Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2017 (5.06.2017)

Hikvision - lider automatyzacji magazynów, parkingów, sortowni.

Firma Hikvision, dotychczas znana głównie z produkcji urządzeń z zakresu systemów zabezpieczeń CCTV, w roku 2014 wyprodukowała serię “Qian Mo” - automatycznie sterowanych robotów magazynowych (z ang. AGV - Automated Guided Vehicles). W 2016 r. została wyodrębniona spółka "Hangzhou Hikrobot Technology Co., LTD.” oferująca systemy inteligentnych robotów do obsługi magazynów i parkingów.
Aktualnie oferta zawiera cztery rozwiązania z tej dziedziny - roboty do transportu magazynowego, wspierania linii produkcyjnej, sortowania paczek oraz roboty parkujące pojazdy:
Warehousing AGVs, to seria inteligentnych i wytrzymałych robotów magazynowych o dużej pojemności ładowania, dokładności pozycjonowania i funkcji samoładowania. W zależności od modelu, jednostki mogą przenosić ciężary od 300 do 1000 kg z prędkością do 1,5 m/s. Dzięki zastosowaniu serii czujników wizyjnych i wspomagających o wysokiej precyzji, roboty mogą pracować w trybie automatycznym lub trybie nawigacji z dokładnością do milimetrów, automatycznie omijając przeszkody.
Transferring AGVs - przenośniki taśmowe wyposażone w zestaw rolek, za pomocą których mogą w tym samym czasie dostarczać i odbierać paczki. Są w stanie przesuwać paczki o wadze do 100 kg i poruszać się z prędkością 1,5 m/s.
Sorting AGVs - roboty sortujące, małe zwinne urządzenia mogące przenosić paczki o wadze do 5 kg. Dzięki nim można obsłużyć zapotrzebowanie 20 tysięcy zamówień na godzinę. Mogą poruszać się z prędkością do 3 m/s.
Parking AGVs - roboty parkingowe, które wsuwają się pod platformę, na którą wjechał samochód i przewożą ją na wybrane przez system miejsce parkingowe. Dzięki nim można zoptymalizować przestrzeń parkingową, a odbiór samochodu to kwestia 2 minut. Roboty są w stanie udźwignąć pojazdy o masie 2500 kg i poruszać się z prędkością 1 m/s.
Film prezentujący możliwości magazynowych robotów Hikvision
(źródło: www.hikrobotics.com)
Cały system został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb magazynowych o dużej różnorodności. Może być wykorzystywany zarówno w małych, jak i dużych centrach magazynowych, w sortowniach, czy zakładach produkcyjnych. Sterowanie i zarządzanie opiera się na Inteligentnym systemie zarządzania magazynem iWMS (z ang. Intelligent Warehouse Management System) oraz systemie kontroli robotów RCS (z ang. Robot Control System). System RCS odpowiada głównie za alokację zadań, kontrolę, obsługę i konserwację robotów. Wykorzystując algorytmy sterowania można osiągnąć optymalną alokację zadań oraz planowanie tras dla wielu robotów, unikając w ten sposób kolizji i osiągając jednocześnie maksymalną wydajność. System odpowiedzialny jest również za monitorowanie stanu technicznego robotów, wskazując urządzenie, które powinno być naprawione zgodnie z historią eksploatacji i aktualnym stanem oraz któremu należy podładować akumulatory. Ponadto RCS rejestruje i analizuje informacje o alarmach wszczynanych przez roboty, niezwłocznie powiadamiając pracowników operacyjnych i konserwatorów. System jest w stanie również realizować tymczasowe składowanie towarów w celu poprawy wykorzystania przestrzeni magazynowej.

Przykład wykorzystania funkcji przekroczenia wirtualnej linii w kamerze Fisheye.

Kamera Hikvision Fisheye DS-2CD2942F-IS K1790 umożliwia obserwację dookolną: pod kątem 360° w przypadku montażu sufitowego i 180° w przypadku montażu na ścianie. Kamery tego typu zyskują coraz większą popularność ze względu na możliwość zastąpienia kilku kamer jedną, obejmującą cały wytyczony obszar. Przykładem zastosowania może być monitoring niedużego sklepu spożywczego. Instalując kamerę w odpowiednim miejscu zyskujemy widok na całe pomieszczenie. Dodatkowo, funkcjonalność urządzenia podnosi możliwość stworzenia linii wirtualnej, której przekroczenie generuje informację wysyłaną automatycznie do centrum monitoringu (opartego na aplikacji iVMS 4200) lub wyzwala wyjście alarmowe, sterujące sygnalizatorem optycznym lub akustycznym, zamontowanym w sklepie. W ten sposób można zabezpieczyć na przykład wejście za ladę. Jeżeli podczas nieobecności sprzedawcy ktoś spróbuje wejść za ladę, przekroczy linię wirtualną i tym samym wyzwoli alarm.
Obudowa metalowa TPR-5 520x400x140mmRejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-E1/4P/A (4 kanały, 40Mb/s, 1x SATA, VGA, HDMI/VGA, 4xPoE, We/Wy alarmowe)Dysk HDD 3,5” SEAGATE Barracuda 1TB SATA III 6Gb/s 32MBKamera IP fisheye Hikvision DS-2CD2942F-IS (4MPix, 1.6 mm, 0.01 lx, IR do 10m, We-Wy audio, We-Wy alarmowe)SOW-300 R Wewnętrzny sygnalizator optyczny SATEL
Monitoring sklepu za pomocą jednej kamery Fisheye z wykorzystaniem funkcji linii wirtualnej

Konwersja HDMI do standardu DVB-T COFDM.

Modulatory cyfrowe to urządzenia, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI modulują do standardu DVB-T COFDM. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T dostarczany jest do odbiorników końcowych - najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników/odgałęźników. Rozwiązanie takie sprawdza się najlepiej w nowoczesnych instalacjach hotelowych, dystrybuujących programy w rozdzielczości HD.
Modulator jednokanałowy MHD101 R86700 ze względu na poziom wyjściowy 70...90 dBμV znajduje zastosowanie w instalacjach, w których sygnał z anten DVB-T jest sumowany z sygnałem modulatora.
Modulator Signal-400 HDMI R86700 przeznaczony jest głównie do instalacji (np. w sklepach z dużą ilością odbiorników TV), w których wykorzystuje się jego bardzo wysoki poziom wyjściowy 94...114 dBμV - nie jest wówczas potrzebny dodatkowy wzmacniacz.
WS-7992 R86702 oraz WS-7990 R86704 to modulatory wielokanałowe. Posiadają wejścia: HDMI, A/V (RCA) oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym.
  R86101
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)

Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T) 

Nazwa MHD-101 Signal-400 WS-7992 WS-7990
Kod R86101  R86700  R86702 R86704 
Standard  DVB-T COFDM
Ilość kanałów 1 1 2 4
Wejścia RF
1xHDMI
RF
1xHDMI
RF
2xA/V (RCA)
2xHDMI
RF
4xA/V (RCA)
4xHDMI 
Rozdzielczość  1920x1080-30p 480i@59.94/60FPS    
576i@50FPS                
720p@50/59.94/60FPS 
1080i@50FPS                 
1080i@59.94/60FPS     
1080p@59.94/60FPS      
720x576_50i  PAL
720x480_60i NTSC
1080p
720x576_50i PAL
720x480_60i NTSC
1080p
SD/HD  HD HD SD/HD SD/HD 
Sposób montażu  indywidualny
Częstotliwość RF  174...862 MHz 142.5...858 MHz 50...860 MHz  50...860 MHz
Poziom wyjściowy  70...90 dBμV 94...114 dBμV 70...100 dBμV  70...100 dBμV
Urządzenia zapewniają pełne wsparcie dla protokołu HDCP.

Panele światłowodowe - bezproblemowa eksploatacja.

Patch panele światłowodowe, w odróżnieniu od paneli dedykowanych do zakańczania okablowania parowego lub kabli koncentrycznych, posiadają otwory, w których najczęściej na etapie instalacji montowane są adaptery światłowodowe. Do najczęściej spotykanych wersji paneli przednich należą modele 12- oraz 24-otworowe.
Przykładowy panel przedni ULTIMODE P-24SC-DUPLEX L5544
Bardzo często zdarza się, że nie wszystkie otwory w panelu zostają wykorzystane. Część instalatorów, pomimo tego, decyduje się na pełne obsadzenie płyty czołowej adapterami. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym oraz lepszym z punktu widzenia eksploatacji jest zastosowanie dedykowanych zaślepek. Dzięki temu od razu wiadomo, które porty przełącznicy stanowią faktyczne zakończenie okablowania.
Zaślepka adapterowa do paneli światłowodowych SC Simplex
Zaślepka adapterowa do paneli światłowodowych SC Duplex
L5502 - zaślepka do paneli typu simplex
L5503 - zaślepka do paneli typu duplex
Część instalatorów w ogóle nie obsadza niewykorzystanych otworów. Prowadzić to jednak może to zakurzenia i zabrudzenia wnętrza przełącznicy. Taki kurz i brud zwiększają prawdopodobieństwo zabrudzenia złączy podczas ich przepinania.

Konwerter HDMI 4K na IP.

Zamiana sygnału HDMI na IP to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w wielu rodzajach instalacji: monitoringu CCTV, TV/SAT, czy dedykowanych połączeniach multimedialnych. W ofercie firmy DIPOL pojawiły się nowe modele konwerterów, zapewniające wsparcie dla rozdzielczości 4K x 2K i częstotliwości odświeżania 30 Hz. Do transmisji sygnału wykorzystać można popularne rodzaje skrętki komputerowej (kategoria 5e lub 6), a do podziału sygnału switche ethernet ze wsparciem protokołu IGMP (sygnał typu multicast). Komplet urządzeń H3634 umożliwia również transmisję sygnału IR z pilota zdalnego sterowania.
Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD 4Kx2K
Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD 4Kx2K H3634
Do najczęstszych zastosowań ww. zestawu zaliczyć można transmisję sygnału z rejestratorów CCTV (część dostępnych na rynku urządzeń posiada już wyjścia HDMI z rozdzielczością 4K, np. seria "I" Hikvision) oraz transmisję na większe odległości do urządzeń multimedialnych typu projektor.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-punkt)

Resetowanie i przywracanie ustawień fabrycznych w urządzeniach Hikvision.

Aby szybko i sprawnie dokonać obu wymienionych czynności, można skorzystać z funkcji oprogramowania Batch Configuration. Do programu można dodać dowolne urządzenie poprzez podanie danych autoryzacyjnych (urządzenia w sieci lokalnej zostaną automatycznie wykryte). Narzędzie to posiada specjalne przyciski do zresetowania oraz przywracania ustawień fabrycznych. Takie operacje, podobnie jak wybrane aspekty konfiguracyjne urządzeń, mogą zostać wykonane dla wielu z nich jednocześnie.
Zrzut ekranu przedstawiający program Batch Configuration

Nowości produktowe:

Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD - odbiornik zdalnie zasilany z nadajnika
Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD H3620 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajdują się nadajnik oraz odbiornik. Odbiornik zasilany jest bezpośrednio z nadajnika. Zestaw, oprócz transmisji sygnału HDMI, umożliwia również przesył sygnału IR.
Maszt antenowy stalowy 38mm/1.5m cynkowany galwanicznie
Maszt antenowy stalowy 38 mm / 1,5 m E9038152 cynkowany galwanicznie. Maszt idealnie nadaje się do montażu jednej anteny telewizji naziemnej lub satelitarnej.


Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225 N2567 do zastosowań biznesowych to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP225 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. Urządzenie pracuje na paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Warto przeczytać:

Urządzenia do budowy sieci WiFi w hotelach. W obiektach, w których wymagane jest zapewnienie dostępu do Internetu dla dużej liczby użytkowników, konieczne jest zastosowanie dedykowanego rozwiązania sprzętowego. System taki musi się wyróżniać funkcjonalnością oraz skalowalnością tak, aby w prosty sposób zapewnić płynną obsługę dostępu do sieci. System TP-Link CAP umożliwia zarządzanie nawet kilkudziesięcioma punktami dostępowymi jednocześnie, przy użyciu sprzętowego kontrolera Auranet N2551. Kontroler automatycznie wykrywa, konfiguruje i zarządza punktem dostępowym chwilę po podłączeniu go do sieci...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat hotelowego systemu CAP bazującego na punktach dostępowych N2553
oraz kontrolerze N2551
Ciekawie o antenach - XVI konkurs wakacyjny DIPOLa 2017
Wkacyjny konkurs Fotograficzny firmy DIPOL