Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2016 (17.10.2016)

Startuje 5G!

Chiny, kraj z największym rynkiem telekomunikacyjnym na świecie, rozpoczęły testy i pierwsze próby wdrożenia technologii 5G. Testy sprzętu telekomunikacyjnego prowadzone będą w blisko 100 miastach. Sieć 5G może teoretycznie przesyłać dane 20 razy szybciej w stosunku do standardu 4G, przy mniejszym czasie oczekiwania na pakiety danych.
Chiny posiadają największą liczbę użytkowników 4G na świecie. Około 30% użytkowników telefonów w Chinach korzysta z sieci 4G. Miejsce pierwszych testów standardów 5G wydaje się więc nieprzypadkowe. Maksymalna prędkość pobierania danych w tej technologii wynosi aż 20 Gb/s (przy sieci 4G maksymalna prędkość to 1 Gb/s), przy opóźnieniu 1 ms (w 4G 10 ms). Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny planuje oficjalne wdrożenie pierwszych sieci już w 2020 roku.
Firma ZTE, jedna z największych firm chińskich produkujących sprzęt telekomunikacyjny, wraz z China Mobile uruchomi sieć 5G w blisko 100 miastach znajdujących się w aż 20 prowincjach. Dodatkowo dwie sieci China Unicom i państwowa China Telecom podejmą przygotowania do uruchomienia w przyszłości najnowszej generacji sieci.

HDMI z USB w skrętce komputerowej!

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Zaletą zestawu jest możliwość jednoczesnej transmisji sygnałów HDMI oraz USB. Oznacza to możliwość zdalnego sterowania urządzeniami, takimi jak komputer PC, czy rejestrator monitoringu, wykorzystując do tego konwencjonalne kontrolery, takie jak myszka, czy klawiatura.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB H3613
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP z przedłużaczem USB do sterowania rejestratorem
Ciekawie o antenach - XV konkurs wakacyjny DIPOLa 2016

Wakacyjny konkurs fotograficzny DIPOLa rozstrzygnięty.

W tegorocznej edycji otrzymaliśmy aż 472 prace! Wysoki poziom i ogromne zróżnicowanie prac sprawiło nam nie lada problem. Poniżej lista zwycięzców i wyróżnionych. Gratulujemy i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku!
I miejsce - Agnieszka Rusinowska
Czarna owca
3:1
Egipcjanie
II miejsce - András Veres
III miejsce - István Tóth-Piusz
Egy hullámhosszon
Antenna minimál
Wyróżnienia:
Sygnał
Wojciech Kruczyński
Trzej amigos
Łukasz Pawlicki
The voice
Józef Sowa
Brak sygnału
Patrycja Przybył
Nightly Broadcast
Tamás Kondor
Radiowóz
Filip Tomczak
Ciekawskie Renifery
Piotr Andryszczak
Przymroziło, ale wciąż siejemy
Krzysztof Modzelewski
W odbiciu
Renata Adamus
Cienie
Justyna Śniegocka
Medium
Radosław Zając
Vétel
Szilárd Kenese
Szarka
Illés András

HDMI bezprzewodowo do urządzeń mobilnych.

Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży Enkoder HDMI - IP Signal-433 R86433. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które wejściowy sygnał, podany na złącze HDMI, enkoduje do strumienia IP. Sprzęt jest wyposażony w wejścia: HDMI, USB oraz wyjście RJ-45. Enkoder może generować trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45, oferujące strumieniowanie sygnału IP w technice UDP (unicast/multicast), RTMP oraz HLS, umożliwiający adaptację przepływności strumienia do możliwości sieci i może być wykorzystywany przy bezprzewodowej transmisji multimediów (również HD) do urządzeń mobilnych. Cecha ta umożliwia wykorzystanie enkodera w sieciach bazujących na punktach dostępowych typu "SOHO" bez ryzyka przeciążenia znajdującego się w nich procesora.
Do oglądania strumieni IP generowanych przez enkoder posłużyć mogą komputery PC, laptopy, smartfony oraz inne urządzenia mobilne z zainstalowaną darmową aplikacją VLC.
Enkoder Signal-433 HDMI-IPPunkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USBPrzewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]
Przykład zastosowania enkodera Signal-433 R86433 w sieci Ethernet

Spawy mechaniczne - pytania i odpowiedzi.

Wśród instalatorów rozpoczynających przygodę ze światłowodami często pojawia się wiele pytań dotyczących możliwości łączenia włókien. Jak wiemy, nie jest to tak proste, jak w przypadku miedzi. Aby rozwiać wątpliwości co do spawów mechanicznych, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1
L5550
  • Co to jest spaw mechaniczny? Jest to element łączący dwa światłowody, wykonany z dużą dokładnością, pozwalający na trwałe ustawienie przygotowanych włókien względem siebie tak, aby sygnał świetlny przechodził między ich czołami przy zachowaniu minimalnego tłumienia.
  • Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania spawu mechanicznego? Potrzebny jest stripper L5905 do włókien, precyzyjna obcinarka L5801, alkohol izopropylowy L5915 oraz chusteczki bezpyłowe L5913. Dodatkowo przydadzą się: wizualny lokalizator uszkodzeń L5935, miernik L5821, źródło światła L5825, pojemnik na ucięte włókna L5918 oraz nożyczki do kevlaru L5904.
  • Do łączenia jakich włókien można stosować spawy mechaniczne? Spawy mechaniczne można stosować do włókien jedno- i wielomodowych o średnicy zewnętrznej płaszcza lub bufora 250 μm i 900 μm.
  • Jakie tłumienie wprowadza spaw mechaniczny? Dobrze wykonany spaw mechaniczny zapewnia tłumienie poniżej 0,15 dB. Praktyka pokazuje, że wprawni instalatorzy, używający spawów mechanicznych, są w stanie osiągnąć tłumienie na poziomie tego, jakie zapewniają spawy termiczne. Tłumienie spawu zależy od wielu czynników, lecz głównie od dokładności cięcia włókna i manualnych umiejętności instalatora.
  • Czy spaw mechaniczny jest wytrzymały? Spaw mechaniczny jest trwały, nie należy go jednak narażać na siły wzdłużne. Dlatego spawy zawsze należy umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach i przełącznicach. Dobrze zabezpieczony spaw mechaniczny, to gwarancja trwałości połączenia.

Tworzenie historii postępu budowy z wykorzystaniem kamer marki Hikvision.

Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem lub zdarzeniem. Wyzwalanie czasowe można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu, takiego jak blok mieszkalny, szkoła, sklep, obiekt sportowy itp. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku (karcie pamięci) / serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Do monitorowania postępu można więc wykorzystać jedną kamerę wyposażoną w slot na kartę pamięci microSD (oznaczenie F w nazwie kamery). Interwał czasowy może wynieść od 1 s do 7 dni. Dodatkowo, harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 17:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek.
Widok okna konfiguracji harmonogramu dla wyzwalania czasowego zrzutu obrazu.
Widok okna konfiguracji wyzwalania czasowego.
Przykłady kamer Hikvision obsługujących funkcję czasowego zrzutu ekranu:
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2142FWD-IS (4 MPix, 2.8mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30 m, We/Wy Audio, We/Wy alarmowe)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2642FWD-I (4 MPix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2020F-I (2 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2120F-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IK10, IR do 30m)
Kamera 4 MPix
DS-2CD2142FWD-IS
K17362
Kamera 4 MPix
DS-2CD2642FWD-I
K1776
Kamera 2 MPix
DS-2CD2020F-I
K17636
Kamera 2 MPix
DS-2CD2120F-I
K1732

Hikvision - powiadomienia alarmowe na smartfonach.

Rejestratory i kamery IP firmy Hikvision posiadają interfejs sieciowy, dzięki któremu możliwa jest ich zdalna konfiguracja oraz zdalny podgląd obrazu. Podgląd obrazu na smartfonach możliwy jest przy użyciu dedykowanej, darmowej aplikacji iVMS-4500. Posiada ona obsługę powiadomień alarmowych generowanych przez urządzenia monitoringu. Jeśli urządzenia i smartfon są odpowiednio skonfigurowane oraz mają dostęp do Internetu, to powiadomienia będą wyświetlane na ekranie telefonu. Obsługiwane są powiadomienia alarmowe:
  • o detekcji ruchu,
  • generowane przez inteligentną analizę obrazu VCA,
  • o sabotażu obrazu,
  • o utracie obrazu.
Okno powiadomień alarmowych w aplikacji iVMS-4500 oraz powiadomienia
na smartfonie z systemem Android
Po kliknięciu w powiadomienie otworzy się okno aplikacji umożliwiające podgląd obrazu na żywo lub przeglądnięcie powiązanego z alarmem nagrania.

Aktualności

7 października 2016 - Transmodulatory TERRA innowacją roku na targach SatKrak 2016. Prestiżową statuetkę SatKurier Award 2016 w kategorii Innowacja Roku zdobyła firma DIPOL za serię nowoczesnych transmodulatorów TERRA: TDX410C DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) oraz TTX410C DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM). Podczas uroczystej gali nagrodę z rąk Prezesa Targów Janusza Sulisza odebrał Piotr Waśniowski.
DIPOL na targach SAT KRAK 6-7.10.2016
DIPOL na targach SAT KRAK 6-7.10.2016
11 października 2016 - Jesienna sesja szkoleniowa wystartowała. Dziś odbył się pierwszy kurs pt.: Podstawy techniki światłowodowej. Spawanie światłowodów. Instalatorzy zapoznali się z podstawami teoretycznymi przesyłu danych w światłowodach, wymaganiami i dobrymi praktykami przy projektowaniu i wykonywaniu budynkowych instalacji światłowodowych. W drugiej części każdy z obecnych mógł przygotować i zespawać włókna oraz zmierzyć tłumienie wykonanego połączenia. Prowadzący przeprowadził analizy obrazów otrzymanych w przykładowych pomiarach reflektometrem. Zapraszamy na kolejne kursy.

Nowości produktowe

Reflektor IR15 do 20 m Redbeam 850nm o kącie świecenia 100°
Reflektor IR15 do 20 m Redbeam M1636 jest nowoczesnym reflektorem do zastosowań zewnętrznych. Wykorzystywana w nim matryca IR pozwala wygenerować wiązkę światła podczerwonego 850 nm o zasięgu do 20 m i kącie emisji światła 100°.
Enkoder Signal-433 HDMI-IP
Enkoder Signal-433 HDMI-IP R86433 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI enkoduje do strumienia IP. Enkoder HDMI na IP marki Signal R86433 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD). Posiada wejścia: HDMI, USB oraz wyjście RJ-45. Enkoder może generować trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45 oferujące strumieniowanie sygnału IP w technice UDP (unicast/multicast), RTMP oraz HLS.
Patchcord UTP 3m kat.5e zółty
Patchcord UTP 3m kat.5e zółty J21032 z wtykiem RJ-45 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Warto przeczytać:

HDMI w gniazdku elektrycznym. Konwerter HDMI Signal HD H3611 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) od źródła sygnału HDMI (tuner, DVD, odtwarzacz multimedialny, komputer itd.) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w to złącze, wykorzystując jako medium transmisji okablowanie sieci elektrycznej...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat zastosowania konwertera HDMI Signal H3611
Zawsze online