Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2014 (20.01.2014)

Jaki będzie rok 2014 w elektronice użytkowej?

Odpowiedź na to pytanie próbowali dać wystawcy Targów Elektroniki Użytkowej CES (Consumer Electronics Show), które odbyły się w dniach 7-10 stycznia w Las Vegas. Przyciągają coraz liczne grono wystawców (w tym roku rekordowe 3200) oraz odwiedzających (ok. 20 000). Prestiżowe targi od samego początku zachęcają producentów, aby właśnie tam zaprezentować swoje nowości. To tutaj po raz pierwszy pokazano: magnetowid (VCR) w 1970 roku, kamerę (camcorder) - 1981, odtwarzacz CD - 1981, DVD - 1996, HDTV - 1998, Xbox - 2001, odtwarzacz Blu-ray - 2004.
W tym roku na targach prym wiodły inteligentne technologie, które przy wykorzystaniu miniaturowych urządzeń mają nam ułatwiać życie. Będą montowane wszędzie: jako opaska na rękę i jako gadżet w samochodzie.
Intel Edison - komputer wielkości karty SD,
przeznaczony do elektroniki codziennego użytku
Sercem tych urządzeń może być mikrokomputer o nazwie Edison zaprezentowany przez firmę Intel. W obudowie wielkości karty SD mieści się dwurdzeniowy procesor oraz moduły do komunikacji poprzez WiFi i Bluetooth. Komputer pracuje pod kontrolą Linuxa i ma mieć głównie zastosowanie w elektronice noszonej (wearable tech). Intel czeka na pomysły z wykorzystaniem Edisona. Ogłosił konkurs, którego zwycięzca ma zgarnąć 500 tys. $, a w puli do rozdania jest 1,3 miliona $.
Miłośników motoryzacji pociągał samochód BMW i3 z napędem elektrycznym, wyposażony w zintegrowaną kartę SIM. Kierowca, korzystając z aplikacji "My BMW Remote", może wymieniać się informacjami z pojazdem bezpośrednio ze swojego urządzenia mobilnego, kontrolując np. stan naładowania baterii i aktualnego zasięgu pojazdu, zamknięcie okien, czy uruchamiać z odpowiednim wyprzedzeniem klimatyzację.
Nowy 105” telewizor firmy Samsung.
Wygięcie ekranu może być kontrolowane przez użytkownika.
Na rynku telewizorów dominuje hasło "Ultra HD". Firma Sony przekonuje, że niedługo Full HD, będące obecnie standardem, stanie się przestarzałe. Ultra HD prezentuje obraz w rozdzielczości 4K (4-krotnie wyższej od Full HD). Telewizory w Ultra HD stają się coraz tańsze. Prezentowane też były kamery rejestrujące z tą rozdzielczością. Filmy i seriale nagrane w tym formacie są już dostępne w internetowej wypożyczalni firmy Sony. Wśród dużych telewizorów zainteresowaniem cieszą się telewizory zakrzywione, dające obraz bardziej jednolity, bardziej zbliżony do naturalnego pola widzenia.
Firma LG dąży do integracji swoich inteligentnych urządzeń. Ich najnowsza aplikacja na smartfony o nazwie "Home Chat" ma umożliwić "rozmowę" z domowymi urządzeniami językiem codziennym (NLP - Natural Language Processing). Wystarczy, że poprzez aplikację napiszemy do naszej lodówki "czego brakuje?", a ona przygotuje listę zakupów.
Specjalna strefa targów została poświęcona drukowi 3D. Można było zobaczyć nowe drukarki, prześledzić proces drukowania. Na tegorocznych tagach można było również skosztować wydrukowane słodkości. Drukarka cukierników z cukru i czekolady potrafi wytworzyć słodkości wg zadanego wzoru. Urządzenia do druku 3D stają się coraz tańsze (ceny zaczynają się od 500 $). Producenci liczą na to, że niedługo sprzęt ten będzie popularny, jak drukarki atramentowe.
Ciekawym urządzeniem, zaprojektowanym i wykonanym przez firmę działającą w konwencji startup, jest Airtame. Pozwala ono na wyświetlenie obrazu z komputera na dowolnym monitorze wyposażonym w złącze HDMI. Łączność pomiędzy urządzeniami oparta jest o WiFi. Firma o tej samej nazwie na to przedsięwzięcie zebrała ponad 460% zakładanych funduszy od przeszło 7500 inwestorów. Pokazuje to, jakim zainteresowaniem cieszy się ten projekt.
Airtame, urządzenie wielkości pendrive'a,
które zmienia telewizor w wielofunkcyjny ekran
Duże zainteresowanie wzbudził Oculus Rift. Są to okulary, które wyświetlając obrazy, przenosząc gracza do świata wirtualnego. Okulary są niewielkie, lekkie (0,38 kg) i dostarczają obraz w rozdzielczości HD ready. Urządzenie jet przeznaczone głównie do poprawienia bodźców płynących z gier, czy wirtualnego zwiedzania odległych zakątków świata. Gracz ruszając głową rozgląda się w świcie wirtualnym, słyszy też dźwięki z wirtualnego otoczenia. Jest odcięty od rzeczywistości. Twórcy podejmują kroki w stronę obniżenia ceny i integracji z dzisiejszymi konsolami.

Spawy mechaniczne - pytania i odpowiedzi.

Wśród instalatorów rozpoczynających przygodę ze światłowodami często pojawia się wiele pytań dotyczących możliwości łączenia włókien. Jak wiemy, nie jest to tak proste, jak w przypadku miedzi. Aby rozwiać wątpliwości co do spawów mechanicznych postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1
L5550
  • Co to jest spaw mechaniczny? Spaw mechaniczny jest to element łączący dwa światłowody, wykonany z dużą dokładnością, pozwalający na trwałe ustawienie przygotowanych włókien względem siebie tak, aby sygnał świetlny przechodził między ich czołami przy zachowaniu minimalnego tłumienia.
  • Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania spawu mechanicznego? Potrzebny jest stripper L5905 do włókien, precyzyjna obcinarka L5801, alkohol izopropylowy L5915 oraz chusteczki bezpyłowe L5913. Dodatkowo przydadzą się: wizualny lokalizator uszkodzeń L5934, miernik L5821 oraz źródło światła L5825, pojemnik na ucięte włókna L5918 oraz nożyczki do kevlaru L5904.
  • Do łączenia jakich włókien można stosować spawy mechaniczne? Spawy mechaniczne można stosować do włókien jedno i wielomodowych o średnicy zewnętrznej płaszcza lub bufora 250 μm i 900 μm.
  • Jakie tłumienie wprowadza spaw mechaniczny? Dobrze wykonany spaw mechaniczny zapewnia tłumienie poniżej 0,15 dB. Praktyka pokazuje, że wprawni instalatorzy, używający spawów mechanicznych, są w stanie osiągnąć tłumienie na poziomie tego, jakie zapewniają spawy termiczne. Tłumienie spawu zależy od wielu czynników, lecz głównie od dokładności cięcia włókna i manualnych umiejętności instalatora.
  • Czy spaw mechaniczny jest wytrzymały? Spaw mechaniczny jest trwały. Nie należy go jednak narażać na siły wzdłużne Dlatego spawy zawsze należy umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach i przełącznicach. Dobrze zabezpieczony spaw mechaniczny to gwarancja trwałości połączenia.

Projekt instalacji multiswitchowej dla budynku wielorodzinnego wykonany w najnowszej wersji programu SatNet 3.0.

Instalacje multiswitchowe w budynkach wielorodzinnych wymagają zaprojektowania. Parametrami wyjściowymi do wyliczeń jest: topologia sieci, ilość i rodzaj multiswichy, tłumienność użytego przewodu. Zaprojektowanie polega na takim dobraniu elementów systemu, aby na gniazdach antenowych poziomy odbieranych sygnałów były zgodne z zaleceniami.
Darmowe oprogramowanie firmy TERRA SatNet pozwala na zaprojektowanie zbiorczej instalacji satelitarnej wraz z obliczeniem przewidywanych poziomów sygnału TV naziemnej oraz satelitarnej dla każdego gniazda w sieci. Dzięki temu projektant/instalator, siedząc przed monitorem, jest w stanie przewidzieć, jakie urządzenia będą konieczne do dystrybucji sygnału oraz odpowiednio skonfigurować takie parametry, jak wzmocnienie, czy prekorekcja charakterystyki kabla. Aplikacja jest wykorzystywana przez wiele biur projektowych oraz firm instalatorskich na całym świecie i w 100% odzwierciedla rzeczywiste parametry urządzeń.
Przykład instalacji TV/SAT liczącej 96 gniazd, zaprojektowanej w najnowszej wersji programu SatNet 3.0 dla budynku wielorodzinnego przy wykorzystaniu jednego zestawu antenowego. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźniki i odgałęźniki oraz muiltiswitche MV-524 R70724 marki TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-51 R70501.

Jaki UPS wybrać?

Przy wyborze zasilacza awaryjnego ważnym parametrem jest kształt przebiegu napięcia wyjściowego. Może to być kształt prostokątny, symulowana (aproksymowana) sinusoida oraz czysta sinusoida. Kształt przebiegu napięcia wyjściowego ma znaczenie dla odbiorników, które podłączamy do zasilacza awaryjnego.
Przebieg napięcia przemiennego generowanego przez zasilacze awaryjne:
czerwony - czysta sinusoida, niebieski - sinusoida symulowana, fioletowy przebieg prostokątny
Dla większości urządzeń wystarczająco dobry jest przebieg sinusoidy symulowanej, który daje np. CyberPower DX850E N9720. Niektóre urządzenia (szczególnie większej mocy) wyposażone są w aktywny układ PFC, który ma za zadanie poprawę współczynnika mocy. Takie urządzenia wymagają stosowania UPS-ów z czystym przebiegiem sinusoidalnym, takim jak w CyberPower CP900EPFCLCD N9724.
Ważnym układem jest AVR (Automatic Voltage Regulation). Jego praca polega na obniżaniu (trim) lub podwyższaniu (boost) napięcia sieciowego. Czyli przykładowo, jeśli napięcie w sieci jest za niskie, to UPS nie przełącza się na baterie, tylko je podwyższa tak, aby na wyjściu było 230 V.

Wyjście wideo BNC w kamerach Sunell.

Każdorazowo, przy montażu kamery CCTV, trzeba ustawić ogniskową i ostrość obrazu. Nie da się tego zrobić z wyprzedzeniem lecz dopiero w wybranej lokalizacji. Problem pojawia się wtedy, gdy kamera montowana jest na dużej wysokości. Wspinanie się na drabinę z laptopem może zakończyć się upadkiem, nie mówiąc o trudnościach z jego obsługą w takich warunkach.
Monitor serwisowy 3,5' MS-35PKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIF
Lewe powiększenie pokazuje usytuowanie w kamerze Sunell K1680 pokręteł regulacyjnych,
prawe - lokalizację złącza BNC
Producent, firma Sunell, ułatwia instalatorom czynności regulacyjne montując przy kamerach IP K1634, K1637, K1660, K1680, K1691, K1695, K1698 wyjście BNC, z którego sygnał można podłączyć do analogowego monitora serwisowego 3,5'' MS-35P M3103. Niewielkie rozmiary i uchwyt na nadgarstek, pozwala na szybką, łatwą i bezpieczną zmianę ustawień. Zasilanie z akumulatorów lub z zasilacza sprawia, że monitor jest idealnym urządzeniem testowym podczas uruchamiania systemów CCTV.

Duża szafa serwerowa RACK w ofercie firmy DIPOL.

Do oferty została wprowadzona serwerowa szafa RACK Signal 42U R9120165, 600x1000 mm, posiadająca perforowane drzwi przednie (dwuskrzydłowe) i tylne. Umożliwia to lepsze chłodzenie urządzeń przez znajdujący się w pomieszczeniu klimatyzator. Ważną zaletą szafy jest regulowany co 1 cm odstęp między parami szyn montażowych (zlokalizowanych po obu stronach szafy). Zdecydowanie ułatwia to montaż serwerów i innych urządzeń. Szafa posiada cztery ściany boczne zamykane na zamki.
Szafa RACK 19' 42U 600x1000 mm stojąca serwerowa SIGNAL
Stojąca szafa serwerowa
SIGNAL RACK 19' 42U 600x1000 mm
R9120165
Cechy wyróżniające:
  • Wymiary: 42U 600x1000 mm,
  • Montaż w około 80 min (wystarczy jedna osoba),
  • Perforowane drzwi przednie (dwuskrzydłowe) oraz tylne,
  • Zdejmowane ściany boczne (dwa panele na ścianie),
  • Cztery szyny RACK (dwie z przodu, dwie z tyłu), z regulacją co 1 cm,
  • Numerowane odstępy (1U) na listwach montażowych,
  • Dwa pionowe organizery przewodów,
  • Otwór na przewody od góry i od dołu,
  • Szafa wykonana z blachy stalowej w kolorze RAL 9004 (czarny),
  • Zamki we wszystkich drzwiach,
  • Złącze uziemiające.

Nowości produktowe:

RouterBoard RB2011UAS-RM (600MHz. RAM 128MB, 5x1000Mb/s, 5x 100Mb/s, SFP, LCD)
RouterBoard RB2011UAS-RM N242011. RouterBoard RB2011UAS-RM posiada zainstalowany system MikroTik na licencji 5, 5 portów Gigabit Ethernet‎, 5 portów FastEthernet, procesor 600 MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Dzięki temu urządzenie sprawdza się idaelnie jako router lub koncentrator PPPoE. Zainstalowany system operacyjny MikroTik, oparty na systemie Linux, przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny oraz dynamiczny. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania możliwe jest zarządzenie zajętością pasma.
UPS CyberPower UPS CP900EPFCLCD
UPS CyberPower UPS CP900EPFCLCD N9724. Zasilacz UPS CP900EPFCLCD jest polecany do pracy z rejestratorami, komputerami i innymi urządzeniami wyposażonymi w zasilacz z aktywnym układem PFC (generuje czystą falę sinusoidalną w pełnym zakresie mocy). UPS wyposażony jest w trzy filtrowane i podtrzymywane bateryjnie gniazda. Na panelu przednim znajduje się wielofunkcyjny wyświetlacz LCD Dołączone oprogramowanie PowerPanel Personal Edition umożliwia zarządzanie oraz monitorowanie pracy jednostki UPS poprzez port USB.
Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie Ø maks. 105mm MH-625 [czarny]
Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie M5174. Uchwyt MH-625 służy do montażu kamer na maszcie lub latarni o maksymalnej średnicy Ø105 mm. Wykonany jest z ocynkowanej galwanicznie blachy stalowej. Pozwala na montaż jednej lub dwóch kamer - po obu stronach masztu. W komplecie znajdują się: 2x uchwyt, 2x gwintowany pręt, 4x nakrętka z podkładką.


Aktualności:

3 stycznia 2014 - Kamery IP Sunell znalazły szeroki krąg odbiorców. W roku 2013 wielki sukces odniosły kamery IP firmy Sunell. Wzrost wartości sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego wyniósł przeszło 40%. Liderem jest Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V K1680.

Warto przeczytać:

Światłowodowa rewolucja - cyfrowa telewizja w szpitalu. Projektant instalacji teletechnicznych, w jednym z polskich szpitali, zdecydował się na nowoczesną transmisję światłowodową, ograniczając do niezbędnego minimum okablowanie miedziane. W projekcie instalacji telewizyjnej zaproponowano urządzenia znajdujące się w ofercie firmy DIPOL.
Zastosowanie światłowodów nie tylko ograniczyło skutki potencjalnych przepięć w instalacji oraz zniwelowało wpływ wszelkiego rodzaju zakłóceń pochodzących od specjalistycznej aparatury medycznej, ale znacznie ułatwiło zaprojektowanie całego systemu...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)