Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2014 (20.10.2014)

PrintScreen - produkcja wyświetlacza prosta jak zrzut ekranu.

ACM Symposium on User Interface Software and Technology to organizowane corocznie sympozjum poświęcone nowoczesnym technologiom - ze szczególnym uwzględnieniem kwestii interakcji człowieka z urządzeniami elektronicznymi. Podczas odbywającego się już po raz 27. spotkania, największą uwagę uczestników przyciągnęło rozwiązanie polegające na... drukowaniu ekranów dotykowych.
Stworzony przez Simona Olberdingama, Michaela Wesselya oraz Jürgena Steimlea system PrintScreen pozwala na stworzenie i umieszczenie ekranów na prawie każdym materiale: drewnie, kamieniu, metalu, a nawet na liściach roślin oraz ludzkiej skórze. Co więcej mogą mieć one praktycznie dowolny rozmiar oraz dostosowaną do niego rozdzielczość. Ekrany mogą być elastyczne, dotykowe, a nawet dwustronne. Aby „wyprodukować” tego typu wyświetlacz użyć należy... domowej drukarki komputerowej.
Powstały przy użyciu tej technologii ekran składa się z czterech warstw: srebrnego przewodnika, warstwy izolacji, warstwy luminoforu oraz przeźroczystego przewodnika. Warstwa luminoforu emituje światło, gdy ładunek elektryczny płynie przez tusz.
Autorzy zaprezentowali kilka przykładowych zastosowań swojego rozwiązania. Bez wątpienia, biorąc pod uwagę prostotę produkcji oraz niską cenę ekranów, ich system wykorzystany zostanie w ogromnej liczbie aplikacji.

XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a rozstrzygnięty!

Dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału w naszej corocznej zabawie. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Nadsyłane prace pokazują anteny, te, które znamy z naszych budynków, ale i te, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Jury zwróciło też uwagę na to, że tytuły prac w coraz większym stopniu wzbogacają zdjęcia, a nie są tylko zwykłymi podpisami. Wśród rekordowej ilości (330) nadesłanych prac przyznano 3 nagrody i 13 wyróżnień.
I miejsce - Paweł Adamek
Keep in touch
  • Miejsce 1 - Paweł Adamek za pracę "Keep in touch".
  • Zwycięzca otrzymuje odtwarzacz multimedialny Ferguson FBOX smartTV.
  • Miejsce 2 (nagroda Działu Technicznego) - Dominika Wilk za pracę "Drugoplanowa".
  • Do Pani Dominiki trafia Punkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND.
  • Miejsce 3 (nagroda Działu Technicznego) - Andrzej Karpiński za pracę "Moja antena wraz z podstawką na tle zachodzącego w Portugalii słońca".
  • Pan Andrzej otrzymuje Punkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND.
  • Wyróżnienia:
  • Joanna Kupś, Joanna Motylska-Komsta, Michał Jung, Wojtek Owczarzak, Janusz Bochenek, Jakub Skiba, Tomasz Okoniewski, Agnieszka Pruchnik, Wojciech Domagała, Aleksander Bartel, Paweł Florczyk, Sylwia Duraj, Aneta Synecka
    Do osób wyróżnionych trafią zestawy kubków DIPOL-a.
II Miejsce - Dominika Wilk
Drugoplanowa
III miejsce - Andrzej Karpiński
Moja antena wraz z podstawką na tle zachodzącego w Portugalii słońca

Transmisja multimediów do kilku odbiorników z wykorzystaniem sieci LAN.

Konwerter HDMI na IP H3606 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub kat. 6. Tym samym przewodem transmitowany jest także sygnał pilota - np. w celu sterowania odtwarzaczem DVD.
Urządzenie H3606 sprzedawane jest w komplecie: nadajnik + odbiornik. W przypadku chęci odbierania sygnału na większej liczbie telewizorów konieczne jest dokupienie odpowiedniej ilości odbiorników H3607. Przepływność sygnału na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s.
Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota
Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota H3606
Switch TP-LINK TL-SF1005D 5x10/100 Mb/sKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota
Schemat zastosowania konwertera HDMI - połączenie punkt-wielopunkt

System telewizji DVB-T w instalacji światłowodowej.

Wielu instalatorów nie traktuje światłowodów jako alternatywy do kabli miedzianych, uważając je za rozwiązanie drogie i trudne w instalacji. Nie używają światłowodów nawet w sytuacjach, w których zastosowanie tego medium transmisyjnego jest wręcz oczywiste. Transmisja na duże odległości oraz brak przepięć w instalacji to największe zalety telewizyjnych systemów światłowodowych. Na poniższym schemacie przedstawiono ideę rozprowadzenia cyfrowego sygnału DVB-T w zbiorczej instalacji antenowej, opartej na rozwiązaniach firmy TERRA.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitCyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRAZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalGniazdo końcowe R/TV BM-100 Alcad podtynkoweLico EM-200 Alcad do gniazd Alcad BM-xxxTłumik antenowy TV regulowany TRA-03Transmiter optyczny mo418 4D31 TERRA 1x6 dBm 1310 nmSplitter optyczny so414 Terra 1x4Węzeł optyczny OD-002 TERRAWęzeł optyczny OD-002 TERRAWęzeł optyczny OD-002 TERRAKamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie Ø maks. 105mm MH-625 [biały]Węzeł optyczny OD-002 TERRAZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraModulator Signal-350 A/V-COFDM (DVB-T)
Schemat instalacji optyczno-miedzianej dla 5 obiektów z dystrybucją sygnału DVB-T
W celu wprowadzenia sygnału DVB-T do instalacji wykorzystano antenę DVB-T A2670 oraz nowoczesny, programowany cyfrowo czterokanałowy wzmacniacz at440 R82511 TERRA. Dodatkwo w celu wprowadzenia obrazu z analogowej kamery CCTV M11284 do telewizyjnej instalacji zbiorczej wykorzystano cyfrowy modulator Signal-350 R86350. Tak zsumowany sygnał na modulatorze Signal-350 R86350 doprowadzono do nadajnika optycznego mo418 4D31 R82522.
Przygotowany do dystrybucji sygnał DVB-T transmitowany jest do kolejnych budynków światłowodem jednomodowym. Do tego celu użyto nadajnika optycznego mo418 4D31 R82522 o mocy lasera 6 dBm. Dodatkowo, na tej samej szynie DIN R82538 zamontowano optyczny splitter so414 R82527 w celu podziału sygnału na cztery tory optyczne. Zasilanie nadajnika realizowane jest za pomocą zasilacza DR-60-12 12V/4.5A R82532. Do konwersji sygnału z medium optycznego na miedź wykorzystano węzły optyczne TERRA OD-002 R81726. Maksymalny poziom sygnału na wyjściu węzła wynosi 106 dBµV, co pozwala na dystrybucję sygnału telewizyjnego do kilkudziesięciu gniazd R62200 bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy. W takiej konfiguracji urządzeń światłowodowych sygnał DVB-T można wysłać nawet na odległość 12 km.

Zakończenie kabla łatwego dostępu w przełącznicy.

Instalacja przełącznicy z kablem łatwego dostępu to proces stosunkowo czasochłonny. Wynika to z dużej liczby zakończeń włókien. Pracę tę można przyspieszyć wykorzystując dedykowane do tego akcesoria. Jednym z nich jest pigtail L3560, na który składa się 12 kolorowych, pojedynczych pigtaili zakończonych złączami SC/APC.
Przykład zastosowania pigatili w kasecie przełącznicy L5224. Zestandaryzowana kolorystyka włókien odpowiada tej wykorzystywanej we wszystkich kablach światłowodowych. Ułatwia to znacznie proces identyfikacji włókien oraz ich spawania.

GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS SATEL.

Moduł GSRS-T4 G514 jest urządzeniem dedykowanym do monitorowania stanu wejść, używanym w systemach sygnalizacji włamania i alarmu. Po naruszeniu wejścia zostaje wysłany komunikat do stacji monitorującej lub zdefiniowanych numerów telefonu. Powiadamianie odbywa się za pośrednictwem sieci GSM w formie transmisji GPRS lub SMS. Moduł GPRS-T4, dzięki swej funkcjonalności, może zostać wykorzystany w różnych celach. Może zostać użyty do np.: sterowania bramami wjazdowymi na niedużych osiedlach, monitorowania stanu zasilania, jako moduł powiadamiania w miejscach, w których z przyczyn ekonomicznych nie chcemy zakładać instalacji alarmowej i zależy nam na zwykłym powiadomieniu, a nie na profesjonalnym zabezpieczeniu obiektu. Do takiego modułu można podpiąć np. czujkę ruchu i 2 kontaktrony zamontowane w drzwiach i oknie. Oczywiście w zależności od potrzeb, należy odpowiednio zabezpieczyć urządzenie przed zanikiem zasilania i zapewnić odpowiedni sposób ładowania akumulatora.
GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS SATEL
Przykładowy schemat wykorzystania modułu GPRS-T4 G5014.
Sterowanie dwoma bramami wjazdowymi na osiedlu.

Monitoring hotelu.

W celu poprawy bezpieczeństwa gości i mienia inwestor nowo wyremontowanego hotelu "Anna" w Tarnobrzegu postanowił wyposażyć go w system telewizji dozorowej. Instalację wykonała firma Dipol Sandomierz.
Widok hotelu z zewnątrz
Po przeprowadzeniu analizy obiektu i potencjalnych zagrożeń zainstalowano łącznie 17 kamer marki n-cam oraz Sunell. Kamery kompaktowe n-cam M11271 oraz Sunell M11271 i M11286 zostały zamontowane na zewnątrz hotelu. Posiadają one obudowę w klasie szczelności IP66, co zabezpiecza je przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości generują szczegółowy obraz. W nocy pracę kamer wspomagają wbudowane reflektory podczerwieni.
Widok kamer zwenętrznych
Obraz z kamer rejestrowany jest za pomocą rejestratora marki HIKVISION DS-7216HWI-SH/A M72816. Dzięki zapisowi w rozdzielczości WD1 (960x576 pix), możliwe jest nagranie obrazu z kamer w najwyższej, dostępnej dla rejestratorów analogowych rozdzielczości.

Nowości produktowe:

Miernik satelitarny DVB-S/S2 TRIMAX TM-8500 HD
Miernik satelitarny DVB-S/S2 TRIMAX TM-8500 H R10831 umożliwia szybkie ustawienie anteny satelitarnej. Urządzenie wyposażone jest w przejrzysty wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT o przekątnej 2,1". Nawigacja odbywa się za pomocą skróconej klawiatury, której przyciski pokryte są bardzo chwytną gumą. Urządzenie wyposażone zostało w czytelne menu, które na pewno ułatwi pracę każdemu instalatorowi.
KABEL YTDY 8X0.5 [100m]
KABEL YTDY-8X0.5 [100m] J8608_100 to przewód miedziany, złożony z 8 żył o średnicy 0,5 mm. Przeznaczony do wykonywania instalacji alarmowej i domofonowej.


Sterownik LED RGB bezprzewodowy RDP-11 Exta Free
Sterownik LED RGB bezprzewodowy RDP-11 Exta Free F5431 przeznaczony jest do sterowania diodami LED RGB zasilanymi napięciem 10 ÷ 14 V DC. Sterowanie prowadzone jest bezprzewodowo przy współpracy z wybranymi nadajnikami systemu EXTA FREE.


Aktualności

9 października 2014 - Spotkanie z projektantami w Gliwicach. W ramach Kongresu Elektroenergetycznego inżynierowie z firmy DIPOL spotkali się w Gliwicach z projektantami instalacji niskoprądowych. Szeroko omówiono wdrażanie Rozporządzenia Ministra TBiGMz dnia 6.11.2012 r. w zakresie wymagań stawianym instalacjom teletechnicznym w budynkach zbiorowego zamieszkania. W spotkaniu uczestniczyło prawie 100 osób. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród obecnych, zadawano liczne pytania. W tym roku spotkamy się jeszcze z projektantami w Kielcach, Warszawie, Wrocławiu i Gdyni. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Nowości Biblioteki

TERRA - Europejski potentat telewizji CATV/SMATV. Firma TERRA jest jednym z największych dostawców specjalistycznych urządzeń do odbioru i dystrybucji sygnałów telewizji satelitarnej DVB-S/S2, naziemnej DVB-T jak i telewizji kablowej DVB-C w Europie. Początek historii firmy sięga końca roku 1980, kiedy firma dostarczała dla rynków rosyjskich i litewskich tunery analogowe i konwertery satelitarne...więcej
TERRA - Europejski potentat telewizji CATV/SMATV.

Warto przeczytać

Wybór oświetlaczy podczerwieni w systemie CCTV. Przy wyborze odpowiedniej mocy oświetlaczy IR dla kamer należy pamiętać, że natężenie światła maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Ilustracja zmiany natężenia światła w zależności od odległości od źródła
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamery analogowe 900TVL