Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2012 (19.03.2012)

Co pokazał CeBIT 2012?

W dniach 06-10.03 2012 odbyły się w Hanowerze światowe targi IT i telekomunikacji CeBIT.
CeBIT, jako samodzielna impreza wystartował w 1986 roku. Lata 80-te to dojrzewanie do rynkowej ekspansji Internetu, GSM i komputerów osobistych. Europejska infrastruktura telekomunikacja była w światowej czołówce, znakomicie nadawała się do implementacji Internetu. Komputery osobiste ze starego kontynentu: Amstrad i ZX Spectrum nie ustępowały konkurencji zza oceanu, a Azja nie liczyła się w ogóle. Standard GSM powstał w Europie, która była pierwotnie największym rynkiem zbytu, a światowymi liderami w produkcji były skandynawskie firmy.
Oczekiwania na przełom technologiczny rozpalały wyobraźnię, wszyscy chcieli brać udział w podziale korzyści.
W tamtych czasach Targi odwiedzało ponad 800 000 ludzi, wystawiało się ponad 8000 firm. Bill Gates prezentował na CeBIT najnowsze wersje Windows, a Intel nowe procesory.
Minęło 20 lat.

W 2012 roku targi odwiedziło około 300 000 osób, wystawiło się 4200 firm. Spośród europejskich wystawców pozostały jedynie informatyczne firmy usługowe, zniknęły firmy produkcyjne.

CeBIT przestał być dobrym miejscem na prezentowanie nowości, bo europejska infrastruktura stała się zacofana i promocja najnowszych produktów przestała mieć sens, większe korzyści daje pokazanie się na targach CES w Las Vegas czy w Hongkongu.
Test
Na tegorocznych targach więcej było firm z Singapuru czy Honkongu niż z Francji czy Hiszpanii
Na CeBIT 2012 niewiele było produktów z przyszłościowej technologii bezprzewodowej - LTE, bo w wielu krajach europejskich jest ona dopiero w fazie testów.
Duże projekty z zakresu „Cloud computing” nie są realizowane przez firmy europejskie - więc również ta technologia pokazywana była głównie na plakatach.
Telewizja strumieniowa, która święci triumfy za oceanem, dopiero debiutuje na najbardziej zaawansowanym rynku europejskim – brytyjskim i to za sprawą firm amerykańskich. Po co pokazywać sprzęt?
Podobnie jest z sieciami światłowodowymi - buduje się je w Azji i USA, Europa debatuje jak zmusić operatorów do rozwoju tej technologii.
Test
Huawei był jedną z nielicznych firm przedstawiająca pełną i nowoczesną ofertę. Na zdjęciu koncepcja budowy data center w oparciu o system kontenerów z serwerami
Jedyną grupą wystawców, powiększającą się co roku, są różnego rodzaju instytucje rządowe, które prezentują swoje osiągnięcia w informatyzacji bądź namawiają do inwestycji w swoim regionie.
Test
Dopisali azjatyccy producenci urządzeń SOHO (Small Office/Home Office), niekwestionowanym liderem w zakresie szerokopasmowego internetu jest TP-link
Test
Ceny za dostęp do Internetu w Europie, w XXI wieku, na targach telekomunikacyjnych!
CeBIT 2012
CeBIT 2012 w 5 minut - marketingowe chwyty, panorama nowości i... piękne kobiety, zapraszamy na film
W 2000 roku Rada Europejska przyjęła tzw Strategię Lizbońską - celem planu, przyjętego na okres 10 lat, było uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż Stany Zjednoczone i Azja.
Co wyszło z tych planów? Niepotrzebne są sprawozdania – wystarczyło odwiedzić tegoroczny CeBIT.

Prędkość czy rozdzielczość?

Ważnymi parametrami rejestratorów są rozdzielczość oraz prędkość nagrywania.
Dziś rozdzielczość 4CIF jest absolutnym standardem. Jeśli rejestrator nie jest w stanie zapisać nagrań o takiej rozdzielczości, nie należy brać go pod uwagę przy doborze komponentów instalacji. Wszystkie urządzenia w ofercie Dipola posiadają możliwość rejestracji obrazów z rozdzielczością 704x576(4CIF). Jednocześnie każde urządzenie wykorzystuje zaawansowany algorytm kompresji H.264, co w stosunku do starszych kodeków, pozwala na zapisanie nawet o 70% więcej materiału na nośniku danych o tej samej pojemności.
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Trend 250x04
M72504
Trend 250x08
M72508
Trend 250x16
M72516
Prędkość nagrywania może być różna, w zależności od typu instalacji. Dla domów jednorodzinnych, biur, w zupełności wystarcza 6kl/s. Wymogi te spełniają rejestratory Trend.
Tańszą alternatywą, dla użytkowników niewymagających od urządzenia zaawansowanej obsługi przez sieć, jest rejestrator ATU M71000, który również potrafi nagrywać obrazy 4CIF@12kl/s.
Dla bardziej wymagających systemów stosować można urządzenia Hikvision serii 73XX.
Profesjonalny monitoring analogowy oparty powinien być o rejestratory nagrywające 25kl/s dla każdego kanału.
Daje to pełen obraz sytuacji, zapewniając jednocześnie identyfikację osób i zdarzeń nawet w dynamicznych scenach. Urządzenia marki Signal zapewniają najwyższą jakość nagrań oraz zaawansowane zarządzanie systemem telewizji przemysłowej.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./s
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./s
SIGNAL DL-8308
M78308
SIGNAL DL-8316
M78316
Chcąc uzyskać możliwie najwyższą jakość obrazu rejestrowanego cyfrowo z rozdzielczością 4CIF, należy używać kamer o rozdzielczości co najmniej 540 TVL. (MC)

Problem zdalnego sterowania urządzeniami schowanymi w szafce RTV.

Stosowanie nowoczesnych szafek mimo zalet estetycznych, niesie jednak za sobą problem utrudnionego zdalnego sterowania urządzeniami. W takich sytuacjach nieodzowne staje się wykorzystanie specjalnych przedłużaczy pilotów podczerwieni.
Przedłużacz pilota z potrójnym rozgałęźnikiem Signal IRB-600U
Przedłużacz podczerwieni Signal IRB-600U R94130 pozwala na retransmisję sygnału podczerwieni z pilota do urządzeń nie pozostających w bezpośredniej widoczności użytkownika. Cechą unikalną urządzenia jest zasilanie realizowane przez port USB.
Schemat zastosowania przedłużacza IRB-600U Signal.
Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-600U R94130 odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Każdy z nich można umieścić naprzeciw innego urządzenia np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota lub skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.)
Signal IRB-600U stosowany może być w wielu aplikacjach - również w sytuacjach, gdy istnieje konieczność zwiększenia zasięgu i kąta działania pilotów wybranych urządzeń.
Cechą unikalną urządzenia jest zasilanie realizowane przez port USB. Oznacza to, że przedłużacz zasilony być może z telewizora lub odbiornika STB wyposażonego w taki port. Pozwala to na realizację prostego okablowania oraz redukcję gniazd zasilających przy szafkach RTV.

Światłowody - spawać czy łączyć mechanicznie?

Łączenie włókien światłowodowych może zostać wykonane poprzez spawanie w spawarce optycznej lub z wykorzystaniem mechanicznych spawów ULTIMODE.
Zdecydowaną zaletą spawów mechanicznych ULTIMODE L5550 nad tradycyjnym spawaniem są niskie koszty początkowe. W celu wykonania poprawnego spawu mechanicznego ULTIMODE FAST-MS1 L5550 instalator powinien zaopatrzyć się w stripper CLAUSS L5903, precyzyjną obcinarkę L5801 oraz akcesoria czyszczące.
W przypadku łączenia włókien spawami termicznymi niezbędną początkową inwestycją jest zakup spawarki optycznej (około 5000 Euro).
Zaletą spawów mechanicznych jest możliwość ich wykonania przez początkującego instalatora: znajdujący się wewnątrz spawu żel optyczny niweluje nieprecyzyjne cięcia włókien. Jeden spaw ULTIMODE można zarabiać powtórnie do 3 razy bez straty parametrów transmisyjnych. W przypadku spawów termicznych każde nieprecyzyjne cięcie bądź niepoprawne wyczyszczenie włókna skutkować będzie spadkiem parametrów transmisyjnych spawu.

Poniżej znajduje się tabela porównawcza mechanicznych spawów ULTIMODE oraz spawów termicznych.
Cechy Spawy mechaniczne ULTIMODE Spawy termiczne
Koszty początkowe niskie wysokie
Przygotowanie merytoryczne
i praktyczne instalatora
prosty montaż
bez wymaganej praktyki
prosty montaż,
wymagane doświadczenie
Potrzebne zasilanie spawarki nie tak
Tłumienie spawu < 1,5 dB < 1,0 dB
Czas wykonania ok 30 sekund ok 30 sekund

Przesłanie sygnałów CCTV przy użyciu skrętki.

Rośnie liczba instalacji budowanych w oparciu o skrętkę komputerową. Jest to spowodowane mniejszym kosztem wykonania instalacji (szczególnie rozległych). Skrętka pozwala na wyeliminowanie zakłóceń (transmisja różnicowa) oraz transmisję sygnałów różnego rodzaju.
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)Transformator video Etrix 1VP-A z wtykiem BNC (2szt.)Transformator video Etrix 1VP-C z wtykiem BNC na kabluCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Przesyłanie obrazu z jednej kamery na maksymalną odległość 400m
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny)Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Przesyłanie obrazu z czterech kamer na maksymalną odległość 400m
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)Transformator wideo Etrix 8VP na skrętkę UTP (8 kanałów, pasywny)Transformator wideo Etrix 8VP na skrętkę UTP (8 kanałów, pasywny)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Przesyłanie obrazu z ośmiu kamer na maksymalną odległość 400m
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)Transformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kabluZasilacz impulsowy ZI-1000 DC 12V/1A (+) do kamerCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Przesłanie obrazu oraz napięcia zasilającego
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)Transformator wideo Etrix 4VA-T aktywny nadajnikTransformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornikCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Przesyłanie obrazu na odległość do 2400m
Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm)Moduł audio z wyjściem różnicowym MP-6/DTransformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)
Przesłanie obrazu, dźwięku oraz sygnałów sterujących kamerą obrotową na 2400m

Jak wykonać monitoring strefy z zakazem poruszania się?

Rozwiązanie oparte o samą detekcję ruchu jest niewystarczające, ponieważ operator dostaje informację o każdej detekcji, nawet tej wywołanej przez deszcz czy śnieg. Częste uruchamianie fałszywych alarmów, obniża czujność służb ochrony i może sprawić, iż pewne zdarzenia pozostaną niezauważone.
Oprogramowanie Digifort K3002, K3003, K3004 pozwala na integrację z modułem zaawansowanej analizy obrazu VCA K3040, oferującej m.in. ostrzeganie operatora o wtargnięciu intruza na strzeżony teren.
Test
Prezentacja uruchomienia powiadomienia operatora o wtargnięciu intruza do zakazanej strefy.
W module VCA definiuje się wielkość obiektów uruchamiających alarm np. ludzie, zwierzęta lub samochody oraz obszar, do którego nie mają dostępu. Powyższa konfiguracja pozwala na precyzyjne określenie obszaru z zakazem poruszania się oraz informuje operatora o zagrożeniu tylko wtedy gdy jest to konieczne.

Modułu analizy obrazu Digifort VCA K3040 posiada następujące funkcje:
 • Detekcja twarzy,
 • Wykrywanie pozostawionych obiektów,
 • Wykrywanie zaginionych obiektów,
 • Ostrzeganie o przekroczeniu prędkości,
 • Wykrywanie podejrzanych zachowań,
 • Wyszukiwanie i raportowanie o zdarzeniach.
 • Atak na kamerę,
 • Tworzenie wirtualnych barier,
 • Kontrola kierunku przemieszczania się obiektów,
 • Wyszukiwanie określonych obiektów,
 • Zliczanie obiektów.
Oprogramowanie serwerowe do rejestracji obrazu z kamer K3001, K3002, K3003, K3004, analizy obrazu K3040 jest do pobrania tutaj: Digifort.
(WT)

Standard n podbija rynek.

Urządzenia obsługujące standard n podbijają rynek domowych urządzeń sieciowych. Dużą popularnością cieszą się urządzenia "N Lite" firmy TP-Link, które umożliwiają transmisję z prędkością do 150 Mb/s przy wykorzystaniu tylko jednego toru transmisyjnego (urządzenia posiadają tylko jedną antenę).
Zalety domowej sieci opartej o urządzenia "N Lite" firmy TP-Link:
 • Możliwość szybkiej transmisji multimediów, jak i innych plików. Transmisja jest nawet 3-krotnie szybsza w porównaniu do standardu 802.11g (54 Mb/s) oraz 15-krotnie, w porównaniu do standardu 802.11b (11 Mb/s),
 • Standard n jest kompatybilny wstecz, to znaczy obsługuje poprzednie standardy transmisji, dzięki czemu starsze laptopy posiadające karty sieciowe pracujące w standardzie b/g będą mogły podłączyć się do sieci,
 • Prosta konfiguracja sieci dzięki funkcji QSS (Quick Secure Setup), która umożliwia szybkie dodawanie urządzeń bezprzewodowych do istniejącej sieci Wi-Fi w standardzie 802.11n.
Przykładowe urządzenia pracujące w trybie n firmy TP-LINK:
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n
Router TP-Link ADSL TD-W8950N z Access Pointem 150Mb/s 802.11n
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s
Punkt dostępowy TP-Link
TL-WR740N z routerem
150Mb/s 802.11n
N3252
Router TP-Link ADSL TD-W8950N
z Access Pointem
150Mb/s 802.11n
N2908
Karta TP-Link USB
TL-WN722N
150Mb/s 802.11n
N2922
Nowości w firmie DIPOL
Listwa zasilająca AC 230V do szafy RACK 19' 8 gniazd
Kamera IP kopułowa zewnętrzna Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDN ONVIF
Akumulator MW 18-12S (12V, 18 Ah)
Patchcord UTP 0,5m kat.5e żółty
Listwa zasilająca AC 230V
do szafy RACK 19'
R9120231
Kamera IP 2.0 Mpix
Sunell 1080p SN-IPV54/12UDN
K1690
Akumulator MW 18-12S
12V, 18 Ah
M1884
Patchcord UTP
0,5m kat.5e żółty
J21002
Warto przeczytać:
Euro 2012 - system TERRA. Właściciel jednego z hoteli zlokalizowanych pod Warszawą postanowił przygotować się na nadchodzące mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Chcąc przekonać zagranicznych kibiców do wybrania jego hotelu, postanowił rozbudować system telewizji o stację czołową oferującą kanały zagranicznych nadawców. Zdecydowano się na zastosowanie profesjonalnego i elastycznego pod względem dalszej rozbudowy systemu MMH-3000 Terra.
W trzech jednostkach centralnych UC-380 R81700 umieszczono w sumie 21 modułów: 6 odbiorników R81710 RDC-313C (w wersji stereo), 12 dekompresorów DM-313C R81712 oraz 3 modulatory VSB MT-310 R81708. Pozwoliło to na dystrybucję 18 programów w językach: angielskim, niemieckim, francuskim oraz polskim...
Test
Stacja czołowa MMH-3000 Terra w jednym z podwarszawskich hoteli
Jak przedłużyć zasięg transmisji wielomodowej? Klient w związku ze zmianą lokalizacji siedziby głównej firmy zmuszony został do wydłużenia linku światłowodowego łączącego główną siedzibę firmy z magazynem. Początkowo główna siedziba oddalona była o 1 km od magazynu. Ze względu na niewielką odległość inwestor zdecydował się na budowę połączenia światłowodowego z wykorzystaniem światłowodu wielomodowego. Po zmianie lokalizacji firmy odległość zwiększyła się do 10 km...
Test
Link światłowodowy łączący biuro z magazynem
Domowy Gigabit LAN oraz WLAN - urządzenia firmy TP-LINK. Nowe funkcje domowych i biurowych sieci LAN i WLAN związane z transmisją wizji wymagają większych przepustowości niż oferuje tradycyjny Ethernet.
Nowoczesną sieć LAN warto jest zbudować nawet przy słabym łączu zewnętrznym, ponieważ jej parametry są istotne do przesyłania obrazu z kamer celem rejestracji oraz filmów z lokalnego serwera do urządzeń odtwarzających.
Test
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'