Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2014 (08.12.2014)

Pierwszy wzmacniacz 1 THz.

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA może się pochwalić stworzeniem najszybszego na świecie półprzewodnikowego układu scalonego. Układ ten taktowany jest zegarem o częstotliwości 1 THz (1.000.000.000.000 Hz) i o 18% przewyższa możliwości poprzedniego rekordzisty. Komputery i systemy radiowe działające w zakresie częstotliwości terahercowych posiadają ogromny potencjał - od tworzenia ręcznych trikorderów i skanerów ciała, po sieci bezprzewodowe, setki razy szybsze od tych pracujących w paśmie GHz. Agencja interesowała się terahercowymi chipami nie tyle dla super szybkich komputerów, co dla wykorzystania submilimetrowych fal w zastosowaniach militarnych. Fale te (ang. T-rays) mają dużą szansę wykorzystania w konstrukcji radarów, układów rozpoznawania i obrazowania oraz w sieciach bezprzewodowych bardzo dużych przepustowości. Ze względu na mniejszą od milimetra długość, fale terahercowe mogą zapewnić znacznie większą rozdzielczość w przypadku wykorzystania ich w systemach radarowych. Gęstość fal sprawia, że doskonale nadają się do przenoszenia dużych ilości danych.
Choć to tylko medialne dopełnienie dużego osiągnięcia naukowego - DARPA i jej 1THz procesor wpisane zostały do Księgi Rekordów Guinessa
Northrop Grumman w ramach pilotowanego przez DARPA projektu zbudowała 10-stopniowy monolityczny wzmacniacz wykorzystujący standardowy proces technologiczny CMOS. Dokładne dane nie są dostępne, ale przypuszcza się, że układ jest wykonany z fosforku indu (InP), zdolnego do przełączania przy znacznie wyższych częstotliwościach (i na wyższych poziomach mocy) niż element wykonany z typowych półprzewodników, takich, jak krzem lub arsenek galu. Chip cechuje się wzmocnieniem na poziomie 9 dB przy częstotliwości 1 THz. Wzmocnienie powyżej 6 dB w warunkach laboratoryjnych sprawia, że układ może zostać szybko przeniesiony do zastosowań praktycznych. Wzmocnienie na poziomie 9 dB to wartość niespotykana w zakresie terahercowym, twierdzi Dev Palmer z agencji DARPA. Scalony wzmacniacz to zaledwie jeden kawałek w terahercowej układance. Do pełnego wykorzystania takich fal konieczna jest antena oraz kompletny transceiver, czyli układ nadawczo-odbiorczy. Choć agencja DARPA nie zaszła jeszcze tak daleko, już teraz ich osiągnięcie można uznać za imponujące i przełomowe.

Pomiar sygnałów DVB-T - parametr MER.

Poziom sygnału to nie jedyny parametr, jaki wziąć należy pod uwagę podczas wykonywania pomiarów sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Równie ważnym, o ile nie najważniejszym jest współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio). MER traktować można nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodą. Zapewnienie odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa pozwoli uniknąć tego typu sytuacji.
Efekt klifu cyfrowego w telewizji DVB-T - granica między sygnałem idealnym a jego zupełnym brakiem jest bardzo wąska. Typowe oraz minimalne wartości parametru MER dla uzyskania prawidłowego odbioru uzależnione są od technik modulacji. Dla modulacji 64-QAM należy przyjąć typowo 30-31 dB, minimalnie 26 dB.
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T Digiair PRO
Miernik Digiair Pro R10510 jest korzystnym cenowo produktem, skierowanym do tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o budowanej przez siebie instalacji. Oprócz parametru MER pozwala na pomiar bitowej stopy błędów BER oraz szeregu innych parametrów charakterystycznych dla telewizji cyfrowej DVB-T.

Prosty system inteligentnego budynku.

Exta Free to propozycja bezprzewodowego systemu sterowania pracą urządzeń elektrycznych w instalacjach domowych, biurowych, jak również w wybranych rozwiązaniach przemysłowych. System obejmuje grupę współpracujących ze sobą urządzeń, pracujących na częstotliwości radiowej 868 MHz. Zaletą instalacji bazujących na rozwiązaniach Exta Free jest ich prostota.
Sprawdzony, ekonomiczny i komfortowy system sterowania domową instalacją elektryczną można uczynić inteligentnym dzięki zastosowaniu jednostki centralnej Exta Free Controller F5001. Może ona odpowiadać za kontrolę: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, rolet okiennych oraz innych urządzeń domowych. Dzięki niej zarządzanie pracą domowego sprzętu odbywać się może nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów lub tabletów. System na tle rozwiązań konkurencyjnych wyróżnia łatwy i szybki montaż, intuicyjna obsługa oraz niska cena. Można go zainstalować, a następnie swobodnie rozbudować o nowe elementy.
Oto przykładowa instalacja:
Radiowy nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 Exta FreeRadiowy wyłącznik oświetlenia RWL-01 Exta FreeRadiowy odbiornik dopuszkowy 1-kanałowy ROP-01 Exta FreeGniazdo zdalnie sterowane RWG-01 Exta FreePilot 8-klawiszowy P-256/8 Exta FreeKontroler mini EFC-02 Exta Free
Radiowy odbiornik dopuszkowy ROP-01 F5211, pracujący jako odbiornik pilota 8-kanałowego P-256/8 F5118 oraz radiowego nadajnika klawiszowego 2-kanałowego RNK-02 F5101 (sterowanie załącz/wyłącz źródeł światła). Pokazane nadajniki mogą również sterować pracą radiowego wyłącznika oświetleniowego RWL-01 F5220 oraz gniazda zdalnie sterowanego RWG-01 F5224. Dodatkowo dzięki zastosowaniu kontrolera F5001 całym systemem można sterować za pomocą telefonu komórkowego wykorzystując dedykowaną aplikację.

Dopasowanie standardów światłowodów.

Stosowanie światłowodów niekiedy objęte jest restrykcyjnymi przepisami i odgórnymi regulacjami. Wiele instalacji powstaje w oparciu o wybrane normy zakładowe. Znajdujące się w nich zapisy dotyczą często rodzaju stosowanych kabli, włókien i złączy. W przypadku włókien znamienną cechą jest ich standard określony międzynarodowymi normami.
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1,5m
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-31S, 1xSC, OM3 1m
Pigtail jednomodowy PG-52S2, 1xSC/APC, G.657.A2 1m
Pigtail OM2 ze złączem SC
L3521
Pigtail OM3 ze złączem SC
L3531
Pigtail G.657A2 ze złączem SC/APC
L35522
Wśród światłowodów jednomodowych bardzo popularne w instalacjach FTTx są obecnie włókna G.652D i G.657A. Te same rodzaje włókien stosowane są w pigtailach. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli przepisy nakazują stosowanie danego standardu, dajmy na to G.657A, to wówczas te same włókna powinny być stosowane w dospawanych zakończeniach przewodów. W przeciwnym wypadku instalacja nie będzie zgodna ze specyfikacją.
Więcej na temat norm dotyczących okablowania światłowodowego oraz różnic cechujących poszczególne rodzaje włókien przeczytać można w bibliotece "Normy i standardy światłowodów".

Uszkodzenia przewodów w instalacjach alarmowych.

Jeżeli tylko jest to możliwe, instalację alarmową powinno wykonać się na etapie budowy przed położeniem tynków. Takie rozwiązanie zalecane jest głównie ze względów estetycznych, ale również w celu ukrycia elementów instalacji alarmowej, co wpływa na bezpieczeństwo chronionego obiektu. Z reguły montaż pozostałych elementów systemu alarmowego (takich jak np. centrala G2045, czujki G3216, manipulatory G2152) wykonywany jest po ostatecznym ukończeniu prac budowlanych wewnątrz budynku na gotowym podłożu.
Może się zdarzyć, że po zamontowaniu całego systemu, urządzenia wchodzące w jego skład nie działają, pomimo wykorzystania nowego okablowania. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia instalacji przez ekipę budowlaną lub podczas wiercenia otworów mocujących czujki, manipulatory itd. W takiej sytuacji należy przetestować uszkodzony przewód, wykluczając zwarcie lub przerwę pomiędzy poszczególnymi żyłami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że to okablowanie jest przyczyną występującej usterki lub jest ona wynikiem błędu instalatora.
Poniższe schematy przedstawiają prawidłowo wykonany test na przerwę i zwarcie poszczególnych żył w przewodzie.
Schemat testu na brak ciągłości żyły.
Test "w zwarciu" wykaże przerwaną żyłę.
Schemat testu na zwarcie wewnętrzne przewodu.
Test pokaże zwarcie między żyłami.
W pierwszym przypadku należy zewrzeć wszystkie żyły na jednym końcu przewodu i wykonać test na ciągłość multimetrem na drugim końcu. Badamy zwarcie pomiędzy pierwszą żyłą a pozostałymi. Dla przewodu sześciożyłowego wykonujemy więc pięć pomiarów.
W drugim przypadku należy przeprowadzić test przy rozwartych żyłach. Konfiguracja w jakiej należy wykonać pomiar ciągłości przedstawia się następująco:
  • 1 a 2, 3, 4, 5, 6,
  • 2 a 3, 4, 5, 6,
  • 3 a 4, 5, 6,
  • 4 a 5, 6,
  • 5 a 6.
Jeżeli w pierwszym przypadku mamy zwarcie pomiędzy poszczególnymi żyłami, a w drugim brak zwarcia, mamy pewność że przewód nie jest uszkodzony.

Rejestratory mobilne Protect - przeglądanie nagrań.

Rejestrator Protect 104 M80104 do zapisu obrazu i dźwięku z podłączonych kamer wykorzystuje karty SD. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy i szybki dostęp do zapisanych danych - wystarczy wyjąć kartę z rejestratora i podłączyć do komputera. Nie jest więc potrzebne podpięcie rejestratora do laptopa.
Po podpięciu karty do laptopa nagrania mogą być odtwarzane przy użyciu dołączonego oprogramowania CMS. Oprogramowanie oprócz wyszukiwania i odtwarzania nagrań z kamer ma funkcje pozwalające wykorzystać dodatkowe możliwości rejestratora. Ma możliwość generowania wykresów: prędkości i przyśpieszenia pojazdu, okresu aktywacji wejść alarmowych na osi czasu. Aplikacja przy użyciu map Google może wygenerować trasę przejazdu samochodu wyświetlaną na podstawie koordynatów GPS. Przy odtwarzaniu nagrań, na mapach jest zaznaczona pozycja pojazdu w czasie tworzenia nagrania.
Jeśli istnieje potrzeba odtworzenia nagrań na standardowych odtwarzaczach wideo (np. Windows Media Player), należy dokonać konwersji nagrań. Oprogramowanie CMS pozwala na konwersję plików do formatu avi lub mp4. Aby to zrobić, wystarczy w menu odtwarzania plików wideo kliknąć w ikonę AVI.
Zrzut obrazu z oprogramowania CMS dla rejestratorów Protect - kowersja do formatu avi

Nowości produktowe:

Kamera kompaktowa IP Signal HDC-210P (2 Mpix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 40m)
Kamera kompaktowa IP Signal HDC-210P K1815 posiada przetwornik 1/2.8" SONY CMOS Exmor o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), czułości 0,1 lx w trybie cz/b oraz regulowany obiektyw 2,8-12 mm. Do urządzenia dołączone jest darmowe oprogramowanie CMS umożliwiające konfigurację i zarządzanie maksymalnie 64 kamerami Signal. Oprogramowanie automatycznie wyszukuje kamery w sieci Ethernet, przez co konfiguracja systemu staje się łatwa i szybka.

Rejestrator sieciowy Signal NVR 2704 (4 kanały, 40Mb/s, 1xSATA, HDMI)
Rejestrator sieciowy Signal NVR 2704 K2704 jest 4-kanałowym, ekonomicznym rejestratorem IP, przeznaczonym do małych instalacji CCTV. Dzięki złączom VGA oraz HDMI urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, że jest ono w pełni samodzielnym urządzeniem z funkcją podglądu obrazu na żywo, jak i odtwarzania archiwalnych nagrań.
Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)
Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P K1806 posiada przetwornik 1/2.8" SONY CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), czułości 0,1 lx w trybie cz/b. Charakteryzuje się bardzo małą obudową i obiektywem 3,6 mm.

Aktualności

1 grudnia 2014 - Śpiewający Robot Dipola na Cyberiadzie 2. W Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki, odbył się Interaktywny Festiwal Robotów Cyberiada 2. Na tak ważnym spotkaniu cybernetycznych osobistości nie mogło zabraknąć Śpiewającego Robota Dipola, który swoim czarującym głosem przyciągał rzesze fanów. Oprócz naszego Robota, na festiwalu spotkać można było, między innymi, latające drony, cybernetyczne ryby, a nawet słynny łazik Marsjański Hyperion. Impreza odbywala się w dniach 29 listopada - 7 grudnia 2014.
1 grudnia 2014 - zakończenie jesiennej edycji szkoleń Dipola. Jesienna edycja kursów dla projektantów i instalatorów dobiegła końca. Oferowany przez nas pakiet szkoleń cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podczas 6 szkoleń w Krakowie ponad 100 osób miało okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu projektowania instalacji telewizyjnych, teorii instalacji światłowodowych, konfiguracji systemów monitoringu IP oraz zasad projektowania systemów inteligentnego budynku. Mamy nadzieję, że z tymi, którym nie udało się zapisać na szkolenia jesienne, spotkamy się już na wiosnę, podczas prowadzonej w całej Polsce edycji wiosennej. Szczegóły dotyczące harmonogramu oraz poruszanej tematyki pojawią się na naszej stronie już na początku stycznia.

Nowości Biblioteki

Sterowanie oświetleniem - system F&Home Radio. W artykule przedstawione zostały przykładowe projekty instalacji oświetlenia oraz rodzaje modułów systemów F&Home Radio odpowiadające za sterowanie oświetleniem.
Sterowanie oświetleniem -  system F&Home Radio
Sterowanie oświetleniem -  system F&Home Radio

Warto przeczytać

Jak wykorzystać czujki alarmowe w systemie monitoringu? Poprawna konfiguracja wyzwalania nagrywania obrazu z kamer CCTV jest szczególnie istotna, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń dyskową. Zwykle w takim przypadku wykorzystuje się detekcję ruchu wbudowaną w rejestrator lub kamerę. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ detekcja ta polega na analizie obrazu i może powodować występowanie wielu fałszywych alarmów, a co za tym idzie uruchomienie nagrywania. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czujek alarmowych podłączanych do wejść alarmowych rejestratora (zwykle można podłączyć w konfiguracji NO lub NC). Rejestratory (np. Hikvision z wejściami alarmowymi) mają możliwość nagrywania określonych kanałów po aktywacji wejścia alarmowego. Taka konfiguracja nagrywania zapewnia bardzo wysoką pewność działania i pozwala oszczędzić miejsce na dysku.
..więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat monitoringu z dyskiem o niskiej pojemności i nagrywaniem
po wykryciu ruchu przez czujki alarmowe
Nowe multiswitche Terra. Teraz 4 lata gwarancji.