Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2014 (13.10.2014)

Rozrusznik jak ziarenko ryżu... Przełom w medycynie?

Inżynierowie Uniwersytetu Stanforda pod kierownictwem Ady Poon opracowali metodę bezprzewodowego zasilania urządzeń umieszczonych głęboko w ludzkim ciele. Technologia ta może zostać wykorzystana do zasilania rozruszników serca, wszelkiego rodzaju stymulatorów oraz sensorów. Wyeliminowanie dużych, charakterystycznych dla tego typu urządzeń baterii oraz ich miniaturyzacja stanowić będzie z pewnością przełom w dziedzinie medycyny. Zaawansowane testy wykazały, że wykorzystywane promieniowanie jest bezpieczne dla zdrowia ludzkiego.
Pierwszym urządzeniem bazującym na nowej technice zasilania jest rozrusznik serca wielkości ziarenka ryżu. Do jego ładowania wykorzystywany jest element wielkości karty kredytowej umieszczony na zewnątrz ciała pacjenta.
Opracowana przez inżynierów technologia bazuje na promieniowaniu elektromagnetycznym. Do tej pory fale radiowe dzielono na fale tzw. dalekiego oraz bliskiego pola. Te pierwsze, wykorzystywane przez nadajniki radiowe, mogą pokonywać długie dystanse, ale ich znaczenie w medycynie przekreśla zły wpływ na organizm ludzki. Fale pola bliskiego mogą, a nawet są już wykorzystywane do bezprzewodowego zasilania urządzeń takich, jak aparaty słuchowe. Ze względu na niewielki zasięg działania nie znajdą one zastosowania we wszczepianych do ludzkiego działa stymulatorach.
Zespół Ady Poon postanowił połączyć zalety obu rodzajów fal, tworząc tzw. fale pola średniego operujące na dłuższym dystansie, ale pozostające bezpiecznymi dla zdrowia ludzkiego. Opracowane źródło fal wykorzystuje fakt zmiany sposobu ich propagacji przy przejściu z powietrza do ludzkiego ciała. Fale te nie są ani odbijane, ani pochłaniane przez ludzki organizm.
Bezprzewodowy system ładowania rozrusznika przetestowany został pomyślnie na świni i króliku. Obecnie naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia pierwszych testów na ludziach. Zakładając pomyślny przebieg testów, minąć musi jeszcze kilka lat, aż dopełnione zostaną wszelkie wymogi formalne stanowiące warunek konieczny do wprowadzania systemu na rynek komercyjny.
Przełom medyczny polegać ma tutaj nie tylko na samej miniaturyzacji stosowanych dotychczas urządzeń oraz ułatwieniu życia codziennego ich użytkownikom. Zmianie ulec może sposób leczenia wielu chorób, zaburzeń oraz schorzeń. Dotychczasowe leczenie farmakologiczne zastąpić będzie można leczeniem bazującym na wszelkiego rodzaju stymulacjach nerwowych, czy mięśniowych, w sposób praktycznie bezinwazyjny. Twórcy technologii wierzą, że kolejnym krokiem będzie stworzenie programowalnych mikrochipów nowej generacji będących w stanie monitorować wszystkie funkcje życiowe, miniaturowych elektrostymulatorów z możliwością umieszczenia ich wewnątrz mózgu, a także urządzeń uwalniających wybrany lek w konkretnym obszarze ludzkiego organizmu.

Jak zamienić sygnał A/V na cyfrowy sygnał DVB-T?

Chcąc dystrybuować sygnał niskiej częstotliwości LF pochodzący z dowolnego urządzenia A/V w standardzie DVB-T, idealnym rozwiązanym będzie wykorzystanie jednego z trzech rodzajów urządzeń: modulatora Signal-350 A/V R86350, mdx420 R82518 lub enkodera MD-331 R81713. Modulatory DVB-T dokonujące konwersji sygnału audio/video podanego na złącza A/V (RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T udostępniają obraz w standardowej jakości SD.
 

 
Nazwa MD-331
TRX-360
mdx420 Signal-350
Kod R81713
R81709
R82518 R86350
Wejście 2 x 3 x A/V (RCA) 2 x A/V (RCA) A/V (RCA)
Sposób montażu w stacji czolowej MMH-3000 z zestawem wzmacniaczy kanałowych TERRA,
          
  indywidulanie
indywidualnie
Ilość multipleksów 1 1 1
SD/HD SD SD SD
Maks. poziom wyjściowy [dBμV] 90 85 97
Informacje dodatkowe przepływność multipleksu nie powinna przekraczać 29 Mbit/s wyświetlacz OLED Interfejs LCD
Enkoder MD-331 R81713 jest jednym z modułów montowanych w stacji czołowej MMH-3000, w jednostce centralnej UC-380 R81700. Współpracuje z modulatorem TRX-360 R81709 i umożliwia zamianę analogowego sygnału audio/video (pochodzących np. z kamer analogowych lub odtwarzaczy multimedialnych) na cyfrowy strumień danych MPEG-2 TS. Strumień taki umieszczony może być następnie w multipleksie cyfrowym DVB-T i widoczny jako jeden z kanałów tego multipleksu. Przy pomocy dwóch paneli MD-331 możliwe jest wprowadzenie do instalacji (poprzez TRX-360) 6 programów w ramach jednego multipleksu DVB-T.
Modulator mdx420 R82518 to najwyższej klasy urządzenie zaprojektowane z myślą o wprowadzaniu do zbiorczych instalacji telewizyjnych sygnałów z: kamer, odtwarzaczy multimedialnych, odtwarzaczy DVD, odbiorników satelitarnych itp. Urządzenie posiada dwa niezależne zestawy wejść audio/video, w związku z czym możliwe jest wprowadzenie do sieci sygnałów z dwóch źródeł w obrębie jednego multipleksu.
Modulator Signal-350 R86350 jest urządzeniem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału. Dzięki złączu USB możliwe jest wprowadzenie do instalacji dowolnych nagrań lub prezentacji, które znajdą się w podłączonej do niego pamięci przenośnej. Takie rozwiązanie pozwala np. na wyświetlanie informacji reklamowych na jednym z wybranych kanałów w instalacji hotelowej, bez konieczności wykorzystywania dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych, czy komputerów PC.

Jak ściemnić żarówkę nie wstając z łóżka?

Moduły exta free wykorzystywane są najczęściej do zdalnego sterowania oświetleniem. Na poniższym schemacie przedstawiono sytuację, w której do sterowania oświetleniem głównym wykorzystuje się pilot zdalnego sterowania F5112. Moduł F5301 umożliwia włączanie, wyłączenie, a także sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu. Taka funkcjonalność jest szczególnie użyteczna dla osób starszych, którym trudno jest samodzielnie przemieszczać się po pokoju.
Radiowy ściemniacz dopuszkowy 1-kanałowy RDP-01 Exta FreePilot 2-klawiszowy P-257/2 Exta Free
Zdalne sterowanie oświetleniem - system exta free.
Leżący chory może włączyć, wyłączyć oraz przyciemnić oświetlenie w pokoju.

Rodzaje czujek w instalacjach alarmowych.

W zależności od tego, w jaki sposób chcemy zabezpieczyć obiekt, mamy do wyboru kilka rodzajów czujek. Do najczęściej stosowanych należą czujki ruchu PIR, dualne, gazu, czadu, dymu, zalania oraz kontaktrony. Szeroki wybór wśród czujników sprawia, że obecne systemy alarmowe nie tylko zabezpieczają nas przed wtargnięciem osób trzecich, ale dbają również o nasze bezpieczeństwo, sygnalizując zagrożenie pożarowe lub niebezpieczeństwo związane z ulatnianiem tlenku węgla - CO.
Pasywne czujki ruchu wykorzystują zjawisko emisji promieniowania podczerwieni. Posiadają podwójny element piroelektryczny. Zaawansowany mechanizm cyfrowej kompresji temperatury umożliwia pracę w szerokim zakresie temperatur. Czujek tego typu nie należy montować bezpośrednio nad źródłem ciepła oraz w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ich detektor nie powinien obejmować przestrzeni o dużej rozpiętości temperatur.

Dualne czujki ruchu charakteryzują się dużą odpornością na fałszywe alarmy, dzięki zastosowaniu dwóch detektorów: czujnika mikrofalowego (MW) oraz podwójnego elementu piroelektrycznego (PIR). Czujki tego typu stosuje się w miejscach narażonych na przepływ zimnego i gorącego powietrza. Najczęściej znajduje zastosowanie w kotłowniach, garażach, korytarzach, halach itp. Szerokie zastosowanie znajdują też dualne czujki: PIR + element wykrywający zbicie szyby. Stan alarmowy wywoływany jest w przypadku, gdy oba detektory wykryją badane zmiany środowiskowe.

Czujki gazu (ziemnego, propan butan, czadu) posiadają mechanizm cyfrowej kompensacji temperatury i umożliwia pracę w szerokim zakresie temperatur. W momencie przekroczenia progowego stężenia gazu, następuje sygnalizacja optyczna i akustyczna. Czujki same monitorują napięcie zasilania i poprawność działania sensora gazu.


TSD-1  Czujka dymu i ciepła do systemów alarmowych DC 12 V SATEL
W czujkach dymu i ciepła zastosowano fotoelektryczny detektor dymu widzialnego i nadmiarowo-różniczkowy sensor temperatury. Czujki tego typu pracować mogą w trzech trybach: detekcja dymu, detekcja wzrostu temperatury oraz detekcja dymu i wzrostu temperatury.


FD-1 Czujka zalania SATEL
Czujki zalania stosowane są w miejscach bezpośrednio narażonych na ryzyko wycieku. Po osiągnięciu wysokości poziomu wody, na której umieszczone są elektrody czujki, po ok 4 sekundach następuje sygnalizacja zalania.


Czujki magnetyczne wykorzystują działanie pola magnetycznego. Składają się z dwóch elementów: magnesu i rurki z zatopionymi dwoma stykami. Stosuje się je do zabezpieczenia drzwi oraz okien. W chwili otwarcia okna następuje odsunięcie magnesu od kontaktronu i rozwarcie styków, co skutkuje wywołaniem alarmu.

Kolejność włókien w kablu światłowodowym.

Wykonując zakończenie wielowłóknowego kabla światłowodowego w przełącznicy warto zwrócić uwagę na spawanie włókien w odpowiedniej kolejności. Istnieje kilka standardów definiujących tę kwestię i choć obowiązujące przepisy nie narzucają ich stosowania, zachowanie porządku włókien pozwala uniknąć problemów w przypadku ewentualnej rozbudowy sieci.
Wykonując okablowanie warto stosować jeden ze standardów europejskich lub zakładowych (normy definiowane przez firmy produkujące okablowanie lub największych operatorów telekomunikacyjnych). Poniżej znaleźć można najczęściej spotykane standardy dotyczące kolejności układania włókien w przełącznicach światłowodowych.
Warto pamiętać, iż budowa sieci w oparciu o konkretną normę pozwoli na znaczą oszczędność czasu w przypadku jej rozbudowy. Realizując kolejne punkty styku, wykonawca nie będzie musiał empirycznie weryfikować kolejności włókien w już istniejących przełącznicach, unikając jednocześnie problemu błędnego łączenia włókien (w przypadku, gdy przełącznice zakończone są patchpanelami bez możliwości wglądu w kolejność ułożenia włókien).

Funkcja Hot Spare w rejestratorach Hikvision.

Wyższe modele rejestratorów sieciowych firmy Hikvision, np. DS-7732NI-ST K2432, posiadają dodatkowe funkcje, szczególnie przydatne w przypadku realizacji większych instalacji. Jedną z nich jest funkcja Hot Spare zwiększająca niezawodność całego systemu oraz odporność na awarię sieci Ethernet.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2132-I (3 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2132-I (3 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IR do 30m)Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2132-I (3 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Switch zarządzalny PoE TP-LINK TL-SG3424P 24xGE (24xPoE) 4xSFPSwitch zarządzalny PoE TP-LINK TL-SG3424P 24xGE (24xPoE) 4xSFPSwitch zarządzalny PoE TP-LINK TL-SG3424P 24xGE (24xPoE) 4xSFPRejestrator NVR Hikvision DS-7732NI-ST (32 kanały, 160Mb/s, 4xSATA, HDMI)Rejestrator NVR Hikvision DS-7732NI-ST (32 kanały, 160Mb/s, 4xSATA, HDMI)Rejestrator NVR Hikvision DS-7732NI-ST (32 kanały, 160Mb/s, 4xSATA, HDMI)Rejestrator NVR Hikvision DS-7732NI-ST (32 kanały, 160Mb/s, 4xSATA, HDMI)
Schemat zasady działania Hot Spare w rejestratorach Hikvision.
W przypadku awarii rejestratora podstawowego nagrywanie przejmuje NVR nadmiarowy.

Do instalacji należy dołożyć jeden zapasowy rejestrator. Po aktywacji funkcji Hot Spare, działa on jako rejestrator nadmiarowy. W normalnym trybie pracy nie zapisuje nic, działa tylko w przypadku uszkodzenia rejestratora podstawowego, przejmując jego rolę. Kiedy komunikacja z uszkodzonym rejestratorem zostanie wznowiona, brakujące nagrania są przywracane (synchronizacja). Funkcja może zostać zastosowana w sieci składającej się z maksymalnie 32 rejestratorów.

Jak skonfigurować E-mail w kamerach Sunell.

Kamery Sunell K1634, K1637, K1680, K1681, K1685, K1691, K1695, K1697, K1698 posiadają możliwość wysyłania powiadomień mailowych do zdefiniowanych odbiorców. Aby uruchomić usługę powiadamiania mailowego, należy utworzyć konto mailowe (np. Gmail), z którego będą wysyłane wiadomości, następnie:
  • W polu Adres Serwera SMTP podać domenę serwera SMTP (smtp.gmail.com).
  • Podać Port (dla Gmail-a to 465) oraz dodatkowo w celach bezpieczeństwa zaznaczyć opcję SSL.
  • W polu Użytkownik i Hasło wpisać dane logowania do wcześniej utworzonego konta.
  • W polu Adres E-mail Nadawcy podać cały adres e-mail.
  • W polach Adres_E-mail_ _Odb zdefiniować, kto ma otrzymać e-mail z powiadomieniem.
Skonfigurowane w ten sposób konto e-mail pozwala na wysyłanie operatorowi wiadomości o zdarzeniach alarmowych, jakie wykryła kamera, jak np.:
  • detekcja ruchu
  • wyzwolone wejście alarmowe
  • alarm dysku
Zakładka SMTP w kamerach Sunell

Nowości produktowe:

Punkt dostępowy OmniTIK UPA-5HnD  5GHz, MikroTik, 400mW MIMO 2x2, 802.11a/n
Punkt dostępowy OmniTIK UPA-5HnD 5GHz N24110 jest odpornym na warunki pogodowe Access Pointem z antenami dookólnymi o podwójnej polaryzacji. Produkt stanowi znakomite uzupełnienie dla MikroTika SXT N24115 oraz dla każdego innego urządzenia pracującego w standardzie 802.11a/n w paśmie 5 GHz. Moc nadajnika dla sieci bezprzewodowej w standardzie 802.11a/n wynosi maksymalnie 400 mW. OmniTik obsługuje technikę Nv2 TDMA, która umożliwia przesył danych z prędkością do 200 Mb/s.
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7616NI-SE (16 kanałów, 80Mb/s, 2xSATA, HDMI)
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7616NI-SE K2216 jest nowoczesnym rejestratorem IP służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z 16 megapikselowych kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdego urządzenia. Dzięki złączom VGA oraz HDMI urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o system operacyjny Linux, wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows.
Kamera IP wandaloodporna Hikvision DS-2CD2312-I (1.3 MPix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP wandaloodporna Hikvision DS-2CD2312-I K1742 należy do nowej serii produktów HiWatch marki Hikvision. Jest to seria niskobudżetowych, ale wysokiej jakości kamer i rejestratorów IP. Ten model kamery został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 1.3 MPix i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości - z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia.


Aktualności

3 października 2014 - Konwerter sygnału HDMI na IP Signal HD zdobył nagrodę SatKurier Awards 2014. Zakończyła się X Wystawa Telewizji Cyfrowej Sat Krak 2014. Wzięło w nich udział 19 firm: producentów i dystrybutorów sprzętu RTV SAT oraz nadawców. Firma DIPOL została nagrodzona w kategorii "Najlepsze akcesoria" za produkt Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota H3606. Nasze stoisko było tłumnie odwiedzane przez instalatorów, uczniów i studentów szkół technicznych, a także licznie przybyłych użytkowników i fanów cyfrowej telewizji i radia.
Konwerter sygnału HDMI na IP Signal HD zdobył nagrodę SarKurier Awards 2014

Warto przeczytać

Instalacja multiswitchowa na 300 abonentów w Bieruniu. Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji RTV/SAT dla 5 budynków liczących po 60 mieszkań. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13.0E oraz Astra 19.2E, sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnału radiowego FM. W tym celu na każdym z budynków została wykonana osobna instalacja, na którą składa się zestaw antenowy: antena satelitarna o średnicy 110 cm A9658 z układem dwóch konwerterów typu quattro A98266, antena telewizyjna DIPOL 44/21-69 TRI-DIGIT A2670, antena radiowa A0221 oraz zespół wzmacniaczy kanałowych firmy ALCAD. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MSV marki TERRA. Montażu i konfiguracji podjęła się firma E-SBL.NET SP. Z O. O, CHEŁM ŚLĄSKI...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat ideowy instalacji multiswitchowej w każdym z 5 bloków wykonany w programie SatNet
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rozdzielczość WD1 - jeszcze lepsza jakość obrazu