Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2016 (16.05.2016)

Najszybszy tranzystor na świecie.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison pod kierownictwem profesora Zhenqianga Ma wykonała prototyp tranzystora pracujący na częstotliwości 38 GHz. Symulacje pokazują jednak, iż byłby on zdolny pracować nawet na częstotliwości 110 GHz! Tranzystor wykonany został na elastycznym podłożu, a kluczem do jego stworzenia było zastosowanie niezwykle precyzyjnego noża. Tranzystor może znaleźć zastosowanie przy budowie ultra-szybkich procesorów lub jako część układów bezprzewodowych w sektorach elektroniczno-informatycznych, np. w elektronicznych urządzeniach noszonych, czy biosensorach.
Najszybszy na świecie tranzystor wykonany na elastycznym podłożu z tworzywa sztucznego
(źródło: www.sciencedaily.com)
Naukowcy zastąpili tradycyjną metodę litograficzną, polegającą na naświetlaniu elementów światłoczułych, metodą "nanostemplowania" (ang. nanoimprint) - odciśnięcia struktury tranzystora na elastycznym podłożu. Metoda ta umożliwia wytwarzanie wzorów w skali nanometrowej. Jej zaletą jest uzyskanie wysokiej rozdzielczości wzoru przy jednoczesnej szybkości procesu i niskich kosztach. Kluczem tej technologii jest stempel ze wzorem o nanometrowych wymiarach, którym odciska się cienką membranę z krzemu. Membrana ta następnie służy jako maska przy procesie trawienia dla warstw znajdujących się poniżej, odbijając niezwykle precyzyjny wzór - tak, jak gdyby był wycięty niezwykle ostrym nożem. Sam „nanostempel” tworzony jest w technice litografii elektronowej, korzystającej z wiązki elektronów o wielkości kilku nm. Dzięki unikalnej strukturze projektu, tranzystor posiada wysoką wydajność - zużywa mniej energii i działa bardziej efektywnie.

Dodawanie urządzenia do iVMS 4500 za pomocą kodu QR.

iVMS-4500 jest oprogramowaniem umożliwiającym podgląd obrazu z rejestratorów i kamer IP marki Hikvision na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemów Android, Windows Phone, czy iOS.
Dodawanie nowego urządzenia do aplikacji możliwe jest poprzez ręczne wpisanie adresu IP lub poprzez skanowanie kodu QR. Kod QR można zeskanować bezpośrednio z obudowy urządzenia lub może on zostać wygenerowany przez kamerę lub rejestrator. Jest wówczas widoczny w panelu konfiguracyjnym urządzenia. Dodawanie urządzenia w ten sposób upraszcza instalację poprzez wyeliminowanie konieczności ręcznego wpisywania adresu IP.
Ekran dodawania urządzeń do oprogramowania iVMS-4500

Sterowanie szlabanem za pomocą kamery Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS.

Kamera Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS K17891 może zostać wykorzystana do identyfikacji tablic rejestracyjnych i sterowania poprzez wyjście alarmowe szlabanem, bramą wjazdową lub innym urządzeniem. Lista dostępnych, automatycznych funkcji wydłuża się w przypadku połączenia kamery z rejestratorem.
W przypadku pracy autonomicznej, do kamery należy zaimportować białą i czarną listę numerów tablic rejestracyjnych samochodów dozwolonych i zakazanych. Lista zapisywana jest w pliku z rozszerzeniem *.xls. Aby edytować listę, należy zalogować się do kamery, przejść do zakładki Advanced Configuration -> Road Traffic -> Blacklist & Whitelist, a następnie wyeksportować listę (zapisać na dysku twardym komputera), odpowiednio ją uzupełnić, podając liczbę porządkową, numer tablicy rejestracyjnej oraz informację, czy dana tablica należy do białej listy (oznaczenie 1) lub czarnej listy (oznaczenie 0). Lista może zawierać 2048 numerów tablic rejestracyjnych (w przypadku pracy autonomicznej).
Aby uzależnić wyzwolenie wyjścia alarmowego od pojawienia się danego numery tablicy rejestracyjnej, należy zalogować się do kamery, przejść do zakładki Advanced Configuration -> Alarm Output i skonfigurować harmonogram wyzwalania wyjścia alarmowego. W kamerze znajduje się jedno wyjście alarmowe, które można wyzwalać poprzez pojawienie się samochodu na białej, czarnej lub białej i czarnej liście. Dodatkowo każdy numer tablicy rejestracyjnej, bez względu na to, czy znajduje się na liście, czy nie, może zostać zapisany na serwerze FTP w postaci zdjęcia. Przykładowy schemat sterowania szlabanem z wykorzystaniem dwóch kamer skierowanych na wjazd i na wyjazd przedstawiono poniżej.
Kamera IP Hikvision Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS (2MPix, MOTOZOOM 2.8-12mm, 0.005 lx, IR do 30m, WDR(140dB), IP67, PoE)Kamera IP Hikvision Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS (2MPix, MOTOZOOM 2.8-12mm, 0.005 lx, IR do 30m, WDR(140dB), IP67, PoE)
Zastosowanie opisywanej kamery jako urządzenia autonomicznego jest wystarczające do sterowania szlabanem na osiedlu. W przypadku podłączenia kamer do rejestratora Hikvision i zaimportowaniu do niego białej i czarnej listy możliwe jest sterowanie dowolnym wyjściem alarmowym dostępnym w systemie, przechowywanie zdjęć, nagrań oraz skorzystanie z opcji szybkiego wyszukania nagrania wjazdu samochodu z zadanym numerem rejestracyjnym. Można też skonfigurować wyjście alarmowe rejestratora, które w przypadku samochodu z czarnej listy sygnałem dźwiękowo-świetlnym przywołuje obsługę.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w standardzie IP.

IPTV to najczęściej stosowana nazwa systemu dystrybucji sygnałów TV i wideo korzystającego z sieci IP. Telewizja IP powstała na bazie tego, co nazywamy streamingiem wideo. IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych.
Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 TERRA R81606 umożliwiający dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej. Jeden panel konwertuje sygnał z czterech multipleksów (kanały niekodowane) do strumienia IP o łącznej przepływności do 200 Mbps.
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Zasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych Terra
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 R81606
z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Zasilacz UP413 12V/4.5A R82533
do urządzeń modułowych TERRA
Strumienie IP mogą być oglądane z wykorzystaniem cyfrowego odbiornika IF-442HD IPTV R81615 lub przy pomocy darmowego oprogramowania do odtwarzania plików wideo i audio, np. VLC.

Jaki wybrać przewód do anteny LTE?

Siła sygnału sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj oraz długość zastosowanego przewodu łączącego antenę z modemem. Dobrym wyborem jest zastosowanie przewodu o niskiej tłumienności, zapewniającego małe straty sygnału.
Jednym z lepszych wyborów jest zastosowanie kabla Tri-Lan 240 E1171, posiadającego następujące cechy:
  • niska tłumienność (aż 20% mniejsza niż w popularnym H-155),
  • znakomite dopasowanie,
  • wysoka skuteczność ekranowania (90 dB dla 2,4 GHz),
  • płaszcz przewodu wykonany jest z polietylenu PE odpornego na promienie UV (Borealis LE 8707 - tworzywo renomowanego producenta), pozwala to na stosowanie tych przewodów również na zewnątrz.
Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 [1m]
Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 E1171_1
Dodatkowo, istotnym elementem podczas projektowania oraz budowy nawet najprostszych instalacji jest odpowiedni dobór złączy. Należy zwrócić uwagę na zakres pracy złącza, jego tłumienność oraz dopasowanie impedancyjne. Firma DIPOL w swej ofercie posiada wysokiej jakości złącza pracujące do 6 GHz. Wymiarowo złącza te są idealnie dopasowane do opisywanego wyżej przewodu Tri-Lan 240.

Złącza PC i APC - czy można łączyć?

Każdy popularny typ złącza światłowodowego występuje w dwóch rodzajach: PC (UPC) oraz APC. UPC jest skrótem z ang. Ultra Physical Contact, podczas gdy APC oznacza Angled Physical Contact. Różnica polega na spolerowaniu czoła ferruli złącza. W UPC jest ono płaskie, w APC czoło złącza polerowane jest pod kątem 8 stopni. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu zachodzące przy przejściu światła przez granicę ośrodków zjawisko reflektancji (odbite od granicy ośrodka światło wraca do nadajnika tłumiąc użyteczny sygnał) ma mniejszy wpływ na całkowite tłumienie złącza.
Przykład poprawnego i niepoprawnego połączenia pigtaila SC/APC
z adapterami SC-SC w wersji UPC oraz APC
Istnieje kilka powodów, dla których nie należy mieszać złączy prostych oraz ściętych:
  • znacznie większe tłumienie połączenia - gdy ferrula prosta styka się z ferrulą ściętą, nie przylegają one do siebie na całej powierzchni; pomiędzy nimi powstaje wolna przestrzeń (powietrze), która krytycznie wpływa na poziom przesyłanego sygnału,
  • ryzyko zabrudzenia - wyżej wspomniana wolna przestrzeń, to potencjalne miejsce gromadzenia się kurzu i pyłu,
  • ryzyko uszkodzenia złącza - gdy ścięte złącze dotyka czoła prostej ferruli, wzrasta ryzyko porysowania złącza prostego; problem ten jest szczególnie istotny przy często rozłączanych i zestawianych na nowo połączeniach; każdorazowe wyjęcie i wsadzenie wtyku w gniazdo, to ryzyko uszkodzenia złącza.

Nowości produktowe

Kabel światłowodowy wewnętrzny FTTH, ULTIMODE FT-1SM (1 włókno G.657A2)
Kabel światłowodowy wewnętrzny FTTH, ULTIMODE FT-1SM L7001 jest przeznaczony do zastosowań wewnątrz budynków. Kabel zawiera jedno jednomodowe włókno o średnicy 250 μm. Sprawdza się znakomicie jako kabel abonencki lub patchcordowy - może stanowić bazę dla wykonywanych za pomocą złączy mechanicznych ( L5712 ) patchcordów lub pigtaili żądanej długości. Wewnętrzne włókna aramidowe wzmacniają konstrukcję kabla, zwiększając jego odporność na rozciąganie.
Uchwyt odciągowy I-T1000.PA 10kN dla kabla średnica 8-12 mm
Uchwyt odciągowy I-T1000.PA E8577 przeznaczony do podwieszania kabli. Korpus wykonany ze stopu aluminium, kliny z plastiku odpornego na UV. Przeznaczony do kabli okrągłych o średnicy zewnętrznej 8 - 12 mm. Minimalna siła zrywająca 10 kN.

Nadajnik optyczny OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRA
Nadajnik optyczny OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRA A9872 umożliwia wprowadzenie do instalacji światłowodowej sygnału satelitarnego (z konwertera quatro) oraz sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia DAB oraz radia FM (wcześniej zastosować należy zwrotnicę antenową sumującą te sygnały). Wbudowany multiplekser WDM pozwala na realizację transmisji na dwóch długościach fali: 1310 nm (II okno transmisyjne) oraz 1550 nm (III okno transmisyjne). Dzięki temu transmitowany sygnał jest bardzo dobrej jakości.

Warto przeczytać:

Zalety okablowania światłowodowego w zbiorczych instalacjach RTV/SAT. Stosowanie światłowodów w instalacjach telewizyjnych staje się coraz bardziej popularne. Składa się na to szereg czynników, wśród których wyróżnić można m.in.:...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Małych rozmiarów światłowód z powodzeniem zastępuje 9 kabli koncentrycznych.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku braku miejsca w szachtach kablowych.
Net9 - nowa seria multiswitchy TERRA