Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2015 (11.05.2015)

Google operatorem sieci komórkowej.

Projektem „Fi” Google wkracza na rynek operatorów komórkowych. Kluczem do sukcesu ma być zaawansowana integracja nadajników sieci komórkowej oraz punktów dostępowych dających łączność z Internetem. Projekt Fi zapewnia płynne przełączanie pomiędzy siecią komórkową, a darmowymi sieciami WiFi. Ponadto, w ramach abonamentu wynoszącego 30 USD, Google daje nieograniczone rozmowy i SMS-y, w tym, co szczególnie interesujące, darmowe rozmowy międzynarodowe ze 120 krajami. Jest to możliwe dzięki stosownej umowie z T-Mobile.
Cechą szczególną projektu jest dualność połączeń: tradycyjnych operatorów, takich jak T-Mobile, czy Sprint i ponad miliona hotspotów Wi-Fi. Daje ona możliwość prowadzenia rozmów za pomocą połączenia internetowego (Wi-Fi), a jeżeli ono jest niedostępne, to komórkowego. Numer telefonu w Project Fi nie będzie przypisany do żadnego konkretnego urządzenia, tylko do konta Google. W przyszłości będzie to wyglądać tak, że przychodzące połączenie telefoniczne będzie można odebrać nawet na swoim tablecie. W momencie uruchomienia, usługa będzie dostępna tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych na urządzeniach Nexus 6.
Projekt Fi: Innowacja w łączności
Za nielimitowane rozmowy i SMS-y użytkownicy w Stanach Zjednoczonych zapłacą 20 dolarów. Pakiet transmisji danych będzie kosztował 10 USD za 1 GB danych. Zaletą pakietu internetowego jest to, iż Google nie chce obciążać swoich abonentów opłatami za niewykorzystane dane - na przykład wykorzystanie 1,5 GB danych wiązać się będzie z opłatą 15 USD.
Jedną z najważniejszych zalet Projektu Fi jest to, iż nie przewiduje on żadnych opłat roamingowych. Oznacza to, iż użytkownik nie będzie się martwił wysokością rachunku przy wykonywaniu połączenia lub korzystania z transmisji danych (nawigacja on-line) podczas wakacji lub wyjazdów służbowych.

Proces starzenia się kabli koncentrycznych.

Coraz częściej inwestorzy wymuszają na instalatorach, aby kable koncentryczne kłaść pod tynkiem lub pod zewnętrznym ociepleniem bez stosowania dodatkowych osłon. Jest to nieprawidłowe podejście. Kable koncentryczne podlegają naturalnemu procesowi starzenia - wraz z wiekiem zwiększa się tłumienie przewodu. Przewidywany okres eksploatacji typowego przewodu to 15-20 lat. Zależy on przede wszystkim od temperatury (wysoka temperatura panująca pod dachem, na południowych elewacjach skraca czas eksploatacji) i obciążeń mechanicznych. Kablując budynek, należy zrobić to w taki sposób, aby była możliwa wymiana przewodów bez generalnego remontu budynku. Kable marki Triset spełniają normę na przyspieszone starzenie przewodów koncentrycznych IEC68-2 część 3. Mówi ona o maksymalnym zwiększeniu tłumienia w podwyższonej temperaturze, zwiększonej wilgotności podczas trzytygodniowego testu.
Zgodnie z normą IEC 68-2 część 3 wzrost tłumienności kabla nie przekracza 5%
wartości parametrów początkowych
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]
Nowe opakowania przewodów koncentrycznych TRISET-113 w wersji PVC (wewnętrznej) i PE żelowanej

HotSpot dla hotelu.

W standardzie usług oferowanych w hotelach jest bezpłatny dostęp do sieci Internet tylko dla swoich klientów, na czas pobytu. Wraz z kluczem do pokoju pracownik recepcji generuje stosowne dane do logowania. Urządzenia Unifi posiadają dedykowane oprogramowanie do zarządzania takimi systemami.
Widok przykładowego okna oprogramowania do zarządzania Unifi
Oprogramowanie UNIFI WiFi Enterprise System, dzięki któremu można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń UniFi (z poziomu przeglądarki internetowej), umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym, jak również tworzenie kont użytkowników w ramach HotSpota. Aplikacja umożliwia również import mapy pomieszczeń, na której wyświetlany będzie zasięg sygnału każdego urządzenia.
Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi UAP-LR Long Range 802.11b/g/n 300Mbps
Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi UAP-LR Long Range 802.11b/g/n 300Mbps N2574.
Optymalne rozwiązanie sieci WLAN dla hoteli.
Przykładowy system hotelowy składa się z kilku urządzeń ulokowanych na terenie hotelu (korytarze, basen, ogród itd.) pracujących w jednej sieci (jedno SSID). System umożliwia tworzenie kont użytkowników mających dostęp do sieci Internet tylko przez określony czas. Użytkownik może korzystać z Internetu z przypisaną mu maksymalną prędkością. Administrator systemu również może przekierowywać użytkownika podczas logowania na wybraną stronę internetową, np. domową hotelu. Dodając do sieci LAN np. RouterBoard RB2011UAS-RM N242011, można gromadzić logi niosące informacje odnośnie odwiedzanych stron internetowych (np. w celu identyfikacji użytkownika, który popełnia przestępstwo).

Miernik mocy optycznej - podstawowe wyposażenie instalatora.

Urządzenie pomiarowe jest jednym z podstawowych narzędzi instalatora. O ile w instalacjach niskoprądowych, bazujących na przewodach miedzianych (telewizja, monitoring), możliwe, aczkolwiek nieprofesjonalne jest sprawdzanie poprawności działania systemu na podstawie obserwacji podłączonych do niego urządzeń końcowych, o tyle w sieciach światłowodowych nie ma miejsca na takie półśrodki. Instalacje tego typu wykonywane są często na długo przed uruchomieniem danego systemu i obejmują wyłącznie wykonanie infrastruktury kablowej oraz przyłączy. Aby zweryfikować poprawność wykonania wszystkich prac konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie pomiarowe, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd lub najmniejsza niedokładność zaowocować może zwiększonym o kilka dB tłumieniem, które w tym przypadku prowadzić może do awarii całego systemu.
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Miernik mocy optycznej GRANDWAY
FHP1B02 L5821
Źródło światła GRANDWAY
FHS1D02 L5825
GRANDWAY FHP1B02 L5821 to przystępny cenowo, funkcjonalny miernik, przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość wykonywania pomiarów w trybie referencyjnym (dB) oraz pomiarów mocy bezwzględnej (mW, dBm). Miernik wyposażony jest w końcówkę umożliwiającą pomiar mocy w torze optycznym zakończonym złączem o ferruli 2,5 mm. Pomiar wykonywany jest z dokładnością 0,35 dB. Oznacza to, że miernik z powodzeniem sprawdzi się w większości instalacji punkt - punkt, jak również w instalacjach FTTH.
W celu przeprowadzania precyzyjnego pomiaru zalecane jest stosowanie dedykowanego źródła światła, np. GRANDWAY FHS1D02 L5825. Urządzenie to emituje sygnał na jednej z dwóch długości fali (1310nm lub 1550nm), przy czym wahania jego mocy nie przekraczają 0,1dB. Tak dobrany zestaw pomiarowy pozwoli na weryfikację poprawności niemal każdej instalacji światłowodowej.

Rejestrator z PoE w instalacji CCTV.

Idealnym rozwiązaniem dla zabezpieczenia domu jednorodzinnego jest monitoring IP wykorzystujący rejestrator z wbudowanym switchem PoE. Jest on więc rejestratorem, switchem i zasilaczem kamer. Standard PoE 802.3af gwarantuje zasilenie urządzenia oraz poprawną jego pracę na odcinku nie przekraczającym 100 m. Dodatkowo przy wykorzystaniu rejestratora IP Sunell K2505 z wbudowanym switchem PoE oraz kamer tej samej firmy, np: K1681 lub K1697, konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta, podobnie jak w przypadku monitoringu analogowego. Jeżeli w rejestratorze zostanie dodany użytkownik, którego login i hasło odpowiadają tym w kamerach, po ich podpięciu zostaną automatycznie wykryte i dodane do rejestratora bez względu na posiadaną konfigurację sieciową. Rejestrator sam zmienia i nadaje kamerom odpowiednie adresy IP. Przykładowy schemat budowy monitoringu IP w oparciu o rejestrator z wbudowanym switchem PoE przedstawia poniższy rysunek:
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USBRejestrator sieciowy Sunell SN-NVR10/01E4/004NSEP/WE (4 kanały, 4xPoE, 18Mb/s, 1xSATA, VGA, HDMI)Dysk HDD Western Digital 2 TB WD20PURX SATA II dedykowany do CCTVKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14AKDN ONVIFKamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN (2 MPix, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN (2 MPix, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14AKDN ONVIF
Schemat ideowy domowej instalacji monitoringu IP na urządzeniach Sunell

Dyski twarde do pracy w systemach CCTV.

Ważnym aspektem systemu monitoringu jest jego niezawodność. Dysk twardy, na którym prowadzony jest zapis wideo jest narażony na duże obciążenia wynikające z ciągłej pracy i dużej ilości danych, które muszą zostać zapisywane i usuwane. Zwykle dyski twarde nie są dostosowane do takiego trybu pracy, dlatego w systemach CCTV szybciej ulegają awarii. W systemach monitoringu zaleca się stosowanie dysków przeznaczonych do pracy ciągłej 24x7. Konstrukcja takich dysków została zaprojektowana specjalnie do systemów monitoringu. Mają one zmodyfikowaną wersję oprogramowania w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa utraty klatek obrazu spowodowanej błędami lub dużym obciążeniem. Ze względu na stałość obciążenia, zoptymalizowany został też pobór mocy. Dyski tej serii charakteryzuje również zwiększona wytrzymałość na niekorzystne warunki środowiskowe, m.in.: wibracje i temperaturę.
Dysk twardy WD serii Purple, specjalnie zaprojektowany do systemów monitoringu CCTV

Nowości produktowe:

Wzmacniacz masztowy DVB-T AB011L Terra (26 dB DC 5V/12V)
Wzmacniacz masztowy DVB-T AB011L Terra R82016 to urządzenie dedykowane do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkanaście gniazd, np. w domach jednorodzinnych. Wzmocnienie w całym paśmie UHF (470-790 MHz) wynosi 26 dB. Wzmacniacz posiada wbudowany filtr LTE umożliwiający eliminowanie niepożądanych sygnałów w paśmie 800 MHz (częstotliwości 791- 862 MHz), przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE).

Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7316HQHI-SH (1080p, 25kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7316HQHI-SH M75316 jest rejestratorem hybrydowym, pozwalającym na zapis obrazu w systemie HD-TVI, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 1080p przy prędkości 25 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: 720P / VGA / WD1 / 4CIF / CIF mogą być nagrywane również z prędkością 25 kl./s. System transmisji i kodowania obrazu o nazwie HD-TVI pozwala na przysyłanie obrazu o wysokiej rozdzielczości (do 1080p) poprzez kabel koncentryczny lub skrętkę (po zastosowaniu specjalnych transformatorów wideo). Przesyłany obraz ma postać sygnału analogowego o znacznie poszerzonym w stosunku do CVBS pasmie transmisji. Jego zaletą jest brak opóźnień oraz łatwiejsza w stosunku do kamer IP konfiguracja systemu.
Filtr LTE LF006 pasmowo-przepustowy Terra
Filtr LTE LF006 pasmowo-przepustowy Terra R82007 stosowany jest w instalacjach telewizyjnych RTV/SAT. Służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 800 MHz (częstotliwości 791- 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE). Jest szczególnie zalecany dla instalacji wykorzystujących szerokopasmowe wzmacniacze, obejmujące pełne pasmo UHF (do częstotliwości 862 MHz). W tego typu instalacjach zakłócenia będące wynikiem odbioru niepożądanych sygnałów mogą skutecznie uniemożliwić odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Aktualności

29 kwietnia 2015 - Wiosenna sesja szkoleniowa zakończona. 28 kwietnia odbyło się we Wrocławiu ostatnie szkolenie dla instalatorów w sesji wiosennej. 18 uczestników miało okazję zapoznać się z teorią dotycząca techniki światłowodowej, jak również, w części praktycznej, nauczyć się wykonywania spawów mechanicznych Ultimode L5550 oraz termicznych. Szkolenie było unikatowe - do dyspozycji uczestników dostępnych było 5 spawarek EasySplicer L5810. Każdy instalator wykonał całą procedurę przygotowania włókien oraz ich połączenia. Połączenia wykonywane były na kablach płaskich L7102. Co cieszy, instalatorzy znakomicie radzili sobie również z połączeniami mechanicznymi.

Wiosenna edycja szkoleń objęła 16 kursów, które łącznie zgromadziły około 350 osób! Podziękowania dla pracowników Działu Technicznego za przygotowanie merytoryczne oraz umożliwienie instalatorom nabycia wiedzy praktycznej. Tegoroczne szkolenia były pod tym względem szczególnie interesujące.
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi

Warto przeczytać

Telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2 w małym hotelu. Właściciele pensjonatów i małych hoteli chcąc zwiększyć atrakcyjność swojej oferty dodają kilka kanałów satelitarnych do standarowego pakietu programów telewizji naziemnej DVB-T. Ekonomicznym rozwiązaniem dla małych budynków jest wykonanie instalacji w oparciu o zwykłe tunery satelitarne oraz cyfrowe modulatory, których liczba równa się liczbie dystrybuowanych programów satelitarnych...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat telewizyjnej instalacji hotelowej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Szafy rack SIGNAL - jakość i kompletność oferty