Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2015 (04.05.2015)

Serwery ogrzeją nam domy?

Holenderska firma Nerdalize we współpracy z dostawcą energii elektrycznej Eneco wymyśliła doskonały sposób lepszego wykorzystania serwerów danych. Do tej pory energia wydzielana podczas pracy serwerów w centrach danych stanowiła problem, którego eliminowanie wymagało dużych nakładów finansowych. Firma wpadła na doskonały pomysł wykorzystania serwerów, tworząc tzw. e-Radiator łączący funkcjonalność serwera o dużej mocy obliczeniowej i... sterowalnego grzejnika. Od tej pory ciepło wydzielane podczas pracy serwerów będzie mogło zostać wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń, zapewniając tym samym lepszą sprawność oraz wykorzystanie całego układu. Radiator taki umieszczony może zostać w domu prywatnym stanowiąc uzupełnienie instalacji grzewczej i udostępniając zdalnie swoją moc obliczeniową.
E-Radiator - sposób na to, aby w domu mieć ciepło w zimie, a nie płacić za ogrzewanie
Aktualnie testowane w pięciu holenderskich domach e-Radiatory wykorzystywane są do skomplikowanych obliczeń prowadzonych przez szereg firm i instytucji badawczych. Co ciekawe, Nederlize zwraca koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania serwerów, co jest bardzo korzystne dla osób u których zainstalowany jest sprzęt. Dzięki temu klienci Eneco będą mogli wykorzystać powstałe ciepło praktycznie za darmo. Firma Nerdalize nie musi zatrudniać personelu i pokrywać kosztów utrzymania, może więc zaoferować moc obliczeniową, która jest 55% tańsza w stosunku do oferty innych dostawców.
„Komputery wydzielają ogromne ilości ciepła, które należy odprowadzać stosując dodatkowe chłodzenie, co stanowi dużą stratę energetyczną. Dzięki rozwiązaniu dostarczonym przez firmę Nerdalize nie trzeba budować dużych centrów danych, co pozwala zaoszczędzić koszty, zoptymalizować infrastrukturę oraz pozbyć się problemów związanych z odprowadzaniem ciepła. Powstają również korzyści dla środowiska ze względu na lepsze podwójne wykorzystanie energii: do ogrzewania domów i zasilenia jednostki obliczeniowej bez potrzeby ponoszenia kosztów związanych z chłodzeniem serwera.” powiedział prezes firmy Boaz Leupe w wywiadzie dla agencji Reuters.
Korzyść wynikająca z tego rozwiązania jest obustronna. Właściciele serwerów oszczędzają na infrastrukturze do przechowywania serwerów i ich chłodzeniu, natomiast klienci zyskują darmowe ogrzewanie. Zarówno jedna, jak i druga strona oszczędza w ten sposób pieniądze. Powstały system nie ingeruje w żaden sposób w istniejące ogrzewanie jednocześnie pozwalając je odciążyć. Proces ten będzie monitorowany przez cały rok i po jego zakończeniu firmy zdecydują o rozszerzeniu projektu.

Klasy ekranowania kabli koncentrycznych.

W instalacjach telewizyjnych okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji. W procesie przysyłania sygnałów kluczowe jest odizolowanie ich od zakłócających sygnałów pochodzących z innych instalacji prądowych lub biegnących równolegle kabli TV-SAT (przesłuchy). Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest w zakresie 5-3000 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecane są przewody serii Triset-113 E1015.
Podział przewodów koncentrycznych na klasy
ze względu na minimalne wartości ekranowania według normy EN50117
Klasa 5-30 MHz [mΩ/m] 30-1000 MHz [dB] 1-2 GHz [dB] 2-3 GHz [dB]
C <50,0      >75 >65 >55
B <15,0      >75  >65 >55
A <5,0    >85  >75 >65
A+ <2,5    >95  >85 >75
A++ <0,9 >105  >95 >85
TRISET-113 wymagania ekranowania dla klasy A spełnia w całym przedziale częstotliwości 30-3000 MHz. Powyżej 100 MHz spełnia również wymaganie stawiane kablom klasy A+. Dlatego mogą być stosowane w instalacjach, gdzie wiele kabli antenowych biegnie równolegle na długim odcinku lub gdy w pobliżu prowadzone są kable energetyczne.
Bardzo istotną miarą skuteczności ekranowania kabla jest impedancja sprzężeniowa (ang. Transfer Impedance) wyrażona w [mΩ/m]. Charakteryzuje ona przenikanie energii elektromagnetycznej przez ekran i mierzona jest zwykle w przedziale częstotliwości 5-30 MHz. O ile wartość ekranowania podawana w decybelach mówi o emisji bądź absorpcji zakłóceń na poszczególnych częstotliwościach, o tyle impedancja sprzężeniowa podaje wartość emisji energii na jednostkę długości kabla. Szczególnie istotne jest dochowanie tego parametru dla najniższych częstotliwości zakresu pracy kabla ze względu na transmisję danych w sieciach kablowych na tych częstotliwościach.

Jak ominąć przeszkodę na drodze sygnału?

Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciego "przerzutowego" punktu pośredniczącego. Taka instalacja polega na stworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, których dwa końce lokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie w punkcie przerzutowym. Urządzenia te łączyć można przy pomocy przewodu ethernetowego.
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMO
Transmisja między dwoma punktami dostępowymi realizowana jest przez punkt przerzutowy,
w którym umieszczono dwa punkty dostępowe marki MikroTik

Rodzaje spawarek światłowodowych - co wybrać?

Decydując się na zakup spawarki światłowodowej, kwestią absolutnie konieczną jest weryfikacja zadań, jakie będzie miała ona realizować. Mowa tutaj m.in. o średniej liczbie spawów wykonywanych w cyklu miesięcznym lub rocznym, liczbie spawów wykonywanych podczas jednej instalacji oraz wreszcie o tym, w jakich sieciach mają być wykonywane spawy (budynkowe, metropolitalne, zamknięte sieci LAN, CCTV, itd.).
W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania wybrać można spośród wielu modeli spawarek oferujących mniej lub więcej dodatkowych funkcji. Za podstawowe kryterium podziału przyjąć należy jednak sposób pozycjonowania włókien przed procesem spawania. Urządzenia podzielić można na 3 grupy:
  • Urządzenia pozycjonujące do płaszcza włókna - jest to najbardziej ekonomiczna opcja; spawarka dba tutaj o to, aby jak najlepiej dopasować wzajemne położenie płaszczy włókien, których średnica zgodnie ze standardem wynosi 125 μm. Teoretycznie, taki sposób pozycjonowania owocuje spawem o nieco większym tłumieniu w stosunku do innych rozwiązań, ponieważ w przypadku włókien słabej jakości, w których rdzeń nie jest ułożony centrycznie względem płaszcza, idealne ułożenia płaszcza nie zagwarantuje dobrego pozycjonowania rdzenia. W praktyce jednak, sprzedawane dziś włókna są wysokiej jakości i w zdecydowanej większości przypadków, parametry połączeń wykonanych metodą pozycjonowania do płaszcza nie odbiegają od rezultatów innych metod.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia geometrycznego - metoda ta wykorzystywana jest przez większość najtańszych spawarek i przez wielu producentów oraz sprzedawców niesłusznie traktowana jest jako pozycjonowanie do rdzenia rzeczywistego; rdzeń geometryczny uzyskiwany jest poprzez prześwietlenie włókien światłem widzialnym. Im bardziej w głąb włókna, tym mniejsze będzie natężenie światła. Przy zadanej czułości i wykorzystując analizę obrazu spawarka wyznaczy rdzeń włókna. Jak łatwo się domyślić, metoda ta sprawdzi się w przypadku dobrej klasy włókien - tylko wtedy rdzeń geometryczny będzie tożsamy z rdzeniem rzeczywistym. W przypadku włókien z niecentrycznie osadzonym rdzeniem rzeczywistym, parametry spawu mogą być gorsze, niż w metodzie spawania do płaszcza.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia rzeczywistego - najbardziej profesjonalne i zarazem najdroższe rozwiązanie. Spawarki wykorzystujące tę metodę potrafią automatycznie rozpoznać rodzaj spawanych włókien i ułożyć je względem ich rzeczywistego rdzenia. Spawy takie cechują najlepsze parametry tłumiennościowe. Urządzania wykorzystujące tę metodę są kilkukrotnie droższe od urządzeń bazujących na poprzednich rozwiązaniach.
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Spawarka EasySplicer L5810 wykorzystująca metodę pozycjonowania do płaszcza
Spawarki z pozycjonowaniem do płaszcza z powodzeniem mogą byś stosowane w instalacjach FTTH, w których zgodnie z normami tłumienie toru budynkowego nie może przekroczyć 1,2 dB, jak również ze wszystkich sieciach światłowodowych, w których na trasie urządzenie - urządzenie realizowanych jest nie więcej niż kilka spawów. Mogą to być sieci LAN, sieci CCTV, czy kilkukilometrowe połączenia punkt - punkt.
W przypadku, gdy instalator wykonywać ma setki lub tysiące spawów miesięcznie, zalecane jest zainwestowanie w najdroższy sprzęt, bazujący na centrowaniu do rdzenia rzeczywistego i oferujący szereg innych udogodnień, takich jak ilość cykli spawania na jednym ładowaniu akumulatora itp.

Aktualizacja oprogramowania w rejestratorach Sunell.

Aktualizacji oprogramowania w rejestratorach Sunell można dokonać za pomocą oprogramowania UpdateClient. W tym celu po uruchomieniu programu w zakładce Add Device należy wpisać adres IP rejestratora i zaznaczyć opcję Add online device. W oknie programu zostanie dodany rejestrator i jeżeli otrzymamy status urządzenia connect success, urządzenie będzie gotowe do aktualizacji. Po wskazaniu pliku aktualizacyjnego za pomocą zakładki Browse i wpisaniu loginu oraz hasła do rejestratora (domyślnie login: admin, hasło: admin) należy nacisnąć przycisk Update w celu rozpoczęcia całego procesu. Po zakończeniu aktualizacji i otrzymaniu komunikatu update success urządzenie automatycznie zrestartuje się i po ok. minucie będzie gotowe do pracy.
Widok okna programu do aktualizacji kamer i rejestratorów marki Sunell
W przypadku problemu z wykryciem urządzenia lub nieudanej próby aktualizacji, można dodać rejestrator w trybie offline. Po otrzymaniu informacji connect success należy przeprowadzić opisany powyżej proces aktualizacji. Procesu wgrywania nowego firmwaru do rejestratora nie należy przerywać, gdyż grozi to uszkodzeniem sprzętu.

Usługa Ezviz dla urządzeń Hikvision.

Firma Hikvision wprowadziła do swoich urządzeń (rejestratorów oraz kamer IP) nową usługę o nazwie Ezviz (EasyVision). Jest to darmowa usługa umożliwiająca mniej zaawansowanym użytkownikom uzyskanie w prosty sposób dostępu do podglądu obrazu z kamer za pośrednictwem sieci Internet. Aby umożliwić zdalny dostęp, wystarczy że podłączymy urządzenia do sieci (wymagany jest poprawny adres IP i odpowiednio ustawiona brama sieciowa). Następnie należy przejść do strony internetowej serwisu www.ezviz7.com i założyć tam konto. Z kontem można powiązać urządzenia znajdujące się w sieci lokalnej (muszą mieć aktywną usługę Ezviz). Powiązane urządzenia będą dostępne z każdego miejsca w Internecie. Dodatkowo istnieją aplikacje dla urządzeń mobilnych z systemem Android oraz iOS, które oprócz podglądu obrazu z kamer pozwalają na ustawienie powiadomień alarmowych.
Podgląd obrazu z rejestratora za pośrednictwem serwisu Ezviz

Nowości produktowe:

Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kątowych oraz prostych BNC, F, IEC, RCA
Zaciskacz uniwersalny MASTER E80078 przeznaczony jest do kompresyjnych złączy kątowych oraz prostych typu: F, BNC, RCA, IEC. Cechuje go duża uniwersalność oraz wykonanie z najwyższej jakości materiałów.

Złącze kompresyjne kątowe BNC 6 MASTER na przewód RG-6
Złącze kompresyjne kątowe BNC 6 MASTER E8279 przeznaczone jest do kabli typu RG-6. Najwyższa precyzja wykonania wpływa na wygląd i jakość połączenia. Prawidłowe zaciśnięcie jest bardzo proste i daje gwarancję poprawnego i stabilnego połączenia przez długi czas.
Wzmacniacz budynkowy HA-131L Terra
Wzmacniacz budynkowy HA-131L Terra R82304 przeznaczony jest do wzmocnienia sygnałów radiowych FM oraz telewizyjnych. Charakteryzuje się dużym wzmocnieniem 36 dB. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 122 dBμV. Wzmacniacz HA-131L R82304 z powodzeniem stosować można zarówno w średnich instalacjach, jak i w dużych instalacjach zbiorczych. Wzmacniacz posiada wbudowany filtr sygnałów LTE eliminujący niepożądane sygnały w paśmie 800 MHz (częstotliwości 791- 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych LTE.

Aktualności

28 kwietnia 2015 - Chrome wyłącza obsługę wtyczek NPAPI. Kwietniowa aktualizacja przeglądarki Chrome wyłącza obsługę wtyczek NPAPI. Wiąże się to z problemami z wyświetlaniem obrazu (ciągły monit o instalację wtyczek, które już są zainstalowane) z kamer i rejestratorów marki Ultimax i Hikvision na tej przeglądarce. Inne przeglądarki działają poprawnie. Istnieje możliwość przywrócenia obsługi wtyczek poprzez ustawienie odpowiedniej flagi w opcjach Chroma. Należy wpisać w pasek adresu: chrome://flags/#enable-npapi i kliknąć włącz przy opcji interfejsu NPAPI. Następnie należy zamknąć wszystkie okna przeglądarki i ponownie ją uruchomić. Zapewni to jednak tylko tymczasową pomoc, bo we wrześniu Chrome ma całkowicie wyłączyć obsługę NPAPI. Zalecane jest korzystanie z innych przeglądarek, np. Firefox lub IE.
Komunikat przeglądarki Chrom przy próbie odtwarzania obrazu z urządzeń Hikvision

Warto przeczytać

Światłowód - uniwersalny czy zewnętrzny? Inwestycja polegała na połączeniu światłowodami 3 budynków na terenie kampusu, przy czym nie było możliwe wykorzystanie istniejącej kanalizacji do poprowadzenia okablowania. Zdecydowano się na rozwiązanie najtańsze - wykorzystanie światłowodowych kabli zewnętrznych układanych bezpośrednio w ziemi lub prowadzonych napowietrznie...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji - kable L79008 i L79024 prowadzone napowietrznie oraz w ziemi
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal
dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć awarii RTV po wiosennej burzy