urządzenia bądź wykorzystanej częstotliwości, w technice transmisji danych spotkać można wiele różnych rodzajów złączy. Najczęstszym złączem występującym w modemach/ruterach LTE jest złącze SMA.
Antena ATK-16/2 GHz UMTS 16 dBi z + 10 m  przewodu + wtyk SMA
Przewód wychodzący z anteny, bądź przedłużacz, powinien być zakończony wtykiem SMA.
Przykładowa antena służąca do poprawy sygnału LTE, wyposażona w takie złącze to ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 5m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz A7054_5.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 5m przew. wtyk SMA 800-3000MHz

Nowości produktowe:

Kamera  HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870  (1080p, 5-50 mm motozoom 10x, 0.01 lx, IR do 80m) AHD, HD-CVI
Kamera HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870 M7486 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI i generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Moduł kamery został uzupełniony obiektywem typu motozoom z automatycznym ustawianiem ostrości o ogniskowej 5-50 mm umieszczonym na głowicy obrotowej. Posiada ona możliwość obrotu w poziomie w zakresie 0...250o z prędkością max 15o/s i w pionie w zakresie -10...55o z prędkością max 10o/s. Wbudowana pamięć pozwala na ustawienie: 255 presetów, 8 patroli, 4 tras.
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP320, 802.11ac 2,4GHz 5GHz, PoE 802.3at
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP320 N2570 do zastosowań biznesowych to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP320 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. Urządzenie pracuje na paśmie 2,4 oraz 5 GHz.
Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD multicast PoE 802.3af - odbiornik
Odbiornik Konwertera/Extendera HDMI na IP 1x5e SignalHD multicast PoE 802.3af H3625 to dodatkowy odbiornik do kompletu H3624. Znajduje on zastosowanie w przypadku instalacji, gdzie podział sygnału odbywa się na switch'u. Sygnał HDMI odbierany jest wtedy na wielu telewizorach. Odbiornik może być zasilany poprzez switch PoE, np. N29980 i posiada możliwość przekazywania sygnału IR.

Warto przeczytać:

Światłowody - połączenie jedno- czy dwuwłóknowe? Instalator stając przed wyborem urządzeń to transmisji światłowodowej może zdecydować się na te pracujące na jednym (WDM) lub dwóch włóknach (duplex). Przy wyborze zwykle brane są pod uwagę dwa czynniki: dostępność włókien w kablu oraz cena poszczególnego rozwiązania. Tymczasem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, stricte techniczny aspekt - wykorzystanie jednej lub dwóch długości fal...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Wykres przedstawiający zależność tłumienia od długości fali dla mikrozgięć (kolor niebieski),
makrozgięć o promieniu 20 mm (kolor czerwony) oraz 25 mm (kolor zielony)
(Dane pochodzą z opracowań firmy Cabelcon)
Kamera  HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870  (1080p, 5-50 mm motozoom 10x, 0.01 lx, IR do 80m) AHD, HD-CVI
Kamera HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870