Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2014 (13.01.2014)

SmartLight - koniec rachunków za "światło"?

Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati, Anton Harfmann i Jason Heikenfeld, opracowali rewolucyjny sposób na wykorzystanie energii słonecznej do oświetlania pomieszczeń. System SmartLight zaprezentowany został na międzynarodowym forum energetycznym CasaClima we Włoszech pod koniec 2013 r. Jest to rozwiązanie zupełnie odbiegające od stosowanych obecnie technik wykorzystujących ogniwa fotowoltaniczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. SmartLight kieruje światło słoneczne bezpośrednio wzdłuż określonej trasy zapewniając oświetlenie pomieszczenia. Serce sytemu stanowią małe, kilkumilimetrowe elektrociekłe komórki, wypełnione substancją pozwalająca na zmianę zachowania elementu - może on skupiać, załamywać lub odbijać światło znacznie skutecznej niż wykonane z tradycyjnego szkła soczewki. Zmieniając napięcie powierzchniowe cieczy w komórkach naukowcy nadają im kształt: pryzmatów lub soczewek w celu sterowania światłem słonecznym, które przez nie przechodzi. Szacuje się, że rozwiązanie to jest aż 10.000 - 100.000 razy bardziej wydajne, aniżeli oświetlenie bazujące na tradycyjnych żarówkach. Oszczędności z jego zastosowania byłyby więc gigantyczne.
Schemat przedstawiający ideę systemu SmartLight
(żródło: www.uc.edu)
Nowa technologia może okazać się przełomowa i wymusić zmiany nie tylko w projektowaniu instalacji budynku, ale również w sposobie wykorzystania energii pochodzącej ze światła słonecznego. SmartLight może być sterowany bezprzewodowo za pośrednictwem aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne. Co z oświetleniem budynku nocą? - Żaden problem. Inżynierowie przewiedzieli możliwość gromadzenia nadmiaru energii pochodzącej z oświetlenia słonecznego i wykorzystania jej analogicznie, jak w przypadku fotoogniw. W żadnej ze swoich publikacji autorzy projektu nie wspominają o kosztach wdrożenia takiego systemu w budynku, jednak domniemać należy, że już dziś byłby on opłacalny. Pozostaje więc czekać na pierwsze informacje o komercyjnym zastosowaniu SmartLight.
Światowe zapotrzebowanie na energię stale wzrasta. Obecnie jest niemal dwukrotnie większe niż 30 lat temu, a zgodnie z przewidywaniami Międzynarodowej Agencji Energetycznej do roku 2030 może wzrosnąć o kolejne 50 procent.
Światło jest najpowszechniej wykorzystywaną formą energii. Połowę kosztów oświetlenia stanowi koszt przesłania energii do odbiorcy. Naukowcy intensywnie pracują zarówno nad nowymi sposobami pozyskania energii, jak i efektywnego i taniego jej magazynowania. Większość pozyskanej energii w dalszym ciągu pochodzi z paliw kopalnych, będących źródłem emisji CO2. Skutkiem tego jest wzrost tych emisji i wzrost koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Alternatywne rozwiązanie pozyskiwania energii stanowić mogą ogniwa fotowoltaiczne. Obecnie fotowoltaika znajduje szerokie zastosowanie - dzięki fotoogniwom możliwe jest zasilanie zarówno niewielkich, jak i dużych urządzeń. Ogniwa wykorzystywane są przede wszystkim jako trwałe źródło energii w elektrowniach słonecznych. Jak każda technologia, fotowoltaika ma swoje wady i zalety. Jedną z wad jest stosunkowo wysoka energochłonność produkcji ogniw fotowoltaicznych i związana z tym uciążliwość dla środowiska. Koszt tego typu instalacji jest również wysoki i nie dziwi fakt prowadzenia ciągłych badań nad nową technologią.

Tłumiki optyczne - gdzie i jak stosować.

Tłumiki optyczne są pasywnym elementem toru optycznego mającym za zadanie zmniejszyć poziom sygnału i dostosować go do poziomu czułości odbiornika. W instalacjach ze światłowodem wielomodowym nie stosuje się tłumików ze względów praktycznych - nie są to instalacje z nadajnikami o wysokiej mocy i stosowanie w nich tłumików jest zbędne. Te wykorzystujemy najczęściej w przypadku krótkich odcinków opartych na włóknach jednomodowych.
Tłumik optyczny ULTIMODE T-15 (SC, 5dB)
Tłumik optyczny T-15L (LC, 5dB) - WYPRZEDAŻ
Tłumik optyczny FC, 5 dB
Tłumik SC, 5dB
L4515
Tłumik LC, 5dB
L4516
Tłumik FC, 5 dB
L4520
Aby określić, czy w określonym przypadku stosowanie tłumika jest konieczne, należy sprawdzić budżet mocy optycznej. Będzie do tego potrzebna znajomość mocy nadajnika i czułości odbiornika, a także tłumienie toru optycznego między nimi. Teoretycznie, przed przystąpieniem do instalacji, możemy wyznaczyć spodziewane wartości tłumienia. Zasady oraz przykładowe obliczenia pokazane zostały w bibliotece Bilans mocy linii światłowodowej. Rzeczywiste tłumienie toru optycznego możemy jednak zmierzyć dopiero po ułożeniu kabli w rzeczywistej instalacji, z wykorzystaniem stabilnego źródła światła oraz profesjonalnego miernika mocy optycznej.
Schemat pokazujący stosowanie tłumików w połączeniu dwóch media konwerterów.
Tłumiki zaznaczone są czerwonym X-em.
Jeśli stosowanie tłumika okaże się uzasadnione, należy zawsze montować go przy samym odbiorniku. Pierwszym powodem jest wygoda - lepiej jest nam mierzyć i dostosować tłumienie do żądanego poziomu. Po drugie przy połączeniu światłowód-tłumik występuje zjawisko reflektancji. Część lub całość sygnału tak odbitego zostanie wytłumiona na długości kabla, zanim wróci do nadajnika.

Multiswitchowa instalacja optyczno-miedziana na 8 odbiorników.

Duża odległość dzieląca zestaw antenowy oraz multiswitch może być przyczyną zbyt niskiego poziomu sygnału na tunerze satelitarnym. Dla czaszy 90 cm i kabla TRISET-113 przyjmuje się, że może ona wynosić maksymalnie 80 m. W przypadku kiedy warunki montażu (ustawienie anteny w pewnej odległości od budynku wymuszone ukształtowaniem terenu, wielkością instalacji, zasileniem w sygnał wielu bloków) uniemożliwiają wykorzystanie kabli miedzianych z pomocą przychodzą światłowody oraz dedykowane systemy dystrybucji pozwalające przesłać sygnał telewizyjny nawet na kilka kilometrów bez konieczności jego regeneracji.
Poniżej prezentujemy zdjęcia optyczno-miedzianej instalacji multiswitchowej dla dwóch pozycji satelitarnych wykonanych przez firmę Kolnet w oparciu o sprzęt marki Comsat oraz multiswitch MP-0908 R6944808 marki Signal.
W celu odbioru sygnału satelitarnego DVB-S/S2 z dwóch pozycji satelitarnych wykorzystano układ dwóch satelitarnych konwerterów optycznych Opto-LNBF A9885. Każde z urządzeń zakończone jest złączem FC/PC i pracuje w II oknie transmisyjnym na długości fali 1310 nm. Przy użyciu światłowodu jednomodowego sygnał z każdego konwertera przesłany jest do optycznego konwertera Opto-QUATRO A9886, na którym dokonywana jest zmiana medium transmisyjnego na miedziany przewód koncentryczny oraz następuje podział całego pasma na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) - tak jak w przypadku typowego konwertera LNB. Tak przygotowany sygnał satelitarny doprowadzono do multiswitcha Signal MP-0908 R6944808.

Kąt świecenia a kąt połowy mocy reflektorów podczerwieni.

Kąt połowy mocy jest to kąt zawarty pomiędzy punktami wiązki głównej oświetlacza, dla których natężenie oświetlenia spada o 3 dB względem maksymalnego. Im mniejszy kąt połowy mocy, tym moc oświetlacza jest skupiona na mniejszej powierzchni, dając większe natężenie oświetlenia. Kąt świecenia to kąt, pod którym emitowane jest światło oświetlacza podczerwieni. W oświetlaczach marki Redbeam kąt świecenia kształtowany jest przez specjalne soczewki.
Podstawowe parametry oświetlaczy podczerwieni:
Model IR20 IR40 IR100 IRN40 IRN60
Kod M1635 M1640 M1647 M1649 M1653
Długość fali [nm] 850 850 850 940 940
Kąt świecenia [o] 100 60 30 45 30
Kąt połow mocy [o] 50 30 15 22 15
Zasięg 20 30 90 40 60
Moc 2400 1800 3600 2400 3000

Funkcja intercom w rejestratorach Hikvision.

DS-7604NI-SE K2204 jest rejestratorem IP służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z 4 megapikselowych kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdego urządzenia. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Jeżeli monitor posiada głośniki, możliwy jest również odsłuch dźwięku z kamer oraz ze stacji klienckiej podłączonej zdalnie do NVRa.
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLC1911-S + BNC IN/OUT + głośnikiRejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-SEKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFSwitch TP-LINK Gigabit TL-SG108 8xGEKamera IP kopułowa zewnętrzna IR Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR ONVIF
Schemat działania intercomu w rejestratorze NVR i stacji klienckiej
Transmisja dźwięku oraz obrazu wideo z kamer odbywa się w postaci strumienia danych, może być zatem transmitowana np. między sąsiednimi budynkami po sieci LAN lub, na większe odległości, przez Internet. Stworzony w ten sposób intercom pozwala na współpracę operatorów, szybką wymianę informacji między stanowiskami dozoru oraz natychmiastową reakcję w momencie nieprzewidzianego zajścia.

TP-LINK jako serwer DLNA.

Na rynku dostępne są telewizory z portem LAN, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami posiadającymi certyfikat DLNA. DLNA (The Digital Living Network Alliance) to międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. W standardzie DLNA może pracować: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa. W zależności od zainstalowanego oprogramowania, urządzenie może udostępniać lub uzyskiwać zdalny dostęp do treści multimedialnych.
Utworzenie serwera DLNA na bazie komputera PC stwarza ograniczenie czasowe - serwer działa tylko wtedy gdy pracuje komputer.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie domowego routera, jako serwera DLNA, który pozostaje włączony przez cały czas. Przykładem urządzenia, które możemy wykorzystać do tego celu jest TP-LINK TL-WDR4300 N3260 z zainstalowanym oprogramowaniem OpenWRT. Instalując oprogramowanie alternatywne oraz wykorzystując jeden z portów USB do podłączenia zewnętrznego dysku twardego, "zwykły" router przekształcić można w typowy serwer DLNA udostępniający filmy, zdjęcia oraz muzykę. Transmisja danych pomiędzy urządzeniami (telewizor, TP-LINK) może odbywać się bezprzewodowo.
Bezprzewodowy Router TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz)Punkt dostępowy TP-Link TL-WA901ND 2,4GHz, 300Mb/s 802.11n
Domowa sieć DLNA.
Dysk multimedialny jest podpięty do bezprzewodowego routera TP-LINK TL-WDR4300 N3260. Punkt dostępowy TP-Link TL-WA901ND N2944 podłączony do telewizora umożliwia bezprzewodową transmisję. Wybrani producenci odbiorników TV udostępniają dedykowane do telewizorów bezprzewodowe karty sieciowe.

Nowości produktowe:

RouterBoard RB2011UAS-RM (600MHz. RAM 128MB, 5x1000Mb/s, 5x 100Mb/s, SFP, LCD)
RouterBoard RB2011UAS-RM N242011 posiada zainstalowany system MikroTik na licencji 5, 5 portów Gigabit Ethernet‎, 5 portów FastEthernet, procesor 600 MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny oraz dynamiczny. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania, możliwe jest zarządzenie zajętością pasma.
Szafa RACK 19' 42U 600x1000 mm stojąca serwerowa SIGNAL
Serwerowa szafa RACK Signal R9120165 posiada perforowane drzwi przednie oraz tylnie. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie znajdujących się wewnątrz urządzeń z zewnętrznych klimatyzatorów. Odstęp między parami szyn montażowych (szyny zlokalizowane są po obu stronach szafy) może być regulowany z krokiem 1cm, co zdecydowanie ułatwia montaż serwerów i innych tego typu urządzeń.

Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie Ø maks. 105mm MH-625 [czarny]
Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie MH-625 M5174 służy do montażu kamer na maszcie lub latarni o maksymalnej średnicy Ø105 mm. Wykonany jest z metalu ocynkowanego galwanicznie i pomalowanego proszkowo. Pozwala na montaż jednej lub dwóch kamer - po obu stronach masztu.


Aktualności:

10 stycznia 2014 - SatNet 3.0 - nowa wersja programu do projektowania instalacji TV. W dniu dzisiejszym udostępniamy Państwu nową wersję darmowej aplikacji SatNet do projektowania oraz tworzenia schematów instalacji multiswitchowych bazujących na rozwiązaniach produktowych TERRA. Program ten wykorzystywany jest przez instalatorów oraz projektantów na całym świecie. Wraz z nową wersją otrzymają Państwo:
  • możliwość umieszczania w projekcie multiswitchy, wzmacniaczy oraz elementów pasywnych z nowej serii net5,
  • możliwość tworzenia hybrydowych instalacji obejmujących starą i nową wersję urządzeń - przydatne przy rozbudowywaniu istniejących sieci,
  • nowy sposób wyboru urządzeń do instalacji - katalogowanie urządzeń względem serii przyspiesza i znacznie ułatwia pracę projektanta,
  • możliwość łamania toru magistralnego - większa elastyczność przy rysowaniu sieci.
Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA
Kliknij na obrazek by przejść do artykułu i pobrać program SatNet3.0

Warto przeczytać:

Uniwersalna stacja czołowa MMH-3000 - przykład realizacji. Stacja czołowa MMH-3000 TERRA to podstawowe urządzenie dedykowane do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji. Brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń (odbiorników satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli oraz np. szpitali. Modułowa budowa stacji czołowej MMH-3000 TERRA pozwala na transmodulację szerokiej gamy sygnałów źródłowych. Na wyjściu stacji możliwe jest uzyskanie analogowego sygnału PAL (instalacje ze starszymi odbiornikami TV), cyfrowego DVB-T, bądź obu rodzajów sygnału jednocześnie...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty