Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2016 (24.10.2016)

Laser polimerowy z Polski.

Pierwszy na świecie zasilany elektrycznie laser polimerowy został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polimery syntetyczne, które są podstawowym budulcem tworzyw sztucznych, pobudzone prądem elektrycznym mogą świecić jak laser. Wcześniej znane były polimery zdolne do emisji wiązki światła laserowego, lecz emisja musiała być w nich wzbudzana intensywnym światłem z innego źródła, często lasera. Naukowcy z Uniwersytetu w Poznaniu jako pierwsi na świecie pokazali, że polimer można zmusić do emisji wiązki laserowej bezpośrednio za pomocą prądu elektrycznego. Badacze z UAM byli w stanie uzyskać emisję wiązki laserowej przy użyciu polimeru przewodzącego (polianilina). Jest to pierwszy polski polimer przewodzący, uzyskany na podstawie analizy i dostępnych informacji o strukturze popularnego barwnika - tzw. czerni anilinowej, stosowanego np. do zabezpieczania powierzchni stołów laboratoryjnych. Rozwiązanie stworzone przez polskich naukowców jest obecnie przedmiotem dalszych badań i analiz.
(źródło: scienceinpoland.pap.pl)
Według twórców, w przyszłości laser może zrewolucjonizować medycynę i elektronikę. Prace nad stworzeniem lasera polimerowego prowadzono w Poznaniu od ponad 10 lat. Również przez wiele lat, wiodące światowe laboratoria starały się stworzyć laser polimerowy zasilany prądem elektrycznym, ale bez powodzenia. Zasilany elektrycznie laser polimerowy jest tańszym rozwiązaniem w stosunku do laserów tradycyjnych. Proces produkcji jest znacznie szybszy i może być bardziej wszechstronnie stosowany w przemyśle lekkim, czy medycynie. Poznańscy naukowcy twierdzą, iż możliwe jest uzyskanie wiązek monochromatycznych lub polichromatycznych - od ultrafioletu do podczerwieni. Jest to niezwykle cenna właściwość w przypadku laserów.

System Turbo HD 3.0 - nowe standardy w budowie kamer.

Najnowsza generacja kamer analogowych Hikvision HD-TVI 3.0 charakteryzuje się następującymi cechami:
  • Promienniki podczerwieni Exir posiadają dużą efektywność świecenia oraz strumień świetlny dopasowany do prostokątnego pola widzenia kamer.
  • Szyby "Black Glass" o zwiększonej przepuszczalności światła w zakresie podczerwieni kształtującej się na poziomie 90% (standardowo 80%). Dzięki temu zasięg oświetlacza podczerwieni jest większy, przy zachowaniu tej samej mocy. Dodatkową zaletą jest brak widoczności diod podczerwieni w porze dziennej.
  • Kamery zmiennoogniskowe wyposażone są w obiektyw motozoom, umożliwiając łatwą regulację kąta widzenia.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56F7T-IT3Z (3Mpix, 2.8-12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0
Kamera Hikvision TurboHD 3.0 DS-2CE56D7T-IT3Z M7518
posiada niewidoczne diody Exir, obiektyw motoozoom

Pomiary torów optycznych metodą transmisyjną.

Pomiar tłumienia toru optycznego metodą transmisyjną jest podstawową metodą weryfikacji poprawności jego wykonania. Wykorzystując miernik oraz źródło światła o stałej mocy, instalator jest w stanie określić całkowite tłumienie przewodu oraz złączy. W przypadku tłumienia wyższego niż oczekiwane, nie będzie niestety możliwe określenie dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy (zły spaw, zagięcie przewodu, wada fabryczna przewodu, złe złącza itp). Do tak dokładnej analizy toru optycznego stosuje się reflektometr.
Wykonując pomiary metodą transmisyjną należy pamiętać o wyborze odpowiedniej dla danej instalacji długości fali - w zależności od okna transmisyjnego, w jakim docelowo będzie pracował system lub w zależności od norm, czy standardów, wedle których mamy postępować. W przypadku, gdy nie obejmują nas żadne zalecenia, najlepiej wykonać jest pomiary dla wszystkich długości fali charakterystycznych dla danego typu włókna, tj. dla włókien wielomodowych: 850 nm oraz 1300 nm, a dla włókien jednomodowych: 1310 nm, 1550 nm, 1625 nm.
Jeśli tor optyczny zawiera również przełącznice na obu jego końcach, należy pamiętać o prawidłowym skalibrowaniu układu pomiarowego. Wykorzystać należy do tego dwa patchcordy światłowodowe (ze złączami odpowiadającymi gniazdu w mierniku / źródle światła oraz przełącznicy) oraz adapter światłowodowy (tzw. łącznik centrujący).
Kalibracja układu pomiarowego dla metody transmisyjnej
Pomiar toru optycznego metodą transmisyjną
W tym przypadku tłumienie toru wyniosło 6,5 dB (moc -16,5 dBm w stosunku do -10 dBm z kalibracji). Większość mierników pozwala na zapisanie wartości po kalibracji, jako punktu odniesienia. Wówczas przy pomiarze mocy na ekranie miernika widoczna będzie wartość wynikająca wyłączenie z tłumienia toru optycznego, tj. -6,5 dBm.

Funkcja intercom w rejestratorach Hikvision.

Hikvision DS-7604NI-E1/A K22043 jest rejestratorem IP umożliwiającym podgląd, zapis oraz odtwarzanie obrazu z 4 kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdej kamery. Rejestrator posiada wejście i wyjście audio, umożliwiające dwukierunkową wymianę komunikatów audio pomiędzy stanowiskami dozoru lub pomiędzy stanowiskami dozoru a kamerami posiadającymi wbudowany lub zewnętrzny mikrofon (podłączony poprzez wejście audio w kamerze).
Transmisja dźwięku oraz obrazu wideo z kamer odbywa się w postaci strumienia danych, może być zatem transmitowana np. między sąsiednimi budynkami po sieci LAN lub na większe odległości przez Internet. Stworzony w ten sposób intercom pozwala na współpracę operatorów, szybką wymianę informacji między stanowiskami dozoru oraz natychmiastową reakcję w momencie nieprzewidzianego zajścia. Aby umożliwić prawidłową komunikację, do rejestratora należy podpiąć (AUDIO OUT) zewnętrzne głośniki z wbudowanym wzmacniaczem, a do wejścia AUDIO IN zewnętrzny mikrofon. Jeżeli monitor posiada wbudowane głośniki, można zrezygnować z zewnętrznych głośników łącząc rejestrator z monitorem za pomocą przewodu HDMI lub AUDIO OUT rejestratora z AUDIO IN monitora. Drugie stanowisko dozoru również musi być wyposażone w mikrofon oraz zestaw głośnikowy. Przykładowy schemat obrazujący komunikację pomiędzy dwoma stanowiskami przedstawiony został poniżej.
Monitor LCD 19 AG Neovo SC-19PRejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-E1/A (4 kanały, 25Mb/s, 1x SATA, VGA, HDMI, We/Wy alarmowe)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Moduł audio z wyjściem różnicowym MP-6/DKamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2142FWD-IS (4 MPix, 2.8mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30 m, We/Wy Audio, We/Wy alarmowe)
Schemat działania intercomu w rejestratorze NVR i stacji klienckiej

Telewizja satelitarna w instalacji hotelowej.

Stacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Cyfrowa stacja czołowa firmy TERRA przeznaczona jest do realizacji instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, w których wymagany jest odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz satelitarnych DVB-S/S2 na zwykłych odbiornikach TV. Sygnał w jednym standardzie DVB-T COFDM jest transmitowany ze stacji poprzez sieć koncentryczną do gniazd końcowych.
Cyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRA
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRA
Cyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T
z AGC at440 TERRA R82511
Transmodulator
DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM)
TDX410C TERRA R81617
W skład systemu wchodzą:
  • Wzmacniacz at440 R82511 to najwyższej klasy urządzenie wyposażone w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultraselektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie sygnałów do 82 dBμV niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału)
  • Moduł TDX-410C R81617 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). TDX-410C R81617 umożliwia odbiór kanałów satelitarnych niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s. W przypadku przekroczenia wartości granicznej, możliwe jest podanie sygnału na kolejne moduły TDX-410C R81617.
  • Zasilacz DR-60-12 12V/4.5A R82532 dedykowany jest do wzmacniaczy kanałowych oraz transmodulatorów Terra montowanych na uniwersalnych szynach DIN, w szczególności szynie R82538 do szaf typu RACK.
  • Szyna DIN montowana w uchwycie RACK R82538
  • Szafa Rack 19' 6U 600mm wisząca SIGNAL R912017.

Wygodne zasilanie urządzeń.

PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń, takich jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe itp. W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o maksymalnej przesyłanej mocy 30 W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefony IP czy drukarki sieciowe można zasilać po skrętce.
Switch PoE ULTIPOWER 0054af N29980 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 5 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 4 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp.
Przykładowy schemat zastosowania switcha PoE

Nowości produktowe

Tuner Ferguson Ariva 203 DVB-S/S2
Tuner Ferguson Ariva 203 DVB-S/S2 A99373 łączy w sobie cechy odbiornika telewizji satelitarnej DVB-S/S-2 oraz odtwarzacza multimediów. Zapewnia najwyższą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Ariva 203 jest wyposażony w interfejs sieci Ethernet oraz dwa szybkie porty USB 2.0 umożliwiające zarówno podpięcie zewnętrznego nośnika pamięci, jak i bezprzewodowej karty WiFi. Nagrywanie/timeshift oraz odtwarzanie muzyki (mp3, ogg, flac), filmów (mkv, avi, xvid) i przeglądanie zdjęć (jpeg, bmp) to tylko kilka przykładów użycia tego wszechstronnego sprzętu.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub kat. 6. W zestawie znajdują się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania rejestratora myszką.

Modulator WS-7990 HDMI - COFDM (DVB-T) - czterokanałowy
Modulator WS-7990 HDMI - COFDM R86704 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T. Można na niego podać sygnał zarówno SD, jak i w rozdzielczości Full HD. Posiada wejścia: 4xHDMI, 4xA/V (RCA) oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym.

Aktualności:

13 października 2016 - Czy na kursie CCTV może być ciekawie? Najlepszą odpowiedzią jest frekwencja na kursach organizowanych przez DIPOL. Ciekawa formuła łącząca część teoretyczną, w której omawiane są własności systemu HD-TVI 3.0 i IP oraz część praktyczną, podczas której rotacyjnie, na pięciu stanowiskach (na każdym jest inne zadanie do zrealizowania) instalatorzy sprawdzają nabytą wiedzę i wykorzystują doświadczenie praktyczne. Zapraszamy na kolejne kursy
Systemy monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision teoria + praktyka.
Kraków, październik 2016.

Warto przeczytać:

Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT. Atutem instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości, niż w przypadku kabli koncentrycznych. Inną zaletą jest prostota topologii i łatwość wykonania instalacji. W miejsce typowej 5-kablowej magistrali multiswitchowej położony zostaje jeden kabel światłowodowy. Oznacza to, że instalacje tego typu łatwiej zaadaptować w istniejących już obiektach wyposażonych w wąskie szachty kablowe lub pozbawione szachtów...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład zbiorczej instalacji multiswitchowej zaprojektowanej
w oparciu o urządzenia optyczne marki TERRA
Multiswitche TERRA - nowa jakość w SMATV
Net9 - nowa seria multiswitchy TERRA